Katyčių bendruomenės namai su katinais

Katyčių miestelyje – bendruomenės šventė: atidaryti bendruomenės namai, Katinų muziejus, įrengtas informacinis stendas apie Katyčių miestelio gyvenimą Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sankirtoje.

Katyčiuose atidarytas Katinų muziejus.

Katyčiuose „gyvena“ katinai
Istorijos metraščiuose Katyčiai minimi nuo XV amžiaus. Legenda byloja, kad Katyčių apylinkėse siautėjęs maras nebepaliko gyvųjų. Naujai atsikėlę žmonės rado kaimą, kuriame nebuvę nė gyvos dvasios. Klaidžiodami ir apžiūrinėdami namus rado katę su šešiais katyčiais, iš čia ir kilęs Katyčių pavadinimas.
Legendos ir dabartinio gyvenimo įkvėpti katytiškiai kuria naują tradiciją. Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė pamena, kad renovuojant seniūnijos katilinės kaminą buvo nuspręsta ant jo iškelti katino formos vėjarodę. Idėją ji parsivežė iš Kintų, kur gausu vėtrungių. Vėjo kryptį rodantį katiną sumeistravo katytiškis Arūnas Olberkis.
Pasak bendruomenės pirmininko Viktoro Vaitiekovo, katinas labiausiai atitiko miestelio pavadinimą, o kartu tiko ir varnoms baidyti. Šis katinas buvo tik pradžia. Ant Katyčių kaimo namų stogų „apsigyveno“ per 30 katinų – vėjarodžių, mat Katyčių seniūnijoje tęsiama tradicija tokiomis dovanomis apdovanoti gražiausių sodybų šeimininkus.
Meistriškai katino kontūrus išbraižo Arūnas Olberkis, o iš metalo juos padaro Rimantas Juodis. Vienas katinas „iškeliavo“ net į Švediją. Tai buvo katytiškių dovana – padėka už labdarą organizacijos „Tikėjimas. Meilė. Viltis“ nariui iš Švedijos.
Katinai puikuojasi ne tik ant katytiškių namų stogų – jie „kuriasi“ ir šio kaimo bendruomenės namuose, kur imta kurti katinų, kačių ir katyčių muziejų.

Gausi Katyčių miestelio bendruomenė.

Bendruomenės namai
Katyčių miestelio nepuošė bene labiausiai apleistas namas su ūkiniais pastatais. Vokiečių laikais čia buvo dirbtuvių cechas, sovietmečiu – sandėliai, ant senos daržinės buvo įtaisyta didžiulė priešgaisrinė sirena.
Neprižiūrimi pastatai pradėjo nykti, mat privatizacijos laikotarpiu niekas jais nesusigundė.
Katyčių seniūnės iniciatyva ir bendruomenės pastangomis priešgaisrinei sirenai iš akmenų sumūrijo tikrą tvirtovę ir jos viršuje pritvirtino pačią sireną. Greta esantis namas taip pat buvo prikeltas naujam gyvenimui. Suremontuotame pastate įrengė pirtį, pobūvių salę.
Deja, greta stovinčio pastato priešgaisrinė sirena neišgelbėjo – jame kilo gaisras. Atstatyti pastatą po gaisro padėjo gauta iš Savivaldybės administracijos parama. Pakeista stogo perdanga, atlikta kitų darbų. Vėl atkurta pirtis, pobūvių salė, pastatyta duonkepė, virykla, šašlykinė. Netrukus Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu pastatas buvo perduotas bendruomenės poreikiams, o Katyčių bendruomenė suskubo parengti ir įgyvendinti projektus, kuriuos finansavo asociacija „Lamatos žemė“.

Katyčių miestelio centre atsirado informacinis stendas.

Skatina gyventi sveikai
Kaimo bendruomenių verslumą skatinanti „Lamatos žemė“ sutiko finansuoti Katyčių bendruomenės projektą „Sveikas žmogus Katyčių bendruomenėje“. Projektas buvo įgyvendintas per du etapus. Vienoje bendruomenės namų patalpoje dabar veikia šildanti masažinė lova ir treniruoklis. Bendruomenės namų kiemas paruoštas trinkelėms kloti. Kiemo tvarkymui lėšų skyrė Žemės ūkio ministerija. Pasak V. Vaitiekovo, jau rudenį kiemas bus išklotas trinkelėmis, čia pastatys suolelius, šviestuvus. Vejai prižiūrėti planuojama įsigyti traktoriuką, kuriuo patalkins ir vyresniems miestelio gyventojams.
Katyčių bendruomenės namų atidarymo šventėje netrūko svečių, gražių palinkėjimų ir dovanų. Katyčių bendruomenei dovanota įvairių žaislinių kačių, mat tąkart buvo atidarytas Katinų muziejus. Prieš kelerius metus greta bendruomenės namų apsigyvenusi Mickų šeima apipavidalino šių namų aplinką, ponia Diana Mickienė net posmų apie Katyčius sueiliavo.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

Gerumo akmenų kalną papildė Katyčių bendruomenės akmuo.

2 komentarai

  • as

    Smagu kad kaskas vyksta Katyciuose ….bet tik nesuprantu turbut kaip ir daugelis.. kas ta bendruomene ,kas jai priklauso ,ka ji sprendzia ar ce visam kaimui ji ar tik seip giminiu ir draugu sutve kuri gina tik savo interesus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

NIKO Kintuose koncertavo vienuoliktą kartą

Šią vasarą muzikos rajone netrūksta: trankiai nuskambėjo miestelių šventės, vyko tradiciniai renginiai – „Muzikuojanti Rusnės sala“ ir Rusnės festivalis. Artėja Žolinė. Tačiau ilgiausiai besitęsiantis Kintų muzikos festivalis kiekvienais metais turi ką pasiūlyti ir pačiam išrankiausiam žiūrovui. Gražų sekmadienio vakarą į Kintų didžiąją bažnyčią rinkosi kamerinės muzikos gerbėjai iš viso rajono ir ne tik pasižiūrėti ir pasiklausyti NIKO koncerto. Šio kamerinio orkestro muzika Kintuose skambėjo jau vienuoliktą kartą. Naujų idėjų kamerinis orkestras (Niko) – tai styginių instrumentų ansamblis, kurį 2006 metais

Kaip išsirinkti kompiuterį kiekvieno mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalimi. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams. Įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui. „Senukų“ ekspertai išskiria svarbiausius nešiojamųjų kompiuterių parametrus skirtingų poreikių turintiems jaunuoliams, ir aptaria priedus, palengvinsiančius darbą. Kas svarbu mokslų reikmėms? Nors nuslūgus pandemijai mokiniai grįžo atgal į mokymosi įstaigas, dalis mokyklinės veiklos tikriausiai taip ir liks virtualioje erdvėje. Prekybos tinklo duomenimis, šiuo metu klientai aktyviai ruošiasi naujiems mokslo metams ir ieško kompiuterių tiek

Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis” (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę. Mokslo metų pradžios proga „Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos”. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė”. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų

Brangstantis pragyvenimas didina skurstančiųjų gretas

Lietuvoje infliacija ir toliau auga, nors jos tempai nėra tokie spartūs. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, liepą, palyginti su šių metų birželiu, buvo fiksuojamas 1,2 proc. kainų augimas. Metinė infliacija liepą pasiekė 21,6 proc. Per metus pabrango praktiškai viskas: vartojimo prekių kainos padidėjo 25,6 proc., paslaugų – 12,3 proc. Pramogų, pietų restoranuose ar atostogų sumenkus pajamoms galima atsisakyti, tačiau maistas ir būsto išlaikymas – tos kategorijos, kur taupymo galimybės ribotos. Statistikos departamento skaičiavimais, būsto išlaikymas – vanduo, elektra, dujos bei kitas

Taip pat skaitykite