Karšis – Lietuvos nacionalinė žuvis?

Asociacija „Mano miestas Klaipėda“ pakvietė visus Lietuvos žmones ir organizacijas dalyvauti simbolinės Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimuose. Kuršių marių žvejai verslininkai tokia žuvimi siūlo skelbti karšį. O kodėl ir ne? Juk karšis daugeliui yra tarsi Šilutės vizitinė kortelė“. O gal galėtų būti ir visos Lietuvos?

Ar viską žinome apie karšį?
Karšiai mėgsta šiltus, lėtos tėkmės vandenis, savaime susiformavusius užutekiams, įlankėles, nevengia išplaukti į jūrą. Laikosi grupėmis, dažniausiai giliose ir vandens augalų priaugusiose vietose. Tai atsargios ir gana sumanios žuvys.
Lytiškai subręsta 4-6 metais, kai būna 28-30 cm dydžio, iš viso karšiai gali užaugti iki 80 cm, o sverti net 9 kg. Šios žuvys gyvena iki 20 metų. Kuršių mariose dažniausiai sužvejojami karšiai būna 7-9 metų amžiaus, vidutiniškai sveria apie vieną kilogramą, 43 cm. ilgio.
Lietuvoje šių žuvų galima aptikti daugelyje ežerų ir gilesnėse upėse, taip pat jų gyvena ir Baltijos jūroje. Vis dėlto daugiausia karšių yra Nemuno žemupyje ir Kuršių mariose. Kuršių marių žvejai per metus sužvejoja apie 500 tonų – tai pagrindinė verslinės žvejybos žuvis.
Karšių cheminių tyrimų duomenys
Saugant vartotojų sveikatą, yra nustatyti didžiausi leistini sunkiųjų metalų kiekiai žuvininkystės produktuose. Žuvininkystės produktams, tarp jų ir karšiams, reglamentuotos švino, kadmio, gyvsidabrio normos. Didžiausia leistina švino koncentracija yra 0,30 mg/kg, kadmio 0,10-0,25 mg/kg, gyvsidabrio 0,50-1 mg/kg drėgno produkto svorio.
Asociacija „Lampetra“ savo pastangomis ištyrė švino, kadmio, gyvsidabrio koncentraciją karšiuose. Rezultatai nudžiugino: nustatyti šių medžiagų kiekiai ne tik neviršija leistinų normų, bet yra tolokai iki reglamentuojamų normų.
Ką galima pagaminti iš karšių?
Lietuvoje, ypač Pamaryje, kol kas dažniausiai vartojami karštai ar šaltai rūkyti bei džiovinti karšiai. Tuo tarpu kulinarinių patiekalų iš karšių galimybės yra kur kas didesnės. Kavinių, kaimo sodybų šeimininkai gali keliskart išplėsti gaminių iš karšių asortimentą.
Anot kitų miestų gyventojų ir turistų, Šilutės gatvės karšiais „nuklotos“, bet jeigu panorėtume paskanauti keptos ar kitaip paruoštos šios žuvies, tektų nusivilti – kavinės nieko nesiūlo. Ir ne todėl, kad šių žuvų būtų sunku gauti, bet tikriausiai todėl, šio maisto gamyba reikalauja daug darbo sąnaudų, kol paruošiamas pusgaminys.
Tvarios plėtros draugijos 2011 m. tyrė žuvininkystės produktų vartojimą ir nustatė, kad iš žuvininkystės produktų Lietuvos gyventojai dažniausiai vartoja šaldytas žuvis (net 39 proc. tokias žuvis vartoja dažniausiai). Tai greičiausiai susiję su šalies rinkoje esančių žuvininkystės produktų asortimentu ir kainomis, mat šis kriterijus lietuviams yra svarbiausias renkantis.
Didesnė dalis Lietuvos gyventojų nurodė, kad labiausiai pasigenda gyvų (26 proc.) ir šviežių atvėsintų (22 proc.) žuvų įvairovės. Jei visų žuvininkystės produktų kainos ir įsigijimo galimybės būtų vienodos, Lietuvoje labiausiai išaugtų gyvų ir šviežių atvėsintų žuvų produktų vartojimas: 35 proc. gyventojų vartotų daugiau gyvų, o 36 proc. gyventojų – daugiau šviežių atvėsintų žuvų.
Kuršių marių žvejai turi vilčių, kad Šilutėje kada nors bus įrengtas žuvų turgelis, kuriame šilutiškiai, kaip ir klaipėdiečiai, turės galimybę įsigyti šviežių žuvų, taip pat ir kol kas deramai neįvertintų karšių.

Žuvininkystės įmonių asociacija „Lampetra“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite