Joninės darnoje su gamta

Antradienį Švėkšnos neįgaliųjų draugijos nariai jau penktus metus iš eilės rinkosi švęsti Jonines išpuoselėtoje Stasės ir Jono Norkų sodyboje, Nikėlų kaime (apie šią sodybą jos šeimininkus „Pamarys“ jau yra rašęs). Jonines šventė pagal senąsias tradicijas.

Švėkšnos neįgaliųjų draugijos ansamblis užtraukė: „Buvo naktys švento Jono“.

Pro Joninių vartus
Žvyrkeli pro Nikėlų liuteronų kapinaites pasuka ir slėniu leidžiasi į Stasės ir Jono Norkų sodybą. Miško keliuko šlaitai iš abiejų pusių sutvirtinti akmenimis ir apsodinti gėlėmis. Pasukęs į mišką, randi šeimininkų nutiestus takelius, apsodintus gėlėmis, išgrąžintus akmenėliais, įrengtus suolelius, vienišiaus buveinę, vilkdalgių alėją. Pamiškėje baltuoja supynės.
Svečius prie ąžuolo girliandomis apipintų vartų pasitiko sodybos šeimininkas Jonas su ąsočiu vandens rankose. Pirmasis šventės ritualas – nusimazgoti rankas, po kurio pasijunti pilnateisiu šventės dalyviu ir gali žengti pro šventinius vartus.
Šlaitas iki sodybos šeimininkų namo apsodintas įvairiausiomis gėlėmis, tvenkinio krantai sutvirtinti akmenimis, o vandenyje kupa žolynai. Sodyba primena senovės laikų tvirtovę, į kurią veda bijūnų alėja…
Šventės dalyviai galvas pasipuošė gėlių vainikais ar skrybėlaitėmis su gėlių žiedais. Miškas aidėjo nuo smagaus šurmulio ir muzikos.
Apie Joninių šventės tradiciją priminė Švėkšnos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Ingrita Riterienė, suskambo draugijos ansamblio dainos, iškilmingai pasveikinti varduvininkai Jonai, Janinos, Rasos. Jauniausias varduvininkas Jonas Riteris šiemet eis į ketvirtąją klasę. Varduvininkams palinkėta, kad paslaptingąją naktį jiems papročio žiedai pražįstų.
Šventės šurmulį papildė madų šou. Sodybos šeimininkė su jaunosiomis giminaitėmis demonstravo iš gėlių ir kitokių gamtinių medžiagų sukurtas skrybėlaites, rankines. Neištvėręs vidurvasario dangus, nuprausė Joninių šventės dalyvius.

Joninių vandens apeigos.

Dalyvavo ir meras
Pas svetinguosius Stasę ir Joną Joninių švęsti atvyko net Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Šilutės turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė. Svečiai pasidžiaugė gražia sodyba, bendruomenę telkiančia Švėkšnos neįgaliųjų draugija. Zita Rumšienė sodybos šeimininkams net eilių sudėjo. Apie Joninių šventės simbolius – saulę, ugnį, vandenį, vainiką, vartus, paparčio žiedą, rasą ir jų reikšmę pasakojo Smaragdo klubo moterys.
Žolelių arbata vaišinusi Žiniuonė (Helena Černiauskienė) mokė, kaip arbatą ruošti. Žoleles reikią plikyti dar neverdančiu vandeniu, o užplikius leisti joms „pabūti, pasikalbėti“. Visos gamtoje esančios žolelės naudingos, tik visur reikia saką jausti, žoleles ne šienauti, bet pasilenkus gražiai nuskinti – mokėti darniai gyventi su gamta.
Netrūko ir burtų. Šventės dalyviai pynė vainikus, juos mėtė ant kupolės – norėjo sužinoti, ar šiemet piršliai atvyks.

Moterų galvas puošė gėlėmis dekoruotos skrybėlaitės.

Sutemoms atsėlinus, sužaižaravo Joninių laužas, į tvenkinio vandenį paleisti vainikai su degančiomis žvakelėmis, dangų nutvieskė fejerverkai.
Šventės organizatoriai liko dėkingi sodybos šeimininkams, šventės rėmėjui Vytautui Marcinkevičiui, muzikantams Vytautui Raibiui ir Laurynui.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuo vasaros pradžios – didesnės socialinės išmokos

Siekdama sušvelninti kainų kilimo pasekmes šalies gyventojams, Vyriausybė pritarė siūlymui nuo birželio mėnesio didinti bazinius socialinių išmokų dydžius. Tai padės apsaugoti vidutines ir mažesnes pajamas gaunančių žmonių perkamąją galią, kad jų gyvenimo kokybė neprastėtų, turės teigiamą poveikį žmonių su negalia, vienišų tėvų, senjorų skurdo mažinimui.  Socialinės išmokos Didės piniginė socialinė parama nepasiturintiems žmonėms, šalpos pensijos, mokamos žmonėms su negalia, našlaičiams ar minimalaus socialinio draudimo stažo nesukaupusiems senjorams, tikslinės kompensacijos neįgaliesiems su specialiaisiais poreikiais, didesnis šalies gyventojų skaičius turės teisę į

18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“

Pagėgių sav. Vydūno viešoji biblioteka 2022 m. gegužės 25 d. (trečiadienį) 17.00 val. maloniai kviečia į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Laukiame Jūsų Pagėgių seniūnijos kiemelyje (Vilniaus g. 46, Pagėgiai). PASTABA: esant blogoms oro sąlygoms, šventė vyks bibliotekoje (Jaunimo g. 3, Pagėgiai)

Dviračių gatvės – važiuojantiems dviračiais ir automobiliais

Nuo birželio 1 d. Lietuvos miestuose galės atsirasti „Dviračių gatvės“ – tokiu nauju kelio ženklu pažymėtos gatvės bus skirtos mišriam dviračių ir automobilių, kitų ne motorinių ir motorinių transporto priemonių eismui. Jose eismo dalyviams galios specialūs Kelių eismo taisyklių reikalavimai, o dviratininkai galės jaustis gerokai laisviau ir saugiau.  Laisvė dviratininkams „Dviračių gatvių atvėrimas – naujas žingsnis skatinant darnų judumą miestuose. Tai gatvės, kuriose dviratininkai galės važiuoti laisvai, nebūtinai prie dešiniojo krašto, o automobiliai turės dažniau prisitaikyti prie jų judėjimo greičio.

Lietuvoje nuo sekmadienio neliko rusiškos naftos, dujų ir elektros importo

Elektros energijos biržos operatorė „Nord Pool“ priėmė sprendimą stabdyti prekybą rusiška elektra iš vienintelio jos importuotojo Baltijos šalyse – įmonių grupės „Inter RAO“. Tai reiškia, jog nuo gegužės 22 d., sekmadienio, Lietuvoje nebelieka nei rusiškos naftos, nei elektros, nei gamtinių dujų importo. „Tai be galo svarbus riboženklis ne tik Lietuvos kelyje į energetinę nepriklausomybę. Tai mūsų solidarumo su kariaujančia Ukraina išraiška, nes negalime leisti, jog mūsų pinigais būtų finansuojama Rusijos karo mašina“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys. Ministras taip

Taip pat skaitykite