Katyčių bendruomenės namai su katinais

Katyčių miestelyje – bendruomenės šventė: atidaryti bendruomenės namai, Katinų muziejus, įrengtas informacinis stendas apie Katyčių miestelio gyvenimą Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sankirtoje.

Katyčiuose atidarytas Katinų muziejus.

Katyčiuose „gyvena“ katinai
Istorijos metraščiuose Katyčiai minimi nuo XV amžiaus. Legenda byloja, kad Katyčių apylinkėse siautėjęs maras nebepaliko gyvųjų. Naujai atsikėlę žmonės rado kaimą, kuriame nebuvę nė gyvos dvasios. Klaidžiodami ir apžiūrinėdami namus rado katę su šešiais katyčiais, iš čia ir kilęs Katyčių pavadinimas.
Legendos ir dabartinio gyvenimo įkvėpti katytiškiai kuria naują tradiciją. Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė pamena, kad renovuojant seniūnijos katilinės kaminą buvo nuspręsta ant jo iškelti katino formos vėjarodę. Idėją ji parsivežė iš Kintų, kur gausu vėtrungių. Vėjo kryptį rodantį katiną sumeistravo katytiškis Arūnas Olberkis.
Pasak bendruomenės pirmininko Viktoro Vaitiekovo, katinas labiausiai atitiko miestelio pavadinimą, o kartu tiko ir varnoms baidyti. Šis katinas buvo tik pradžia. Ant Katyčių kaimo namų stogų „apsigyveno“ per 30 katinų – vėjarodžių, mat Katyčių seniūnijoje tęsiama tradicija tokiomis dovanomis apdovanoti gražiausių sodybų šeimininkus.
Meistriškai katino kontūrus išbraižo Arūnas Olberkis, o iš metalo juos padaro Rimantas Juodis. Vienas katinas „iškeliavo“ net į Švediją. Tai buvo katytiškių dovana – padėka už labdarą organizacijos „Tikėjimas. Meilė. Viltis“ nariui iš Švedijos.
Katinai puikuojasi ne tik ant katytiškių namų stogų – jie „kuriasi“ ir šio kaimo bendruomenės namuose, kur imta kurti katinų, kačių ir katyčių muziejų.

Gausi Katyčių miestelio bendruomenė.

Bendruomenės namai
Katyčių miestelio nepuošė bene labiausiai apleistas namas su ūkiniais pastatais. Vokiečių laikais čia buvo dirbtuvių cechas, sovietmečiu – sandėliai, ant senos daržinės buvo įtaisyta didžiulė priešgaisrinė sirena.
Neprižiūrimi pastatai pradėjo nykti, mat privatizacijos laikotarpiu niekas jais nesusigundė.
Katyčių seniūnės iniciatyva ir bendruomenės pastangomis priešgaisrinei sirenai iš akmenų sumūrijo tikrą tvirtovę ir jos viršuje pritvirtino pačią sireną. Greta esantis namas taip pat buvo prikeltas naujam gyvenimui. Suremontuotame pastate įrengė pirtį, pobūvių salę.
Deja, greta stovinčio pastato priešgaisrinė sirena neišgelbėjo – jame kilo gaisras. Atstatyti pastatą po gaisro padėjo gauta iš Savivaldybės administracijos parama. Pakeista stogo perdanga, atlikta kitų darbų. Vėl atkurta pirtis, pobūvių salė, pastatyta duonkepė, virykla, šašlykinė. Netrukus Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu pastatas buvo perduotas bendruomenės poreikiams, o Katyčių bendruomenė suskubo parengti ir įgyvendinti projektus, kuriuos finansavo asociacija „Lamatos žemė“.

Katyčių miestelio centre atsirado informacinis stendas.

Skatina gyventi sveikai
Kaimo bendruomenių verslumą skatinanti „Lamatos žemė“ sutiko finansuoti Katyčių bendruomenės projektą „Sveikas žmogus Katyčių bendruomenėje“. Projektas buvo įgyvendintas per du etapus. Vienoje bendruomenės namų patalpoje dabar veikia šildanti masažinė lova ir treniruoklis. Bendruomenės namų kiemas paruoštas trinkelėms kloti. Kiemo tvarkymui lėšų skyrė Žemės ūkio ministerija. Pasak V. Vaitiekovo, jau rudenį kiemas bus išklotas trinkelėmis, čia pastatys suolelius, šviestuvus. Vejai prižiūrėti planuojama įsigyti traktoriuką, kuriuo patalkins ir vyresniems miestelio gyventojams.
Katyčių bendruomenės namų atidarymo šventėje netrūko svečių, gražių palinkėjimų ir dovanų. Katyčių bendruomenei dovanota įvairių žaislinių kačių, mat tąkart buvo atidarytas Katinų muziejus. Prieš kelerius metus greta bendruomenės namų apsigyvenusi Mickų šeima apipavidalino šių namų aplinką, ponia Diana Mickienė net posmų apie Katyčius sueiliavo.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

Gerumo akmenų kalną papildė Katyčių bendruomenės akmuo.

Hits: 272

2 komentarai

  • as

    Smagu kad kaskas vyksta Katyciuose ….bet tik nesuprantu turbut kaip ir daugelis.. kas ta bendruomene ,kas jai priklauso ,ka ji sprendzia ar ce visam kaimui ji ar tik seip giminiu ir draugu sutve kuri gina tik savo interesus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite