Išmaniuose namuose – mažiau elektros energijos

Išmanūs namų apšvietimo, šildymo, elektros sprendimai, prietaisų valdymas vos vieno mygtuko paspaudimu – tokios naujovės sparčiu žingsniu atkeliauja į lietuvių namus.

  • Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pataria gyventojams kaip net tamsiuoju metų laiku galima mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinant energijos vartojimo efektyvumą.

Viena iš technologinių naujovių namams – išmaniojo apšvietimo sistema. Ypač patogu turėti galimybę vieno mygtuko paspaudimu reguliuoti šviestuvų įjungimą, išjungimą ar šviesos intensyvumą. Šiuolaikinėse apšvietimo sistemose yra integruotos LED lemputės, kurios yra ilgaamžės ekonomiškos.

„Stebėdami išmaniojo apšvietimo populiarėjimą, elektros vartotojams rekomenduojame ir papildomus elektros energijos taupymo būdus. Rečiau lankomose patalpose siūlome įrengti judesio daviklius, kad šviesa įsijungtų tik žmogui užėjus į patalpą ir išsijungtų jam išėjus. Taip eliminuojama žmogiškoji klaida, kai išeinant iš patalpos pamirštama išjungti šviesą“, – pataria Asta Vaitulevičė, „Ignitis grupės“ Energetinio efektyvumo programos vadovė.

Išmanus gali būti ir lygintuvas

Išmaniuose namuose gausu įvairių elektros prietaisų. Naujausios technologijos elektros energiją naudoja taupiau ir efektyviau. Šiuo metu buitinės technikos rinka siūlo platų inovatyvių prietaisų asortimentą – į pagalbą buityje galima pasitelkti ne tik orkaitę, valdomą mobiliąja programėle, bet ir išmanų lygintuvą ar indaplovę.

Pavyzdžiui, išmanioje indaplovėje galima nustatyti mažesnės apkrovos režimą ir taip sutaupyti daugiau energijos ir vandens, o naujos kartos išmanūs lygintuvai atpažįsta audinį ir pagal medžiagos savybes parenka reikiamą karštį.

Dėl išmaniose skalbimo mašinose įdiegtų inovacijų skalbimo metu parenkamas ne tik taupiausias skalbimo režimas, bet ir yra suplanuojamas skalbimo tvarkaraštis pagal išanalizuotus elgesio įpročius. Specialios technologijos leidžia skalbti šaltame vandenyje – taip drabužiai tarnauja ilgiau ir sutaupoma vandens šildymui reikalinga energija. Taip pat pagal skalbinių svorį nustatoma, kiek reikia vandens ar skalbimo priemonių.

Robotai dulkių siurbliai su integruota dirbtinio intelekto funkcija gali ne tik atpažinti daiktus savo valymo kelyje (laidus, batus ar pan.), bet ir jų išvengti. Naujausi robotai dulkių siurbliai gali išsiurbti smulkiausius nešvarumus, sudarydami tiksliausią ir optimaliausią maršrutą, o po siurbimo šie prietaisai išsivalo patys.

Žalesnės planetos ateities link

„Išmanios namų sistemos ir moderni buitinė technika padeda ne tik sutaupyti laiko ir lėšų, tačiau prisideda ir prie draugiškesnės gamtai aplinkos kūrimo. Elektros energijos nešvaistymas sulėtina klimato kaitos procesus, o inovatyvūs buitiniai prietaisai tarnauja efektyviau ir ilgiau, sudarydami geresnes komforto sąlygas“, – atkreipia dėmesį ekspertė.

Iki 2026 m. įvairias išmanių namų sistemas įsidiegs ar buityje inovatyvią buitinę techniką naudos 339,6 mln. vartotojų visame pasaulyje. Sparčiai didėjant šių technologijų namams pasiūlai ir paklausai – pozityvesnė ir ateities prognozė.

Paulius Kalmantas, ESO projektų vadovas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Sekmadienį – į muziejų nemokamai

2023-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Lankytojų taip pat lauks Kernavės archeologinės vietovės muziejus. Pirmoji tokia proga – jau šį sekmadienį, sausio 29 d. „2022 metais nemokamo muziejų lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį galimybe pasinaudojo 336 251 lankytojas. Tai gerokai daugiau nei 2021-aisiais ir 2020-aisiais, kai lankytojų skaičius svyravo apie 200 tūkst. kasmet. Tiesa, reikia atsižvelgti į tai, kad tai buvo vadinamieji pandeminiai metai ir dėl

Dėl potvynio kai kuriuose valstybinės reikšmės keliuose draudžiamas eismas

Dėl spartaus vandens lygio kilimo Lietuvos vakarinėje dalyje daugėja apsemtų valstybinės reikšmės kelių. Potvynio metu pablogėja ne tik kelio dangos konstrukcija, bet ir kyla pavojus patiems eismo dalyviams. Būtent todėl šiuo metu maždaug 37-38 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožuose dėl apsėmimo yra ribojamas eismas. Vieni kelių ruožai yra pravažiuojami, kituose eismas draudžiamas. Dėl padidėjusio vandens kiekio Lietuvos vakarinėje dalyje apsemti 16 valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožai, kuriais draudžiamas eismas. Didžiausias – 60 centimetrų  – vandens gylis nustatytas rajoniniame kelyje

Projektų valdymo programos

Projektų valdymo programomis valdomi tam tikro proceso rinkiniai, kuriais siekiama didesnio masto efektyvumo. Projektų valdymas apima atskirų užduočių koordinavimą, o programos valdymas yra susijusių sugrupuotų projektų koordinavimas. Projektai sujungiami į programą, kai tokio rinkinio valdymo nauda yra didesnė atskirų vienetų valdymą. Susijusi sąvoka yra projektų portfelio valdymas – metodas, skirtas organizacijoms valdyti ir įvertinti daugybę projektų sugrupuojant juos į strateginius portfelius. Tada analizuojamas portfelių bendras efektyvumas, jų įvertinimai lyginami su faktinėmis išlaidomis, ar jie atitinka didesnius strateginius organizacijos tikslus. Taigi,

Taip pat skaitykite