Išjungti ar palikti? Ekspertas pataria, kaip elgtis su kompiuteriu dienos pabaigoje

Pasaulyje yra dviejų tipų žmonės: tie, kurie kiekvieną vakarą išjungia kompiuterį, ir tie, kurie tiesiog jį uždaro. Nors yra įvairiausių nuomonių apie tai, kurį iš šių būdų geriau rinktis, vienareikšmiško sprendimo nėra. Pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių: kompiuterio naudojimo laiko, įrangos susidėvėjimo ar fone veikiančios programos.

  • „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas Arnoldas Lukošius pasakoja, kaip kompiuterio išjungimas ir miego režimas gali paveikti energijos suvartojimą bei įrenginio tarnavimo laiką.

Išjungus kompiuterį, išjungiami ir visi programinės bei aparatinės įrangos komponentai. Visos atidarytos programos iš operacinės sistemos gauna pranešimą, kad nustotų skaityti ir rašyti failus, kol įvyks priverstinis išjungimas. Nors manoma, kad dažnas kompiuterio išjungimas įrenginiui sukelia papildomą „stresą“, yra ir nemažai įrangos išjungimo privalumų.

Energijos suvartojimas. Veikdamas visu pajėgumu ar miego režimu, kompiuteris naudoja skirtingą energijos lygį. Miego režimas atidaromiems failams ir programoms saugoti skiria energijos operatyviajai atminčiai, todėl padidėja elektros energijos suvartojimas. Palikdami kompiuterį įjungtą, turėsite jį įkrauti dažniau.

Sklandesnis darbas. Visiškai išjungus kompiuterį ir iš naujo jį paleidus, užtikrinamas švarus jo perkrovimas ir sklandesnis veikimas. Išjungimo metu pašalinamos nedidelės operacinės sistemos klaidos ir uždaromi nenaudojami failai. Jeigu itin retai ar beveik niekada neišjungiate kompiuterio, šios problemos ir informacija kaupiasi, dėl to gali sumažėti kompiuterio našumas ir pailgėti laikas, per kurį atidaromos programos.

Įrangos susidėvėjimas. Anksčiau kompiuterio komponentai buvo šiek tiek jautresni galimiems pažeidimams dėl nuolatinio kompiuterio įjungimo ir išjungimo, tačiau dabar šių dalių gamyba patobulėjo. Jeigu kompiuterio neišjungiate kelis kartus per dieną, nusidėvėjimas bus minimalus ir nesukels pastebimos žalos. Kita vertus, jei kompiuterį užmigdysite kelioms valandoms su daugybe atidarytų programų ir naršyklės langų, kompiuterio techninė įranga miego metu nelabai pailsės. Jeigu norite prailginti savo prietaiso aparatinės įrangos gyvavimo ciklą, geriau jį išjunkite, o ne naudokite miego režimą.

Apsauga nuo maitinimo viršįtampių. Nors tai pasitaiko itin retai, atsitiktiniai elektros energijos šuoliai ir viršįtampiai gali sugadinti įjungtą arba miego režimu veikiantį kompiuterį. Nutikus tokiai situacijai galite prarasti įrenginyje esančius failus ir duomenis arba sugadinti kietąjį diską. Įrenginio išjungimas sumažina tokio pobūdžio pažeidimo riziką.

Įjungus miego režimą, kompiuteris nėra visiškai išjungiamas, tai reiškia, kad atidaryti failai, naršyklės ar žaidimai saugomi operatyviojoje atmintyje (RAM).

Patogumas ir greitis. Aktyvavus miego režimą, dauguma programinės ir techninės įrangos komponentų, kaip ekranas, yra išjungiami, tačiau juos galima greitai „pažadinti“ bakstelėjus pele arba spustelėjus klaviatūros mygtuką. Įjungiant kompiuterį iš išjungtos būsenos reikia papildomai laukti, kol jis užkraus visus reikiamus failus, o tai gali kelti nepatogumų tiems, kuriems reikia itin greitai kažką atlikti kompiuteriu.

Lengvas fono priežiūros programų paleidimas. Kompiuteryje veikia svarbios techninės priežiūros programos, pvz., virusų paieškos, disko valymas, atnaujinimai ir sistemos atsarginių kopijų kūrimas. Dažniausiai šios užduotys būna atliekamos jums nesinaudojant kompiuteriu – kai jis veikia miego režimu. Jeigu nesuplanuosite, kad šie veiksmai būtų vykdomi dienos metu, kompiuterio išjungimas sutrikdys jų veikimą, todėl įrenginys gali būti jautresnis kenkėjiškoms programoms.

Specialistas teigia, kad siekiant užtikrinti kompiuterio ilgaamžiškumą, reikėtų derinti abu variantus: nenaudojant kompiuterio ilgesnį laiką – jį išjungti, atsitraukus trumpesniam laikui – aktyvuoti miego režimą.

Asta Buitkutė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Sekmadienį – į muziejų nemokamai

2023-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai. Lankytojų taip pat lauks Kernavės archeologinės vietovės muziejus. Pirmoji tokia proga – jau šį sekmadienį, sausio 29 d. „2022 metais nemokamo muziejų lankymo paskutinį kiekvieno mėnesio sekmadienį galimybe pasinaudojo 336 251 lankytojas. Tai gerokai daugiau nei 2021-aisiais ir 2020-aisiais, kai lankytojų skaičius svyravo apie 200 tūkst. kasmet. Tiesa, reikia atsižvelgti į tai, kad tai buvo vadinamieji pandeminiai metai ir dėl

Dėl potvynio kai kuriuose valstybinės reikšmės keliuose draudžiamas eismas

Dėl spartaus vandens lygio kilimo Lietuvos vakarinėje dalyje daugėja apsemtų valstybinės reikšmės kelių. Potvynio metu pablogėja ne tik kelio dangos konstrukcija, bet ir kyla pavojus patiems eismo dalyviams. Būtent todėl šiuo metu maždaug 37-38 km valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožuose dėl apsėmimo yra ribojamas eismas. Vieni kelių ruožai yra pravažiuojami, kituose eismas draudžiamas. Dėl padidėjusio vandens kiekio Lietuvos vakarinėje dalyje apsemti 16 valstybinės reikšmės rajoninių kelių ruožai, kuriais draudžiamas eismas. Didžiausias – 60 centimetrų  – vandens gylis nustatytas rajoniniame kelyje

Projektų valdymo programos

Projektų valdymo programomis valdomi tam tikro proceso rinkiniai, kuriais siekiama didesnio masto efektyvumo. Projektų valdymas apima atskirų užduočių koordinavimą, o programos valdymas yra susijusių sugrupuotų projektų koordinavimas. Projektai sujungiami į programą, kai tokio rinkinio valdymo nauda yra didesnė atskirų vienetų valdymą. Susijusi sąvoka yra projektų portfelio valdymas – metodas, skirtas organizacijoms valdyti ir įvertinti daugybę projektų sugrupuojant juos į strateginius portfelius. Tada analizuojamas portfelių bendras efektyvumas, jų įvertinimai lyginami su faktinėmis išlaidomis, ar jie atitinka didesnius strateginius organizacijos tikslus. Taigi,

Taip pat skaitykite