„Ilgas sugrįžimo į Lietuvą kelias…“

Taip pavadintas straipsnis buvo išspausdintas praėjusių metų rugsėjo 13 d. „Pamario“ laikraščio numeryje. Skaitytojams pasakojome, kad rugsėjo 7 d. Bitėnų kapinėse perlaidoti „Tilžės akto“ signataro Valterio Didžio ir jo žmonos Liudvikos palaikai, pargabenti iš Melburno, Australijos. Po mirties praėjus 36 metams, Bitėnų kapinėse amžinąją ramybę surado trečiasis minėtojo akto signataras.

Ilgas buvo šis sugrįžimas į Lietuvą. Kaip „Pamariui“ papasakojo M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, dvejus metus tekę rūpintis, kol Valterio Didžio sūnus Martynas, dukra Ieva sutiko, kad jų tėvų palaikai būtų perlaidoti Bitėnų kapinėse.
Rugsėjo 7 d. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje prasidėjo iškilmės su šaulių garbės sargyba, Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais pasipuošusiu Pagėgių krašto jaunimu, gausybe svečių. „Pamarys“ informavo, kad „net iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava, kurią Valterio Didžio dukra Ieva Arienė išvežė į Melburną, ten ją perduos lietuvių bendruomenei“.
Neseniai „Pamario“ laikraščio redakcija sulaukė laiško iš Australijos, parašė Ieva Didžytė-Arienė, Valterio Didžio dukra: „Mane Australijoje pasiekė Jūsų laikraščio „Pamarys“ vienas numeris (2013 m. rugsėjo 13 d.), kuriame Stasė Skutulienė gražiai aprašo mano tėvų Didžių perlaidojimą. Bus malonu tą numerį palaikyti kaip atminimą. Taip pat labai įdomu skaityti apie Šilutės ir Pagėgių krašto žmonių gyvenimą ir rūpesčius ir džiugu galėti susidaryti įspūdį, kad ta mūsų Lietuvėlės dalis dar labai gyva.
Šiuo laiškeliu tik norėčiau patraukti žurnalistės dėmesį į vieną nežymų netikslumą, kurį visgi reikėtų ištaisyti. Tai liečia pastraipą, kur rašoma, kad „iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava…“.
Išties buvo taip. Ieva Didžytė-Arienė su broliu Martynu viešėdami Lietuvoje dalyvavo naujo Šiaulių arkivyskupijos centro atidaryme. Ten netikėtai susitiko tauragiškį kunigą Egidijų Arnašių, kuris yra kunigavęs ir Melburne, Australijoje, kur gyveno ir mirė „Tilžės akto“ signataras, gydytojas, visuomenės veikėjas ir lietuvybės puoselėtojas Valteris Didžys. Dabar šis kunigas dirba su Airijos lietuviais. Tuo metu kunigas buvo sugrįžęs atostogų į Lietuvą. Kai jis išgirdo, kad Valteris Didžys buvo „Tilžės akto“ signataras ir jo palaikai bus perlaidojami Pagėgių krašte, apgailestavo negalėsiąs dalyvauti, nes turėsiąs jau būti Dubline, užtat norėjo padovanoti savo turimą Mažosios Lietuvos vėliavą, tačiau su sąlyga, kad ji bus panaudota palaikų perlaidojimo ceremonijoje, o vėliau parvežta į Australiją ir ten ją Valterio Didžio vaikai bei artimieji iškelsią atitinkamomis progomis. Vėliavą reikėjo patiems pasiimti iš kunigo giminaitės, kuri gyvena Šilutėje. Apie tai pranešus M. Jankaus muziejaus direktorei Liudvikai Burzdžiuvienei, ji nuvažiavo į Šilutę ir paėmė iš anos giminaitės tą vėliavą.
„Pamarys“ dėkoja poniai Ievai Didžytei-Arienei už laiške suteiktą papildomą informaciją. Mums malonu paviešinti, kad šioje ceremonijoje išskirtinė pagarba buvo parodyta tai Mažosios Lietuvos vėliavai, kurią padovanojo kunigas Egidijus Arnašius.

„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Augintinių ženklinimo ABC: kam, kaip ir kodėl to reikia?

Bela, Luna, Simba, Pūkis, Pupa, Maja, Rikis, Tobis, Murkis, Puma, Nika, Arčis, Gučis – populiariausi kačių ir šunų, registruotų Gyvūnų augintinių registre, vardai. Jūsų augintinio vardas taip pat gali būti populiariausiųjų sąraše, jei paženklinsite ir registruosite jį Gyvūnų augintinių registre. Primename, kaip tai padaryti ir kodėl svarbu paženklinti savo augintinius. Gyvūno ženklinimas mikroschema – tai neskausminga ir daug laiko netrunkanti procedūra. Ją atlieka veterinaras arba ženklintojas, registruojantis kates, šunis ir šeškus ir turintis mokymo baigimo pažymėjimą bei teisę prisijungti prie

Vasario mėnesį policija tikrins

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja apie vasario mėnesio policijos prevencines priemones. Vasario 1-2 d. bus tikrinamas privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimas, vasario 5-7 d. – transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų , vasario 9-11 d. ir vasario 27-28 d. – vairuotojų nesustojimas prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal Kelių eismo taisykles. Vasario 13-19 d. bus sustiprinta krovininių automobilių ir autobusų

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Taip pat skaitykite