Kalėdiniai žaisliukai turi savo istoriją

Pasitelkę visažinį Google, galime nesunkiai rasti žinių apie pirmuosius kalėdinius žaisliukus, kuriuos šiomis dienomis kabiname ant žaliaskarių šakų.  Pateikiame keletą mums pasirodžiusių įdomesnių faktų.

Valgomi papuošalai

Teigiama, kad iki XVIII amžiaus vidurio šventines eglutes puošdavo tik valgomais papuošalais – obuoliais, vafliais, riešutais paauksuotuose popierėliuose ar net zefyrais ir medaus pyragaičiais.

Ir tik XVIII amžiaus antroje pusėje pasirodė pirmosios „nevalgomos“ eglutės dekoracijos. Šiame etape jie vis dar buvo primityvūs, kiekviena šeima pasidarydavo savo rankomis iš popieriaus, kiaušinių lukštų, eglės kankorėžių ir t. t.

XVIII amžiaus pabaigoje eglutei puošti pradėta naudoti jau amatininkų pagamintas blizgančias sidabrines žvaigždes, įvairias popierinės gėlės ir visokias kaladėlės.

Stiklas iš Laušos

Pirmieji kalėdiniai kamuoliai (burbulai), kuriais puošiame eglutes ir šiandien, pasirodė tik 1848 m. Juos gaminti pradėta Tiuringijoje, tenykščiame Laušos (vok. Lauscha) miestelyje. Pirmieji kalėdinių eglučių papuošalai nebuvo tokie lengvi ir trapūs, kaip yra šiandien. Jie buvo pagaminti iš sunkaus stiklo, skaidrūs arba spalvoti, o viduje padengti plonu švino sluoksniu, kad spindėtų lyg veidrodis.

Tiesa, ir šie sunkūs burbulai, galintys kabėti tik ant storų eglės šakų nebuvo pigūs ir ne visi galėjo sau leisti jų įsigyti. Beje, šiais laikais išlikę originalūs anų amžių senieji „kugeliai“ (kamuoliai) kainuoja dar brangiau – jų kaina siekia kelis šimtus ar net tūkstančius eurų…

Kalėdinių puošmenų gamybos technologija pasikeitė po 1867 m., kai mieste buvo atidaryta dujų gamykla. Dujinių degiklių naudojimas pučiant stiklą leido įkaitinti stiklo masę iki gana aukštos temperatūros, o tai leido pagaminti apvalius eglutės žaislus iš plono stiklo, jie buvo daug lengvesni. Švino danga, galinti pakenkti sveikatai, nebebuvo naudojama, o veidrodinį blizgesį pradėta kurti naudojant sidabro nitratą.

Ilgą laiką visos stiklinės eglutės dekoracijos buvo gaminamos tik Laušoje, o vėliau eksportuojamos į kitas Europos šalis, įskaitant ir carinę Rusiją.  Ir tik XX amžiaus pradžioje eglutės papuošalus pradėta gaminti kitų šalių dirbtuvėse ir gamyklose – Bohemijoje, Japonijoje, JAV ir Lenkijoje.

Kaip keitėsi rusiški kalėdiniai žaisliukai

Dauguma vyresniosios kartos žmonių bene geriausiai prisimena rusiškus eglutės puošybai skirtus žaisliukus. Tiesa, sovietų valdžios metais oficialiai tarsi nebebuvo Kalėdų, tik Naujieji Metai…

Polina Pendina, portalo „Culture.RF“ autorė pasakoja, kad eglutės žaislai Rusijoje pasirodė apie XIX amžiaus 30-uosius. Tradicija atėjusi iš tos pačios Vokietijos. Iš pradžių dekoracijų net nebuvo galima pavadinti žaislais šiuolaikine prasme: ant eglutės buvo kabinama viskas, ką žmonės turėjo – kaspinai iš brangių audinių, dideli papuošalai. Antai pasirodžius spektakliui „Spragtukas“ («Щелкунчик»), eglutes ėmė puošti kaip pasakoje: obuoliais, saldumynais, žvakėmis…

1880-aisiais Rusijos imperija „tikslingai“ susirūpino šventinėmis eglutėmis: pradėjo gaminti stiklo karoliukus eglutėms papuošti. Pirmieji stikliniai žaislai buvo pagaminti Klino mieste per Pirmąjį pasaulinį karą: į nelaisvę paimti vokiečiai vietinius stiklo pūtėjus mokė gaminti ne tik indus, bet ir kalėdinius burbulus (apskritus kamuoliukus).

Atėjus bolševikų valdžiai…

Po revoliucijos kalėdiniam spindesiui beveik atėjo galas: nuo 1927 iki 1935 metų kalėdinius papuošimus nustojo gaminti. Tačiau ilgą laiką Sovietų Rusija nenorėjo gyventi be šios šventės.

1935 m. Laikraštis „Pravda“ paskelbė straipsnį su nedrąsiu kreipiniu: „Organizuokime vaikams gerą eglutę Naujiesiems metams!“.

Kalėdų eglutė greitai virto „ideologiškai teisinga“ komunistine naujametine eglute, kaip ir žaislai. Nepraėjus nė dvejiems metams po straipsnio paskelbimo, Sąjungos namuose (Дом Союзов) buvo pastatyta eglė, papuošta stikliniais kamuoliais su… politbiuro narių portretais.

Gi savadarbiai kartoniniai žaislai, į foliją suvynioti vaisiai ir medvilnės figūrėlės kartu su ikirevoliucinių Kalėdų dvasia nuėjo į nebūtį. Užtat fabrikuose pradėta pramoniniu mastu gaminti stiklines fizkultūrininkų, parašiutininkų, pionierių, lėktuvų, traukinių, pasieniečių su šunimis figūras, šarvuotus automobilius.

Betliejaus žvaigždė medžio viršuje greitai transformavosi į Kremliaus penkiakampę. Bėgo laikas, o šio pasaulio galingųjų portretai vienas kitą keitė ant stiklinių burbulų.

Stikliniai žaislai su CK politbiuro narių atvaizdais

„1937 m. buvo išleista stiklinių burbulų serija su bolševikų partijos CK politbiuro narių portretais, taip pat didelis stiklinis burbulas su Markso, Engelso, Lenino ir Stalino atvaizdu. Kaip baisu tada turėjo būti sulaužius tokį stiklinuką!“ Tai citata iš istorikės Alos Salnikovos knygos „Eglutės žaisliuko istorija“.

Antrojo pasaulinio karo metu taip pat buvo gaminamos eglutės dekoracijos, nors ir labai mažomis partijomis: tankai, kareiviai, lėktuvai.

Karui pasibaigus, tik 1947 metais sausio 1-oji vėl buvo paskelbta išeigine diena. Eglučių papuošalai tapo įvairesni: ant šakų puikavosi visokie pasakų herojai, mieli gyvūnai.

Pasirodžius filmui „Karnavalinė naktis“, į madą grįžo stiklo karoliukai. 6-ajame dešimtmetyje buvo kosminis bumas, ant visų šalies šventinių eglučių atsirado kosmonautai, raketos, palydovai ir planetos… Tikri vaisiai ir daržovės nuo medžių dingo, bet pasirodė stikliniai, tarsi demonstruodami, Sovietų sąjungos žemės ūkio produktų gausą.

Nikitos Chruščiovo laikais ypač populiarūs eglutės žaisliukai tapo stikliniai kukurūzai. Tiesa, atėjus į valdžią L. Brežnevui, kukurūzai beveik dingo nuo naujametinių eglučių…

Maždaug tuo pačiu metu pasirodė pirmosios naujametinių eglučių girliandos, o žaisliukų dekoravimo rankomis nebeliko. Gamyklos ėmė štampuoti begalę plastikinių snaigių, kūgių ir burbulų.

Mini parodėlė „Kalėdiniai sentimentai“

Nedidelį rinkinį senųjų naujametinių ir kalėdinių žaisliukų, surinktų šio rašinio autoriaus, iki gruodžio 20 d. galite pamatyti Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos ekspoziciniame stende. Ten rasite ir senųjų „kugelių“ pavyzdžių, ir populiariųjų pokario meto sovietinių žaislų su užrašu „S Novym Godom“ (Su Naujaisiais Metais).

Parodai pateiktas ir oficialus 2008 m. JAV Baltųjų rūmų burna iš stiklo pūstas ir dailiai dekoruotas kalėdinis žaislas. Taip pat parinkta keletas įvairių laikų atvirukų.

Kviečiu užsukti.

Dėkoju Vydūno bibliotekos kolektyvui už suteiktą progą parodyti kai ką iš surinktų eksponatų.

Petras Skutulas, kolekcininkas


 

Taip pat skaitykite: 

Kugelis būna ne vien iš bulvių…

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite