Katyčių bendruomenės namai su katinais

Katyčių miestelyje – bendruomenės šventė: atidaryti bendruomenės namai, Katinų muziejus, įrengtas informacinis stendas apie Katyčių miestelio gyvenimą Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sankirtoje.

Katyčiuose atidarytas Katinų muziejus.

Katyčiuose „gyvena“ katinai
Istorijos metraščiuose Katyčiai minimi nuo XV amžiaus. Legenda byloja, kad Katyčių apylinkėse siautėjęs maras nebepaliko gyvųjų. Naujai atsikėlę žmonės rado kaimą, kuriame nebuvę nė gyvos dvasios. Klaidžiodami ir apžiūrinėdami namus rado katę su šešiais katyčiais, iš čia ir kilęs Katyčių pavadinimas.
Legendos ir dabartinio gyvenimo įkvėpti katytiškiai kuria naują tradiciją. Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė pamena, kad renovuojant seniūnijos katilinės kaminą buvo nuspręsta ant jo iškelti katino formos vėjarodę. Idėją ji parsivežė iš Kintų, kur gausu vėtrungių. Vėjo kryptį rodantį katiną sumeistravo katytiškis Arūnas Olberkis.
Pasak bendruomenės pirmininko Viktoro Vaitiekovo, katinas labiausiai atitiko miestelio pavadinimą, o kartu tiko ir varnoms baidyti. Šis katinas buvo tik pradžia. Ant Katyčių kaimo namų stogų „apsigyveno“ per 30 katinų – vėjarodžių, mat Katyčių seniūnijoje tęsiama tradicija tokiomis dovanomis apdovanoti gražiausių sodybų šeimininkus.
Meistriškai katino kontūrus išbraižo Arūnas Olberkis, o iš metalo juos padaro Rimantas Juodis. Vienas katinas „iškeliavo“ net į Švediją. Tai buvo katytiškių dovana – padėka už labdarą organizacijos „Tikėjimas. Meilė. Viltis“ nariui iš Švedijos.
Katinai puikuojasi ne tik ant katytiškių namų stogų – jie „kuriasi“ ir šio kaimo bendruomenės namuose, kur imta kurti katinų, kačių ir katyčių muziejų.

Gausi Katyčių miestelio bendruomenė.

Bendruomenės namai
Katyčių miestelio nepuošė bene labiausiai apleistas namas su ūkiniais pastatais. Vokiečių laikais čia buvo dirbtuvių cechas, sovietmečiu – sandėliai, ant senos daržinės buvo įtaisyta didžiulė priešgaisrinė sirena.
Neprižiūrimi pastatai pradėjo nykti, mat privatizacijos laikotarpiu niekas jais nesusigundė.
Katyčių seniūnės iniciatyva ir bendruomenės pastangomis priešgaisrinei sirenai iš akmenų sumūrijo tikrą tvirtovę ir jos viršuje pritvirtino pačią sireną. Greta esantis namas taip pat buvo prikeltas naujam gyvenimui. Suremontuotame pastate įrengė pirtį, pobūvių salę.
Deja, greta stovinčio pastato priešgaisrinė sirena neišgelbėjo – jame kilo gaisras. Atstatyti pastatą po gaisro padėjo gauta iš Savivaldybės administracijos parama. Pakeista stogo perdanga, atlikta kitų darbų. Vėl atkurta pirtis, pobūvių salė, pastatyta duonkepė, virykla, šašlykinė. Netrukus Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu pastatas buvo perduotas bendruomenės poreikiams, o Katyčių bendruomenė suskubo parengti ir įgyvendinti projektus, kuriuos finansavo asociacija „Lamatos žemė“.

Katyčių miestelio centre atsirado informacinis stendas.

Skatina gyventi sveikai
Kaimo bendruomenių verslumą skatinanti „Lamatos žemė“ sutiko finansuoti Katyčių bendruomenės projektą „Sveikas žmogus Katyčių bendruomenėje“. Projektas buvo įgyvendintas per du etapus. Vienoje bendruomenės namų patalpoje dabar veikia šildanti masažinė lova ir treniruoklis. Bendruomenės namų kiemas paruoštas trinkelėms kloti. Kiemo tvarkymui lėšų skyrė Žemės ūkio ministerija. Pasak V. Vaitiekovo, jau rudenį kiemas bus išklotas trinkelėmis, čia pastatys suolelius, šviestuvus. Vejai prižiūrėti planuojama įsigyti traktoriuką, kuriuo patalkins ir vyresniems miestelio gyventojams.
Katyčių bendruomenės namų atidarymo šventėje netrūko svečių, gražių palinkėjimų ir dovanų. Katyčių bendruomenei dovanota įvairių žaislinių kačių, mat tąkart buvo atidarytas Katinų muziejus. Prieš kelerius metus greta bendruomenės namų apsigyvenusi Mickų šeima apipavidalino šių namų aplinką, ponia Diana Mickienė net posmų apie Katyčius sueiliavo.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

Gerumo akmenų kalną papildė Katyčių bendruomenės akmuo.

2 komentarai

  • as

    Smagu kad kaskas vyksta Katyciuose ….bet tik nesuprantu turbut kaip ir daugelis.. kas ta bendruomene ,kas jai priklauso ,ka ji sprendzia ar ce visam kaimui ji ar tik seip giminiu ir draugu sutve kuri gina tik savo interesus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pokalbis telefonu vairuojant gali kainuoti vairuotojo pažymėjimą…

Dauguma vairuotojų nepaiso Kelių eismo taisyklių reikalavimo – draudimo naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant ir tokiais savo veiksmais kelia pavojų ne tik sau, bet ir kitiems viešajame eisme dalyvaujantiems asmenims. Policijos pareigūnai visoje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, liepos mėnesį fiksavo 47 pažeidimus: Tauragėje – 24 pažeidimai; Šilalėje – 4 pažeidimai; Šilutėje – 18 pažeidimų; Pagėgiuose – 1 pažeidimas. Visiems vairuotojams surašyti protokolai pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 417 str. 3 d. Vairuojant naudojantis mobiliaisiais telefonais gresia

Nuspręsta tirti Daivos Žebelienės elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija paskelbė, kad liepos 21d.  pradėtas tyrimas dėl Šilutės rajono savivaldybės tarybos narės Daivos Žebelienės elgesio. Aiškinamasi, ar ji nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo ribojimo atstovauti. Pagal šį teisės aktą valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo neturi teisės atstovauti fiziniams ar juridiniams asmenims ir ginti jų interesų institucijoje ar įstaigoje, kurioje jis dirba. Tyrimas pradėtas gauto pranešimo pagrindu. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tirs aplinkybes, kai D. Žebelienė galbūt atstovavo UAB „Toluta” interesams 2019 m. ir 2020 m.

Universitetas senąsias kareivines pavers migrantų istorine kryžkele. Gyventojus prašo dalintis senais lagaminais

Rudenį Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto kūrybinė grupė (Raimonda Nabažaitė, Milda Kontrimė, Rima Čerapė) visuomenei ruošiasi pristatyti naują kultūrinį-edukacinį projektą „Migrantas“. Interaktyvios garso, muzikos, istorinio pasakojimo ekskursijos metu Klaipėdos senosios kareivinės (dabar – Klaipėdos universitetas) virs istorine migrantų vieta ir jų likimų kryžkele. „Migrante“ kiekvienam dalyviui bus siekiama suteikti naują tapatybę – Klaipėdoje apsigyvenusio ar laikinai priklydusio žmogaus dalia.   Nuo kareivinių statybos iki Klaipėdos universiteto studentiško šurmulio   Buvusios senosios kareivinės migrantų kryžkele pasirinktos neatsitiktinai. Siekiama,

Bibliotekininkai kurs stalo žaidimą

Lietuvos kultūros taryba skyrė finansavimą Tolygios kultūrinės raidos programai ir finansavo Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos projektą „Stalo žaidimas „Keliauk ir pažink Šilutę“ (projekto vadovė Sandra Jablonskienė) skirdama 3 690,00 Eur finansavimą. Įgyvendindami šį projektą bibliotekininkai kurs inovatyvią, išliekamąją vertę turintį stalo žaidimą, reprezentuojantį Šilutės kraštą. Šis žaidimas bus puiki edukacinė priemonė mokiniams, miestelėnams, kitose Lietuvos vietovėse gyvenantiems žaidėjams, norintiems pažinti ar iš naujo atrasti Šilutės miesto istorijos ir kultūros paveldą. Stalo žaidimas kvies suburti savo draugų kompaniją (komandą) ir

Taip pat skaitykite