Gimnazijos svečiai ragavo sprangios kalinių duonos

Balandžio 11-oji paskelbta Tarptautine koncentracijos stovyklų kalinių išlaisvinimo diena. Šią dieną 1945 m. buvo išlaisvinti Buchenvaldo koncentracijos stovyklos kaliniai.

Pamokos metu „Švėkšnos“ gimnazijos mokiniai tapo koncentracijos stovyklos kaliniais.

Pamokos metu „Švėkšnos“ gimnazijos mokiniai tapo koncentracijos stovyklos kaliniais.

 

Minint Tarptautinę koncentracijos stovyklų kalinių išlaisvinimo dieną, netoli Pagėgių veikusios koncentracijos stovyklos „Oflager 53“ teritorijoje vyko netradicinė integruota istorijos, lietuvių kalbos ir vokiečių kalbos pamoka „Žmogus prievartos pasaulyje“. Pamoką organizavo Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos istorijos mokytoja Kristina Dargužienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilma Vaivadienė bei vokiečių ir lietuvių kalbos mokytoja Loreta Skvirbienė. Šiame netradiciniame renginyje dalyvavo svečiai iš Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos – aštuntokai ir jų klasės auklėtoja Rasvita Kundrotaitė.
Prieš patekdami į „koncentracijos stovyklą“, svečiai pirmiausia aplankė Pagėgių Algimanto Mackaus gimnaziją – su mokyklos erdvėmis supažindino gimnazijos direktorius Vaclovas Navickas ir pavaduotoja ugdymui Loreta Vytuvienė. Lietuvių kalbos mokytoja bei A. Mackaus muziejaus vadovė Vilma Vaivadienė Švėkšnos gimnazistams papasakojo apie iš Pagėgių kilusį įžymų poetą A. Mackų ir pristatė mokykloje įkurtą jo muziejų.
Po šilto priėmimo gimnazijoje svečių laukė sunkūs fiziniai ir dvasiniai išbandymai, kuriuos jiems buvo paruošę koncentracijos stovyklos prižiūrėtojai – IIbg klasės mokiniai.
Atvykę į koncentracijos stovyklą švėkšniškiai tapo kaliniais, kurie buvo suskirstyti į vyrų ir moterų blokus ir išrikiuoti. Kaliniams buvo išdalintos dryžuotos kepuraitės bei suteikti numeriai.

Su netradicinės pamokos dalyviais žuvusiuosius pagerbė ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Su netradicinės pamokos dalyviais žuvusiuosius pagerbė ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Stovyklos prižiūrėtojai, sakydami įvairias komandas lietuviškai ir vokiškai, imitavo tuo metu koncentracijos stovykloje galiojusią tvarką. Už taisyklių nesilaikymą ir komandų nepaisymą nepaklusniems kaliniams buvo skiriamos griežtos bausmės: pritūpimai, pabaksnojimai lazda, atsispaudimai, ėjimas žąsele ir kt.
Pamokos metu stovyklos prižiūrėtojai pateikė kaliniams svarbiausius istorijos faktus, supažindino su koncentracijos stovyklų atsiradimo ir „Oflager 53“ įkūrimo istorija. Jie taip pat papasakojo „Oflager 53“ kalėjusių žmonių atsiminimus. Pamokos dalyviai išgirdo nerašytas koncentracijos stovyklos taisykles, kurių laikydamiesi karo belaisviai galėjo išgyventi ir išlikti žmonėmis. Vienas iš išlikimo lageryje būdų buvo kūryba. Mokiniai klausėsi buvusių kalinių sukurtų vokiškų eilėraščių: „Der Kamin“ („Kaminas“) ir „Der Häftling“ („Kalinys“).
Pamokos pabaigoje prie pagrindinio paminklo buvo uždegtos žvakutės bei tylos minute pagerbti žuvusieji. Kartu su netradicinės pamokos dalyviais žuvusiuosius pagerbė ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.
Po sunkių išbandymų koncentracijos stovyklos prižiūrėtojai kaliniams išdalino dienos maisto davinį – po sudžiūvusios juodos duonos riekę.
Po renginio Švėkšnos gimnazistai grįžo į mokyklą aptarti patirtų įspūdžių. O jų buvo įvairių… Kai kurie prisipažino, kad pamokoje jautėsi kaip kaliniai ar kareiviai, buvo sunku atlikti skirtas užduotis bei vykdyti komandas. Kiti sakė išsigandę griežtų prižiūrėtojų. Didžiausią įspūdį pamokos dalyviams padarė griežta tvarka, negailestingi prižiūrėtojai, vokiečių kalba, dryžuotos kepuraitės, gamta, istorijos faktai, susidūrimas su realybe.
Nors Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokiniams teko patirti daug sunkių išbandymų, paragauti koncentracijos stovyklos kalinių duonos, tačiau namo jie išvyko linksmi, kupini gerų įspūdžių ir gerai nusiteikę.

Loreta Skvirbienė
Vokiečių kalbos ir
lietuvių kalbos mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Pareigūnai pateko į avariją

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Kaimyninėje Pagėgių savivaldybėje į avariją pateko pareigūnai. Spalio 6 d. po pietų  Pagėgių sav., kelio Kaunas – Jurbarkas – Klaipėda 122-ajame kilometre, automobilis „Audi S5“, vairuojamas trisdešimtmečio vyro, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir susidūrė su tarnybiniu automobiliu „Škoda Octavia“, kurį vairavo tarnybos metu neuniformuotas Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės pareigūnas. Eismo įvykio metu sužaloti abu vairuotojai bei „Škoda Octavia“ kartu važiavęs Kybartų užsieniečių registracijos centro pareigūnas. Pareigūnai, jiems suteikus medicinos

Gyventojams – kompensacijos už taršių šildymo katilų keitimą

Energetikos ministerija informuoja, kad neprijungtų prie centrinio šildymo sistemos daugiabučių namų gyventojai ir individualių gyvenamųjų namų savininkai, norintys pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus į netaršius šildymo įrenginius, jau gali teikti paraiškas paramai gauti. Šiems metams iš Klimato kaitos programos tam skirta net 25 mln. eurų. Antrajam kvietimui, kurį spalio 3 d. paskelbė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), suplanuota 15,3 mln. eurų. Maksimali paramos suma pareiškėjui siekia 14,5 tūkst. eurų, vidutiniškai ji sudaro 2,7 tūkst. eurų. Gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą,

Vydūno bibliotekoje – knygos „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“ sutiktuvės

Rudenišką 2022 m. rugsėjo 29 d. vakarą Pagėgių sav. Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė  kraštiečius kvietė iš arčiau susipažinti su Pagėgių krašto istorija bei su čia gyvenimo brydę palikusiomis asmenybėmis. Vienas tokių iškilių asmenų – Rytų Prūsijos gyventojas, liuteronų kunigas Franz Adomat. Jo autentiškas autobiografinis pasakojimas sugulė į knygą „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“. Daug žinių apie Žukus Šį leidinį sudarė ir redagavo Žukų evangelikų liuteronų parapijos pirmininkas, bažnyčios istorijos žinovas kraštietis Raimondas Genutis. Susirinkusiesiems jį pristatė bibliotekos

Taip pat skaitykite