Grybautojų atmintinė: nenaikinkime nepažįstamų, sukirmijusių ar nuodingų grybų

Įsibėgėjus grybavimo sezonui, aplinkosaugininkai primena, kad miške reikia elgtis atsakingai – nežaloti grybų, nedraskyti samanų ir miško paklotės. Kai kurie grybautojai nepažįstamus, keistos išvaizdos, sukirmijusius ar nuodingus grybus spardo, trypia. Dėl to paplinta mažiau jų sporų, mažiau maisto lieka gyvūnams. Nukenčia saugomos rūšys.

„Grybai yra svarbi ekosistemos dalis. Jie skaido augalų, gyvūnų ir kitų organizmų liekanas ir taip spyglius, lapus, šakas, kelmus padeda paversti dirva. Grybuose gyvena daug vabzdžių ir jų lervų. Be to, jie labai susiję su augalais. Kai kurie augalai auga tik tokiame substrate, kuriame yra atitinkamų grybų“, – aiškina Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyriausioji specialistė Kristina Klovaitė.

Pasak jos, Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše yra 117 saugomų grybų (įskaitant kerpes) rūšių, kurių liesti nevalia. Daugelis žmonių jų nepažįsta ir nerenka, bet nevengia paspirti ar perlaužti. Kita retųjų grybų nykimo priežastis – tinkamų buveinių nykimas, miško kirtimas ar kiti miškininkystės darbai, keičiantys augavietės savybes.

Lankymosi miške taisyklės numato, kad draudžiama žaloti grybus, naikinti miško paklotę. Motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais.
Statyti jas miškuose galima tik tam skirtose aikštelėse arba kelio pakraštyje, vengti užvažiuoti ant samanų, kerpių. Kurti laužus galima tik viešojo naudojimo poilsio objektuose įrengtose atitinkamai pažymėtose laužavietėse“, – primena specialistė.

Nepaisantiems šių reikalavimų gali tekti mokėti baudą. Kitas baudą galintis užtraukti grybavimo pažeidimas – saugomų rūšių grybų rinkimas ar naikinimas. Saugomų rūšių naudojimo tvarkos apraše nustatyta, kad juos paimti iš gamtos galima tik mokslo tiriamiesiems darbams, turint Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą. Be to, jais draudžiama prekiauti.

Neteisėtas saugomų rūšių laukinių  grybų, jų dalių rinkimas, žalojimas, naikinimas ar kitoks neteisėtas naudojimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 580 eurų. Teks atlyginti ir žalą gamtai, už sunaikintą  saugomos rūšies grybą ji siekia 72,6 euro.

Už lankymosi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimą taikomas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 120 eurų. Už transporto priemonių statymą miške arba važiavimą transporto priemonėmis miškais ten, kur tai daryti draudžiama, taikoma 20-50 eurų bauda.

Laukinių augalų ir grybų įstatyme nustatyta, kad  fiziniai asmenys gali grybauti visuose miškuose, išskyrus rezervatų miškus ir kitus miškus, kuriuose jų veikla ar lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais arba saugomų teritorijų apsaugą ir tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais. Taip pat  nustatyta, kad renkant grybus privačioje žemėje arčiau kaip 100 metrų nuo savininkų sodybų reikalingas savininko sutikimas.

Lankymasis miške gali būti ribojamas dėl gaisrų pavojaus, įvykus stichinei nelaimei, saugant miško išteklius, saugomus objektus. Draudžiama lankytis miško plotuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai, naudojamos cheminės, biologinės ar kitos miško apsaugos priemonės.

Aplinkos ministerijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sveikatai palankesnė mityba: kaip ją užtikrinti?

Visų norime būti sveiki ir labai ilgai gyventi. Tačiau, ar taip ir bus, priklausys nuo įvairių veiksnių? Gera žinia ta, kad kai kuriuos iš jų, mes tikrai galime kontroliuoti. Pavyzdžiui, mitybą. Kiekvienas iš mūsų mitybą gali paversti palankesne sveikatai. Taigi, belieka tik sužinoti, kaip tai padaryti? Greitą maistą ruoškite patys Greitas maistas, toks kaip gruzdintos bulvytės ar mėsainiai, savo skoniu bei aromatais yra pavergęs milijonus žmonių visame pasaulyje. Ir nors visi puikiai žino, kad tokie patiekalai tikrai nėra draugiški sveikatai,

Keičiasi Šilutės koronaviruso patikros punkto darbo laikas

Atsižvelgiant į išaugusį sergamumą COVID-19 liga ir padidėjusias testavimo apimtis, nuo sausio 26 dienos iki vasario 5 dienos Šilutės koronaviruso patikros punktas (Rusnės g. 1) ilgina darbo laiką:c darbo dienomis nuo 8.00 iki 18.00 val.; šeštadieniais nuo 8.00 iki 13 val. sekmadieniais nuo 8.00 iki 13 val.   Užsiregistruoti PGR tyrimui galima interneto puslapyje koronastop.lrv.lt arba paskambinus į Karštąją koronos liniją numeriu 1808. Pacientams, kurie planine tvarka guldomi į VšĮ Šilutės ligoninę (operacijoms, planiniams ištyrimams), PGR testai atliekami be registracijos.

Minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Šiandien, sausio 27-ąją, minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. 1945-ųjų sausio 27-ąją buvo išlaisvinti Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos kaliniai. Didžiausioje nacių koncentracijos ir naikinimo stovykloje nužudyta per 1,5 mln. žmonių, iš jų  per 1 mln. – žydų. Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais yra pripažinti maždaug 800 lietuvių. Lietuvos istorijoje Holokaustas pasižymi didžiausiu aukų skaičiumi per trumpą laikotarpį. Iš viso per

Orai: vėl prognozuoja pūgą 

Meteo.lt informuoja apie artėjančias orų permainas: bus įvairių kritulių, smarkės vėjai, galima pūga. Sausio 27-osios, ketvirtadienio, naktį laukia krituliai. Vietomis plikledis, rūkas, šerkšnas, silpna lijundra. Vėjas pietvakarių, 7-12 m/s. Temperatūra 0-5 laipsniai šalčio, vakarinėje šalies pusėje kai kur 1-3 laipsniai šilumos. Dieną krituliai, vyraus lietus, šlapdriba. Kai kur rūkas, plikledis. Vėjas pietvakarių, 8-13 m/s, vakariniuose rajonuose vietomis gūsiai 15-20 m/s. Temperatūra 0-4 laipsniai šilumos. Sausio 28 d., penktadienį,  daugelyje rajonų krituliai, dieną kai kur trumpa pūga. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis

Taip pat skaitykite