Kaip nešvaistyti maisto? Patarimai vartotojams

Maisto švaistymo problema pasaulyje vis dar itin opi. Bet juk galime ir sutaupyti. Antai įvairiausi konservai, makaronai, kruopos, medus ir aliejus dažniausiai yra saugūs vartoti ilgiau nei rašoma ant šių produktų pakuočių.

Nuolaidos po 20 valandos

 „Visas mūsų prekių asortimentas – nuo mėsos ir žuvies iki vaisių, daržovių ar sūrių yra kruopščiai tikrinamas. Tai daroma tam, kad pirkėjų stalus pasiektų tik kokybiški maisto produktai. Norėdami, kad šviežių produktų būtų galima įsigyti ir už patrauklią kainą, paruošiame įvairiausių pasiūlymų.

Pavyzdžiui, kiekvieną vakarą po 20 val. taikome nuolaidas visoms vietoje kepamoms šviežioms bandelėms ir kitiems kepiniams. Tačiau nuolaida nereiškia, kad kepiniai nėra šviežūs, dažniausiai jie būna ištraukti iš krosnies vos prieš porą valandų“, – teigia prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.

 

Apie galiojimo laiką: nepainiokite šių terminų

Norint sutaupyti – svarbu ne tik planuoti pirkinius bei meniu, bet ir sekti produktų galiojimo laiką, mat, kai kurie iš jų vartoti yra tinkami ilgiau negu manome.

Anot prekybos tinklo „Iki“ kokybės vadovės Aldonos Čepulis,  taip yra todėl, kad daugelis vis dar painioja sąvokas  „Geriausias iki…“ ir  „Tinka vartoti iki… “.

„Pasibaigus tinkamumo vartoti termino datai, produktų, kurie pažymėti ženklu „Tinka vartoti iki….“, valgyti nerekomenduojama. Tačiau „Geriausias iki…“ reiškia, kad atėjus nurodytai datai, produktas nebūtinai bus sugedęs. Taip dažniausiai žymimi ilgiau negendantys produktai, kurių tinkamumas vartoti dažnai priklauso ne tik nuo laiko, bet ir nuo jų laikymo sąlygų. Šis terminas nusako ne produkto saugumą vartoti, o galimą kokybinių savybių – kvapo ar skonio, pakitimą“, – sako A. Čepulis.

Pasak jos, į šią kategoriją patenka įvairiausi padažai, konservuota žuvis, mėsa ar daržovės, riešutai, actas, aliejus, kava, medus, prieskoniai. Todėl šių produktų, pasitaikius nuolaidoms, galima nusipirkti ir didesnį kiekį. Apsirūpinsite ilgam ir dar sutaupysite.

„Iki“ kokybės vadovė pabrėžia, kad tokie produktai saugūs ilgesnį laiką išlieka tuomet, kai yra nepažeista jų pakuotė. Jeigu konservų dėžutę pradarėte arba kruopų pakelį praplėšėte – jų galiojimo laikas trumpėja. Todėl prieš valgant tokius produktus, reikėtų įvertinti, ar jų išvaizda, kvapas, skonis yra tinkamas vartojimui.

Šaldymas – puikus būdas sutaupyti

Jeigu norite pratęsti besibaigiančių galioti produktų terminą – iki baigiantis jam, tokį maistą tereikia užšaldyti. Pavyzdžiui, parduotuvių specialiose lentynose neretai galima rasti įvairiausių šviežių produktų (mėsos, žuvies, jūros gėrybių) su ypač gera nuolaida, kurių galiojimo laikas jau eina į pabaigą. Net jeigu šių produktų iškart valgyti neplanuojate – juos galite užšaldyti.

Pavyzdžiui, malta mėsa šaldiklyje kokybiška išlieka 3–4 mėnesius, o neperdirbta – net pusmetį. Tuo tarpu šaldyta žuvis bei jūros gėrybės kokybiškos išlieka daugiau nei 4 mėnesius.

„Šaldant tokius produktus reikėtų nepamiršti, kad juos atšildyti galima tik vieną kartą. Be to, kuo mėsą ar žuvį ilgiau laikysite šaldiklyje – tuo sausesnė ji taps, todėl stenkitės šiuos produktus suvartoti per kelis mėnesius“, – pabrėžia A. Čepulis.

Pasak kokybės vadovės, šaldyti galima ne tik mėsą ar žuvį. Taip išsaugoti galite ir pavytusias daržoves ar vaisius, sviestą, netgi parduotuvėje įsigytus kulinarijos gaminius ar galioti tuoj baigsiančią duoną. Pastarąją geriausia užsišaldyti riekelėmis – kai jos prireiks, bus patogu paskrudinti keptuvėje, skrudintuve ar orkaitėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Sekmadienį – į muziejų nemokamai

2023-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Lankytojų taip pat lauks Kernavės archeologinės vietovės muziejus. Pirmoji tokia proga – jau šį sekmadienį, sausio 29 d. „2022 metais nemokamo muziejų lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį galimybe pasinaudojo 336 251 lankytojas. Tai gerokai daugiau nei 2021-aisiais ir 2020-aisiais, kai lankytojų skaičius svyravo apie 200 tūkst. kasmet. Tiesa, reikia atsižvelgti į tai, kad tai buvo vadinamieji pandeminiai metai ir dėl

Dėl potvynio kai kuriuose valstybinės reikšmės keliuose draudžiamas eismas

Dėl spartaus vandens lygio kilimo Lietuvos vakarinėje dalyje daugėja apsemtų valstybinės reikšmės kelių. Potvynio metu pablogėja ne tik kelio dangos konstrukcija, bet ir kyla pavojus patiems eismo dalyviams. Būtent todėl šiuo metu maždaug 37-38 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožuose dėl apsėmimo yra ribojamas eismas. Vieni kelių ruožai yra pravažiuojami, kituose eismas draudžiamas. Dėl padidėjusio vandens kiekio Lietuvos vakarinėje dalyje apsemti 16 valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožai, kuriais draudžiamas eismas. Didžiausias – 60 centimetrų  – vandens gylis nustatytas rajoniniame kelyje

Projektų valdymo programos

Projektų valdymo programomis valdomi tam tikro proceso rinkiniai, kuriais siekiama didesnio masto efektyvumo. Projektų valdymas apima atskirų užduočių koordinavimą, o programos valdymas yra susijusių sugrupuotų projektų koordinavimas. Projektai sujungiami į programą, kai tokio rinkinio valdymo nauda yra didesnė atskirų vienetų valdymą. Susijusi sąvoka yra projektų portfelio valdymas – metodas, skirtas organizacijoms valdyti ir įvertinti daugybę projektų sugrupuojant juos į strateginius portfelius. Tada analizuojamas portfelių bendras efektyvumas, jų įvertinimai lyginami su faktinėmis išlaidomis, ar jie atitinka didesnius strateginius organizacijos tikslus. Taigi,

Taip pat skaitykite