Dėmesys ir pagyros švėkšniškiams

Praėjusią savaitę Švėkšnoje lankėsi kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, kitų svečių. Parodytas dėmesys Švėkšnos žydų sinagogai – miestelio centre riogsančiam dideliam statiniui, kurio laikinasis ruberoidu dengtas stogas jau vėl skylėtas, vėl statinį merkia vanduo. Pokalbyje dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis, specialistai.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Švėkšna – garsi
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasidžiaugė, kad ši seniūnija – vienintelė, kur nemažėja gyventojų, per metus sulaukiama tūkstančių turistų, išskirtinio grožio bažnyčioje sutuokiama per 100 porų, bažnyčia jau turi vestuvių užsakymų net 2017 metams. Priminta ir Lietuvoje išgarsėjusi moliūgų šventė, susitelkusi bendruomenė, į kultūrinį gyvenimą įsitraukusi „Saulės“ gimnazija, vietos muziejus. Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pritarė ir pagyrė švėkšniškius už jų darbus.
Tačiau miestelio centre, šalia Švėkšnos centrinės aikštės, stovintis apleistas sinagogos pastatas tikrai nepuošia Švėkšnos. Pasak seniūno A. Šepučio, žydų sinagogos stogas jau vėl kiauras, ruberoido gabalai krinta ant žemės. Jei jis būtų sutvarkytas, taptų dar viena Švėkšnos puošmena ir pritrauktų turistų, galbūt aikštėje prieš sinagogą vyktų kitoks gyvenimas. Viceministras Romas Jarockis pajuokavo, kad dabar vaizdas toks, tarsi trūktų vieno priekinio danties…
Meras Vytautas Laurinaitis svečiams priminė, kad dar daug ko trūksta duris atvėrusiam Šilutės H. Šojaus muziejui, reikia įrengti jo vidų. Gera žinia, kad bus tvarkoma Šilutės kultūros ir pramogų centro salė – tam per Kultūros ministeriją gauta 800 tūkst. Eur, darbai prasidės užbaigus viešųjų pirkimų ir projektavimo darbus.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

R. Jarockis sutiko, kad sutvarkyti tik Švėkšnos žydų sinagogos pastatą, aplinką – ne viskas, geriausia išsyk pasirūpinti ir vidaus baldais, įranga, tačiau negalįs daug žadėti, nes rudenį – Seimo rinkimai. D. Varnaitė priminė, kad Savivaldybė padarė gerą pradžią, pateikusi du tiksliai parengtus projektus Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio žydų sinagogoms tvarkyti – abiem pritarta, jie teikiami Kultūros ministerijai.
Šiemet Lietuvoje dėmesys sutelktas į žydų kultūros paveldo išsaugojimą. Tad šilutiškiai iš svečių išgirdo ir pritarimą pagal galimybes pasirūpinti dviem žydų sinagogomis, ir pagyrimų, kad uoliai parengę projektus, kad nesėdi sudėję rankų, bet labai rūpinasi. Administracijos direktorius Sigitas Šeputis kalbėjo, kad rajono Taryba pernai nusprendė teikti du projektus sinagogoms tvarkyti, tai reiškia, kad įsipareigojo prisidėti ir lėšomis.
Švėkšnos sinagogos projektavimo darbams tikimasi gauti 40 tūkst. Eur, Žemaičių Naumiesčio sinagogoje avarinės grėsmės pašalinimo darbams – 6 tūkst. Eur. Kultūros paveldo departamentui pritarus, Kultūros ministerija, administruojanti Europos Sąjungos lėšas, žada skirti lėšų. Taip pat planuojama rengti paraišką ir pretenduoti į europinę paramą, kad Švėkšnos sinagoga būtų visiškai sutvarkyta bei aprūpinta baldais, priemonėmis. Kiek kainuotų, kol kas sunku tiksliai numatyti, nes tai lemia konkursas ir jo metu pateikti pasiūlymai. Galbūt tai sudarytų ne vieną milijoną eurų.
Apie Macikų lagerius
Susitikime Švėkšnoje kalbėta ir apie tarptautinės reikšmės objektu laikomų Macikų lagerių likimą. Būtina atnaujinti valstybinę darbo grupę, kuriai pavesta koordinuoti Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo įamžinimą Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje. Darbo grupės sudėtį tvirtina Ministras Pirmininkas. Tikimasi, kad ši darbo grupė siūlys suteikti Macikų lageriams paminklo statusą, šį paminklą perduotų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui, kuris ir rūpintųsi visais kitais darbais.
Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje pagerbti aukų nuolat atvyksta JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir kitų valstybių pareigūnai. Čia užsuka pravažiuojantys turistai. Išties per daugelį metų vis nepavyksta susitvarkyti taip, kaip turėtų būti tokioje vietoje.

Stasė SKUTULIENĖ

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Muziejų naktis Bitėnuose

Šeštadienį, gegužės 14 d., Bitėnus apgobė Tarptautinė muziejų naktis. Nepaisant žvarbos, Martyno Jankaus muziejuje susirinko nemažas būrys svečių. Jaukiai įsitaisę muziejaus edukacinio centro antrame aukšte, žiūrovai stebėjo paruoštą Martyno Jankaus muziejaus programą.   Vakaras prasidėjo grafikės Gražinos Didelytės spalvotų piešinių parodos pristatymu iš ciklo „Dainavo klodai“ ir „Brangiausios vietos“. Pristatyme dalyvavo menininkės kūrybinių teisių paveldėtojas, jos darbų skleidėjas ir atminimo puoselėtojas prof. Vygandas Čaplikas, kartu su parodos kuratore Vida Korn. Šioje parodoje eksponuojami menininkės darbai sukurti jai apsigyvenus Dzūkijoje, Rūdnelės

Įgyvendintas iš ES Socialinio fondo finansuojamas socialinės gerovės projektas      

Asociacija Šilutės Soroptimos klubas ir partneriai Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras bei Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Šilutės Viltis“ įgyvendino Europos Socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Socialinę gerovę kuriame drauge“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0433. Projekto tikslas-ugdyti savipagalbos ir socialinius įgūdžius socialinę atskirtį patiriantiems Šilutės gyventojams, kartu ugdant bendruomeniškumą ir savanorystę.  Šiam tikslui pasiekti suorganizuoti 108 užsiėmimai asmenims su negalia, jų šeimų nariams, vyresnio amžiaus Šilutės miesto gyventojams. Įgyvendinant projektą vyko įvadinis seminaras, 5 bendrųjų įgūdžių mokymai, 61 seminaras-praktikumas, 40 lavinamųjų užsiėmimų,

Tarp piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojų – ir ketvirtokė iš Žemaičių Naumiesčio

Paskelbti piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: viena iš jų – Ugnė Barakauskaitė, Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė. Paaiškėjo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos surengto piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: Šakių „Varpo“ mokyklos penktos klasės mokinė Austėja Pužauskaitė, Alytaus r. Butrimonių gimnazijos septintos klasės mokinys Grantas Grudzinskas, Tauragės „Versmės“ gimnazijos pirmos gimnazinės klasės mokinė Kamilė Savickaitė, Šilutės r. Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė Ugnė Barakauskaitė, Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos aštuntokė Marija Šmakotinaitė ir Visagino edukacijų centro

Kas yra debesijos ekosistema ir ką turėtumėte apie ją žinoti?

Ko gero, daugelis verslininkų, jei patys nesinaudoja debesų kompiuterija (angl. cloud computing), arba kitaip debesija, tai bent yra apie ją girdėję. Šis IT sprendimas leidžia greitai prisitaikyti ir patenkinti nuolat kintančius įmonės poreikius. Debesų kompiuterija įgalina kurti naujoviškesnius ir dinamiškesnius darbo būdus, kurie skatina verslo augimą ir suteikia konkurencinį pranašumą. Taigi šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie tai, kas yra debesijos ekosistema, kaip ji veikia ir kokiais privalumais pasižymi. Debesijos ekosistema – kas tai? Debesijos ekosistema yra sudėtinga ir dinamiška tarpusavyje

Taip pat skaitykite