Karšis – Lietuvos nacionalinė žuvis?

Asociacija „Mano miestas Klaipėda“ pakvietė visus Lietuvos žmones ir organizacijas dalyvauti simbolinės Lietuvos nacionalinės žuvies rinkimuose. Kuršių marių žvejai verslininkai tokia žuvimi siūlo skelbti karšį. O kodėl ir ne? Juk karšis daugeliui yra tarsi Šilutės vizitinė kortelė“. O gal galėtų būti ir visos Lietuvos?

Ar viską žinome apie karšį?
Karšiai mėgsta šiltus, lėtos tėkmės vandenis, savaime susiformavusius užutekiams, įlankėles, nevengia išplaukti į jūrą. Laikosi grupėmis, dažniausiai giliose ir vandens augalų priaugusiose vietose. Tai atsargios ir gana sumanios žuvys.
Lytiškai subręsta 4-6 metais, kai būna 28-30 cm dydžio, iš viso karšiai gali užaugti iki 80 cm, o sverti net 9 kg. Šios žuvys gyvena iki 20 metų. Kuršių mariose dažniausiai sužvejojami karšiai būna 7-9 metų amžiaus, vidutiniškai sveria apie vieną kilogramą, 43 cm. ilgio.
Lietuvoje šių žuvų galima aptikti daugelyje ežerų ir gilesnėse upėse, taip pat jų gyvena ir Baltijos jūroje. Vis dėlto daugiausia karšių yra Nemuno žemupyje ir Kuršių mariose. Kuršių marių žvejai per metus sužvejoja apie 500 tonų – tai pagrindinė verslinės žvejybos žuvis.
Karšių cheminių tyrimų duomenys
Saugant vartotojų sveikatą, yra nustatyti didžiausi leistini sunkiųjų metalų kiekiai žuvininkystės produktuose. Žuvininkystės produktams, tarp jų ir karšiams, reglamentuotos švino, kadmio, gyvsidabrio normos. Didžiausia leistina švino koncentracija yra 0,30 mg/kg, kadmio 0,10-0,25 mg/kg, gyvsidabrio 0,50-1 mg/kg drėgno produkto svorio.
Asociacija „Lampetra“ savo pastangomis ištyrė švino, kadmio, gyvsidabrio koncentraciją karšiuose. Rezultatai nudžiugino: nustatyti šių medžiagų kiekiai ne tik neviršija leistinų normų, bet yra tolokai iki reglamentuojamų normų.
Ką galima pagaminti iš karšių?
Lietuvoje, ypač Pamaryje, kol kas dažniausiai vartojami karštai ar šaltai rūkyti bei džiovinti karšiai. Tuo tarpu kulinarinių patiekalų iš karšių galimybės yra kur kas didesnės. Kavinių, kaimo sodybų šeimininkai gali keliskart išplėsti gaminių iš karšių asortimentą.
Anot kitų miestų gyventojų ir turistų, Šilutės gatvės karšiais „nuklotos“, bet jeigu panorėtume paskanauti keptos ar kitaip paruoštos šios žuvies, tektų nusivilti – kavinės nieko nesiūlo. Ir ne todėl, kad šių žuvų būtų sunku gauti, bet tikriausiai todėl, šio maisto gamyba reikalauja daug darbo sąnaudų, kol paruošiamas pusgaminys.
Tvarios plėtros draugijos 2011 m. tyrė žuvininkystės produktų vartojimą ir nustatė, kad iš žuvininkystės produktų Lietuvos gyventojai dažniausiai vartoja šaldytas žuvis (net 39 proc. tokias žuvis vartoja dažniausiai). Tai greičiausiai susiję su šalies rinkoje esančių žuvininkystės produktų asortimentu ir kainomis, mat šis kriterijus lietuviams yra svarbiausias renkantis.
Didesnė dalis Lietuvos gyventojų nurodė, kad labiausiai pasigenda gyvų (26 proc.) ir šviežių atvėsintų (22 proc.) žuvų įvairovės. Jei visų žuvininkystės produktų kainos ir įsigijimo galimybės būtų vienodos, Lietuvoje labiausiai išaugtų gyvų ir šviežių atvėsintų žuvų produktų vartojimas: 35 proc. gyventojų vartotų daugiau gyvų, o 36 proc. gyventojų – daugiau šviežių atvėsintų žuvų.
Kuršių marių žvejai turi vilčių, kad Šilutėje kada nors bus įrengtas žuvų turgelis, kuriame šilutiškiai, kaip ir klaipėdiečiai, turės galimybę įsigyti šviežių žuvų, taip pat ir kol kas deramai neįvertintų karšių.

Žuvininkystės įmonių asociacija „Lampetra“

Hits: 397

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite