Ką daryti, kad kalėdinės dekoracijos nesudegintų švenčių džiaugsmo

Šį savaitgalį prasidėjo adventas, žymintis švenčių laukimo pradžią. Puošdami namus Kalėdoms, žmonės rūpinasi jų grožiu ir jaukia atmosfera, bet per mažai dėmesio skiria šventinių dekoracijų bei kalėdinių atributų saugumui. Draudikai įspėjai, kad Lietuvos gyventojai bei jų namai dažniausiai nukenčia dėl netvarkingų elektrinių vidaus ir lauko girliandų, petardų ir žvakių. Kalėdų eglutė namuose taip pat gali tapti nelaimių priežastimi.

„Švenčių laukimas yra ypatingas laikas, tačiau kurdami šventinę atmosferą žvakėmis, elektrinėmis girliandomis ir kitomis dekoracijomis, galime padaryti neatsargių ir brangiai kainuojančių klaidų. Nelaimingi atsitikimai, kuriuos sukelia gaisras, gali būti pražūtingi. Lietuvos gyventojai kiekvienais metais vis gausiau elektrinėmis dekoracijomis puošia ne tik kambarius, bet ir palanges, namo išorę bei visą kiemą. Žmonės turi žinoti, kad ši tendencija didina gaisrų riziką. Ji kalėdiniu laikotarpiu itin išauga namie ir aplink namus, nes žmonės naudoja daugiau nei įprasta elektros prietaisų“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige” Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad žmonės, išvykdami iš namų arba eidami miegoti, elektrines dekoracijas dažnai pamiršta išjungti arba tikslingai jas palieka elektros lizduose. „Estetika tikrai neturi būti svarbiau už saugumą. Toks elgesys gali sukelti gaisrus, sugadinti elektros instaliacijas ir netgi padaryti žalos kaimynams“, – įspėja V. Katilienė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi Lietuvoje kilo 1297 gaisrai, šios nelaimės pareikalavo 19 žmonių gyvybių. Neatsargus žmonių elgesys su ugnimi – pagrindinė gaisrų priežastis mūsų šalyje, dėl jos Lietuvoje šiemet kilo 18,9 proc. visų gaisrų. Draudimo bendrovės atstovė pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad jos nesugadintų švenčių.

Saugiai deginkite žvakes

Žvakės namuose kuria jaukumą, tačiau su jomis reikia elgtis atsargiai. Degdami žvakes įsitikinkite, kad pasirinkta vieta yra saugi. Prie žvakių neturėtų būti degių daiktų, pavyzdžiui, užuolaidų, knygų ar žurnalų, popierinių dekoracijų. Labai svarbus ir žvakės pagrindas, todėl dėkite ją ant karščiui atsparių paviršių, nes žvakės apačia gali labai įkaisti. Atminkite – jei uždegate žvakes, nepalikite jų be priežiūros net trumpam!

Daugelis žmonių, siekdami sukurti šventinę nuotaiką savo namuose, uždega žvakes advento vainike. Dažnai šie vainikai gaminami iš degių medžiagų, todėl žvakes reikia laikyti saugiu atstumu nuo kitų dekoracijų ir aplinkinių daiktų, kad jos nesukeltų gaisro. Žvakės vainike turi stovėti stabiliai, o saugiausia, jei jos yra nedegios medžiagos žvakidėse. Taip pat svarbu ir patį advento vainiką pastatyti saugioje vietoje, kur jis negalėtų apvirsti ar uždegti kokio nors šalia esančio daikto.

Teisingai naudokite įvairių rūšių lemputes

Jei šventinėms dekoracijoms, pavyzdžiui, namams ar Kalėdinei eglutei puošti naudojami elektriniai papuošimai ar girliandos, turite apgalvoti, ką jomis norite puošti. Vidaus patalpoms puošti skirtos girliandos netiks naudoti lauke ir atvirkščiai, todėl svarbu lemputes naudoti pagal etiketėje nurodytą paskirtį. Lauko girliandoms sujungti naudokite ilginamąjį laidą, kuris skirtas naudoti lauke, nes vidaus ilginamieji laidai nėra skirti naudoti šaltoje ar drėgnoje aplinkoje.

Tiek įsigyjant naujas, tiek naudojant jau turimas lempučių girliandas, svarbu įvertinti jų techninę būklę – ar nepažeistos lemputės ir jų maitinimo laidas, nes tose vietose gali įvykti trumpasis jungimas. Daugelis šviesos girliandų, įskaitant įvairias šviesos dekoracijas, nėra skirtos naudoti ilgą laiką, todėl nepalikite šviesos girliandų, įjungtų pernelyg ilgai.

Šventinei eglei raskite atokų kampą

Kalėdų eglė turi stovėti ant tvirto pagrindo, atokiai nuo durų ir netrukdyti išeiti iš patalpos. Eglės šakos turi būti per metrą nuo lubų ir sienų. Draudžiama egles puošti žvakutėmis ir šaltosiomis ugnelėmis.

Įsitikinkite, kad dūmų detektoriai veikia!

Specialistai primena, kad namuose būtina įrengti dūmų detektorių, nes dažnai tai yra pirmasis signalas, pranešantis apie gaisro pradžią ir suteikiantis gelbėjimo tarnyboms taip reikiamų lemiamų sekundžių. Kad dūmų detektorius veiktų nepriekaištingai, jo techninę būklę būtina patikrinti kartą per mėnesį, paspaudus testavimo mygtuką. Taip pat turėtumėte reguliariai įsitikinti, kad dūmų detektoriaus baterijos veikia.

Taip pat namuose turėtų būti įrengti gesintuvai strategiškai svarbiose vietose, kuriose potencialiai galėtų kilti gaisras, pavyzdžiui, virtuvėje. Jei namuose yra įrengti gesintuvai, būtina stebėti jų techninę būklę ir eksploatavimo laikotarpį, kad, prireikus, jie būtų tvarkingi.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite