Išskirtinė salos architektūra

Išskirtinė Rusnės architektūra – mediniai dviaukščiai namai. Medinės architektūros atsiradimas saloje glaudžiai siejamas su laivyba.

Tradicinis Pamario krašto medinis namas. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pripažino Rusnėje įsikūrusių Demereckų trobą gražiausiu naujos statybos etnografiniu namu Lietuvoje.

Kai Rusnė tebuvo miškas
Knygų leidėjas, kraštotyrininkas Kęstutis Demereckas primena, kad pirmą kartą Rusnės vardas paminėtas 1365 m. Klaipėdos komtūro privilegijoje. Iki tol buvo minimas tik Rusnės miškas. Privilegija leido laisvai kirsti medžius prie Rusnės, tačiau nežinoma, ar ten minimas upės ar miško vardas.
K. Demereckas atskleidžia paslaptį, kad jo 20 metų tyrinėjimai netrukus suguls į knygą, kurioje skaitytojams pateiks iki šiol negirdėtų dalykų: „Rusnės miestelis susiformavo iš dviejų salelių, kurių protekoje buvo dabar jau išnykusi upė Sklada. Pusė dabartinės Rusnės yra pastatyta ant Rusnės upės. Rusnės upė buvo plati, viename jos krante stovėjo bažnyčia ir kelios smuklės, kitas krantas buvo ten, kur dabar stūkso mechaninės dirbtuvės prie Pakalnės upės. Dabartinės Pakalnės upės vardo anuomet nebuvo. Pavadinimą upei davė Pakalnės kaimas“.
K. Demereckas pasakoja, kad atsiradus prekybiniams ryšiams tarp Kryžiuočių ordino ir Lietuvos Rusnė tapo prekybinio kelio dalimi. Nemuno vandens keliu buvo gabenamos prekės iš Lietuvos į Prūsiją. Nemuno keliu plaukė vytinės (senoviniai burlaiviai), pakrautos grūdų, sėmenų, kailių, buvo plukdomi sieliai. Rusnės miestelis pradėjo augti.
1583 metais buvo atidaryta mokykla. 1648 m. čia veikė 4 smuklės. Rusnė turėjo net savo teismo rūmus. XVIII a. viduryje ypač suklestėjo Rusnėje medienos pramonė.
Rusnė – didžiausias Nemuno deltos miestelis, anuomet buvęs didesnis už Šilutę, vadintas Klaipėdos prieuosčiu. Rusnė turėjo užuomazgų tapti didžiuliu miestu. XIX a. viduryje Rusnėje buvo apie 5000 gyventojų.

Kęstutis Demereckas sako, kad netrukus pasirodys jo leidinys, kuriam medžiagą rinko ištisus 20 metų.

Maitino medienos verslas
Visi garsiausi Klaipėdos medienos įmonių savininkai turėjo išsipirkę savo plotus Rusnėje, Atmatos upės krante. Vienas iš jų buvo Ankeris. Klaipėdos uoste medienos prekyba suklestėjo 1757 metais. Sieliai į Klaipėdą buvo plukdomi pro Rusnę, Klaipėdoje išpjauta mediena patekdavo net į Londoną. Visas medinis Londonas pastatytas iš medienos, praplaukusios pro Rusnę. Iš Londono laivai dėl balasto į Klaipėdą atplaukdavo pakrauti žemių ir akmenų.
Yra užfiksuota, kad į Rusnę buvo atplaukę du medienos prikrauti burlaiviai. Įveikę vandens kelią jūra burlaiviai į Rusnę atplukdė raudonų olandiškų plytų ir čerpių. Nukritęs tinkas nuo vieno seniausioje Rusnės dalyje esančio namo (bemaž priešais dabartinę Rusnės seniūniją) liudija, kad jis yra pastatytas iš olandiškų plytų.
Būta ir krizių. Tada mediena užsigulėdavo saloje, kur veikė kelios lentpjūvės. Vietos gyventojai iš tos medienos susirentė tvirtus trobesius.
Namai be vinių
Rusnės mediniai namai statyti tradiciniu, tik Pamario kraštui būdingu būdu. Mediniai namai būdavo renčiami be vinių. Tokį namą ir šiais laikais pasistatė Violeta ir Kęstutis Demereckai. Pernai jų namą Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pripažino gražiausiu naujos statybos etnografiniu namu Lietuvoje.

Dviaukščiai medinukai Neringos gatvėje.

Demereckai namą statė savo rankomis pagal išlikusius brėžinius bei istorinę medžiagą. Namo statybai buvo išpjauta iš rąstų 16 cm storio tašai. Tašus dėjo ant apatinio vainiko ir įleido į statramsčius. Kampuose jungė, išpjovę kregždės uodegos formos galus, kurie vienas su kitu taip sukimba, kad tvirtinti juos vinimis ar varžtais nė nereikia.
Tokių namų konstrukcija primena dabartinį „lego“. Taip statytą namą nesunku buvo išardyti ir perstatyti kitoje vietoje. Tokie namai buvo statomi visoje Nemuno deltoje ir Kuršių nerijoje. Jie išsiskyrė ypatingu grožiu. Būdavo baltai dažomi kalkėmis, nendrių stogais ir būtinai su žirgeliais ant kraigo – gyvenimo sėkmės ir šeimos saugumo simboliais.
Šiandien Rusnėje žirgelių nebepamatysi, nebent ant brolių Demereckų gyvenamųjų namų. Rusnėje paplito kita keista mada – ant kraigo kelti vienodas gremėzdiškas pjaustytas lentas – ženklus, kurie šiek tiek primena tradicinį lėkį. Tačiau praeityje ant kiekvieno namo buvo skirtingas šeimos lėkis, o dabar, atrodo, kad visuose tuose namuose gyvena vienos šeimos atstovai, nes namai puošti vienodais lėkiais.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite