Dviem trečdaliams gyventojų yra bent kartą įsisiurbusi erkė

Sergamumas erkių platinamomis ligomis Lietuvoje išlieka panašus jau keletą metų, o erkės yra paplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Bendrovei „Spinter tyrimai“ atlikus reprezentatyvią visuomenės apklausą, paaiškėjo, kad 6 iš 10 šalies gyventojų bent kartą yra įsisiurbusi erkė.

„64-iems proc. gyventojų bent kartą yra įsisegusi erkė, iš kurių daugiau nei pusei (37 proc.) po kelis kartus ar daugiau. Šie rezultatai yra nerimą keliantis signalas. Tai turėtų būti įspėjimas šalies gyventojams apie riziką, kurią visgi galima valdyti ir nepakliūti į sergamumo statistiką“, – komentuoja tyrimą inicijavusios BTA draudimo bendrovės asmens draudimo produktų vadovas Ronaldas Grizickas.

Jis priduria, kad trečdaliui arba 29 proc. respondentų neteko patirti erkės įsisiurbimo ir jų platinamų ligų pasekmių.

Žalos – nuo poros šimtų iki tūkstančio

Pasak R. Grizicko, per pirmąjį šių metų pusmetį jau registruota per keliasdešimt įvykių, susijusių su erkių įsisiurbimu. Gyventojams išmokamos žalos siekia nuo 200 iki 1000 eurų.

„Įvykių geografija yra išties plati. Erkių įsisiurbimai fiksuojami visoje Lietuvoje. Tai parodo, kad reikia būti budriems bet kuriame šalies kampelyje ir atsisakyti tokio mąstymo, kad mano kieme erkių tikrai nėra, o tuo labiau nešiojančių užkratą. Visgi antirekordininkai tradiciškai yra didieji miestai: Vilnius ir Vilniaus rajonas, Panevėžys ir Panevėžio rajonas bei Kaunas“, – teigia jis.

Bendrovė skaičiuoja, kad 65 proc. atvejų nustatyta Laimo liga, o 10 proc. atvejų diagnozuotas erkinis encefalitas.

„Išanalizavę įvykių aplinkybes, matome, kad neretai gyventojai tik po kurio laiko pajunta simptomus, o pastarieji – labai paprasti, pavyzdžiui, galvos skausmas ar bendras silpnumas. Taip pat pastebėjome, kad kartais delsiama kreiptis į medikus ir atlikti būtinus tyrimus – tokiu atveju prireikia ir skubios pagalbos“, – įvykius apibūdina R. Grizickas.

Užsikrėsti galima ir savo kieme

NVSC duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje buvo užregistruoti 66 erkinio encefalito ir 386 Laimo ligos atvejai.

„Kalbant apie erkinio encefalito atvejus, Vilniaus apskrityje jų fiksuota 39, Kauno apskrityje – 15, Alytaus apskrityje – 6, Klaipėdos apskrityje – 5, o Telšių apskrityje – 1 atvejis. Laimo ligos atvejų Vilniaus apskrityje turime 160, Kauno apskrityje – 128, Klaipėdos apskrityje – 25, Panevėžio apskrityje – 16, Šiaulių apskrityje – 16, Alytaus apskrityje – 16, Marijampolės apskrityje – 11, Utenos apskrityje – 7, Tauragės apskrityje – 6, o Telšių apskrityje – 1 atvejį“, – vardija NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Žygutienė.

Anot jos, skaičiuojama, kad vidutiniškai 15-20 proc. erkių yra užsikrėtusios Laimo ligos sukėlėju, ir apie 1 proc. erkių – erkinio encefalito virusu. Be to, žmonės daug keliauja, miesto gyventojai nemažai laiko praleidžia sodybose, soduose, paežerėse, ypač karantino metu daug žmonių laiką leido gamtoje.

„Lietuvių pamėgtas grybavimas, uogavimas taip pat padidina tikimybę susidurti su erkėmis, nes ilgą laiką išliekame – stovime, sėdime, tupime – vienoje vietoje. Erkių gausu ir miestuose, jų parkuose, kiemuose. Viena iš dažniausiai erkių platinamomis užsikrėtusių žmonių nurodomų galimų užsikrėtimo vietų yra būtent – gyvenamoji aplinka“, – aiškina M. Žygutienė.

Apsaugos nuo erkių platinimų ligų ABC

NVSC specialistės teigimu, efektyviausiai nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai, tačiau skiepytis reikia iš anksto, o ne jau įsisiurbus erkei.

„Pagrindinę skiepijimo schemą sudaro trys vakcinos dozės su pertrauka (nuo dviejų savaičių iki vieno mėnesio), tuomet trečia dozė (ne anksčiau kaip po 5 mėnesių bet ne vėliau kaip po metų) ir palaikomosios dozės po trejų arba penkerių metų, priklausomai nuo amžiaus. Pasiskiepijus dviem vakcinos dozėmis prieš erkių aktyvumo sezoną, kuris paprastai prasideda kovo mėnesį, laikoma, kad apsauga susidaro praėjus 2 savaitėms“, – akcentuoja ji.

Kadangi nuo Laimo ligos skiepų nėra, M. Žygutienė pataria naudoti repelentus, o visada grįžus iš miško, parko, ilgesnio pasivaikščiojimo gamtoje kruopščiai apžiūrėti savo kūną ir pastebėjus erkę, kuo skubiau ją ištraukti – suimti ją pirštais, pincetu ar turimomis kitomis priemonėmis ir staigiu judesiu traukti ją tiesiai į viršų.

„Būtina įsisiurbimo vietą dezinfekuoti ir stebėti sveikatos būseną 30 dienų. Atsiradus kokiems nors požymiams – paraudimui, temperatūrai, sprando raumenų skausmui ar raudonai dėmei įsisiurbimo vietoje – nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – sako specialistė.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Smurtautojai nerimsta

Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai tiria šiuos įvykius. Rugpjūčio 8 d. prieš pietus  namo laiptinėje Traksėdžių k., Šilutės sen., pažįstamas asmuo sukėlė fizinį skausmą nepilnamečiui, gim. 2010 m. Rugpjūčio 10 d. rytą Rusnėje rastas moters, gim. 1942 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Rugpjūčio 10 d. vakare namuose, Liepų g., Šilutėje,  blaivus vyras, gim. 1963 m., sukėlė fizinį skausmą moteriai, gim. 1958 m. Tą patį vakarą Vainute neblaivi (2,08 prom.) 21-erių metų mergina sukėlė

Liepa: šilčiausia buvo Ventėje

Liepos mėn. vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 17,7°C: nuo 16,9-17°C šiaurės vakariniuose rajonuose iki 18,8-19,1°C pamaryje ir Kuršių nerijoje. Šilčiausia buvo Ventėje (19,1°C), o šalčiausia – Laukuvoje (16,9°C). Aukščiausia oro temperatūra siekė 27,6-32,8°C. Aukščiausia paros oro temperatūra registruota 22 d. Kybartuose 32,8°C, žemiausia – 30 d. Skuode – +4,4°C. Liepos 2 d. baigėsi pirmoji šiais metais kaitra, prasidėjusi birželio 25 d. Kaitra registruota 29-iose iš 52-ų meteorologijos stočių, ilgiausiai, po 7 dienas (06.26-07.02), ji tęsėsi Alytuje, Birštone, Druskininkuose ir Kaišiadoryse.

8 faktai apie pagalves. Kai kurių tikrai nesate girdėję!

Nors pagalves naudojame visi, tačiau apie jas dauguma mūsų žino visai nedaug. Siūlome papildyti savo žinių lobyną ir apie pagalves sužinoti daugiau!  8 įdomiausi faktai apie pagalves Ar kada susimąstėte, kokia yra vidutinė pagalvės tarnavimo trukmė? Paskaičiuota, kad plunksninės pagalvės naudojamos maždaug 8-10 metų, pūkinės – 5-10 metų, o sintetinės – nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Galbūt atėjo laikas seną pagalvę pakeisti nauja? Platų kokybiškų pagalvių asortimentą galite rasti Epik.lt internetinėje parduotuvėje. Pagalvė nėra šių laikų išradimas: pirmosios pagalvės

Per Žolinę – Senųjų amatų dienos Neringoje. Dalyvaus ir šilutiškiai

Žolinės savaitgalį, rugpjūčio 13–15 d., Nidos prieplaukos aikštėje po dvejų metų pertraukos vyks jau XXIII gyvosios archeologijos festivalis „Senųjų̨ amatų dienos Neringoje“. Vienintelis toks festivalis Vakarų Lietuvoje Organizatoriai kviečia ne tik stebėti, bet ir išmėginti įvairius tradicinius amatus, gardžiuotis istorinės virtuvės patiekalais ir dalyvauti senosios kultūros įkvėptuose muzikos bei šokio pasirodymuose. Renginiai – nemokami. Vienas savičiausių Neringos renginių ir vienintelis toks Vakarų Lietuvoje festivalis kaskart sutraukia tradicijoms neabejingus meistrus iš visos Lietuvos ir leidžia lankytojams susipažinti su įvairių amatų istorija bei

Taip pat skaitykite