„Ilgas sugrįžimo į Lietuvą kelias…“

Taip pavadintas straipsnis buvo išspausdintas praėjusių metų rugsėjo 13 d. „Pamario“ laikraščio numeryje. Skaitytojams pasakojome, kad rugsėjo 7 d. Bitėnų kapinėse perlaidoti „Tilžės akto“ signataro Valterio Didžio ir jo žmonos Liudvikos palaikai, pargabenti iš Melburno, Australijos. Po mirties praėjus 36 metams, Bitėnų kapinėse amžinąją ramybę surado trečiasis minėtojo akto signataras.

Ilgas buvo šis sugrįžimas į Lietuvą. Kaip „Pamariui“ papasakojo M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, dvejus metus tekę rūpintis, kol Valterio Didžio sūnus Martynas, dukra Ieva sutiko, kad jų tėvų palaikai būtų perlaidoti Bitėnų kapinėse.
Rugsėjo 7 d. Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje prasidėjo iškilmės su šaulių garbės sargyba, Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais pasipuošusiu Pagėgių krašto jaunimu, gausybe svečių. „Pamarys“ informavo, kad „net iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava, kurią Valterio Didžio dukra Ieva Arienė išvežė į Melburną, ten ją perduos lietuvių bendruomenei“.
Neseniai „Pamario“ laikraščio redakcija sulaukė laiško iš Australijos, parašė Ieva Didžytė-Arienė, Valterio Didžio dukra: „Mane Australijoje pasiekė Jūsų laikraščio „Pamarys“ vienas numeris (2013 m. rugsėjo 13 d.), kuriame Stasė Skutulienė gražiai aprašo mano tėvų Didžių perlaidojimą. Bus malonu tą numerį palaikyti kaip atminimą. Taip pat labai įdomu skaityti apie Šilutės ir Pagėgių krašto žmonių gyvenimą ir rūpesčius ir džiugu galėti susidaryti įspūdį, kad ta mūsų Lietuvėlės dalis dar labai gyva.
Šiuo laiškeliu tik norėčiau patraukti žurnalistės dėmesį į vieną nežymų netikslumą, kurį visgi reikėtų ištaisyti. Tai liečia pastraipą, kur rašoma, kad „iš užsienio šioms iškilmėms buvo perduota Mažosios Lietuvos vėliava…“.
Išties buvo taip. Ieva Didžytė-Arienė su broliu Martynu viešėdami Lietuvoje dalyvavo naujo Šiaulių arkivyskupijos centro atidaryme. Ten netikėtai susitiko tauragiškį kunigą Egidijų Arnašių, kuris yra kunigavęs ir Melburne, Australijoje, kur gyveno ir mirė „Tilžės akto“ signataras, gydytojas, visuomenės veikėjas ir lietuvybės puoselėtojas Valteris Didžys. Dabar šis kunigas dirba su Airijos lietuviais. Tuo metu kunigas buvo sugrįžęs atostogų į Lietuvą. Kai jis išgirdo, kad Valteris Didžys buvo „Tilžės akto“ signataras ir jo palaikai bus perlaidojami Pagėgių krašte, apgailestavo negalėsiąs dalyvauti, nes turėsiąs jau būti Dubline, užtat norėjo padovanoti savo turimą Mažosios Lietuvos vėliavą, tačiau su sąlyga, kad ji bus panaudota palaikų perlaidojimo ceremonijoje, o vėliau parvežta į Australiją ir ten ją Valterio Didžio vaikai bei artimieji iškelsią atitinkamomis progomis. Vėliavą reikėjo patiems pasiimti iš kunigo giminaitės, kuri gyvena Šilutėje. Apie tai pranešus M. Jankaus muziejaus direktorei Liudvikai Burzdžiuvienei, ji nuvažiavo į Šilutę ir paėmė iš anos giminaitės tą vėliavą.
„Pamarys“ dėkoja poniai Ievai Didžytei-Arienei už laiške suteiktą papildomą informaciją. Mums malonu paviešinti, kad šioje ceremonijoje išskirtinė pagarba buvo parodyta tai Mažosios Lietuvos vėliavai, kurią padovanojo kunigas Egidijus Arnašius.

„Pamario“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite