Gruodį elektra Lietuvoje brango rekordiškai – 66 proc.

2021 m. gruodžio mėnesį elektra Baltijos šalyse toliau brango ir pasiekė aukščiausią ribą nuo šalių prisijungimo prie „Nord Pool“ biržos.

Didžiausia kaina fiksuota Lietuvoje – 212,22 Eur/MWh, arba 66 proc. daugiau nei lapkritį. Latvijoje elektros energijos kaina per mėnesį pakilo 65 proc. iki 207,40 Eur/MWh, Estijoje vidutinė mėnesio kaina buvo net 74 proc. aukštesnė nei lapkritį – 202, 65 Eur/MWh.

Baltijos šalyse valandinis įkainis gruodį svyravo nuo 15,64 iki 1000,07 Eur/MW.

Gruodį vidutinė „Nord Pool“ sistemos kaina buvo 147,18 Eur/MWh, ji padidėjo 75 proc., palyginti su lapkričiu, ir pasiekė naują vidutinės mėnesio kainos lygį, aukščiausią istorijoje nuo Šiaurės šalių elektros rinkos atsiradimo 1996 m.

„Smarkų elektros energijos kainų augimą „Nord Pool“ regione lėmė keletas veiksnių. Vienas svarbiausių – oro sąlygos. Gerokai nukritus oro temperatūrai, elektros energijos poreikis visame regione gruodį išaugo 11 proc., palyginti su tuo pačiu ankstesnių metų laikotarpiu“, – sako elektros energijos tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga. Pasak jo, elektros energijos gamybos apimtys buvo 8 proc. didesnės nei 2020 m. gruodį ir 12 proc. didesnės nei pernai lapkritį. Vėjo jėgainių generuojamos elektros energijos kiekis gruodį buvo nepastovus, tačiau, palyginti su ankstesniu mėnesiu, jis augo 7 proc.

Martynas Giga.

Elektros energijos kainų kilimą lėmė ir staigus gamtinių dujų bei apyvartinių taršos leidimų kainų šuolis. Gruodį Šiaurės šalių vandens rezervuarų pripildymo lygis, palyginti su lapkričiu, sumažėjo 4 proc. ir buvo 11 proc. mažesnis už normą.

Praėjusį mėnesį elektros energijoms kainų didėjimui Baltijos šalyse įtakos turėjo ir 26 proc. mažesni energijos srautai iš Suomijos, taip pat vos 3 proc. didesni srautai iš Švedijos SE4 prekybos zonos. Tik energijos srautai iš Rusijos, palyginti su ankstesniu mėnesiu, padidėjo labiau – 34 proc.

Lietuvoje padidėjo elektros gamyba ir vartojimas

Dėl šaltesnių orų Baltijos regione gruodžio mėnesį iš viso suvartota 2797 GWh elektros energijos – 9 proc. daugiau nei 2020 m. gruodį. Didžiausias elektros energijos suvartojimo augimas nustatytas Lietuvoje – čia suvartota 1235 GWh elektros energijos, t. y. 11 proc. daugiau nei 2020 m. gruodį. Latvijoje elektros energijos suvartojimas padidėjo 8 proc., palyginti su tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu; suvartota 704 GWh. Estijoje gruodį suvartota 858 GWh elektros energijos, t. y. 9 proc. daugiau.

Paskutinį 2021 m. mėnesį Baltijos šalių elektros energijos gamybos apimtys augo 29 proc., palyginti su 2020 m. gruodžio mėn., ir 31 proc., palyginti su 2021 m. lapkričio mėn. – iš viso pagaminta 1824 GWh elektros energijos. Lietuvoje gruodį elektros energijos gamyba išaugo 11 proc., palyginti su lapkričiu – pagaminta 390 GWh. Latvijoje gruodį elektros energijos gamyba buvo 58 proc. didesnė nei lapkritį, buvo pagaminta 667 GWh. Estijoje praėjusį mėnesį pagaminta 768 GWh elektros energijos ir tai yra 24 proc. daugiau nei lapkritį.

Gruodį bendras pagaminamos ir suvartojamos elektros energijos santykis Baltijos šalyse, palyginti su lapkričiu, augo ir sudarė 65 proc. Lietuva pasigamino 32 proc. šaliai reikalingos elektros energijos, Latvija – 95 proc., Estija – 89 proc.

Praėjusį mėnesį padidėjęs vandens kiekis taip pat prisidėjo prie AB „Latvenergo“ hidroelektrinių gamybos augimo, kuris buvo 51 proc. didesnis nei lapkritį. Iš viso gruodį pagaminta 246 GWh elektros energijos. AB „Latvenergo“ šiluminių elektrinių elektros energijos gamyba, palyginti su lapkričio mėn., išaugo beveik dvigubai, iš viso pagaminta 292 GWh elektros energijos. „Latvenergo“ ŠE gamybos apimties didėjimą daugiausia lėmė rinkos paklausa.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite