Išmintingi finansiniai sprendimai, kurie sulaukus 50 metų padės jaustis saugiau

Perkopęs penkiasdešimtmetį dažnas žmogus supranta, kad jo finansinė padėtis vis dar nėra labai stabili ir saugi, jog būtų galima ramiau laukti pensijos… Ir jėgų padedančių gyvendinti įvairias naujas idėjas, galinčias padėti užsitikrinti finansiškai stabilesnę senatvę, būna vis mažiau. Todėl jei norite sulaukę penkiasdešimties metų nesigailėti dėl to, ko nepadarėte, kai galėjote padaryti, pateiksime jums keletą išmintingų finansinių sprendimų, kurių neturėtumėte pamiršti.

Paspartinkite savo turimų paskolų grąžinimą

Jūs tikrai nenorite susidurti su milžiniškomis pastangomis bandydami padengti paskutinius likusius finansinius įsipareigojimus, kuomet iki jūsų pensijos bebus likę vos keleri metai. Tuo metu jūs neabejotinai būsite pavargę nuo pačių įvairiausių rūpesčių ir vargų, o tai reiškia, kad apie paskolas ir kreditus norėsite galvoti mažiausiai. Taigi, siekdami, kad jūsų gyvenime būtų mažiau streso, apie savo turimus finansinius įsipareigojimus ir jų padengimą turėtumėte pagalvoti kaip įmanoma anksčiau. Tai reiškia, kad apie finansinę gerovę kiekvienas žmogus turėtų pradėti galvoti dar būdamas jaunas.

Taigi, jei jums pavyks padengti savo visas turimas paskolas, kreditus ir kitus finansinius įsipareigojimus dar iki sueinant penkiasdešimtmečiui, labai tikėtina, kad gyventi galėsite daugiau sutaupydami. Tokiais atvejais žmonės paprastai jau yra apsirūpinę tuo, ko yra siekiama jaunystėje, o tai reiškia, kad galima sumažinti ne tik patiriamą stresą, tačiau ir išlaidas.

Tuo tarpu, jei nežinote, kokių priemonių galėtumėte imtis, kad jums būtų lengviau padengti savo turimus finansinius įsipareigojimus, galite pasinaudoti keliais praktiškais patarimais:

Pirmiausia padenkite brangiausias paskolas

Visų pirma turėtumėte sudaryti savo turimų paskolų sąrašą, suskirstydami paskolas atsižvelgiant į joms taikomų palūkanų dydį. Pavyzdžiui, jei viena iš jūsų turimų paskolų yra būsto paskola, labai tikėtina, kad jos palūkanos gerokai žemesnės nei kitos jūsų turimų paskolų. Tuo tarpu, jei jūs turite ir vartojamąją paskolą, pastaroji turėtų būti su didesnėmis palūkanomis, t.y. būti brangesnė. Tai reiškia, kad jums būtų išmintinga pirmiausia pasistengti kuo greičiau padengti brangesnes paskolas, o tuomet judėti prie pigesnių ir „saugesnių“ paskolų.

Refinansuokite turimas paskolas

Įsivaizduokime, kad jūs jau padengėte savo turėtą būsto paskolą, tačiau jūs vis dar turite pakankamai didelę vartojamą paskolą ir paskolą automobiliui, kartu su nemenka kreditinės kortelės skola. Siekiant išvengti pernelyg didelių nepatogumų ir didelės maišaties, visuomet galima pasidomėti, ką jums galėtų pasiūlyti įvairūs tokių finansinių paslaugų rinkoje veikiantys kreditoriai. Tai reiškia, kad turėdami ne vieną finansinį įsipareigojimą jūs galite kreiptis dėl paskolų refinansavimo paslaugų. Tokiais atvejais jums gali pavykti ir daugiau sutaupyti.

Padidėjo pajamos? Padidinkite grąžinamą sumą

Jei padidėja jūsų gaunamos pajamos, pvz., pakeliamas jūsų gaunamas mėnesinis atlyginimas, gaunate papildomų bonusų darbe ar kt., pasistenkite padidinti ir kreditoriams kiekvieną mėnesį grąžinamą pinigų sumą. Tokiu būdu jūs galėsite pagreitinti savo turimų finansinių įsipareigojimų padengimą. Žinoma, visuomet gali kilti didelis noras papildomas lėšas akimirksniu išleisti pradedant gyventi „prabangiau“, tačiau turite suprasti, kad jei dabar nesuvaldysite savo norų, artėjant penkiasdešimtmečiui jūs galite susidurti su pakankamai dideliais finansiniais sunkumais ir didžiuliu papildomu stresu.

