Erkės. Penki faktai apie jų sukeliamas ligas

Šį pavasarį erkės jau prabudo, todėl pats metas pradėti jų saugotis. „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė pasakoja, kad nors žmonės gerai susipažinę su erkiniu encefalitu, dažniausiai pasiskiepyti jie  ateina tik su šia liga susidūrę artimoje aplinkoje. Vaistininkė ragina nerizikuoti ir iš anksto pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Taip pat dalijasi 5 rečiau išgirstamais faktais apie erkių sukeliamas ligas.

Trečdaliui susirgusiųjų lieka pasekmės

„Erkinis encefalitas – tai nepagydoma liga, kuri gali pažeisti smegenis ir periferinius nervus. Žvelgiant į sergamumo šia liga statistiką Europoje, netgi trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiko ir gyvena su tokiais liekamaisiais reiškiniais kaip nuolatiniai galvos skausmai, negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, elgesio pokyčiai. Kartais neišvengiamas ir paralyžiaus. Tačiau tam užkirsti kelią galima pasiskiepijus nuo erkinio encefalito“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė T. Gečienė.

Įkandimo datą žymėkite kalendoriuje

Pasak T. Gečienės, pakanka vos 10 minučių, kad įsisiurbusi erkė per seiles perduotų mums erkinį encefalitą. Tačiau erkinio encefalito ligos simptomai pasimato ne iš karto, o per porą savaičių. Todėl ištraukę erkę, būtinai jos įsisiurbimo datą pasižymėkite kalendoriuje. Ateinančias 2 savaites stebėkite, ar nepajutote peršalimo simptomų, karščiavimo, galvos skausmų ir bendro silpnumo. Pastebėjus bent vieną iš jų, svarbu pasidaryti tyrimą erkiniam encefalitui nustatyti. 

Neignoruokite sąnarių skausmo

Vaistininkė pasakoja, kad visiems jau gerai žinoma, jog Laimo ligą galima atpažinti iš atsiradusio apskritimo ant odos toje vietoje, kur buvo įsisiurbusi erkė. Tačiau apie ligą gali išduoti netgi paprasčiausias kurio nors sąnario skausmas ir jo įkaitimas, kai prilietus ranka jaučiama šiluma. Dažnu atveju šis sąnarys yra netoli įkandimo vietos. Tada svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes laiku pastebėjus Laimo ligą, priešingai negu erkinį encefalitą, ją galima pagydyti antibiotikais.

Jokių aliejų ir sukimų laikrodžio kryptimis

„Vis dar tenka išgirstų istorijų, kaip žmonės, traukdami erkę, bando ją sukti įvairiomis laikrodžio rodyklės kryptimis. Iš tiesų, ją suėmus pincetu reikėtų traukti staigiai ir tiesiai link savęs. Kitas dalykas, ko nereikėtų daryti – tepti įsisiurbusios erkės aliejumi. Ji nuo riebalų tik pradės dusti ir taip išskirs dvigubai daugiau infekcijos sukėlėjų į jūsų organizmą“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.

Imunitetas per 1,5 mėnesio

Vaistininkė pasakoja, kad jau šiandien pasiskiepiję žmonės po pusantro mėnesio gali turėti dalinį imunitetą erkiniam encefalitui. Atlikus pilną pagrindinio skiepijimo planą, kurį sudaro trys skiepo dozės, įgyjame imunitetą, suteikiantį patikimą apsaugą. Antrąjį skiepą atlikti galima praėjus vos 14 dienų arba 1 mėnesiui po pirmojo. Tada susidaro 70 proc. apsauga. O trečiajai dozei reikėtų atvykti praėjus 5-12 mėnesių nuo antrojo skiepo. Pabaigus pagrindinę skiepijimo schemą, palaikomoji dozė reikalinga po 3 metų. Labai svarbu laiku atvykti skiepų, todėl rekomenduojama vakcinacijos datas žymėti skiepų pase arba kalendoriuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Neblaivūs smurtautojai, vagystės, avarija…

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Pareigūnai balandžio 8-11 d. stebėjo, ar vairuotojai sustoja priešais pėsčiųjų perėjas, kai to reikalaujama pagal taisykles. Užfiksuota 17 vairuotojų (Šilutė – 10, Tauragė – 6, Pagėgių sav. – 1), kurie nepraleido pėsčiųjų ir sukėlė jiems pavojų. Šiems pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad balandžio 15-21 d. bus vykdoma transporto priemonių  greičio kontrolė. Balandžio 14-os rytą Šilutėje rastas vyro, gim. 1985 m., kūnas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Balandžio 14 d.

Kaip išlaikyti asmeninę erdvę santykiuose

Išlaikyti asmeninę erdvę santykiuose – tai subtilus menas, kuris gali stiprinti ryšį tarp partnerių ir palaikyti sveiką santykių dinamiką. Santykiai – tai ne vien tarpusavio bendravimas ir bendros veiklos, bet ir gebėjimas leisti vienas kitam laisvę būti savimi, įskaitant laiką praleistą atskirai ar su skirtingais žmonėmis. Pavyzdžiui, susitikimai su draugais ir pažįstamais, įskaitant palydoves Klaipėdoje, Kaune ar kituose miestuose gali suteikti naujų įžvalgų, idėjų ir energijos, kurią vėliau galima atnešti atgal į santykius. Svarba išlaikyti asmeninę erdvę Išlaikyti asmeninę erdvę

Per kelias valandas – 24 000 pasodintų medelių

SBA grupė, kuriai priklauso ir „Šilutės baldų“ įmonė, paskelbė gerą žinią apie miškasodį: per kelias valandas – 24 000 medelių! SBA miškasodis mūsų grupėje tapo tikra tradicija. Jau trečius metus iš eilės pavasarį, vieną dieną ir vieną valandą, trijuose SBA miestuose kolegos su šeimomis renkasi į miškus ir sodina medelius. Balandžio 13 d., šeštadienį, Utenoje, Kaune ir Šilutėje pasodinome daugiau nei 24 000 medelių 7 ha teritorijoje. Tai – tradicinė mūsų įžanga į dešimtmečius organizuojamą Nacionalinį miškasodis, kuris vyks jau

Jonui Budreckui suteiktas Garbės piliečio vardas

Žemaičių Naumiesčio bendruomenė paviešino žinią, kad balandžio 12 d. buvo surengtos iškilmės, į kurias gausiai susirinko seniūnijos gyventojai ir iš šio krašto kilę žinomi asmenys. Atvyko ir Šilutės rajono savivaldybės vadovai. Balandžio 12 d., penktadienį, Žemaičių Naumiestyje buvo minima Liūto diena. Šia proga vyko buvusio seniūno Jono Budrecko iškilmingas pagerbimas už viso gyvenimo nuopelnus Žemaičių Naumiesčiui – jam suteiktas Žemaičių Naumiesčio  Garbės piliečio vardas ir įteiktas apdovanojimas. Buvusį ilgametį Žemaičių Naumiesčio seniūną J. Budrecką sveikino Seimo narys Zigmantas Balčytis, Šilutės

Taip pat skaitykite