Dvidešimt metų su Zosės Petraitienės vardu

Ypatinga ši rugsėjo 1-oji buvo Natkiškių mokyklos bendruomenei ir visiems to krašto žmonėms: paminėta 20 metų sukaktis, kai mokyklai buvo suteiktas per pūgą pas gimdyvę skubėjusios ir žuvusios felčerės Zosės Petraitienės vardas.

Rugsėjo 1-ąją Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojai, svečiai.     Valdo Armono nuotr.

Rugsėjo 1-ąją Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojai, svečiai. Valdo Armono nuotr.

Šiandien
Dvidešimt metų Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinei mokyklai vadovaujanti direktorė Genovaitė Švalkūnienė „Pamariui“ pasakojo, kad kaimo bendruomenė jau per Onines, pagrindinę seniūnijos šventę, paminėjo garbingo vardo mokyklai suteikimo sukaktį. Rugsėjo 1-osios iškilmės buvo antroji proga prisiminti, kad mokykla turi ypatingą – Natkiškiuose pasiaukojamai dirbusios medikės Zosės Petraitienės – vardą. Gal todėl sulaukta būrio svečių: atvyko Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Švietimo skyriaus vedėja Virginija Sirvidienė, Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė, nemažai kaimo bendruomenės atstovų.
Meras 5 kolektyvo nariams įteikė padėkas. Už ilgametį ir nepriekaištingą 20 metų darbą Pagėgių savivaldybės padėkos įteiktos direktorei G. Švalkūnienei, mokytojai Nijolei Noreikienei, socialinei pedagogei, buvusiai mokytojai Ramutei Valančienei, valytojai Snieguolei Gofmonienei ir darbuotojui Petrui Švalkūnui.
Šiemet į Natkiškių mokyklą susirinko 76 1-10 klasių moksleiviai, beje, jau su uniformomis, ir 11 priešmokyklinio amžiaus grupės vaikučių. G. Švalkūnienė priminė liūdniausią skaičių – pirmą kartą sulaukta tik trijų pirmokų, todėl jų klasė ir antrokai sudarys jungtinę dešimties mokinių klasę. Kitų klasių jungti nereikia. Gausiausia dešimtokų klasė – 12 moksleivių. Gal ir neverta stebėtis, nes Pagėgių krašto mokyklose pavasarį buvo 1342 moksleiviai, o rudenį bėra 80-čia mažiau.
Visa Lietuva išgyvena mokyklų tuštėjimo metą…

Zosės Petraitienės vardo suteikimo Natkiškių mokyklai 20-metis minėtas ir švenčiant Onines – didžiausią kaimo bendruomenės šventę. Petro Skutulo nuotr.

Zosės Petraitienės vardo suteikimo Natkiškių mokyklai 20-metis minėtas ir švenčiant Onines – didžiausią kaimo bendruomenės šventę.
Petro Skutulo nuotr.

Anuomet
Istorija, sukrėtusi visus geros valios žmones, įvyko 1982 m. sausio 6 d., kai per gilią pūgą ir šaltį pas gimdyvę išėjusi žuvo Natkiškių kaimo felčerė Zosė Petraitienė. Ji yra kilusi iš Šilutės rajono, anksti liko našlaitė, mokė pradinukus, 1956 m. baigė vakarinę medicinos felčerių-akušerių mokyklą, dirbo Ramučių felčerių-akušerių punkto vedėja, po aštuonerių metų atvyko į Natkiškius. Kai po 24 paras trukusios paieškos felčerės kūną aptiko netoli vienkiemio, jos sustingusi ranka tvirtai laikė lagaminėlį su medicinos įrankiais ir vaistais…
Baisi anos žiemos pūga ir šaltis pasiglemžė 53 metų Zosę Petraitienę. Dvi dukros ir sūnus jau buvo užauginti. Felčerė tarsi dingo, kai ją vežęs ūkio traktorius įklimpo į griovį. Į kaimą grįžęs traktorininkas pasakojo, jog nepavyko įveikti tų 4 kilometrų iki Ropkojų, kur pagalbos šaukėsi gimdyvė. Šaltis pūgos siautulį vertė ledo spąstais: vėjas nuplėšė apledijusius elektros laidus, dingo elektra ir telefono ryšys. Beliko viltis, kad menkai apsirengusi medikė nesušals, pasieks kokį vienkiemį. Deja, ji pasiekė tik vienkiemio pakraštį, matyt, sniegą nešusi pūga sutrukdė pamatyti, kad iki namo durų bebuvo taip netoli…
24 paras trukusi dingusios felčerės paieška sutelkė žmones, tačiau nepakeitė tuometinės valdžios požiūrio – esą felčerė ėjo pas asocialią gimdyvę… Išties per pūgą sulaukto sūnelio, kaip ir kitų būrio savo vaikų, tai moteriai nereikėjo. Baisu, tačiau pūgos naktį pagimdyto berniuko moteris netrukus atsisakė, jis pateko į kūdikių namus, vėliau buvo įvaikintas. Likimo vingis buvo toks: ana gimdyvė taip pat sušalo netoli savo namų…
Zosė Petraitienė buvo nepartinė. Kas leis statyti paminklą nepartinei medikei, kuri žuvo pūgoje, ėjusi padėti asocialiai moteriai? Tačiau po penkerių metų šalia Šilutės ligoninės radosi Antano Šnaro diplominis darbas – skulptūra medikų žygdarbiams atminti, o atgimimo laikais čia buvo įrašyta ir Zosės Petraitienės pavardė.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis į šventę Natkiškiuose  atvyko su padėkomis ir dovana.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis į šventę Natkiškiuose atvyko su padėkomis ir dovana.

1994 metais, kai po medikės žūties jau buvo praėję 12 metų, Natkiškių mokyklai suteiktas Zosės Petraitienės vardas. Šiemet minimas vardo suteikimo dvidešimtmetis.
X X X
Kiekvienas, įvažiuodamas į Natkiškius, pirmiausia ant kalniuko išvysta šviesų mokyklos pastatą. Šalia jo – moderni krepšinio aikštelė, parkas su lauko treniruokliais. Natkiškių bendruomenė garsėja sportininkais, įdomiu kultūros namų gyvenimu: turi humoro grupę „Viedaras“, kuriai vadovauja Rasa Armonienė, garsią „Vaivorykštės“ kaimo kapelą, mišrų kvartetą, kuriems vadovauja Valdas Armonas. Šis muzikai ir dainai pasišventęs vyras prisidėjo, kad ir ši Rugsėjo 1-oji Natkiškiuose būtų įsimintina.
Mokyklos kolektyvas aktyviai dalyvauja seniūnijos gyvenime – be jų nepraeina valstybės šventės, Oninės ir įvairūs kiti renginiai. Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė nuolat sako, kad sutelkta bendruomenė – didžiausias to krašto turtas ir jėga.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Neteisėtu praturtėjimu kaltinami sutuoktiniai pravers teismo duris

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą, kurį Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai perdavė teismui. Baudžiamojoje byloje sutuoktinių pora iš Pagėgių savivaldybės kaltinama neteisėtu praturtėjimu. Skaičiuojama, kad 40-metis K. K. ir 38 metų K. Ž. K. turėjo turto, kuriam įsigyti per kelerius metus panaudojo beveik 300 tūkst. eurų neteisėtų pajamų. Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir jį organizavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Dalia Mackevičienė. Tyrimą atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės

Vasario 1 d. prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas

Vasario 1 d. prasideda 2023 m. pagrindinio priėmimo į profesinio mokymo įstaigas žiemos etapas. Stojančiųjų prašymai mokytis LAMA BPO informacinėje sistemoje bus priimami iki vasario 12 d. Prašymus teikti gali ir jau įgijusieji išsilavinimą ar profesinę kvalifikaciją, ir jos dar neturintieji. „Šiuo metu darbo rinkoje labiausiai pasigendama inžinerijos ir informacinių technologijų sričių specialistų, taip pat didėja darbuotojų poreikis statybos, gamybos sektoriuose. Norėdami užpildyti šią spragą, skatiname kuo didesnį profesinio mokymo prieinamumą ir atvirumą, planuojame investicijas į profesinio mokymo programų atnaujinimą.

Taip pat skaitykite