Įspūdžiai iš Sardinijos

Šilutės Pamario pagrindinė mokykla dalyvauja tarptautiniame Comenius daugiašaliame partnerysčių projekte „Energija gyvenimui“. Projekto, kuris jungia bendrai veiklai Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Lenkijos, Italijos, Suomijos Turkijos ir Lietuvos mokyklas, dalyviai susitinka vis kitoje šalyje. Šį kartą projekto dalyvių susitikimas vyko Sardinijoje.

Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos atstovai Sardinijoje.

Į Sardiniją vyko trys aštuntos klasės mokiniai Laurynas Pielikis, Viktorija Žvirblytė ir Lina Ramanauskytė su mokytojomis Asta Memyte, Iveta Ambrulaitiene ir Vilma Ežerinskiene. Šį kartą susitikę projekto dalyviai diskutavo apie energijos taupymą, šia tema kiekvienos šalies atstovai pristatė ir savo paruoštus darbus.
Trumpai apie Sardiniją. Tai autonominis Italijos regionas, užimantis visą salą, kurios plotas apie 24 tūkst. kv. km. Salos krantus skalauja Viduržemio jūra, nuo Korsikos salos ją skiria 11 km Bonifacijaus sąsiauris, Sardinijoje – 1,6 mln. gyventojų. Projekto dalyvius sužavėjo Sardinijos gamta, augmenijos įvairovė, kuria grožėjosi mėgaudamiesi viduržiemį čia dvelkiančia 15 laipsnių šiluma. Malonų įspūdį paliko ir šios salos gyventojai – jie nuoširdūs, vaišingi, draugiški, mėgstantys dainuoti. Daugumą Sardinijos gyventojų sudaro nuo italų besiskirianti etninė grupė – sardiniečiai, kalbantys sava kalba. Čia yra imigrantų iš Rumunijos, Maroko, Kinijos, Ukrainos, Senegalo, Vokietijos. Tai mažiausiai ir rečiausiai apgyvendinta sala, daugiausia dominuoja kaimiškos gyvenvietės – gal tai lemia ir vietinių gyvenimo trukmę, kurio vidurkis – 81 metai.
Mokykloje susipažinome su vietos mokinių kūrybiniais darbais iš tekstilės. Medžiagomis aprūpina mokykla, todėl mokiniai nepatiria jokių materialinių sunkumų. Įdomu buvo pamatyti iš akmens amžiaus likusias liekanas, didžiules bandas besiganančių avių, arklių bei ragauti avių sūrio. Patiko italų maistas, kurį dažniausiai gamino vyrai.
Dalyviai susipažino su Sardinijos sostine Kaljaris – tai svarbus ir salos uostamiestis, iškilęs ant kalvos. Miesto pavadinimas vietine sardų kalba reiškia pilį. Kaljarį finikiečiai įkūrė VII-VI a. pr. Kr. Įdomu buvo paklaidžioti siaurutėmis istorinio sostinės senamiesčio (Castello) gatvėmis, sužavėjo Arkivyskupo rūmai, Santa Marijos katedra, tiesiog uoloje iškaltas senovės romėnų amfiteatras. Beje, šiame II amžiuje statytame amfiteatre iki šių dienų rengiami koncertai. Marina – tai Kaljario uosto rajonas, kuriame apstu parduotuvėlių ir kavinukių. Čia įsikūrusi miesto Rotušė. Užsukome į Šv. Eulalijos bažnyčios požemį, kuriame eksponuojamos romėnų statinių bei grindinio liekanos. Aplankėme ir Kaljario botanikos sodą, kuris yra vienas garsiausių visoje Italijoje. Maloniai nustebino agavos žiedas, kuris primena išstypusią pušį.
Dar teko lankytis nedideliame Boso mieste, kurio gyventojų pagrindinis verslas – žvejyba. Ypač traukia dėmesį spalvinga miestelio architektūra. O Macomer miestelio apylinkėse auginami arkliai.
Projekto dalyviai bendraudami tobulino anglų kalbos įgūdžius, patyrė nepaprastai daug gerų įspūdžių, įsigijo naujų draugų. Kitas susitikimas vyks Suomijoje.

Asta Memytė
Technologijų mokytoja metodininkė

Agavos žiedas primena išstypusią pušį.

II a. uoloje iškaltame senovės romėnų amfiteatre iki šių dienų rengiami koncertai. Astos Memytės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite