Dvidešimt metų su Zosės Petraitienės vardu

Ypatinga ši rugsėjo 1-oji buvo Natkiškių mokyklos bendruomenei ir visiems to krašto žmonėms: paminėta 20 metų sukaktis, kai mokyklai buvo suteiktas per pūgą pas gimdyvę skubėjusios ir žuvusios felčerės Zosės Petraitienės vardas.

Rugsėjo 1-ąją Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojai, svečiai.     Valdo Armono nuotr.

Rugsėjo 1-ąją Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinės mokyklos moksleiviai, mokytojai, svečiai. Valdo Armono nuotr.

Šiandien
Dvidešimt metų Natkiškių Zosės Petraitienės pagrindinei mokyklai vadovaujanti direktorė Genovaitė Švalkūnienė „Pamariui“ pasakojo, kad kaimo bendruomenė jau per Onines, pagrindinę seniūnijos šventę, paminėjo garbingo vardo mokyklai suteikimo sukaktį. Rugsėjo 1-osios iškilmės buvo antroji proga prisiminti, kad mokykla turi ypatingą – Natkiškiuose pasiaukojamai dirbusios medikės Zosės Petraitienės – vardą. Gal todėl sulaukta būrio svečių: atvyko Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Švietimo skyriaus vedėja Virginija Sirvidienė, Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė, nemažai kaimo bendruomenės atstovų.
Meras 5 kolektyvo nariams įteikė padėkas. Už ilgametį ir nepriekaištingą 20 metų darbą Pagėgių savivaldybės padėkos įteiktos direktorei G. Švalkūnienei, mokytojai Nijolei Noreikienei, socialinei pedagogei, buvusiai mokytojai Ramutei Valančienei, valytojai Snieguolei Gofmonienei ir darbuotojui Petrui Švalkūnui.
Šiemet į Natkiškių mokyklą susirinko 76 1-10 klasių moksleiviai, beje, jau su uniformomis, ir 11 priešmokyklinio amžiaus grupės vaikučių. G. Švalkūnienė priminė liūdniausią skaičių – pirmą kartą sulaukta tik trijų pirmokų, todėl jų klasė ir antrokai sudarys jungtinę dešimties mokinių klasę. Kitų klasių jungti nereikia. Gausiausia dešimtokų klasė – 12 moksleivių. Gal ir neverta stebėtis, nes Pagėgių krašto mokyklose pavasarį buvo 1342 moksleiviai, o rudenį bėra 80-čia mažiau.
Visa Lietuva išgyvena mokyklų tuštėjimo metą…

Zosės Petraitienės vardo suteikimo Natkiškių mokyklai 20-metis minėtas ir švenčiant Onines – didžiausią kaimo bendruomenės šventę. Petro Skutulo nuotr.

Zosės Petraitienės vardo suteikimo Natkiškių mokyklai 20-metis minėtas ir švenčiant Onines – didžiausią kaimo bendruomenės šventę.
Petro Skutulo nuotr.

Anuomet
Istorija, sukrėtusi visus geros valios žmones, įvyko 1982 m. sausio 6 d., kai per gilią pūgą ir šaltį pas gimdyvę išėjusi žuvo Natkiškių kaimo felčerė Zosė Petraitienė. Ji yra kilusi iš Šilutės rajono, anksti liko našlaitė, mokė pradinukus, 1956 m. baigė vakarinę medicinos felčerių-akušerių mokyklą, dirbo Ramučių felčerių-akušerių punkto vedėja, po aštuonerių metų atvyko į Natkiškius. Kai po 24 paras trukusios paieškos felčerės kūną aptiko netoli vienkiemio, jos sustingusi ranka tvirtai laikė lagaminėlį su medicinos įrankiais ir vaistais…
Baisi anos žiemos pūga ir šaltis pasiglemžė 53 metų Zosę Petraitienę. Dvi dukros ir sūnus jau buvo užauginti. Felčerė tarsi dingo, kai ją vežęs ūkio traktorius įklimpo į griovį. Į kaimą grįžęs traktorininkas pasakojo, jog nepavyko įveikti tų 4 kilometrų iki Ropkojų, kur pagalbos šaukėsi gimdyvė. Šaltis pūgos siautulį vertė ledo spąstais: vėjas nuplėšė apledijusius elektros laidus, dingo elektra ir telefono ryšys. Beliko viltis, kad menkai apsirengusi medikė nesušals, pasieks kokį vienkiemį. Deja, ji pasiekė tik vienkiemio pakraštį, matyt, sniegą nešusi pūga sutrukdė pamatyti, kad iki namo durų bebuvo taip netoli…
24 paras trukusi dingusios felčerės paieška sutelkė žmones, tačiau nepakeitė tuometinės valdžios požiūrio – esą felčerė ėjo pas asocialią gimdyvę… Išties per pūgą sulaukto sūnelio, kaip ir kitų būrio savo vaikų, tai moteriai nereikėjo. Baisu, tačiau pūgos naktį pagimdyto berniuko moteris netrukus atsisakė, jis pateko į kūdikių namus, vėliau buvo įvaikintas. Likimo vingis buvo toks: ana gimdyvė taip pat sušalo netoli savo namų…
Zosė Petraitienė buvo nepartinė. Kas leis statyti paminklą nepartinei medikei, kuri žuvo pūgoje, ėjusi padėti asocialiai moteriai? Tačiau po penkerių metų šalia Šilutės ligoninės radosi Antano Šnaro diplominis darbas – skulptūra medikų žygdarbiams atminti, o atgimimo laikais čia buvo įrašyta ir Zosės Petraitienės pavardė.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis į šventę Natkiškiuose  atvyko su padėkomis ir dovana.

Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis į šventę Natkiškiuose atvyko su padėkomis ir dovana.

1994 metais, kai po medikės žūties jau buvo praėję 12 metų, Natkiškių mokyklai suteiktas Zosės Petraitienės vardas. Šiemet minimas vardo suteikimo dvidešimtmetis.
X X X
Kiekvienas, įvažiuodamas į Natkiškius, pirmiausia ant kalniuko išvysta šviesų mokyklos pastatą. Šalia jo – moderni krepšinio aikštelė, parkas su lauko treniruokliais. Natkiškių bendruomenė garsėja sportininkais, įdomiu kultūros namų gyvenimu: turi humoro grupę „Viedaras“, kuriai vadovauja Rasa Armonienė, garsią „Vaivorykštės“ kaimo kapelą, mišrų kvartetą, kuriems vadovauja Valdas Armonas. Šis muzikai ir dainai pasišventęs vyras prisidėjo, kad ir ši Rugsėjo 1-oji Natkiškiuose būtų įsimintina.
Mokyklos kolektyvas aktyviai dalyvauja seniūnijos gyvenime – be jų nepraeina valstybės šventės, Oninės ir įvairūs kiti renginiai. Natkiškių seniūnė Vilyta Sirtautienė nuolat sako, kad sutelkta bendruomenė – didžiausias to krašto turtas ir jėga.

Stasė SKUTULIENĖ

Hits: 206

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pandemija – ne kliūtis vestuvėms, bet nuotaika – lyg per karą 

Pasaulyje siaučianti pandemija ir dėl jos gruodžio viduryje sugriežtintas karantinas sujaukė įsimylėjėlių planus, bet noras tuoktis niekur nedingo. Tai rodo ir naujausi Statistikos departamento duomenys apie įvykusias santuokas. Karantino režimu dirbantys civilinės metrikacijos skyriai jų praėjusį kovą įregistravo 541. Santuokų skaičius, palyginti su 2020 m. kovu, Lietuvoje beveik nesumažėjo. Tuomet jų buvo įregistruota panašiai – 520. Tiesa, pernai kovą jau irgi siautė pandemija ir galiojo karantinas. Per antrosios koronaviruso infekcijos bangos piką – sausio mėnesį – Lietuvoje susituokė 329 poros. Tačiau

Dvi Savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, viena – pelningai

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetuose svarsto trijų Savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Savivaldybei pavaldžios šios įmonės: Šilutės šilumos tinklų, „Šilutės vandenų“ ir Šilutės autobusų parko. UAB „Šilutės vandenys“, direktorius – Alfredas Markvaldas, pernai dirbo pelningai: gauta 79,9 tūkst. Eur pelno. Dėl karantino nuotoliniu būdu dirbo daug švietimo, kultūros, kitų įstaigų, buvo uždarytų viešbučių, kavinių, restoranų ir kt., tad lyg ir normalu būtų manyti, kad vandens reikėjo mažiau. Kita vertus, gyventojai dirbo nuotoliniu būdu iš namų, iš

Geriausia dovana mokyklai – knygos

Šilutės rajone mokyklas baigusieji, pasirinkusieji savo gyvenimo ir jau nemažai juo nuėjusieji, pasiekusieji ne tik mintyse saugo šviesų savosios mokyklos paveikslą. Jie ir jų sutuoktiniai kartais į savo mokyklą sugrįžta su dovanomis. Štai į Vainuto gimnazijos istoriją su dėkingumu įrašyti Nijolė ir Valdas Petrauskai. Nijolė 1961 m. baigė tuometinę Vainuto vidurinę mokyklą, ji dirba redaktore. Jos vyras Valdas – vertėjas, verčia knygas iš anglų, prancūzų, italų, lenkų, ispanų, švedų, portugalų kalbų. V. Petrausko vertimo žanrai: proza, drama, poezija. Vertėjas gimė

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža

Taip pat skaitykite