Dvidešimt metų su Zosės Petraitienės vardu

Ypatinga ši rugsėjo 1-oji buvo Natkiškių mokyklos bendruomenei ir visiems to krašto žmonėms: paminėta 20 metų sukaktis, kai mokyklai buvo suteiktas per pūgą pas gimdyvę skubėjusios ir žuvusios felčerės Zosės Petraitienės vardas.

Rugsėjo 1-ąją Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojai, svečiai.     Valdo Armono nuotr.

Rugsėjo 1-ąją Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojai, svečiai. Valdo Armono nuotr.

Šiandien
Dvidešimt metų Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinei mokyklai vadovaujanti direktorė Genovaitė Švalkūnienė „Pamariui“ pasakojo, kad kaimo bendruomenė jau per Onines, pagrindinę seniūnijos šventę, paminėjo garbingo vardo mokyklai suteikimo sukaktį. Rugsėjo 1-osios iškilmės buvo antroji proga prisiminti, kad mokykla turi ypatingą – Natkiškiuose pasiaukojamai dirbusios medikės Zosės Petraitienės – vardą. Gal todėl sulaukta būrio svečių: atvyko Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Švietimo skyriaus vedėja Virginija Sirvidienė, Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė, nemažai kaimo bendruomenės atstovų.
Meras 5 kolektyvo nariams įteikė padėkas. Už ilgametį ir nepriekaištingą 20 metų darbą Pagėgių savivaldybės padėkos įteiktos direktorei G. Švalkūnienei, mokytojai Nijolei Noreikienei, socialinei pedagogei, buvusiai mokytojai Ramutei Valančienei, valytojai Snieguolei Gofmonienei ir darbuotojui Petrui Švalkūnui.
Šiemet į Natkiškių mokyklą susirinko 76 1-10 klasių moksleiviai, beje, jau su uniformomis, ir 11 priešmokyklinio amžiaus grupės vaikučių. G. Švalkūnienė priminė liūdniausią skaičių – pirmą kartą sulaukta tik trijų pirmokų, todėl jų klasė ir antrokai sudarys jungtinę dešimties mokinių klasę. Kitų klasių jungti nereikia. Gausiausia dešimtokų klasė – 12 moksleivių. Gal ir neverta stebėtis, nes Pagėgių krašto mokyklose pavasarį buvo 1342 moksleiviai, o rudenį bėra 80-čia mažiau.
Visa Lietuva išgyvena mokyklų tuštėjimo metą…

Zosės Petraitienės vardo suteikimo Natkiškių mokyklai 20-metis minėtas ir švenčiant Onines – didžiausią kaimo bendruomenės šventę. Petro Skutulo nuotr.

Zosės Petraitienės vardo suteikimo Natkiškių mokyklai 20-metis minėtas ir švenčiant Onines – didžiausią kaimo bendruomenės šventę.
Petro Skutulo nuotr.

Anuomet
Istorija, sukrėtusi visus geros valios žmones, įvyko 1982 m. sausio 6 d., kai per gilią pūgą ir šaltį pas gimdyvę išėjusi žuvo Natkiškių kaimo felčerė Zosė Petraitienė. Ji yra kilusi iš Šilutės rajono, anksti liko našlaitė, mokė pradinukus, 1956 m. baigė vakarinę medicinos felčerių-akušerių mokyklą, dirbo Ramučių felčerių-akušerių punkto vedėja, po aštuonerių metų atvyko į Natkiškius. Kai po 24 paras trukusios paieškos felčerės kūną aptiko netoli vienkiemio, jos sustingusi ranka tvirtai laikė lagaminėlį su medicinos įrankiais ir vaistais…
Baisi anos žiemos pūga ir šaltis pasiglemžė 53 metų Zosę Petraitienę. Dvi dukros ir sūnus jau buvo užauginti. Felčerė tarsi dingo, kai ją vežęs ūkio traktorius įklimpo į griovį. Į kaimą grįžęs traktorininkas pasakojo, jog nepavyko įveikti tų 4 kilometrų iki Ropkojų, kur pagalbos šaukėsi gimdyvė. Šaltis pūgos siautulį vertė ledo spąstais: vėjas nuplėšė apledijusius elektros laidus, dingo elektra ir telefono ryšys. Beliko viltis, kad menkai apsirengusi medikė nesušals, pasieks kokį vienkiemį. Deja, ji pasiekė tik vienkiemio pakraštį, matyt, sniegą nešusi pūga sutrukdė pamatyti, kad iki namo durų bebuvo taip netoli…
24 paras trukusi dingusios felčerės paieška sutelkė žmones, tačiau nepakeitė tuometinės valdžios požiūrio – esą felčerė ėjo pas asocialią gimdyvę… Išties per pūgą sulaukto sūnelio, kaip ir kitų būrio savo vaikų, tai moteriai nereikėjo. Baisu, tačiau pūgos naktį pagimdyto berniuko moteris netrukus atsisakė, jis pateko į kūdikių namus, vėliau buvo įvaikintas. Likimo vingis buvo toks: ana gimdyvė taip pat sušalo netoli savo namų…
Zosė Petraitienė buvo nepartinė. Kas leis statyti paminklą nepartinei medikei, kuri žuvo pūgoje, ėjusi padėti asocialiai moteriai? Tačiau po penkerių metų šalia Šilutės ligoninės radosi Antano Šnaro diplominis darbas – skulptūra medikų žygdarbiams atminti, o atgimimo laikais čia buvo įrašyta ir Zosės Petraitienės pavardė.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis į šventę Natkiškiuose  atvyko su padėkomis ir dovana.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis į šventę Natkiškiuose atvyko su padėkomis ir dovana.

1994 metais, kai po medikės žūties jau buvo praėję 12 metų, Natkiškių mokyklai suteiktas Zosės Petraitienės vardas. Šiemet minimas vardo suteikimo dvidešimtmetis.
X X X
Kiekvienas, įvažiuodamas į Natkiškius, pirmiausia ant kalniuko išvysta šviesų mokyklos pastatą. Šalia jo – moderni krepšinio aikštelė, parkas su lauko treniruokliais. Natkiškių bendruomenė garsėja sportininkais, įdomiu kultūros namų gyvenimu: turi humoro grupę „Viedaras“, kuriai vadovauja Rasa Armonienė, garsią „Vaivorykštės“ kaimo kapelą, mišrų kvartetą, kuriems vadovauja Valdas Armonas. Šis muzikai ir dainai pasišventęs vyras prisidėjo, kad ir ši Rugsėjo 1-oji Natkiškiuose būtų įsimintina.
Mokyklos kolektyvas aktyviai dalyvauja seniūnijos gyvenime – be jų nepraeina valstybės šventės, Oninės ir įvairūs kiti renginiai. Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė nuolat sako, kad sutelkta bendruomenė – didžiausias to krašto turtas ir jėga.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje. NEPRAŽIOPSOKIT!

Gruodžio 18 d. lygiai 8 VAL. iš ryto Pagėgiuose, Turgaus g. prasidės vienintelis Lietuvoje „Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje“! 2017 m. „Kalėdiniam žąsų turgui Mažojoje Lietuvoje“ suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. Bus programa Jomarke alasą kels, kupčystę riktingai ves pievininkai, sūrininkai, paukštininkai. Veiks lioterija „Laimėk žąsį“, sušildys tija, kafija ir švarczupė! Pirkti bus visokio tavoro, reiks tik derėtis maloniai. Jomarko „šukdytojai“ – aktoriai Jonas Buziliauskas (Beausis) ir Giedrius Viduolis (Tata). Visus lietuvius ir lietuvaites iš visų miestų, miestelių ir ūkių

Kalėdų Senelis ir jo pagalbininkė jau keliauja į Šilutės H. Šojaus muziejų

Laba diena, turime džiugią žinią! Kalėdų Senelis ir jo pagalbininkė jau ruošia roges ir elnius kelionei į Šilutės Hugo Šojaus muziejų. Kalėdų senelis visų – mažų ir didelių draugų lauks gruodžio 11 ir 18 d. nuo 10:00 iki 16:00 val., o pagalbininkė Kalėdų Senelio rezidenciją aprodys gruodžio 10 ir 16 d. nuo 10.00 iki 16.00 val. Visus pasitiksime su dovanėlėmis ir šventine nuotaika, o susitikimo akimirkos bus įamžintos nuotrauka. Įėjimo kaina 5 eurai. Išsami informacija tel. 8 682 29145, 8

Švėkšnoje kuriama „Stebuklinga kalėdinė žydinti pieva“

Švėkšnos seniūnijos gyventojai, jauni ir brandaus amžiaus, ruošiasi artėjančioms didžiosioms metų šventėms – Kalėdinės eglės įžiebimui tradicinėje miestelio vietoje šalia šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios. Ir ne tik… Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasakojo, kad eglė būsianti karkasinė, kaip jau įprasta, ne žaliaskarė: „Prisidedame prie medžių išsaugojimo…“ Eglę planuojama įžiebti gruodžio 16 d. 16.30 val. Puošimo darbai prasidės gruodžio 8 d. „Jeigu COVID-19 neplis, jeigu šiek tiek nurimusi banga nepakils, ruošiamės švęsti prie eglės. Susirenka žmonės. Savaitę iki eglės įžiebimo švėkšniškiai puoš

Šilutėje duris atvers paramos valgykla

Šia gera žinia pasidalino Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Tik prieš keliolika metų Šilutėje nepasiturintys gyventojai gaudavo talonus ir eidavo pavalgyti nemokamų pietų į „Šilutės baldų“ valgyklą. Vėliau tokios paramos nebuvo, o artėjant Kalėdų šventėms Savivaldybė kviečia į paramos valgyklos atidarymą. Tilps 20 žmonių Iš A. Šimelionio išgirdome prašymą neviešinti šios valgyklos atidarymo datos, nes ten pavalgyti būsią tik 20 vietų, jeigu susirinktų gausiai, būtų nesmagu palikti žmones už durų. Valgyklos atidarymo renginys planuojamas lapkričio pabaigoje. 

Taip pat skaitykite