Įamžinta Gorainių praeitis, pasidžiaugta kuriančiais šiandieną

Gorainių kaimo bendruomenė šventė vietovės 400 metų paminėjimo, mokyklos įkūrimo 95-metį ir tradicinę šio kaimo šventę – Onines.

Gorainiams svarbi data išskaptuota ąžuolinėje lentoje, pritvirtintoje prie akmens. Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus ir Gorainių bendruomenės pirmininkė Salomėja Pakalnienė atidengė paminklinį akmenį, jį pašventino Vainuto parapijos klebonas Dainoras Židackas.

 
Šventės dalyviai rinkosi tradicinėje vietoje, prie buvusios mokyklos. Daugelis užėję į mokyklą, kurioje dabar šeimininkauja bendruomenė, galėjo pasinerti į vaikystės prisiminimus. Apie mokyklą mena koridoriuje esančių stendų užrašai ir klasės dienynų, parvežtų iš Vainuto gimnazijos archyvų, paroda.
1953-1954 mokslo metų dienyną atsivertusieji rado mokytojos Vingytės ir tų metų moksleivių pavardes. Šiame pastate mokykla veikė nuo 1957 metų, prieš tai ji buvo Petrošių sodyboje, dar anksčiau – vadinamojoje Raštutinėje. Prisiminimus spalvino ant mokyklos pastato surengta auksarankės gorainiškės Onos Vingienės kryželiu siuvinėtų paveikslų paroda.


Gorainiškius šventės proga pasveikino LR Seimo narys Remigijus Žemaitis, Artūro Skardžiaus palinkėjimus ir dovaną perdavė jo patikėtinė. Gražių žodžių susirinkusiems negailėjo Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Tarybos nariai, kiti.
Kraštietis Ipolitas Petrošius, Lietuvoje žinomas kompozitorius, muzikantas, pedagogas į gimtinę atvyko su gražiausiais linkėjimais ir šiemet išleista knyga „Gorainių kaimui 400 metų. O Petrošiams?..“. Kraštiečio anūkėlė Rasa užgriežė smuiku, o I. Petrošius, palinkėjęs stiprybės, darnos, užtraukė Gorainių himną.
Meras V. Laurinaitis pasveikino bendruomenės pirmininkę S. Pakalnienę, padėkos raštus įteikė aktyviausiems bendruomenės žmonėms: Arūnui Šimeliui, Jūratei Kvietkauskienei, Veronikai Tverskienei, Nijolei ir Antanui Auksoriams.


Vainuto seniūnas V. Mockus dėkojo už bendruomeniškumą  Nijolei ir Antanui Auksoriams, Sonatai ir Petrui Remeikiams bei Marytei Janavičienei. Padėkota darnioms, gražiai vaikus auginančioms šeimoms: Sonetai ir Egidijui Juodženčiams, Praksedai ir Tomui Bagdonams, Vilijai ir Antanui Keserauskams (Nuotraukoje – Nijolė ir Antanas Auksoriai).


Gorainių bendruomenės pirmininkė Salomėja Pakalnienė įsitikinusi, kad tyrinėtojai dar ne viską žino apie Gorainius, ir ateityje gali išaiškėti, kad vietovė yra dar senesnė. Nėra aiškumo ir dėl vietovės pavadinimo kilmės. Manoma, kad Gorainiams vardą galėjo duoti kunigai Aleksandrai Gorainiai – vienas gyvenęs Tilžėje, kitas buvo baigęs Žemaitijos vyskupų seminariją. Neatmetama galimybė, kad pavadinimas kilo nuo aukštumos. Gorainiškiai, norėdami pasiekti Vainutą ar Bikavėnus, turi leistis žemyn.
Dar viena versija, kad pavadinimą davė maras, po kurio liko didelis skausmas – rusiškai „gore“. Pasak S. Pakalnienės, kalbama, kad po maro kaime teliko 4 gyventojai.

Varduvininkės Onos į šventę atvyko išpuoštu vežimaičiu. Jas sutiko akordeonu griežęs Kazys Budrys. „Šventa Ona – duonos ponia“, „Šventa Ona – gera žmona: aptepa duoną su smetona“, „Šventa Ona – gera žmona: duoda pieno po uzboną“, – liaudies posakius priminė šventės vedėja Indrė. Oninės seniau vadintos prinokimo švente, žmonės sakydavę: Nokis, Sirpstas.
Varduvininkėms įteikta gėlių, padovanota bitininko K. Budrio medaus, kiekviena Ona papuošta šermukšnių karoliais.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Specialistų rekomendacijos, kaip saugoti sveikatą kaitros metu

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie karštį:  rugpjūčio 12 d., penktadienį, temperatūra popietę kils iki +24-29°C; šeštadienio naktį vės iki 10-15 laipsnių, dieną oras įkais iki +25-30°C; sekmadienio dieną šils iki +26-31°C; Žolinės dieną temperatūra pakils iki +26-31°C.   Aktualu kiekvienam Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per

Rugpjūčio viduryje – Žolinė

Žolinė (Dzūkijoje – Kopūstinė) – tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinės švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima, – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo

Vilniuje atidaroma viena moderniausių teniso arenų Europoje

Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organizuoti tarptautinius aukščiausio  lygio turnyrus. Naujojoje arenos dalyje įrengti 7 papildomi kietosios dangos kortai ir centrinis kortas, kurį supa net 1,5 tūkst. žiūrovų talpinančios tribūnos, 4 badmintono aikštelės ir net 10 patiems jauniausiems tenisininkams skirtų mažųjų teniso kortų. „Šiandien jau galime drąsiai

Prasideda ilgasis savaitgalis. Kokių klaidų nedaryti be priežiūros paliekant namus?

Žolinės savaitgalį dalis Lietuvos žmonių mėgausis besibaigiančia vasara, laisvadienius leisdami kurortuose, sodybose ar prie vandens telkinių. Nors tyrimai rodo, kad mūsų šalies gyventojai labiau negu estai ir latviai rūpinasi namų saugumu, draudikai atkreipia dėmesį, kad vasaros mėnesiais, ypač per Žolinę ar kitus ilguosius savaitgalius, be priežiūros palikti namai nukenčia dažniau nei įprastai. Todėl itin svarbu išvykstant pasirūpinti namų ir juose esančio turto saugumu, kad sugrįžus juos rastumėte tokius, kokius palikote. „Ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių gyventojai pastaraisiais

Taip pat skaitykite