Gimnazistai palaiko streikuojančius mokytojus

Antradienį Šilutės pirmosios gimnazijos ir Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos pedagogai dalyvavo dviejų valandų įspėjamajame streike. Lietuvoje tądien streikavo per 10 tūkst. mokytojų 350-yje šalies mokyklų. „Pamarys“ domėjosi ir Šilutės pirmosios gimnazijos jaunimo nuomone apie streiką, ir pedagogų reikalavimais.

Dvi pirmąsias pamokas streikuojantys Šilutės pirmosios gimnazijos pedagogai praleido mokytojų kambaryje, su jais bendravo ir direktorė Laima Spirgienė (kairėje), aktyviai diskutavo darbo tarybos pirmininkė Daiva Strazdauskienė (už direktorės).

 

Chaoso nebuvo
Šilutės pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė kalbėjo: „Per mokytoją valstybė galėtų pasiekti savo tikslų…“ Galėtų, tačiau… Dar lapkričio 30 d. direktorė gavo gimnazijos darbo tarybos pirmininkės Daivos Strazdauskienės pranešimą apie įspėjamąjį streiką. L. Spirgienė per gimnazijos radiją kreipėsi į gimnazistus, paaiškino, kad vyks streikas, paprašė jaunimo per dvi pirmąsias pamokas atlikti pedagogų iš anksto paskirtas užduotis, elgtis atsakingai. Taip ir buvo. Kai lankėmės gimnazijoje, nepastebėjome sumaišties ar triukšmo. Kaip įprasta per pamokas, gimnazijoje vyravo rimtis ir tyla. Streikuojantys mokytojai sėdėjo prie didelio stalo mokytojų kambaryje ir kalbėjosi.
Viename kabinete, į kurį palydėjo biologijos mokytoja metodininkė D. Strazdauskienė, šiemet gimnaziją baigsiantys jaunuoliai darė biologijos užduotis. Ką studijuos? Ne, ne žurnalistiką, bet biologiją.
Mokytojų streiką gimnazistai vertino teigiamai, sakė jam pritariantys. Mokytojų atlyginimai esą maži, per mažas ir mokinio krepšelis. Iš 24 gimnazistų tik du prisipažino ketinantys studijuoti užsienyje. O švietimo sistema? Jaunimas sakė, kad galima gauti per egzaminą tą šimtuką, tačiau ar toks žinių įvertinimas yra objektyvus? Vienam pasisekė, kitam – ne. Galbūt tikslingiau būtų gimnazisto žinias vertinti visus metus, sumuoti vertinimus – tada galutinis įvertinimas būtų objektyvesnis.
Per mažai pinigų
Rudenį Lietuvos mokytojų kongrese buvo priimtas manifestas. Tikėtasi, kad be streiko pavyks sulaukti didesnių atlyginimų ir didesnio mokinio krepšelio, sumažinto 2009 metų pradžioje. Pasklidus kalboms apie rengiamą įspėjamąjį streiką, kitų metų valstybės biudžete sumota švietimui papildomai skirti 10 milijonų eurų.
Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, kuri daug metų pati yra vadovavusi mokymo įstaigoms, pripažino pedagogų teisę streikuoti. Tiesa, šiame proteste įžvelgė ir politikavimo, o streiko rytą per radiją gerokai pasigyrė. Neilgai šias pareigas einanti ministrė patikino, kad pirmą kartą nuo 2009 metų kitąmet ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimai augs 7 proc., jaunų pedagogų – 5 proc., visų kitų – 3 proc. Ir mokinio krepšelis didėjantis.
Tačiau Šilutės pirmosios gimnazijos darbo tarybos pranešime direktorei L. Spirgienei yra tokie reikalavimai: atkurti mokinio krepšelio dydį iki 2009 metų sausio 1 d. dydžio ir nuo artėjančios sausio 1 d. jis turi sudaryti 1045 eurus, nuo rugsėjo 1 d. – 1093 eurus. Taip pat palaipsniui didinti pedagogų tarifinių (tarnybinių) atlyginimų koeficientus: nuo sausio 1 d. – 5 proc., nuo rugsėjo 1 d. – 5 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. – 7 proc. Nuo rugsėjo 1 d. panaikinti atlygių koeficientų „žirkles“, paliekant koeficientų dydžius, atitinkančius viršutinę ribą. Kitų metų valstybės biudžete numatyta 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru paliks švietimo sistemą. Nuo artėjančio rugsėjo 1 d. sumažinti mokinių (vaikų) skaičių klasėse (grupėse): bendrojo ugdymo mokyklų pirmose-ketvirtose klasėse iki 22, penktose-dvyliktose klasėse – iki 25.
Kadangi Šilutės pirmoji gimnazija neturi mokytojų profesinės sąjungos, streiką organizuoja darbo taryba, kuri palaiko profesinių sąjungų reikalavimus.
Streikavusių pedagogų nuomonės
Šiuo metu mokinio krepšelis yra 980 eurų (3380 Lt), 2009 m. jis buvo 3774 Lt. Sumažintas mokinio krepšelis iki šiol nesiekia 2009 m. dydžio. Mokytojų atlyginimai, pasak gimnazijos mokytojų, irgi buvę drastiškai sumažinti – po 400, 500 Lt.
Vos pora gimnazijos mokytojų metodininkų, turinčių didelį darbo stažą, gauna 800 eurų siekiančius atlyginimus. Kiti tegauna iki 600 eurų per mėnesį. Tiesa, mažėja ir mokinių, tad mažėja ir mokytojų krūviai – dažnas mokytojas nebeturi tokio pamokų krūvio, kuris jam užtikrintų didesnę algą.
Mokytoja Kristina Blankaitė sakė girdėjusi premjero Algirdo Butkevičiaus kalbą televizijos laidoje: esą savivaldybės kaltos, kad maži mokytojų atlyginimai.
Įsiterpė istorijos mokytojas ekspertas Algirdas Gečas, kuris yra Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, premjero teiginį pavadinęs neteisingu. Anot jo, Šilutės rajone mokyklų tinklas – optimalus, nors dar galima kai ką tvarkyti, tačiau mokinių mažėja, tad mokyklos begauna mažesnį mokinio krepšelį, kuris skirtas pedagogų atlyginimams, vadovėliams, pedagogų kvalifikacijai kelti, kitoms mokymo bei ugdymo priemonėms pirkti.

Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite