Dėmesys ir pagyros švėkšniškiams

Praėjusią savaitę Švėkšnoje lankėsi kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, kitų svečių. Parodytas dėmesys Švėkšnos žydų sinagogai – miestelio centre riogsančiam dideliam statiniui, kurio laikinasis ruberoidu dengtas stogas jau vėl skylėtas, vėl statinį merkia vanduo. Pokalbyje dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis, specialistai.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Švėkšna – garsi
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasidžiaugė, kad ši seniūnija – vienintelė, kur nemažėja gyventojų, per metus sulaukiama tūkstančių turistų, išskirtinio grožio bažnyčioje sutuokiama per 100 porų, bažnyčia jau turi vestuvių užsakymų net 2017 metams. Priminta ir Lietuvoje išgarsėjusi moliūgų šventė, susitelkusi bendruomenė, į kultūrinį gyvenimą įsitraukusi „Saulės“ gimnazija, vietos muziejus. Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pritarė ir pagyrė švėkšniškius už jų darbus.
Tačiau miestelio centre, šalia Švėkšnos centrinės aikštės, stovintis apleistas sinagogos pastatas tikrai nepuošia Švėkšnos. Pasak seniūno A. Šepučio, žydų sinagogos stogas jau vėl kiauras, ruberoido gabalai krinta ant žemės. Jei jis būtų sutvarkytas, taptų dar viena Švėkšnos puošmena ir pritrauktų turistų, galbūt aikštėje prieš sinagogą vyktų kitoks gyvenimas. Viceministras Romas Jarockis pajuokavo, kad dabar vaizdas toks, tarsi trūktų vieno priekinio danties…
Meras Vytautas Laurinaitis svečiams priminė, kad dar daug ko trūksta duris atvėrusiam Šilutės H. Šojaus muziejui, reikia įrengti jo vidų. Gera žinia, kad bus tvarkoma Šilutės kultūros ir pramogų centro salė – tam per Kultūros ministeriją gauta 800 tūkst. Eur, darbai prasidės užbaigus viešųjų pirkimų ir projektavimo darbus.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

R. Jarockis sutiko, kad sutvarkyti tik Švėkšnos žydų sinagogos pastatą, aplinką – ne viskas, geriausia išsyk pasirūpinti ir vidaus baldais, įranga, tačiau negalįs daug žadėti, nes rudenį – Seimo rinkimai. D. Varnaitė priminė, kad Savivaldybė padarė gerą pradžią, pateikusi du tiksliai parengtus projektus Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio žydų sinagogoms tvarkyti – abiem pritarta, jie teikiami Kultūros ministerijai.
Šiemet Lietuvoje dėmesys sutelktas į žydų kultūros paveldo išsaugojimą. Tad šilutiškiai iš svečių išgirdo ir pritarimą pagal galimybes pasirūpinti dviem žydų sinagogomis, ir pagyrimų, kad uoliai parengę projektus, kad nesėdi sudėję rankų, bet labai rūpinasi. Administracijos direktorius Sigitas Šeputis kalbėjo, kad rajono Taryba pernai nusprendė teikti du projektus sinagogoms tvarkyti, tai reiškia, kad įsipareigojo prisidėti ir lėšomis.
Švėkšnos sinagogos projektavimo darbams tikimasi gauti 40 tūkst. Eur, Žemaičių Naumiesčio sinagogoje avarinės grėsmės pašalinimo darbams – 6 tūkst. Eur. Kultūros paveldo departamentui pritarus, Kultūros ministerija, administruojanti Europos Sąjungos lėšas, žada skirti lėšų. Taip pat planuojama rengti paraišką ir pretenduoti į europinę paramą, kad Švėkšnos sinagoga būtų visiškai sutvarkyta bei aprūpinta baldais, priemonėmis. Kiek kainuotų, kol kas sunku tiksliai numatyti, nes tai lemia konkursas ir jo metu pateikti pasiūlymai. Galbūt tai sudarytų ne vieną milijoną eurų.
Apie Macikų lagerius
Susitikime Švėkšnoje kalbėta ir apie tarptautinės reikšmės objektu laikomų Macikų lagerių likimą. Būtina atnaujinti valstybinę darbo grupę, kuriai pavesta koordinuoti Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo įamžinimą Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje. Darbo grupės sudėtį tvirtina Ministras Pirmininkas. Tikimasi, kad ši darbo grupė siūlys suteikti Macikų lageriams paminklo statusą, šį paminklą perduotų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui, kuris ir rūpintųsi visais kitais darbais.
Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje pagerbti aukų nuolat atvyksta JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir kitų valstybių pareigūnai. Čia užsuka pravažiuojantys turistai. Išties per daugelį metų vis nepavyksta susitvarkyti taip, kaip turėtų būti tokioje vietoje.

Stasė SKUTULIENĖ

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Hits: 64

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite