Kalėdiniai žaisliukai turi savo istoriją

Pasitelkę visažinį Google, galime nesunkiai rasti žinių apie pirmuosius kalėdinius žaisliukus, kuriuos šiomis dienomis kabiname ant žaliaskarių šakų.  Pateikiame keletą mums pasirodžiusių įdomesnių faktų.

Valgomi papuošalai

Teigiama, kad iki XVIII amžiaus vidurio šventines eglutes puošdavo tik valgomais papuošalais – obuoliais, vafliais, riešutais paauksuotuose popierėliuose ar net zefyrais ir medaus pyragaičiais.

Ir tik XVIII amžiaus antroje pusėje pasirodė pirmosios „nevalgomos“ eglutės dekoracijos. Šiame etape jie vis dar buvo primityvūs, kiekviena šeima pasidarydavo savo rankomis iš popieriaus, kiaušinių lukštų, eglės kankorėžių ir t. t.

XVIII amžiaus pabaigoje eglutei puošti pradėta naudoti jau amatininkų pagamintas blizgančias sidabrines žvaigždes, įvairias popierinės gėlės ir visokias kaladėlės.

Stiklas iš Laušos

Pirmieji kalėdiniai kamuoliai (burbulai), kuriais puošiame eglutes ir šiandien, pasirodė tik 1848 m. Juos gaminti pradėta Tiuringijoje, tenykščiame Laušos (vok. Lauscha) miestelyje. Pirmieji kalėdinių eglučių papuošalai nebuvo tokie lengvi ir trapūs, kaip yra šiandien. Jie buvo pagaminti iš sunkaus stiklo, skaidrūs arba spalvoti, o viduje padengti plonu švino sluoksniu, kad spindėtų lyg veidrodis.

Tiesa, ir šie sunkūs burbulai, galintys kabėti tik ant storų eglės šakų nebuvo pigūs ir ne visi galėjo sau leisti jų įsigyti. Beje, šiais laikais išlikę originalūs anų amžių senieji „kugeliai“ (kamuoliai) kainuoja dar brangiau – jų kaina siekia kelis šimtus ar net tūkstančius eurų…

Kalėdinių puošmenų gamybos technologija pasikeitė po 1867 m., kai mieste buvo atidaryta dujų gamykla. Dujinių degiklių naudojimas pučiant stiklą leido įkaitinti stiklo masę iki gana aukštos temperatūros, o tai leido pagaminti apvalius eglutės žaislus iš plono stiklo, jie buvo daug lengvesni. Švino danga, galinti pakenkti sveikatai, nebebuvo naudojama, o veidrodinį blizgesį pradėta kurti naudojant sidabro nitratą.

Ilgą laiką visos stiklinės eglutės dekoracijos buvo gaminamos tik Laušoje, o vėliau eksportuojamos į kitas Europos šalis, įskaitant ir carinę Rusiją.  Ir tik XX amžiaus pradžioje eglutės papuošalus pradėta gaminti kitų šalių dirbtuvėse ir gamyklose – Bohemijoje, Japonijoje, JAV ir Lenkijoje.

Kaip keitėsi rusiški kalėdiniai žaisliukai

Dauguma vyresniosios kartos žmonių bene geriausiai prisimena rusiškus eglutės puošybai skirtus žaisliukus. Tiesa, sovietų valdžios metais oficialiai tarsi nebebuvo Kalėdų, tik Naujieji Metai…

Polina Pendina, portalo „Culture.RF“ autorė pasakoja, kad eglutės žaislai Rusijoje pasirodė apie XIX amžiaus 30-uosius. Tradicija atėjusi iš tos pačios Vokietijos. Iš pradžių dekoracijų net nebuvo galima pavadinti žaislais šiuolaikine prasme: ant eglutės buvo kabinama viskas, ką žmonės turėjo – kaspinai iš brangių audinių, dideli papuošalai. Antai pasirodžius spektakliui „Spragtukas“ («Щелкунчик»), eglutes ėmė puošti kaip pasakoje: obuoliais, saldumynais, žvakėmis…

1880-aisiais Rusijos imperija „tikslingai“ susirūpino šventinėmis eglutėmis: pradėjo gaminti stiklo karoliukus eglutėms papuošti. Pirmieji stikliniai žaislai buvo pagaminti Klino mieste per Pirmąjį pasaulinį karą: į nelaisvę paimti vokiečiai vietinius stiklo pūtėjus mokė gaminti ne tik indus, bet ir kalėdinius burbulus (apskritus kamuoliukus).

Atėjus bolševikų valdžiai…

Po revoliucijos kalėdiniam spindesiui beveik atėjo galas: nuo 1927 iki 1935 metų kalėdinius papuošimus nustojo gaminti. Tačiau ilgą laiką Sovietų Rusija nenorėjo gyventi be šios šventės.

1935 m. Laikraštis „Pravda“ paskelbė straipsnį su nedrąsiu kreipiniu: „Organizuokime vaikams gerą eglutę Naujiesiems metams!“.

Kalėdų eglutė greitai virto „ideologiškai teisinga“ komunistine naujametine eglute, kaip ir žaislai. Nepraėjus nė dvejiems metams po straipsnio paskelbimo, Sąjungos namuose (Дом Союзов) buvo pastatyta eglė, papuošta stikliniais kamuoliais su… politbiuro narių portretais.

Gi savadarbiai kartoniniai žaislai, į foliją suvynioti vaisiai ir medvilnės figūrėlės kartu su ikirevoliucinių Kalėdų dvasia nuėjo į nebūtį. Užtat fabrikuose pradėta pramoniniu mastu gaminti stiklines fizkultūrininkų, parašiutininkų, pionierių, lėktuvų, traukinių, pasieniečių su šunimis figūras, šarvuotus automobilius.

Betliejaus žvaigždė medžio viršuje greitai transformavosi į Kremliaus penkiakampę. Bėgo laikas, o šio pasaulio galingųjų portretai vienas kitą keitė ant stiklinių burbulų.

Stikliniai žaislai su CK politbiuro narių atvaizdais

„1937 m. buvo išleista stiklinių burbulų serija su bolševikų partijos CK politbiuro narių portretais, taip pat didelis stiklinis burbulas su Markso, Engelso, Lenino ir Stalino atvaizdu. Kaip baisu tada turėjo būti sulaužius tokį stiklinuką!“ Tai citata iš istorikės Alos Salnikovos knygos „Eglutės žaisliuko istorija“.

Antrojo pasaulinio karo metu taip pat buvo gaminamos eglutės dekoracijos, nors ir labai mažomis partijomis: tankai, kareiviai, lėktuvai.

Karui pasibaigus, tik 1947 metais sausio 1-oji vėl buvo paskelbta išeigine diena. Eglučių papuošalai tapo įvairesni: ant šakų puikavosi visokie pasakų herojai, mieli gyvūnai.

Pasirodžius filmui „Karnavalinė naktis“, į madą grįžo stiklo karoliukai. 6-ajame dešimtmetyje buvo kosminis bumas, ant visų šalies šventinių eglučių atsirado kosmonautai, raketos, palydovai ir planetos… Tikri vaisiai ir daržovės nuo medžių dingo, bet pasirodė stikliniai, tarsi demonstruodami, Sovietų sąjungos žemės ūkio produktų gausą.

Nikitos Chruščiovo laikais ypač populiarūs eglutės žaisliukai tapo stikliniai kukurūzai. Tiesa, atėjus į valdžią L. Brežnevui, kukurūzai beveik dingo nuo naujametinių eglučių…

Maždaug tuo pačiu metu pasirodė pirmosios naujametinių eglučių girliandos, o žaisliukų dekoravimo rankomis nebeliko. Gamyklos ėmė štampuoti begalę plastikinių snaigių, kūgių ir burbulų.

Mini parodėlė „Kalėdiniai sentimentai“

Nedidelį rinkinį senųjų naujametinių ir kalėdinių žaisliukų, surinktų šio rašinio autoriaus, iki gruodžio 20 d. galite pamatyti Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos ekspoziciniame stende. Ten rasite ir senųjų „kugelių“ pavyzdžių, ir populiariųjų pokario meto sovietinių žaislų su užrašu „S Novym Godom“ (Su Naujaisiais Metais).

Parodai pateiktas ir oficialus 2008 m. JAV Baltųjų rūmų burna iš stiklo pūstas ir dailiai dekoruotas kalėdinis žaislas. Taip pat parinkta keletas įvairių laikų atvirukų.

Kviečiu užsukti.

Dėkoju Vydūno bibliotekos kolektyvui už suteiktą progą parodyti kai ką iš surinktų eksponatų.

Petras Skutulas, kolekcininkas


 

Taip pat skaitykite: 

Kugelis būna ne vien iš bulvių…

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Fejerverkų grožis ir pavojai

Nepaisant to, apie kokią šventę bebūtų kalbama, fejerverkai paprastai užima labai svarbią vietą. Tačiau nors fejerverkų šou gali būti gražus reginys, jie taip pat gali kelti ir įvairių grėsmių. Todėl prieš uždegant fejerverkus, vertėtų daugiau sužinoti apie tai, kaip užtikrinti fejerverkų saugą. Kaip veikia fejerverkai? Norint suprasti, kodėl fejerverkai gali kelti pavojų sveikatai, svarbu žinoti, kaip jie veikia. Pagrindinė fejerverkų sudedamoji dalis yra juodieji milteliai. Jie dar vadinami šaunamaisiais milteliais, mat užsidegę sprogsta. Fejerverkus sudaro žvaigždės, kurių sudėtyje yra cheminių

Online logopedo paslaugos – naujos galimybės efektyviai spręsti kalbos sutrikimus

Internetinės kalbos terapijos paslaugos turi daug pranašumų, lyginant su tradicine asmenine terapija. O patogumas ir prieinamumas yra vieni svarbiausių. Naudodami internetinę terapiją asmenys gali gauti konsultacijas patogiai savo namuose. Nebereikia keliauti į susitikimus, sudaromos sąlygos lanksčiau planuoti susitikimus. Šis patogumas ypač naudingas asmenims, gyvenantiems atokiose arba nepakankamai transportu aptarnaujamose vietovėse. Logopedo paslaugos online taip pat gali būti ekonomiškesnė galimybė, nes ji pašalina poreikį keliauti ir sumažina terapeutų pridėtines išlaidas. Vienas iš pagrindinių online logopedo terapijos paslaugų pranašumų yra galimybė teikti

Pamatavo švietimo paslaugų rodiklius šalies savivaldybėse. Pirmauja ne vien didmiesčiai

Didžiausią proveržį švietimo paslaugų klausimu per pastaruosius metus pademonstravo gerokai mažesnės savivaldybės. Taip rodo Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) bendradarbiaujant su finansų ministerija sudarytas švietimo paslaugų sub-indeksas, kuris yra sudėtinė bendro gyvenimo kokybės indekso dalis.   LSA ŠKK pirmininko, Šilutės r.  savivaldybės mero V. Laurinaičio nuomonė Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos Švietimo ir kultūros komiteto (LSA ŠKK) pirmininko, Šilutės r.  savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, situacija tarp šalies savivaldybių yra nevienoda, tad vertinant atskirus rodiklius būtina atsižvelgti ir į savivaldybės galimybes bei

Lietuvos paštas perspėja: sukčiai keičia taktiką, plinta nauji pranešimai

Lietuvos paštas įspėja gyventojus apie sukčių vėl platinamas apgaulingas SMS žinutes ir el. laiškus. Sukčiai keičia taktiką ir dabar platina žinutes su tekstu, pranešančiu, kad sistema negali atpažinti užsakymo informacijos, todėl siunta negali būti pristatyta. Prašoma atnaujinti informaciją ir pateikti duomenis. Kitas atvejis – el. laiške nurodoma, kad gauta siunta ir būtina sumokėti mokesčius už jos pristatymą nurodytu adresu. Trečias atvejis – pranešama apie apgadintą siuntą, prašoma atnaujinti adresą ir mokėjimo informaciją, net žadama atlyginti tris kartus didesnę žalą. Ketvirta

Taip pat skaitykite