Ką pagaminti iš obuolių? Trys tinklaraštininkės „Pusryčiams“ receptai

„Obuolius lietuviai mėgsta nuo seno. Jie mūsų šalyje tokie populiarūs, kad obuolius galime pavadinti tradiciniu lietuvišku vaisiumi. Pirkėjams siūlome platų obuolių asortimentą, visus metus turime net 20 veislių lietuviškų obuolių. Pastaruosius pirkėjai mėgsta labiausiai, nes vietos ūkininkų užauginta produkcija – šviežumo ir kokybės garantas“, – teigia prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė J. Sabaitienė.

Ir į pyragus, ir prie mėsos patiekalų

J. Sabaitienė sako, kad obuoliai – ne tik skanus ir maistingas užkandis. Šie vaisiai puikiai tinka ir mūsų šalyje taip pamėgtoms obuolienėms ar pyragams gaminti. Be to, jie puikiai dera ir su mėsos patiekalais bei sūriais.

„Obuolius kulinarijoje panaudoti galime pačiais įvairiausiais būdais. Obuoliai mums asocijuojasi su desertais: pyragaičiais, tartaletėmis ir bandelėmis, tačiau iš jų galima pasigaminti ir gardų obuolių padažą. Šie vaisiai yra saldžiarūgščiai, todėl puikiai dera ir prie daržovių patiekalų. Obuolius galima derinti su kopūstais, moliūgais ar saldžiomis bulvėmis“, – teigia J. Sabaitienė.

Anot jos, obuoliai yra valgomi ir su įvairiausios rūšies mėsa. Vienas populiariausių derinių – kiauliena su obuoliais arba obuolių padažu. Be kiaulienos, prie obuolių puikiai tinka ir vištiena ar kepenėlės bei iš jų pagaminti paštetai.

„Ruošiant kepenėles jas ypač skanu pakepti ne tik su svogūnais, bet ir smulkiai supjaustytais obuoliais. O vištiena gardu derinti su obuoliais ir baltuoju pelėsiniu sūriu. Obuoliai dera net ir su makaronais: tereikia obuolius pakepinti kartu su brokoliais, viską aplieti sūrio padažu ir taip gausite nuostabaus skonio vegetarišką patiekalą“, – pasakoja ekspertė.

Pikantiško skonio sriubos yra dar vienas obuolių panaudojimo būdas. Obuoliai labai dera ne tik su moliūgais, bet ir įvairiausiais šakniavaisiais. Be to, prie obuolių dažnai derinami ir maistingieji lęšiai. Pavyzdžiui, Airijoje šie vaisiai maišomi su pastarnokais ir taip gaunama nuostabaus skonio sriuba. Obuoliai dažnai naudojami ir salotoms. Klasikinės Valdorfo salotos yra gaminamos iš obuolių, salierų ir majonezo. Vėliau į šias salotas buvo pridėta ir graikinių riešutų, o norintys sočiau į šias salotas dar įmaišo vištienos krūtinėlės. Šie lietuvių pamėgti vaisiai labai dera su bri, mėlynojo pelėsinio arba čederio sūriais: pabandykite paruošti salotas iš šviežių špinatų, obuolių, skrudintų graikinių riešutų, gorgonzolos sūrio ir medaus, citrinos bei acto padažu.

Išbandykite tris tinklaraštininkės receptus

Gaminti su obuoliais mėgsta ir tinklaraščio „Pusryčiams“ autorė bei prekybos tinklo „Iki“ ambasadorė Gabrielė Žutautaitė. Anot jos, sezoniškumas jos virtuvėje – svarbu, todėl ruošdama maistą namuose arba ieškodama naujų receptų ji dėmesį kreipia ir į tai, kokios gėrybės šiuo metu auga soduose ir daržuose.

„Skirtingi sezonai dovanoja skirtingus malonumus ir gėrybes. Vasarą galime mėgautis raudonskruostėmis braškėmis su pienu, prisirpusiomis vyšniomis ir trešnėmis, o rudenį – pilnomis pintinėmis obuolių. Todėl rudenį mano valgiaraštyje tikrai karaliauja obuoliai. Jų receptų variacijų̨ yra ir saldžių, ir sūrių. Skamba įdomiai? Tuomet siūlau išbandyti gardžius obuolinius receptus“, – ragauti kviečia žinoma tinklaraštininkė ir dalijasi trimis burnoje tirpstančiais receptais, kuriuose išradingai panaudosite obuolius.

Obuolinė avižų košė

Jums reikės: 1 vidutinio dydžio obuolio (200–250 g); 1 v. š. sviesto; 50 g visų grūdo dalių avižų; 1⁄2 a. š. cinamono; žiupsnelio druskos; 250 ml augalinio pieno; mėgstamo riešutų sviesto arba sezamų pastos.

Pagaminimas: nulupkite obuolio odelę, išdarinėkite sėklas ir maždaug 2⁄3 obuolio sutarkuokite burokine tarka. Puode ištirpinkite sviestą, suberkite tarkuotą obuolį, cinamoną, žiupsnį druskos. Nuolat maišydami, tarkius kepkite apie 2 minutes, kol šie suminkštės ir ištiš. Į puodą suberkite avižinius dribsnius, supilkite augalinį pieną, uždenkite dangčiu ir stebėkite, kada užvirs pienas. Jam užvirus, dangtį nuimkite ir košę virkite apie 4–5 minutes. Išjunkite kaitrą, puodą vėl uždenkite ir leiskite košei pastovėti dar porą minučių. Per tą laiką pasiruoškite serviravimui – supjaustykite likusį obuolį. Košę serviruokite dubenėlyje: pirmiausia į jį sukrėskite košę, tuomet dėliokite pjaustytus obuolius, viską šlakstykite mėgstamu riešutų sviestu ar sezamų pasta.

Amerikietiškas čederio ir obuolių pyragas

Jums reikės: 300 g miltų; 1 a. š. druskos; 2 v. š. cukraus; 100 g smulkiai tarkuoto čederio; 220 g šalto ekologiško sviesto; 2–4 v. š. ledinio vandens.

Įdarui: 750 g nuluptų, plonai pjaustytų obuolių; 100 g cukraus; 1 a. š. tarkuotos citrinos žievelės; 2 v. š. citrinos sulčių;  1⁄2 a. š. maltų kvapiųjų pipirų; 1 a. š. cinamono;  1⁄2 a. š. džiovintų gvazdikėlių;  1 v. š. kukurūzų krakmolo; 30 g smulkiai tarkuoto čederio; 1 kiaušinio plakinio.

Pagaminimas: į didelį dubenį suberkite miltus, druską, cukrų bei čederio sūrį ir viską gerai išmaišykite. Burokine tarka į birius ingredientus įtarkuokite šaltą sviestą. Pirštų galiukais sviesto gabalėlius įtrinkite į miltus, kol masė taps lyg šlapias smėlis. Į tešlą įpilkite kelis šaukštus ledinio vandens, išmaišykite ir rankomis formuokite vientisą tešlą ją slėgdami. Paruoštą tešlą įvyniokite į maistinę plėvelę ar kepimo popierių ir šaldykite šaldytuve ne trumpiau nei pusvalandį.

Į dubenį sudėkite pjaustytus obuolius, cukrų, citrinos žievelę, sultis, prieskonius, krakmolą ir tarkuotą sūrį. Viską gerai išmaišykite. Įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių.

Iš šaldytuvo ištrauktą tešlą padalinkite į dvi nelygias dalis: trečdalį ir du trečdalius tešlos. Du trečdalius tešlos dėkite ant miltais pabarstyto stalviršio. Kočiokite tešlą iki 1–2 mm storio blyno ir juo tolygiai išklokite apvalią 20 cm skardą, kad padengtų ir dugną, ir kraštus. Į paruoštą formą berkite obuolius. Likusį trečdalį tešlos iškočiokite į tokio paties storio stačiakampį, jį supjaustykite 1 cm pločio juostelėmis. Juosteles išklokite ant obuolių įstrižai arba supinkite dėdami jas skersai viena kitos. Pyragą kepkite 50–60 minučių. Likus 5 minutėms iki kepimo pabaigos, pyragą ištraukite, tešlos kraštelius aptepkite kiaušinio plakiniu ir kepkite likusias kelias minutes. Pjaukite tik gerai atvėsintą.

Lapinio kopūsto ir obuolių salotos su Serano kumpio traškučiaisį

Jums reikės: 130 g lapinių kopūstų; 1 didelio arba 2 mažesnių pjaustytų obuolių (apie 300 g); 1⁄2 a. š. druskos; 1 a. š. obuolių acto; 1 v. š. alyvuogių aliejaus; 2–3 gabalėlių Serano kumpio; saujos mėgstamų riešutų ir sėklų.

Padažui: 2 ančiuvių filė gabalėlių; 1 skiltelės česnako; 3 v. š. alyvuogių aliejaus; 2 a. š. garstyčių su grūdeliais; 1 a. š. citrinos sulčių; 1 a. š. medaus ar saldaus sirupo.

Pagaminimas: išpjaukite lapinių kopūstų stiebus, o lapus susmulkinkite valgymui patogaus dydžio gabalėliais ir suberkite į salotų indą. Kopūstus apšlakstykite alyvuogių aliejumi, obuolių actu, apibarstykite druska ir įmasažuokite rankomis, kad kopūstai ryškiai pažaliuotų ir suminkštėtų. Paruoškite padažą. Smulkintuvu, grūstuve arba peiliu sutrinkite česnako skiltelę bei ančiuvius. Juos sudėkite į dubenėlį kartu su alyvuogių aliejumi, garstyčiomis, citrinos sultimis ir medumi ar mėgstamu sirupu. Gerai išmaišykite.

Įkaitintoje keptuvėje be jokių papildomų riebalų iš abiejų pusių apskrudinkite Serano kumpio gabalėlius. Iškeptus nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir susmulkinkite iki traškių trupinių. Į salotų indą sudėkite pjaustytus obuolius, supilkite padažą ir viską gerai išmaišykite. Salotas patiekite, apibarstę Serano kumpio traškučiais bei riešutais. Skanaus!

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite