Gimnazistai palaiko streikuojančius mokytojus

Antradienį Šilutės pirmosios gimnazijos ir Šilutės M. Jankaus pagrindinės mokyklos pedagogai dalyvavo dviejų valandų įspėjamajame streike. Lietuvoje tądien streikavo per 10 tūkst. mokytojų 350-yje šalies mokyklų. „Pamarys“ domėjosi ir Šilutės pirmosios gimnazijos jaunimo nuomone apie streiką, ir pedagogų reikalavimais.

Dvi pirmąsias pamokas streikuojantys Šilutės pirmosios gimnazijos pedagogai praleido mokytojų kambaryje, su jais bendravo ir direktorė Laima Spirgienė (kairėje), aktyviai diskutavo darbo tarybos pirmininkė Daiva Strazdauskienė (už direktorės).

 

Chaoso nebuvo
Šilutės pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė kalbėjo: „Per mokytoją valstybė galėtų pasiekti savo tikslų…“ Galėtų, tačiau… Dar lapkričio 30 d. direktorė gavo gimnazijos darbo tarybos pirmininkės Daivos Strazdauskienės pranešimą apie įspėjamąjį streiką. L. Spirgienė per gimnazijos radiją kreipėsi į gimnazistus, paaiškino, kad vyks streikas, paprašė jaunimo per dvi pirmąsias pamokas atlikti pedagogų iš anksto paskirtas užduotis, elgtis atsakingai. Taip ir buvo. Kai lankėmės gimnazijoje, nepastebėjome sumaišties ar triukšmo. Kaip įprasta per pamokas, gimnazijoje vyravo rimtis ir tyla. Streikuojantys mokytojai sėdėjo prie didelio stalo mokytojų kambaryje ir kalbėjosi.
Viename kabinete, į kurį palydėjo biologijos mokytoja metodininkė D. Strazdauskienė, šiemet gimnaziją baigsiantys jaunuoliai darė biologijos užduotis. Ką studijuos? Ne, ne žurnalistiką, bet biologiją.
Mokytojų streiką gimnazistai vertino teigiamai, sakė jam pritariantys. Mokytojų atlyginimai esą maži, per mažas ir mokinio krepšelis. Iš 24 gimnazistų tik du prisipažino ketinantys studijuoti užsienyje. O švietimo sistema? Jaunimas sakė, kad galima gauti per egzaminą tą šimtuką, tačiau ar toks žinių įvertinimas yra objektyvus? Vienam pasisekė, kitam – ne. Galbūt tikslingiau būtų gimnazisto žinias vertinti visus metus, sumuoti vertinimus – tada galutinis įvertinimas būtų objektyvesnis.
Per mažai pinigų
Rudenį Lietuvos mokytojų kongrese buvo priimtas manifestas. Tikėtasi, kad be streiko pavyks sulaukti didesnių atlyginimų ir didesnio mokinio krepšelio, sumažinto 2009 metų pradžioje. Pasklidus kalboms apie rengiamą įspėjamąjį streiką, kitų metų valstybės biudžete sumota švietimui papildomai skirti 10 milijonų eurų.
Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, kuri daug metų pati yra vadovavusi mokymo įstaigoms, pripažino pedagogų teisę streikuoti. Tiesa, šiame proteste įžvelgė ir politikavimo, o streiko rytą per radiją gerokai pasigyrė. Neilgai šias pareigas einanti ministrė patikino, kad pirmą kartą nuo 2009 metų kitąmet ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimai augs 7 proc., jaunų pedagogų – 5 proc., visų kitų – 3 proc. Ir mokinio krepšelis didėjantis.
Tačiau Šilutės pirmosios gimnazijos darbo tarybos pranešime direktorei L. Spirgienei yra tokie reikalavimai: atkurti mokinio krepšelio dydį iki 2009 metų sausio 1 d. dydžio ir nuo artėjančios sausio 1 d. jis turi sudaryti 1045 eurus, nuo rugsėjo 1 d. – 1093 eurus. Taip pat palaipsniui didinti pedagogų tarifinių (tarnybinių) atlyginimų koeficientus: nuo sausio 1 d. – 5 proc., nuo rugsėjo 1 d. – 5 proc., nuo 2017 m. sausio 1 d. – 7 proc. Nuo rugsėjo 1 d. panaikinti atlygių koeficientų „žirkles“, paliekant koeficientų dydžius, atitinkančius viršutinę ribą. Kitų metų valstybės biudžete numatyta 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru paliks švietimo sistemą. Nuo artėjančio rugsėjo 1 d. sumažinti mokinių (vaikų) skaičių klasėse (grupėse): bendrojo ugdymo mokyklų pirmose-ketvirtose klasėse iki 22, penktose-dvyliktose klasėse – iki 25.
Kadangi Šilutės pirmoji gimnazija neturi mokytojų profesinės sąjungos, streiką organizuoja darbo taryba, kuri palaiko profesinių sąjungų reikalavimus.
Streikavusių pedagogų nuomonės
Šiuo metu mokinio krepšelis yra 980 eurų (3380 Lt), 2009 m. jis buvo 3774 Lt. Sumažintas mokinio krepšelis iki šiol nesiekia 2009 m. dydžio. Mokytojų atlyginimai, pasak gimnazijos mokytojų, irgi buvę drastiškai sumažinti – po 400, 500 Lt.
Vos pora gimnazijos mokytojų metodininkų, turinčių didelį darbo stažą, gauna 800 eurų siekiančius atlyginimus. Kiti tegauna iki 600 eurų per mėnesį. Tiesa, mažėja ir mokinių, tad mažėja ir mokytojų krūviai – dažnas mokytojas nebeturi tokio pamokų krūvio, kuris jam užtikrintų didesnę algą.
Mokytoja Kristina Blankaitė sakė girdėjusi premjero Algirdo Butkevičiaus kalbą televizijos laidoje: esą savivaldybės kaltos, kad maži mokytojų atlyginimai.
Įsiterpė istorijos mokytojas ekspertas Algirdas Gečas, kuris yra Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, premjero teiginį pavadinęs neteisingu. Anot jo, Šilutės rajone mokyklų tinklas – optimalus, nors dar galima kai ką tvarkyti, tačiau mokinių mažėja, tad mokyklos begauna mažesnį mokinio krepšelį, kuris skirtas pedagogų atlyginimams, vadovėliams, pedagogų kvalifikacijai kelti, kitoms mokymo bei ugdymo priemonėms pirkti.

Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite