Išmaniuose namuose – mažiau elektros energijos

Išmanūs namų apšvietimo, šildymo, elektros sprendimai, prietaisų valdymas vos vieno mygtuko paspaudimu – tokios naujovės sparčiu žingsniu atkeliauja į lietuvių namus.

  • Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria gyventojams kaip net tamsiuoju metų laiku galima mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinant energijos vartojimo efektyvumą.

Viena iš technologinių naujovių namams – išmaniojo apšvietimo sistema. Ypač patogu turėti galimybę vieno mygtuko paspaudimu reguliuoti šviestuvų įjungimą, išjungimą ar šviesos intensyvumą. Šiuolaikinėse apšvietimo sistemose yra integruotos LED lemputės, kurios yra ilgaamžės ekonomiškos.

„Stebėdami išmaniojo apšvietimo populiarėjimą, elektros vartotojams rekomenduojame ir papildomus elektros energijos taupymo būdus. Rečiau lankomose patalpose siūlome įrengti judesio daviklius, kad šviesa įsijungtų tik žmogui užėjus į patalpą ir išsijungtų jam išėjus. Taip eliminuojama žmogiškoji klaida, kai išeinant iš patalpos pamirštama išjungti šviesą“, – pataria Asta Vaitulevičė, „Ignitis grupės“ Energetinio efektyvumo programos vadovė.

Išmanus gali būti ir lygintuvas

Išmaniuose namuose gausu įvairių elektros prietaisų. Naujausios technologijos elektros energiją naudoja taupiau ir efektyviau. Šiuo metu buitinės technikos rinka siūlo platų inovatyvių prietaisų asortimentą – į pagalbą buityje galima pasitelkti ne tik orkaitę, valdomą mobiliąja programėle, bet ir išmanų lygintuvą ar indaplovę.

Pavyzdžiui, išmanioje indaplovėje galima nustatyti mažesnės apkrovos režimą ir taip sutaupyti daugiau energijos ir vandens, o naujos kartos išmanūs lygintuvai atpažįsta audinį ir pagal medžiagos savybes parenka reikiamą karštį.

Dėl išmaniose skalbimo mašinose įdiegtų inovacijų skalbimo metu parenkamas ne tik taupiausias skalbimo režimas, bet ir yra suplanuojamas skalbimo tvarkaraštis pagal išanalizuotus elgesio įpročius. Specialios technologijos leidžia skalbti šaltame vandenyje – taip drabužiai tarnauja ilgiau ir sutaupoma vandens šildymui reikalinga energija. Taip pat pagal skalbinių svorį nustatoma, kiek reikia vandens ar skalbimo priemonių.

Robotai dulkių siurbliai su integruota dirbtinio intelekto funkcija gali ne tik atpažinti daiktus savo valymo kelyje (laidus, batus ar pan.), bet ir jų išvengti. Naujausi robotai dulkių siurbliai gali išsiurbti smulkiausius nešvarumus, sudarydami tiksliausią ir optimaliausią maršrutą, o po siurbimo šie prietaisai išsivalo patys.

Žalesnės planetos ateities link

„Išmanios namų sistemos ir moderni buitinė technika padeda ne tik sutaupyti laiko ir lėšų, tačiau prisideda ir prie draugiškesnės gamtai aplinkos kūrimo. Elektros energijos nešvaistymas sulėtina klimato kaitos procesus, o inovatyvūs buitiniai prietaisai tarnauja efektyviau ir ilgiau, sudarydami geresnes komforto sąlygas“, – atkreipia dėmesį ekspertė.

Iki 2026 m. įvairias išmanių namų sistemas įsidiegs ar buityje inovatyvią buitinę techniką naudos 339,6 mln. vartotojų visame pasaulyje. Sparčiai didėjant šių technologijų namams pasiūlai ir paklausai – pozityvesnė ir ateities prognozė.

Paulius Kalmantas, ESO projektų vadovas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite