Gimnazijos svečiai ragavo sprangios kalinių duonos

Balandžio 11-oji paskelbta Tarptautine koncentracijos stovyklų kalinių išlaisvinimo diena. Šią dieną 1945 m. buvo išlaisvinti Buchenvaldo koncentracijos stovyklos kaliniai.

Pamokos metu „Švėkšnos“ gimnazijos mokiniai tapo koncentracijos stovyklos kaliniais.

Pamokos metu „Švėkšnos“ gimnazijos mokiniai tapo koncentracijos stovyklos kaliniais.

 

Minint Tarptautinę koncentracijos stovyklų kalinių išlaisvinimo dieną, netoli Pagėgių veikusios koncentracijos stovyklos „Oflager 53“ teritorijoje vyko netradicinė integruota istorijos, lietuvių kalbos ir vokiečių kalbos pamoka „Žmogus prievartos pasaulyje“. Pamoką organizavo Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos istorijos mokytoja Kristina Dargužienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilma Vaivadienė bei vokiečių ir lietuvių kalbos mokytoja Loreta Skvirbienė. Šiame netradiciniame renginyje dalyvavo svečiai iš Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos – aštuntokai ir jų klasės auklėtoja Rasvita Kundrotaitė.
Prieš patekdami į „koncentracijos stovyklą“, svečiai pirmiausia aplankė Pagėgių Algimanto Mackaus gimnaziją – su mokyklos erdvėmis supažindino gimnazijos direktorius Vaclovas Navickas ir pavaduotoja ugdymui Loreta Vytuvienė. Lietuvių kalbos mokytoja bei A. Mackaus muziejaus vadovė Vilma Vaivadienė Švėkšnos gimnazistams papasakojo apie iš Pagėgių kilusį įžymų poetą A. Mackų ir pristatė mokykloje įkurtą jo muziejų.
Po šilto priėmimo gimnazijoje svečių laukė sunkūs fiziniai ir dvasiniai išbandymai, kuriuos jiems buvo paruošę koncentracijos stovyklos prižiūrėtojai – IIbg klasės mokiniai.
Atvykę į koncentracijos stovyklą švėkšniškiai tapo kaliniais, kurie buvo suskirstyti į vyrų ir moterų blokus ir išrikiuoti. Kaliniams buvo išdalintos dryžuotos kepuraitės bei suteikti numeriai.

Su netradicinės pamokos dalyviais žuvusiuosius pagerbė ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Su netradicinės pamokos dalyviais žuvusiuosius pagerbė ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Stovyklos prižiūrėtojai, sakydami įvairias komandas lietuviškai ir vokiškai, imitavo tuo metu koncentracijos stovykloje galiojusią tvarką. Už taisyklių nesilaikymą ir komandų nepaisymą nepaklusniems kaliniams buvo skiriamos griežtos bausmės: pritūpimai, pabaksnojimai lazda, atsispaudimai, ėjimas žąsele ir kt.
Pamokos metu stovyklos prižiūrėtojai pateikė kaliniams svarbiausius istorijos faktus, supažindino su koncentracijos stovyklų atsiradimo ir „Oflager 53“ įkūrimo istorija. Jie taip pat papasakojo „Oflager 53“ kalėjusių žmonių atsiminimus. Pamokos dalyviai išgirdo nerašytas koncentracijos stovyklos taisykles, kurių laikydamiesi karo belaisviai galėjo išgyventi ir išlikti žmonėmis. Vienas iš išlikimo lageryje būdų buvo kūryba. Mokiniai klausėsi buvusių kalinių sukurtų vokiškų eilėraščių: „Der Kamin“ („Kaminas“) ir „Der Häftling“ („Kalinys“).
Pamokos pabaigoje prie pagrindinio paminklo buvo uždegtos žvakutės bei tylos minute pagerbti žuvusieji. Kartu su netradicinės pamokos dalyviais žuvusiuosius pagerbė ir Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.
Po sunkių išbandymų koncentracijos stovyklos prižiūrėtojai kaliniams išdalino dienos maisto davinį – po sudžiūvusios juodos duonos riekę.
Po renginio Švėkšnos gimnazistai grįžo į mokyklą aptarti patirtų įspūdžių. O jų buvo įvairių… Kai kurie prisipažino, kad pamokoje jautėsi kaip kaliniai ar kareiviai, buvo sunku atlikti skirtas užduotis bei vykdyti komandas. Kiti sakė išsigandę griežtų prižiūrėtojų. Didžiausią įspūdį pamokos dalyviams padarė griežta tvarka, negailestingi prižiūrėtojai, vokiečių kalba, dryžuotos kepuraitės, gamta, istorijos faktai, susidūrimas su realybe.
Nors Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokiniams teko patirti daug sunkių išbandymų, paragauti koncentracijos stovyklos kalinių duonos, tačiau namo jie išvyko linksmi, kupini gerų įspūdžių ir gerai nusiteikę.

Loreta Skvirbienė
Vokiečių kalbos ir
lietuvių kalbos mokytoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutėje paminėtos 99-osios Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės

Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos diena laikoma Klaipėdos šturmo diena – sausio 15-oji. Šiam istoriiam ir svarbiam Lietuvai įvykiui paminėti skirta prie Šilutės r. savivaldybės stovinti stilizuota atminimo siena su įrašais. Savivaldybės aikštėje ir vyko Šilutės Hugo Šojaus muziejaus organizuotas renginys šiai datai paminėti. Istorinius faktus, glaudžiai siejančius Šilutę su Klaipėdos sukilimu apžvelgė muziejaus istorikas Ignas Giniotis. Žodį tarė Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, akcentavęs šio 99 metų senumo įvykio svarbą atkurtai Lietuvos valstybei. Jis pastebėjo, kad kitąmet, minint šio įvykio

Grafikos darbų paroda „Jonuko kelionė“ Ramučiuose

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filialo lankytojus nuo metų pradžios džiugina Vilniaus dailės akademijos grafikos bakalaurės Dainoros Vingytės grafikos darbų paroda „Jonuko kelionė“. Dainora Vingytė (g. 1995) – jaunosios kartos menininkė, kilusi iš Žemaičių Naumiesčio, baigusi Šilutės meno mokyklą, Šilutės Vydūno gimnaziją, 2020 metais Vilniaus dailės akademijoje įgijo grafikos bakalauro laipsnį. 2019 m. menininkė pelnė trečią vietą tarptautiniame A. Švėgždos piešinių konkurse. Jaunoji menininkė savo kūrybines idėjas išreiškia skirtingomis technikomis ir temomis. Ji  tapo, piešia, kuria iliustracijas, bet pagrindinis

Katastrofinio stiprumo vėjas Ventėje siekė 35,5 m/s

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad sausio 14 d. užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjo greitis ir perkūnija. Medžius vertęs itin stiprus ir gūsingas vėjas sutrikdė elektros tiekimą, mat buvo pažeistos skirstomojo tinklo elektros oro linijos. ESO praneša, kad daugiausia elektros linijų gedimų yra Šiaulių ir Klaipėdos rajonuose. Iš viso jų buvo per 40 tūkst., šiuo metu elektros tiekimas jau yra atstatytas daugiau nei 20 tūkst. namų ūkių. Dauguma atsijungimų fiksuota sausio 14 d., penktadienį, tarp 8 ir 9.30 val. ryto. Klaipėdos uoste

Kam siūloma suteikti Garbės ambasadorių vardus?

Šilutės rajone verčiamas naujas lapas krašto istorijoje: Savivaldybės tarybai nusprendus iškiliems asmenims, kurie savo veikla garsina kraštą gyvendami ir dirbdami užsienyje, stiprina Šilutės rajono ryšius su partneriais užsienyje, ten pristato Šilutės kraštą ir užsiima jam naudinga veikla bei kt., suteikti Šilutės rajono savivaldybės Garbės ambasadorių vardus, jau skelbiamos ir pirmosios trys kandidatūros. Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis 2022 m.  sausio 10 d. potvarkiu siūlo Savivaldybės tarybai suteikti Šilutės rajono savivaldybės Garbės ambasadoriaus vardą Ritai Kundrotaitei Šilas, Rūtai Žičkienei, Laurai

Taip pat skaitykite