Dėmesys ir pagyros švėkšniškiams

Praėjusią savaitę Švėkšnoje lankėsi kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, kitų svečių. Parodytas dėmesys Švėkšnos žydų sinagogai – miestelio centre riogsančiam dideliam statiniui, kurio laikinasis ruberoidu dengtas stogas jau vėl skylėtas, vėl statinį merkia vanduo. Pokalbyje dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis, specialistai.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Švėkšna – garsi
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasidžiaugė, kad ši seniūnija – vienintelė, kur nemažėja gyventojų, per metus sulaukiama tūkstančių turistų, išskirtinio grožio bažnyčioje sutuokiama per 100 porų, bažnyčia jau turi vestuvių užsakymų net 2017 metams. Priminta ir Lietuvoje išgarsėjusi moliūgų šventė, susitelkusi bendruomenė, į kultūrinį gyvenimą įsitraukusi „Saulės“ gimnazija, vietos muziejus. Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pritarė ir pagyrė švėkšniškius už jų darbus.
Tačiau miestelio centre, šalia Švėkšnos centrinės aikštės, stovintis apleistas sinagogos pastatas tikrai nepuošia Švėkšnos. Pasak seniūno A. Šepučio, žydų sinagogos stogas jau vėl kiauras, ruberoido gabalai krinta ant žemės. Jei jis būtų sutvarkytas, taptų dar viena Švėkšnos puošmena ir pritrauktų turistų, galbūt aikštėje prieš sinagogą vyktų kitoks gyvenimas. Viceministras Romas Jarockis pajuokavo, kad dabar vaizdas toks, tarsi trūktų vieno priekinio danties…
Meras Vytautas Laurinaitis svečiams priminė, kad dar daug ko trūksta duris atvėrusiam Šilutės H. Šojaus muziejui, reikia įrengti jo vidų. Gera žinia, kad bus tvarkoma Šilutės kultūros ir pramogų centro salė – tam per Kultūros ministeriją gauta 800 tūkst. Eur, darbai prasidės užbaigus viešųjų pirkimų ir projektavimo darbus.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

R. Jarockis sutiko, kad sutvarkyti tik Švėkšnos žydų sinagogos pastatą, aplinką – ne viskas, geriausia išsyk pasirūpinti ir vidaus baldais, įranga, tačiau negalįs daug žadėti, nes rudenį – Seimo rinkimai. D. Varnaitė priminė, kad Savivaldybė padarė gerą pradžią, pateikusi du tiksliai parengtus projektus Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio žydų sinagogoms tvarkyti – abiem pritarta, jie teikiami Kultūros ministerijai.
Šiemet Lietuvoje dėmesys sutelktas į žydų kultūros paveldo išsaugojimą. Tad šilutiškiai iš svečių išgirdo ir pritarimą pagal galimybes pasirūpinti dviem žydų sinagogomis, ir pagyrimų, kad uoliai parengę projektus, kad nesėdi sudėję rankų, bet labai rūpinasi. Administracijos direktorius Sigitas Šeputis kalbėjo, kad rajono Taryba pernai nusprendė teikti du projektus sinagogoms tvarkyti, tai reiškia, kad įsipareigojo prisidėti ir lėšomis.
Švėkšnos sinagogos projektavimo darbams tikimasi gauti 40 tūkst. Eur, Žemaičių Naumiesčio sinagogoje avarinės grėsmės pašalinimo darbams – 6 tūkst. Eur. Kultūros paveldo departamentui pritarus, Kultūros ministerija, administruojanti Europos Sąjungos lėšas, žada skirti lėšų. Taip pat planuojama rengti paraišką ir pretenduoti į europinę paramą, kad Švėkšnos sinagoga būtų visiškai sutvarkyta bei aprūpinta baldais, priemonėmis. Kiek kainuotų, kol kas sunku tiksliai numatyti, nes tai lemia konkursas ir jo metu pateikti pasiūlymai. Galbūt tai sudarytų ne vieną milijoną eurų.
Apie Macikų lagerius
Susitikime Švėkšnoje kalbėta ir apie tarptautinės reikšmės objektu laikomų Macikų lagerių likimą. Būtina atnaujinti valstybinę darbo grupę, kuriai pavesta koordinuoti Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo įamžinimą Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje. Darbo grupės sudėtį tvirtina Ministras Pirmininkas. Tikimasi, kad ši darbo grupė siūlys suteikti Macikų lageriams paminklo statusą, šį paminklą perduotų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui, kuris ir rūpintųsi visais kitais darbais.
Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje pagerbti aukų nuolat atvyksta JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir kitų valstybių pareigūnai. Čia užsuka pravažiuojantys turistai. Išties per daugelį metų vis nepavyksta susitvarkyti taip, kaip turėtų būti tokioje vietoje.

Stasė SKUTULIENĖ

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

5 patarimai, kad vaikelio laukimas praeitų sklandžiai

Jei šiek tiek nerimaujate dėl gimdymo, štai keletas naudingų patarimų. 1. Žinios Kiekviena moteris yra skirtinga. Mūsų kūnai yra skirtingi, mūsų kūdikiai yra skirtingi ir nebūna dviejų vienodų gimimų. Štai kodėl naudinga daugiau sužinoti apie gimdymą. Suprasdami daugiau apie savo galimybes ir kiekvieno iš jų privalumus ir trūkumus, galite jaustis labiau pasitikinti priimdama sprendimus dėl to, kaip norite pagimdyti. Taip pat galite pasikalbėti su savo akušere, jei kas nors jums ypač rūpi. Ji atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir

Moteriškos rankinės. Rekomendacijos išskirtinėms progoms

Stilinga ir kokybiška rankinė yra itin svarbus daugelio moterų aksesuaras, kuris gali pagyvinti bendrą įvaizdį. Renkantis kasdieninę rankinę, dažnai išsikeliami keli kriterijai. Svarbiausia, kad ji būtų patogi, talpi, komfortabili ir lengvai pritaikoma prie bet kokios aprangos. Todėl dažnai pasirenkamos juodos, rudos, ar šviesių spalvų rankinės. O jeigu prireikia rankinės išskirtinei progai, pvz., gimtadienio šventei, vestuvėms, darbo vakarėliui, vakarienei mieste, ar kitokiai progai, reikalavimai gali būti šiek tiek kitokie. Tokiu atveju tampa svarbu, jog rankinė būtų kompaktiška, patogi dėvėti ir kurioje

Rugsėjo 29-ąją minime šventąjį Mykolą

Kalendoriaus lapelis primena, kad rugsėjo 29-oji yra Pasaulinė širdies diena, Dagos diena, Šv. Mykolas. Proga priminti, kaip svarbu saugoti širdį                  1999 m. Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29-ą Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama 90-yje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Pasaulinę širdies dieną Lietuvoje skatina švęsti Lietuvos širdies asociacija. Šią dieną organizuojami sveikatingumo renginiai, išvykos dviračiais. Širdies veikla daug priklauso nuo taisyklingos mitybos ir žalingų įpročių. Širdžiai itin kenkia nutukimas, nejudrumas

Taip pat skaitykite