Mokėkite laiku

Jei bent kartą praleisite paskolos grąžinimo įmoką, galite būti tikri, kad tai akimirksniu atsispindės jūsų asmeninėje kredito istorijoje. Todėl jokiu būdu neleiskite sau į turimų finansinių įsipareigojimų padengimą žvelgti pro pirštus. Taigi, turėtumėte pasistengti išsiugdyti įprotį savo turimų paskolų grąžinimo įmokų padengimą paversti prioritetu ir visuomet jas padengti laiku.

Sumažinkite išlaidas

Jei viso to, kas buvo paminėta, padaryti jums nepavyksta, nepaisant to, kaip besistengtumėte, tuomet turėtumėte sumažinti savo patiriamas išlaidas. Jei atsisakysite nereikalingų išlaidų, tada jūsų asmeniniame biudžete atsiras daugiau laisvų lėšų. Tačiau tokių sutaupytų papildomų lėšų jūs neturėtumėte išleisti nereikalingiems pirkiniams ar savo malonumui. Tokios lėšos turėtų būti skiriamos turimų paskolų grąžinimui.

Pasirūpinkite savo gyvybės draudimu

Jei jūs dar neturite gyvybės draudimo arba manote, kad jūsų dabartinis turimas gyvybės draudimas nėra pakankamas (nesiūlo kompleksinio paketo) dabar galėtų būti tinkamiausias metas gerai pagalvoti apie savo ir savo šeimos gyvybės draudimą. Be abejo, labai svarbiu veiksniu šiuo atveju tampa gyvybės draudimo išmokama pinigų suma, todėl šiam aspektui turėtų būti skiriamas bene didžiausias dėmesys.

Kita vertus, kai yra kalbama apie gyvybės draudimą, taip pat reikėtų suprasti, kad kiekvieno žmogaus atvejis yra labai individualus ir kiekvienas žmogus yra linkęs atsižvelgti į skirtingus veiksnius. Tačiau visuomet yra labai naudinga apsvarstyti šiuos aspektus:

  • Kokia dalis turimų finansinių įsipareigojimų galėtų būti padengti išmokėtomis draudimo lėšomis.
  • Kokią dalį pinigų norėtumėte palikti savo antrajai pusei, vaikams ar giminaičiams.
  • Kiek pinigų norėtumėte skirti labdarai ar kt.

Taip pat būtina suprasti, kad poreikiai gyvybės draudimo atžvilgiu nepasibaigia, kai yra pasiekiamas tam tikras „stebuklingas amžius“. Žmonės pakankamai dažnai perkopę penkiasdešimtmetį supranta, kad jų gyvybės draudimo sutartis artėja prie pabaigos, o jų gyvybės draudimo poreikiai tapo dar didesni nei buvo anksčiau. Ir tai yra labai didelė problema – juolab, kad tokiu atveju žmonės gali pulti į paniką ir priimti neracionalius sprendimus.

Taigi, vienas iš sprendimų galėtų būti kreipimasis dėl gyvybės draudimo, kuris būtų ne terminuotas, t. y. visam gyvenimui. Žinoma, tokios draudimo sąlygos nulemtų, kad draudimas taptų brangesnis nei tuomet, kai gyvybės draudimo sutartis būtų terminuota. Kita vertus, tai nėra vienintelis veiksnys, kurį būtų verta apsvarstyti. Todėl jei nenorite sulaukę penkiasdešimties metų susidurti su įvairiais nepatogumais, pasistenkite savo gyvybės draudimo sąlygomis pasidomėti iš anksto.

Pagalvokite apie dar tolimesnę perspektyvą

Labai dažnai žmonės, kol jie yra jauni, negalvoja apie tai, kaip jie turės gyventi senatvėje ir kokia bus jų sveikata. Be abejo, apie tai mąstyti nenori niekas, tačiau nepaisant to, kad daugeliui apie savo senatvę galvoti nėra malonu, tai padaryti reikėtų gerokai anksčiau nei bus perkopta penkiasdešimtmečio riba.

Kita vertus, vis daugiau žmonių pastaruoju metu ima žvelgti į gerokai tolimesnę perspektyvą, pasvarstydami ir apie tai, kas jais rūpinsis, kai jie sulauks senyvo amžiaus ir nebepajėgs tinkamai savimi pasirūpinti patys. Todėl naudinga pagalvoti ir apie investavimą į draudimą, galintį padengti slaugai tenkančias išlaidas. Tai yra ypač aktualu tais atvejais, kai žmogus turi tam tikrų ligų. Žinoma, tokiu atveju tektų gerokai padidinti draudimui tenkančias išlaidas, todėl kartu vertėtų gerai įvertinti visus tokio sprendimo privalumus ir trūkumus, įsigilinant ir į tai, ką iš tikrųjų galėtų pasiūlyti šiuolaikinės draudimo kompanijos.

Geriau diversifikuokite savo investicinį portfelį

Vyresniame amžiuje nė vienas žmogus nenori padaryti rimtų finansinių klaidų, galinčių labai neigiamai paveiktų jų finansinę situaciją, ypač, kai kalbama apie investicijas. Todėl labai svarbu kaip įmanoma anksčiau pasirūpinti, jog jūsų asmeninės santaupos nebūtų laikomos vienoje banko sąskaitoje ar investuotos tik į vieną sritį.

Jei jūs jau esate atlikę tam tikras investicijas, turėtumėte peržiūrėti jas kaip įmanoma greičiau. Tuo tarpu, jei jūs investicijų dar nesate atlikę, tačiau turite sutaupę papildomų lėšų, būtinai pasirūpinkite, kad jos būtų investuotos diversifikuotai. Juk turbūt jau ne vieną kartą esate girdėję patarimą, jog nevalia visų kiaušinių laikyti vienoje pintinėje. Ir tai yra labai naudingas patarimas, kurį galima pritaikyti kalbant apie investavimą. Trumpiau tariant, perkopę penkiasdešimtmetį jūs norėsite skabyti saldžius vaisius, o ne sodinti naujus medžius ir dar daugybę metų laukti norimo rezultato.

Tuo tarpu, jei jūs visas savo santaupas būsite investavę tik į vieną konkrečią sritį, pasikeitus ekonominei padėčiai ar konkrečiai rinkai patyrus tam tikrų nuosmukių, jūs galite susidurti su savo investicinės grąžos sumažėjimu ar net visų investicijų praradimu. Todėl taip rizikuoti tikrai neturėtų nė vienas žmogus, kuriam rūpi jo ateitis.

Būtina suprasti, kad bėgant metams savo investicinio portfelio diversifikavimas tampa dar svarbesnis. Kuomet mes esame jauni, turime didesnę pasirinkimo laisvę ir galime sau leisti prisiimti didesnę investicinę riziką, nes žinome, kad nepasisekus mes turėsime laiko pabandyti dar kartelį. Tuo tarpu artėjant link savo penkiasdešimtmečio mes turime vis mažiau galimybių rizikuoti, todėl turime pasirūpinti savo investicijų diversifikavimu.

Taigi, jei jūs tinkamai subalansuosite turimų akcijų, obligacijų ir kitų investicijų skaičių, galėsite išvengti didesnės rizikos. Tačiau pakankamai dažnai yra pastebima, kad žmonės yra linkę pasirinkti tik vieną konkrečią investicinę sritį, kuri paprastai būna būtent nekilnojamasis turtas. Taip elgiasi didžioji dalis žmonių. Kuo jie turi jiems priklausantį gyvenamąjį būstą, atsiradus papildomoms lėšoms arba esant galimybei kreiptis dėl būsto paskolos, jie įsigyja dar vieną nekilnojamojo turto objektą, kurį pradeda nuomoti. Galiausiai, jie įsigyja ir dar vieną būstą, kuris taip pat būna skirtas nuomai. Ir nors tokiu atveju jie gauna pasyvias pajamas, vis dėlto toks požiūris į investavimą yra rizikingas, kadangi atėjus ekonominei krizei ir subliuškus nekilnojamojo turto burbului galima susidurti su labai dideliais finansiniais praradimais.

Atidžiau valdykite savo asmeninį biudžetą

Pripažinkite, kad dauguma iš jūsų būdami jaunesnio amžiaus gerokai mažiau dėmesio skyrėte savo asmeninio biudžeto valdymui, nes norėjote gyventi kur kas laisviau ir nenorėjote jaustis suvaržyti savo pačių valia. Tačiau reikia suprasti, kad nevaldant savo asmeninio biudžeto galima susidurti su labai dideliais finansiniais sunkumais – jau nekalbant apie tai, kad tokiu atveju tampa dar sudėtingiau tinkamai pasiruošti senatvei.

Suprantama, kad ne kiekvienas žmogus į asmeninį biudžetą ir pinigus žvelgia vienodai, tačiau net jei jums yra pernelyg sudėtinga prisiversti daugiau dėmesio skirti asmeninio biudžeto valdymui, nepamirškite, kad galite pasinaudoti ir įvairiomis šiuolaikinėmis finansų valdymui skirtomis programomis, kurios automatizuoja daugelį svarbių ir priešingu atveju laiko reikalaujančių procesų.

Taip pat naudinga kreiptis į asmeninių finansų planuotojus, kurie galėtų pagelbėti jums lengviau sudaryti būsimų veiksmų planą. Jei jūs tokių veiksmų imsitės pakankamai anksti, laikui bėgant asmeninių finansų valdymas taps labai teigiamu įpročiu ir bus neatsiejamas nuo jūsų kasdienio gyvenimo, todėl nebekels jokių sunkumų. Todėl jei nenorite sulaukę 50 metų suvokti, jog jūsų asmeniniame biudžete yra labai daug sunkiai užlopomų skylių, asmeniniu biudžetu pradėkite rūpintis jau dabar.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šventuosius Jokūbo metus pasitikome tradiciniame piligrimų žygyje

2021 metai – Šventieji Jokūbo metai. Tai metai, kai liepos 25 d. yra sekmadienis, o per šimtmetį tai nutinka keliolika kartų. Šv. Jokūbo kelias (isp. Camino de Santiago) – katalikų piligriminis kelias į Kompostelos Santjago katedrą Ispanijoje kur, manoma, yra palaidotas Apaštalas Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių, jam jau virš 1000 metų. Važiuodami pernai specialiais šio kelio ženklais sužymėtu keliu susipažinome su mūsų krašto kultūros ir istorijos paveldu. Išvykstančius piligrimus palaimino ir išlydėjo Šilutės katalikų parapijos dekanas Remigijus Saunorius.

Bitininkai kviečiami teikti paraiškas

Bičių laikytojai, bitininkų asociacijos, bitininkų kooperatyvai, mokslo ir studijų institucijos jau gali teikti paramos paraiškas Paramos Lietuvos bitininkystės sektoriui 2020–2022 metų programos priemonėms įgyvendinti. Šiam kvietimui skirta 180 954 Eur. Programoje numatytos priemonės, kurioms įgyvendinti bitininkai gali gauti valstybės paramą: techninė pagalba bitininkams ir jų grupėms; kova su avilių kenkėjais ir bičių ligomis, ypač varoatoze; bičių avilių transportavimo į ganyklas racionalizavimas; medaus fizinių ir cheminių savybių analizė; bičių šeimų atnaujinimas; bitininkystei ir bitininkystės produkcijai skirtos taikomųjų mokslinių tyrimų programos; rinkos

Savaitė prasidėjo vagystėmis

Pirmąjį vasaros mėnesį pagausėjo vagysčių, sulaikytų neblaivių vairuotojų bei, kaip įprasta, netrūko smurtautojų. Šios savaitės pirmadienį ir antradienį Šilutės rajono policijos komisariate užfiksuoti šie įvykiai, kuriuos tiria pareigūnai. Birželio14 d. pavakare iš garažo Užkardos g., Gaidelių kaime, Šilutės sen., buvo pavogtas suvirinimo aparatas ir virinimo vielos ritės. Nuostolis 500 eurų. Policija tiria ir birželio 5 d. įvykį, kai buvo pastebėtas išdaužtas autobusų stotelės Lietuvininkų g., Šilutėje, šoninis stiklas. Nuostolis 220 eurų. Birželio14-15 d. Liepų g., Šilutėje,  iš automobilio „Honda Accord“

Europos automobilių kroso čempionato etape Vilkyčiuose bus ir lietuvių

Praėjusiais metais dėl pasaulinės pandemijos Lietuva neteko itin aukštos klasės renginio – Europos automobilių kroso čempionato etapo, kuris turėjo būti surengtas Vilkyčiuose. Tąkart šias varžybas, kaip ir dalį kitų etapų Europos čempionato kalendoriuje, teko atšaukti. Tačiau šiemet automobilių kroso gerbėjai šias lenktynes tikrai išvys. Geriausi Europos automobilių kroso lenktynininkai, besivaržantys bagiais bei kėbuliniais automobiliais, Lietuvoje pasirodys liepos 3-4 d. Tai bus antrasis Europos autokroso čempionato etapas. Dvi dienas varžysis Europos automobilių kroso čempionato dalyviai. Tarp iškeltų daugelio senojo žemyno šalių

Taip pat skaitykite