Katyčių bendruomenės namai su katinais

Katyčių miestelyje – bendruomenės šventė: atidaryti bendruomenės namai, Katinų muziejus, įrengtas informacinis stendas apie Katyčių miestelio gyvenimą Mažosios ir Didžiosios Lietuvos sankirtoje.

Katyčiuose atidarytas Katinų muziejus.

Katyčiuose „gyvena“ katinai
Istorijos metraščiuose Katyčiai minimi nuo XV amžiaus. Legenda byloja, kad Katyčių apylinkėse siautėjęs maras nebepaliko gyvųjų. Naujai atsikėlę žmonės rado kaimą, kuriame nebuvę nė gyvos dvasios. Klaidžiodami ir apžiūrinėdami namus rado katę su šešiais katyčiais, iš čia ir kilęs Katyčių pavadinimas.
Legendos ir dabartinio gyvenimo įkvėpti katytiškiai kuria naują tradiciją. Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė pamena, kad renovuojant seniūnijos katilinės kaminą buvo nuspręsta ant jo iškelti katino formos vėjarodę. Idėją ji parsivežė iš Kintų, kur gausu vėtrungių. Vėjo kryptį rodantį katiną sumeistravo katytiškis Arūnas Olberkis.
Pasak bendruomenės pirmininko Viktoro Vaitiekovo, katinas labiausiai atitiko miestelio pavadinimą, o kartu tiko ir varnoms baidyti. Šis katinas buvo tik pradžia. Ant Katyčių kaimo namų stogų „apsigyveno“ per 30 katinų – vėjarodžių, mat Katyčių seniūnijoje tęsiama tradicija tokiomis dovanomis apdovanoti gražiausių sodybų šeimininkus.
Meistriškai katino kontūrus išbraižo Arūnas Olberkis, o iš metalo juos padaro Rimantas Juodis. Vienas katinas „iškeliavo“ net į Švediją. Tai buvo katytiškių dovana – padėka už labdarą organizacijos „Tikėjimas. Meilė. Viltis“ nariui iš Švedijos.
Katinai puikuojasi ne tik ant katytiškių namų stogų – jie „kuriasi“ ir šio kaimo bendruomenės namuose, kur imta kurti katinų, kačių ir katyčių muziejų.

Gausi Katyčių miestelio bendruomenė.

Bendruomenės namai
Katyčių miestelio nepuošė bene labiausiai apleistas namas su ūkiniais pastatais. Vokiečių laikais čia buvo dirbtuvių cechas, sovietmečiu – sandėliai, ant senos daržinės buvo įtaisyta didžiulė priešgaisrinė sirena.
Neprižiūrimi pastatai pradėjo nykti, mat privatizacijos laikotarpiu niekas jais nesusigundė.
Katyčių seniūnės iniciatyva ir bendruomenės pastangomis priešgaisrinei sirenai iš akmenų sumūrijo tikrą tvirtovę ir jos viršuje pritvirtino pačią sireną. Greta esantis namas taip pat buvo prikeltas naujam gyvenimui. Suremontuotame pastate įrengė pirtį, pobūvių salę.
Deja, greta stovinčio pastato priešgaisrinė sirena neišgelbėjo – jame kilo gaisras. Atstatyti pastatą po gaisro padėjo gauta iš Savivaldybės administracijos parama. Pakeista stogo perdanga, atlikta kitų darbų. Vėl atkurta pirtis, pobūvių salė, pastatyta duonkepė, virykla, šašlykinė. Netrukus Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu pastatas buvo perduotas bendruomenės poreikiams, o Katyčių bendruomenė suskubo parengti ir įgyvendinti projektus, kuriuos finansavo asociacija „Lamatos žemė“.

Katyčių miestelio centre atsirado informacinis stendas.

Skatina gyventi sveikai
Kaimo bendruomenių verslumą skatinanti „Lamatos žemė“ sutiko finansuoti Katyčių bendruomenės projektą „Sveikas žmogus Katyčių bendruomenėje“. Projektas buvo įgyvendintas per du etapus. Vienoje bendruomenės namų patalpoje dabar veikia šildanti masažinė lova ir treniruoklis. Bendruomenės namų kiemas paruoštas trinkelėms kloti. Kiemo tvarkymui lėšų skyrė Žemės ūkio ministerija. Pasak V. Vaitiekovo, jau rudenį kiemas bus išklotas trinkelėmis, čia pastatys suolelius, šviestuvus. Vejai prižiūrėti planuojama įsigyti traktoriuką, kuriuo patalkins ir vyresniems miestelio gyventojams.
Katyčių bendruomenės namų atidarymo šventėje netrūko svečių, gražių palinkėjimų ir dovanų. Katyčių bendruomenei dovanota įvairių žaislinių kačių, mat tąkart buvo atidarytas Katinų muziejus. Prieš kelerius metus greta bendruomenės namų apsigyvenusi Mickų šeima apipavidalino šių namų aplinką, ponia Diana Mickienė net posmų apie Katyčius sueiliavo.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

Gerumo akmenų kalną papildė Katyčių bendruomenės akmuo.

2 komentarai

  • as

    Smagu kad kaskas vyksta Katyciuose ….bet tik nesuprantu turbut kaip ir daugelis.. kas ta bendruomene ,kas jai priklauso ,ka ji sprendzia ar ce visam kaimui ji ar tik seip giminiu ir draugu sutve kuri gina tik savo interesus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Apie saulę ir vandenis. Ieškoti išeities paskatino brangstanti elektra

Praėjusių metų elektros kainos svyravimai rinkoje privertė ne vieną atsakingo verslo subjektą ieškoti išeičių. Įvertinusi energetikos kainų kilimo tendencijas, UAB „Šilutės vandenys“ administracija ėmė svarstyti, kas gi bus artimiausioje ateityje. Išvada aiški, kad jų sunaudojamas elektros kiekis, o jie sunaudoja apie 2 mln. kilovatvalandžių per metus, pabrangs maždaug trigubai… Tokiu atveju turės brangti ir gyventojams bei įmonėms tiekiamas vanduo. Kitu atveju „Šilutės vandenų“ lauktų nemenki finansiniai sunkumai. Bendrovės administracija, jausdama atsakomybę dėl nepalankios situacijos, kreipėsi į savo steigėją – Šilutės

Avarijoje žuvo vyras

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasaris prasidėjo skaudžiais įvykiais. Vasario 7 d. rytą šalia Sakūčių k., Kintų sen., apsemtuose laukuose pastebėtas nuo kelio nuvažiavęs ir apvirtęs automobilis „Audi A4“, kurio viduje rastas mirusio vyro, gim. 1974 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Vasario 7 d. naktį Švėkšnoje sustabdytas automobilis „Mitsubishi Carisma“, kurį vairavo neblaivus (2,29 prom.) ir teisės vairuoti neturintis vyras, gim. 1997 m. Vasario 8 d. naktį namuose Pašyšių k.,

Receptas Picos dienai artėjant: visą būrį pamaitinsite už 15 Eur

pica

Ketvirtadienį, vasario 9-ąją, minėsime Tarptautinę picos dieną. Tądien daugelis jos gerbėjų būtent ją užsisakys kavinėje ar į namus. Tačiau sostinės picerijose maža pica gali kainuoti ir 10 eurų, taigi, norint pamaitinti visą šeimą ar draugų kompaniją susidaro nemenka suma. Norintys sutaupyti gali ją išsikepti namuose –  skaičiuojama, kad ruošiant didesnį kiekį, naminė pica su kumpiu žmogui kainuoja apie 3 eurus. Picą kepti namuose – paprasta ir taupu Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad pica yra vienas populiariausių patiekalų,

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas. Ką būtina žinoti?

išmanusis-skaitiklis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpročius, gyventojams gali kilti klausimų dėl skaitiklių keitimo proceso, tikslumo ir suvartotos energijos fiksavimo. Skaitikliai sertifikuoti „Visi išmanieji elektros skaitikliai yra sertifikuoti pagal Europos Sąjungos direktyvose nustatytus standartus ir turi praeiti kokybės patikrą, o atkeliavę į Lietuvą yra dar kartą tikrinami išorinėje nepriklausomoje kokybės laboratorijoje, todėl vartotojai gali

Taip pat skaitykite