Gimnazistai palaiko streikuojančius mokytojus

Antradienį Šilutės pirmosios gimnazijos ir Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos pedagogai dalyvavo dviejų valandų įspėjamajame streike. Lietuvoje tądien streikavo per 10 tūkst. mokytojų 350-yje šalies mokyklų. „Pamarys“ domėjosi ir Šilutės pirmosios gimnazijos jaunimo nuomone apie streiką, ir pedagogų reikalavimais.

Dvi pirmąsias pamokas streikuojantys Šilutės pirmosios gimnazijos pedagogai praleido mokytojų kambaryje, su jais bendravo ir direktorė Laima Spirgienė (kairėje), aktyviai diskutavo darbo tarybos pirmininkė Daiva Strazdauskienė (už direktorės).

 

Chaoso nebuvo
Šilutės pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė kalbėjo: „Per mokytoją valstybė galėtų pasiekti savo tikslų…“ Galėtų, tačiau… Dar lapkričio 30 d. direktorė gavo gimnazijos darbo tarybos pirmininkės Daivos Strazdauskienės pranešimą apie įspėjamąjį streiką. L. Spirgienė per gimnazijos radiją kreipėsi į gimnazistus, paaiškino, kad vyks streikas, paprašė jaunimo per dvi pirmąsias pamokas atlikti pedagogų iš anksto paskirtas užduotis, elgtis atsakingai. Taip ir buvo. Kai lankėmės gimnazijoje, nepastebėjome sumaišties ar triukšmo. Kaip įprasta per pamokas, gimnazijoje vyravo rimtis ir tyla. Streikuojantys mokytojai sėdėjo prie didelio stalo mokytojų kambaryje ir kalbėjosi.
Viename kabinete, į kurį palydėjo biologijos mokytoja metodininkė D. Strazdauskienė, šiemet gimnaziją baigsiantys jaunuoliai darė biologijos užduotis. Ką studijuos? Ne, ne žurnalistiką, bet biologiją.
Mokytojų streiką gimnazistai vertino teigiamai, sakė jam pritariantys. Mokytojų atlyginimai esą maži, per mažas ir mokinio krepšelis. Iš 24 gimnazistų tik du prisipažino ketinantys studijuoti užsienyje. O švietimo sistema? Jaunimas sakė, kad galima gauti per egzaminą tą šimtuką, tačiau ar toks žinių įvertinimas yra objektyvus? Vienam pasisekė, kitam – ne. Galbūt tikslingiau būtų gimnazisto žinias vertinti visus metus, sumuoti vertinimus – tada galutinis įvertinimas būtų objektyvesnis.
Per mažai pinigų
Rudenį Lietuvos mokytojų kongrese buvo priimtas manifestas. Tikėtasi, kad be streiko pavyks sulaukti didesnių atlyginimų ir didesnio mokinio krepšelio, sumažinto 2009 metų pradžioje. Pasklidus kalboms apie rengiamą įspėjamąjį streiką, kitų metų valstybės biudžete sumota švietimui papildomai skirti 10 milijonų eurų.
Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, kuri daug metų pati yra vadovavusi mokymo įstaigoms, pripažino pedagogų teisę streikuoti. Tiesa, šiame proteste įžvelgė ir politikavimo, o streiko rytą per radiją gerokai pasigyrė. Neilgai šias pareigas einanti ministrė patikino, kad pirmą kartą nuo 2009 metų kitąmet ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimai augs 7 proc., jaunų pedagogų – 5 proc., visų kitų – 3 proc. Ir mokinio krepšelis didėjantis.
Tačiau Šilutės pirmosios gimnazijos darbo tarybos pranešime direktorei L. Spirgienei yra tokie reikalavimai: atkurti mokinio krepšelio dydį iki 2009 metų sausio 1 d. dydžio ir nuo artėjančios sausio 1 d. jis turi sudaryti 1045 eurus, nuo rugsėjo 1 d. – 1093 eurus. Taip pat palaipsniui didinti pedagogų tarifinių (tarnybinių) atlyginimų koeficientus: nuo sausio 1 d. – 5 proc., nuo rugsėjo 1 d. – 5 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. – 7 proc. Nuo rugsėjo 1 d. panaikinti atlygių koeficientų „žirkles“, paliekant koeficientų dydžius, atitinkančius viršutinę ribą. Kitų metų valstybės biudžete numatyta 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru paliks švietimo sistemą. Nuo artėjančio rugsėjo 1 d. sumažinti mokinių (vaikų) skaičių klasėse (grupėse): bendrojo ugdymo mokyklų pirmose-ketvirtose klasėse iki 22, penktose-dvyliktose klasėse – iki 25.
Kadangi Šilutės pirmoji gimnazija neturi mokytojų profesinės sąjungos, streiką organizuoja darbo taryba, kuri palaiko profesinių sąjungų reikalavimus.
Streikavusių pedagogų nuomonės
Šiuo metu mokinio krepšelis yra 980 eurų (3380 Lt), 2009 m. jis buvo 3774 Lt. Sumažintas mokinio krepšelis iki šiol nesiekia 2009 m. dydžio. Mokytojų atlyginimai, pasak gimnazijos mokytojų, irgi buvę drastiškai sumažinti – po 400, 500 Lt.
Vos pora gimnazijos mokytojų metodininkų, turinčių didelį darbo stažą, gauna 800 eurų siekiančius atlyginimus. Kiti tegauna iki 600 eurų per mėnesį. Tiesa, mažėja ir mokinių, tad mažėja ir mokytojų krūviai – dažnas mokytojas nebeturi tokio pamokų krūvio, kuris jam užtikrintų didesnę algą.
Mokytoja Kristina Blankaitė sakė girdėjusi premjero Algirdo Butkevičiaus kalbą televizijos laidoje: esą savivaldybės kaltos, kad maži mokytojų atlyginimai.
Įsiterpė istorijos mokytojas ekspertas Algirdas Gečas, kuris yra Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, premjero teiginį pavadinęs neteisingu. Anot jo, Šilutės rajone mokyklų tinklas – optimalus, nors dar galima kai ką tvarkyti, tačiau mokinių mažėja, tad mokyklos begauna mažesnį mokinio krepšelį, kuris skirtas pedagogų atlyginimams, vadovėliams, pedagogų kvalifikacijai kelti, kitoms mokymo bei ugdymo priemonėms pirkti.

Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Natkiškietės prakalbino moliūgus

Natkiškių kultūros namuose, meno mėgėjų kolektyvų atstovai kartu su „Moterų seklyčia“, bandė prakalbinti moliūgus. Edukaciją ir pavadinome „Prakalbink moliūgą“. Atmosfera buvo draugiška, šilta, o dirbančiųjų nuotaika puiki ir pakili. Atlikus gana sunkų, bet gerą darbą, smagu pasigrožėti ne tik patiems, bet akis paganyti ir kitiems. Ačiū meno mėgėjų kolektyvų atstovams ir darbščiųjų rankų būrelio moterims už edukacinę veiklą. Po trijų valandų darbo, sėdome prie pabaigtuvių stalo. Vaišinomės meno vadovo Valdo iškeptu pyragu, žolelių arbata. Dėkojame už moliūgus Sonatai ir Rimui

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Taip pat skaitykite