„Ilgas sugrįžimo į Lietuvą kelias…“

Taip pavadintas straipsnis buvo išspausdintas praėjusių metų rugsėjo 13 d. „Pamario“ laikraščio numeryje. Skaitytojams pasakojome, kad rugsėjo 7 d. Bitėnų kapinėse perlaidoti „Tilžės akto“ signataro Valterio Didžio ir jo žmonos Liudvikos palaikai, pargabenti iš Melburno, Australijos. Po mirties praėjus 36 metams, Bitėnų kapinėse amžinąją ramybę surado trečiasis minėtojo akto signataras.

Ilgas buvo šis sugrįžimas į Lietuvą. Kaip „Pamariui“ papasakojo M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, dvejus metus tekę rūpintis, kol Valterio Didžio sūnus Martynas, dukra Ieva sutiko, kad jų tėvų palaikai būtų perlaidoti Bitėnų kapinėse.
Rugsėjo 7 d. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje prasidėjo iškilmės su šaulių garbės sargyba, Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais pasipuošusiu Pagėgių krašto jaunimu, gausybe svečių. „Pamarys“ informavo, kad „net iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava, kurią Valterio Didžio dukra Ieva Arienė išvežė į Melburną, ten ją perduos lietuvių bendruomenei“.
Neseniai „Pamario“ laikraščio redakcija sulaukė laiško iš Australijos, parašė Ieva Didžytė-Arienė, Valterio Didžio dukra: „Mane Australijoje pasiekė Jūsų laikraščio „Pamarys“ vienas numeris (2013 m. rugsėjo 13 d.), kuriame Stasė Skutulienė gražiai aprašo mano tėvų Didžių perlaidojimą. Bus malonu tą numerį palaikyti kaip atminimą. Taip pat labai įdomu skaityti apie Šilutės ir Pagėgių krašto žmonių gyvenimą ir rūpesčius ir džiugu galėti susidaryti įspūdį, kad ta mūsų Lietuvėlės dalis dar labai gyva.
Šiuo laiškeliu tik norėčiau patraukti žurnalistės dėmesį į vieną nežymų netikslumą, kurį visgi reikėtų ištaisyti. Tai liečia pastraipą, kur rašoma, kad „iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava…“.
Išties buvo taip. Ieva Didžytė-Arienė su broliu Martynu viešėdami Lietuvoje dalyvavo naujo Šiaulių arkivyskupijos centro atidaryme. Ten netikėtai susitiko tauragiškį kunigą Egidijų Arnašių, kuris yra kunigavęs ir Melburne, Australijoje, kur gyveno ir mirė „Tilžės akto“ signataras, gydytojas, visuomenės veikėjas ir lietuvybės puoselėtojas Valteris Didžys. Dabar šis kunigas dirba su Airijos lietuviais. Tuo metu kunigas buvo sugrįžęs atostogų į Lietuvą. Kai jis išgirdo, kad Valteris Didžys buvo „Tilžės akto“ signataras ir jo palaikai bus perlaidojami Pagėgių krašte, apgailestavo negalėsiąs dalyvauti, nes turėsiąs jau būti Dubline, užtat norėjo padovanoti savo turimą Mažosios Lietuvos vėliavą, tačiau su sąlyga, kad ji bus panaudota palaikų perlaidojimo ceremonijoje, o vėliau parvežta į Australiją ir ten ją Valterio Didžio vaikai bei artimieji iškelsią atitinkamomis progomis. Vėliavą reikėjo patiems pasiimti iš kunigo giminaitės, kuri gyvena Šilutėje. Apie tai pranešus M. Jankaus muziejaus direktorei Liudvikai Burzdžiuvienei, ji nuvažiavo į Šilutę ir paėmė iš anos giminaitės tą vėliavą.
„Pamarys“ dėkoja poniai Ievai Didžytei-Arienei už laiške suteiktą papildomą informaciją. Mums malonu paviešinti, kad šioje ceremonijoje išskirtinė pagarba buvo parodyta tai Mažosios Lietuvos vėliavai, kurią padovanojo kunigas Egidijus Arnašius.

„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite