Kaip išsirinkti pirmąją bepilotę skraidyklę?

Šylantis pavasariškas oras ir ilgėjančios dienos – bepiločių orlaivių arba kitaip vadinamų dronų sezono pradžia. Besidairantiems naujo užsiėmimo ar ieškantiems įvairesnių fotografavimo ar filmavimo galimybių –  patarimai, padėsiantys išsirinkti pirmąjį droną.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalijasi patarimais, į ką turėtume atkreipti dėmesį besirinkdami savo pirmąją bepilotę skraidyklę.

Kaina. Jeigu šiuo metu ieškote pirmojo drono, vertėtų susikoncentruoti į mažesnių kainų segmentą. Pasitaiko, kad pirmasis skrydis dronu dėl piloto įgūdžių stokos tampa ir paskutiniu. Todėl pernelyg investuoti į savo pirmąją bepilotę skraidyklę būtų neracionalu. 100-500 Eur kainos segmente galite rasti puikios raiškos kamerą ir preciziškai valdymą  bepilotį orlaivį.

Gamintojas DJI – dronų rinkos gigantas, užimantis per 70 proc. pasaulio rinkos, vartotojams siūlo kainos ir kokybės atžvilgiu viliojantį asortimentą. Štai dronas „DJI Tello“, kainuojantis vos daugiau nei 100 Eur, yra puikus startas pradedantiesiems. Juo užfiksuosite ryškų vaizdą tiek fotografuodami, tiek filmuodami, o valdyti bus itin paprasta dėl tiesioginės vaizdo transliacijos į telefoną bei vidinių jutiklių, identifikuojančių kliūtis.

Baterija. Įprastai biudžetinės klasės dronai su pilnai įkrauta baterija sklendžia 15-30 minučių. Tikėtina, kad 15 minučių drono pilotavimui bus iš tiesų per mažai, todėl į numatytą biudžetą rekomenduojama įtraukti bent porą papildomų baterijų ir specialų įkroviklį, galintį jas įkrauti vienu metu.

Pavyzdžiui, jau pristatytas „DJI Tello“ gali skristi iki 13 minučių. Palyginkime: kiek brangesnio, apie 500 Eur kainuojančio  drono „DJI Mini 2 Fly More Combo“ skrydžio laikas yra iki 31 minutė. Tuo tarpu kito gamintojo modelis „Syma Z6“ sklendžia iki 27 minučių.

Kameros raiška. Biudžetiniai dronai gali nustebinti vaizdo raiška. „DJI Tello“ vaizdas įrašomas FullHD, o nuotraukos įamžinamos 5 MP raiška. Jame taip pat įdiegtas elektroninis vaizdo stabilizavimas, tad vaizdo įrašai išlieka ryškūs.

Vis dėlto, drono ieškote profesionalesniam fotografavimui ar filmavimui, verta rinktis droną su aukštesniais kameros parametrais. „DJI Mini 2 Fly More Combo“ kameros raiška siekia 12 MP, filmuojama 4K raiška, o vaizdo priartinimas – iki 4 kartų. Tokios kameros galimybės vertos net profesionalų dėmesio.

Valdymas ir distancija. Dauguma mėgėjams skirtų dronų yra lengvai valdomi specialia programėle, tiesiog telefono ekrane. Kai kurie jų papildomai turi specialų valdymo pultą-telefono laikiklį, pavyzdžiui, modeliai „DJI Tello“, „Syma Z6“. Be to, dar preciziškiau skrenda dronai, turintys GPS funkciją.

Tai, kiek dronas gali nutolti nuo piloto, žinoma, atsispindės ir kainoje. Pigesnių modelių nuotolis svyruoja nuo 100 iki kelių šimtų metrų. Pavyzdžiui, dronai „DJI Mini 2 Fly More Combo“ gali pakilti net iki 4 kilometrų…

Atsparumas vėjui. Kuo dronas kyla aukščiau, tuo labiau atsiveria ne tik kvapą gniaužiantys vaizdai, bet ir didėja stipresnio vėjo tikimybė. Dėl stipraus vėjo droną gali būti sunkiau valdyti, o kartais galite net visiškai prarasti valdymo kontrolę.

Paprastai pigiausi dronai nėra atsparūs vėjo gūsiams, pavyzdžiui, minėtą biudžetinį „DJI Tello“  rekomenduojama pilotuoti uždaroje erdvėje arba esant labai silpnam, vos juntamam vėjui. Tuo tarpu „DJI Mini 2 Fly More Combo“ atsparumas vėjo gūsiams siekia iki 29-38 km/h – lengvai sukursite epinius vaizdo įrašus nuo vėjuoto pajūrio iki snieguotų alpių viršūnių.

Saugos reikalavimai. Net ir pramogai naudojamas dronas yra laikomas orlaiviu, kuriam galioja skrydžių saugos reikalavimai. 2020 m. gruodžio 31 d. įsigaliojo nauji Europos Komisijos reglamentai, bepiločių orlaivių pilotavimui.

Svarbu žinoti, kad bet kokį droną būtina užregistruoti Transporto kompetencijų agentūros (TKA) internetinėje sistemoje. Joje užsiregistravęs asmuo gauna autentišką UAS naudotojo registracijos numerį, kuriuo turi pažymėti visus turimus bepiločius orlaivius. Sunkesniems nei 250 g bepiločiams orlaiviams taikomi papildomi reikalavimai – teorijos arba teorijos ir praktikos egzaminų laikymas.

Plačiau apie reikalavimus: https://ltsa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/bepilociai-orlaiviai

Andrius Baranauskas, „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims

@ andrius.baranauskas@tele2.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite