„Ilgas sugrįžimo į Lietuvą kelias…“

Taip pavadintas straipsnis buvo išspausdintas praėjusių metų rugsėjo 13 d. „Pamario“ laikraščio numeryje. Skaitytojams pasakojome, kad rugsėjo 7 d. Bitėnų kapinėse perlaidoti „Tilžės akto“ signataro Valterio Didžio ir jo žmonos Liudvikos palaikai, pargabenti iš Melburno, Australijos. Po mirties praėjus 36 metams, Bitėnų kapinėse amžinąją ramybę surado trečiasis minėtojo akto signataras.

Ilgas buvo šis sugrįžimas į Lietuvą. Kaip „Pamariui“ papasakojo M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, dvejus metus tekę rūpintis, kol Valterio Didžio sūnus Martynas, dukra Ieva sutiko, kad jų tėvų palaikai būtų perlaidoti Bitėnų kapinėse.
Rugsėjo 7 d. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje prasidėjo iškilmės su šaulių garbės sargyba, Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais pasipuošusiu Pagėgių krašto jaunimu, gausybe svečių. „Pamarys“ informavo, kad „net iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava, kurią Valterio Didžio dukra Ieva Arienė išvežė į Melburną, ten ją perduos lietuvių bendruomenei“.
Neseniai „Pamario“ laikraščio redakcija sulaukė laiško iš Australijos, parašė Ieva Didžytė-Arienė, Valterio Didžio dukra: „Mane Australijoje pasiekė Jūsų laikraščio „Pamarys“ vienas numeris (2013 m. rugsėjo 13 d.), kuriame Stasė Skutulienė gražiai aprašo mano tėvų Didžių perlaidojimą. Bus malonu tą numerį palaikyti kaip atminimą. Taip pat labai įdomu skaityti apie Šilutės ir Pagėgių krašto žmonių gyvenimą ir rūpesčius ir džiugu galėti susidaryti įspūdį, kad ta mūsų Lietuvėlės dalis dar labai gyva.
Šiuo laiškeliu tik norėčiau patraukti žurnalistės dėmesį į vieną nežymų netikslumą, kurį visgi reikėtų ištaisyti. Tai liečia pastraipą, kur rašoma, kad „iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava…“.
Išties buvo taip. Ieva Didžytė-Arienė su broliu Martynu viešėdami Lietuvoje dalyvavo naujo Šiaulių arkivyskupijos centro atidaryme. Ten netikėtai susitiko tauragiškį kunigą Egidijų Arnašių, kuris yra kunigavęs ir Melburne, Australijoje, kur gyveno ir mirė „Tilžės akto“ signataras, gydytojas, visuomenės veikėjas ir lietuvybės puoselėtojas Valteris Didžys. Dabar šis kunigas dirba su Airijos lietuviais. Tuo metu kunigas buvo sugrįžęs atostogų į Lietuvą. Kai jis išgirdo, kad Valteris Didžys buvo „Tilžės akto“ signataras ir jo palaikai bus perlaidojami Pagėgių krašte, apgailestavo negalėsiąs dalyvauti, nes turėsiąs jau būti Dubline, užtat norėjo padovanoti savo turimą Mažosios Lietuvos vėliavą, tačiau su sąlyga, kad ji bus panaudota palaikų perlaidojimo ceremonijoje, o vėliau parvežta į Australiją ir ten ją Valterio Didžio vaikai bei artimieji iškelsią atitinkamomis progomis. Vėliavą reikėjo patiems pasiimti iš kunigo giminaitės, kuri gyvena Šilutėje. Apie tai pranešus M. Jankaus muziejaus direktorei Liudvikai Burzdžiuvienei, ji nuvažiavo į Šilutę ir paėmė iš anos giminaitės tą vėliavą.
„Pamarys“ dėkoja poniai Ievai Didžytei-Arienei už laiške suteiktą papildomą informaciją. Mums malonu paviešinti, kad šioje ceremonijoje išskirtinė pagarba buvo parodyta tai Mažosios Lietuvos vėliavai, kurią padovanojo kunigas Egidijus Arnašius.

„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Specialistų rekomendacijos, kaip saugoti sveikatą kaitros metu

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie karštį:  rugpjūčio 12 d., penktadienį, temperatūra popietę kils iki +24-29°C; šeštadienio naktį vės iki 10-15 laipsnių, dieną oras įkais iki +25-30°C; sekmadienio dieną šils iki +26-31°C; Žolinės dieną temperatūra pakils iki +26-31°C.   Aktualu kiekvienam Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per

Rugpjūčio viduryje – Žolinė

Žolinė (Dzūkijoje – Kopūstinė) – tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinės švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima, – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo

Vilniuje atidaroma viena moderniausių teniso arenų Europoje

Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organizuoti tarptautinius aukščiausio  lygio turnyrus. Naujojoje arenos dalyje įrengti 7 papildomi kietosios dangos kortai ir centrinis kortas, kurį supa net 1,5 tūkst. žiūrovų talpinančios tribūnos, 4 badmintono aikštelės ir net 10 patiems jauniausiems tenisininkams skirtų mažųjų teniso kortų. „Šiandien jau galime drąsiai

Prasideda ilgasis savaitgalis. Kokių klaidų nedaryti be priežiūros paliekant namus?

Žolinės savaitgalį dalis Lietuvos žmonių mėgausis besibaigiančia vasara, laisvadienius leisdami kurortuose, sodybose ar prie vandens telkinių. Nors tyrimai rodo, kad mūsų šalies gyventojai labiau negu estai ir latviai rūpinasi namų saugumu, draudikai atkreipia dėmesį, kad vasaros mėnesiais, ypač per Žolinę ar kitus ilguosius savaitgalius, be priežiūros palikti namai nukenčia dažniau nei įprastai. Todėl itin svarbu išvykstant pasirūpinti namų ir juose esančio turto saugumu, kad sugrįžus juos rastumėte tokius, kokius palikote. „Ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių gyventojai pastaraisiais

Taip pat skaitykite