Dėmesys ir pagyros švėkšniškiams

Praėjusią savaitę Švėkšnoje lankėsi kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, kitų svečių. Parodytas dėmesys Švėkšnos žydų sinagogai – miestelio centre riogsančiam dideliam statiniui, kurio laikinasis ruberoidu dengtas stogas jau vėl skylėtas, vėl statinį merkia vanduo. Pokalbyje dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Sigitas Šeputis, specialistai.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Kultūros viceministras Romas Jarockis, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pažadėjo, kad bus finansuojami du projektai, skirti Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio sinagogoms tvarkyti.

Švėkšna – garsi
Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasidžiaugė, kad ši seniūnija – vienintelė, kur nemažėja gyventojų, per metus sulaukiama tūkstančių turistų, išskirtinio grožio bažnyčioje sutuokiama per 100 porų, bažnyčia jau turi vestuvių užsakymų net 2017 metams. Priminta ir Lietuvoje išgarsėjusi moliūgų šventė, susitelkusi bendruomenė, į kultūrinį gyvenimą įsitraukusi „Saulės“ gimnazija, vietos muziejus. Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė pritarė ir pagyrė švėkšniškius už jų darbus.
Tačiau miestelio centre, šalia Švėkšnos centrinės aikštės, stovintis apleistas sinagogos pastatas tikrai nepuošia Švėkšnos. Pasak seniūno A. Šepučio, žydų sinagogos stogas jau vėl kiauras, ruberoido gabalai krinta ant žemės. Jei jis būtų sutvarkytas, taptų dar viena Švėkšnos puošmena ir pritrauktų turistų, galbūt aikštėje prieš sinagogą vyktų kitoks gyvenimas. Viceministras Romas Jarockis pajuokavo, kad dabar vaizdas toks, tarsi trūktų vieno priekinio danties…
Meras Vytautas Laurinaitis svečiams priminė, kad dar daug ko trūksta duris atvėrusiam Šilutės H. Šojaus muziejui, reikia įrengti jo vidų. Gera žinia, kad bus tvarkoma Šilutės kultūros ir pramogų centro salė – tam per Kultūros ministeriją gauta 800 tūkst. Eur, darbai prasidės užbaigus viešųjų pirkimų ir projektavimo darbus.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis svečiams padovanojo miestelio leidinių – švėkšniškio Petro Čeliausko knygutę „Švėkšnos švento apaštalo Jokūbo bažnyčia“, „Švėkšnos metų“ dvyliktąjį numerį, lankstinuką apie miestelį, atvirukų.

R. Jarockis sutiko, kad sutvarkyti tik Švėkšnos žydų sinagogos pastatą, aplinką – ne viskas, geriausia išsyk pasirūpinti ir vidaus baldais, įranga, tačiau negalįs daug žadėti, nes rudenį – Seimo rinkimai. D. Varnaitė priminė, kad Savivaldybė padarė gerą pradžią, pateikusi du tiksliai parengtus projektus Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio žydų sinagogoms tvarkyti – abiem pritarta, jie teikiami Kultūros ministerijai.
Šiemet Lietuvoje dėmesys sutelktas į žydų kultūros paveldo išsaugojimą. Tad šilutiškiai iš svečių išgirdo ir pritarimą pagal galimybes pasirūpinti dviem žydų sinagogomis, ir pagyrimų, kad uoliai parengę projektus, kad nesėdi sudėję rankų, bet labai rūpinasi. Administracijos direktorius Sigitas Šeputis kalbėjo, kad rajono Taryba pernai nusprendė teikti du projektus sinagogoms tvarkyti, tai reiškia, kad įsipareigojo prisidėti ir lėšomis.
Švėkšnos sinagogos projektavimo darbams tikimasi gauti 40 tūkst. Eur, Žemaičių Naumiesčio sinagogoje avarinės grėsmės pašalinimo darbams – 6 tūkst. Eur. Kultūros paveldo departamentui pritarus, Kultūros ministerija, administruojanti Europos Sąjungos lėšas, žada skirti lėšų. Taip pat planuojama rengti paraišką ir pretenduoti į europinę paramą, kad Švėkšnos sinagoga būtų visiškai sutvarkyta bei aprūpinta baldais, priemonėmis. Kiek kainuotų, kol kas sunku tiksliai numatyti, nes tai lemia konkursas ir jo metu pateikti pasiūlymai. Galbūt tai sudarytų ne vieną milijoną eurų.
Apie Macikų lagerius
Susitikime Švėkšnoje kalbėta ir apie tarptautinės reikšmės objektu laikomų Macikų lagerių likimą. Būtina atnaujinti valstybinę darbo grupę, kuriai pavesta koordinuoti Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo įamžinimą Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje. Darbo grupės sudėtį tvirtina Ministras Pirmininkas. Tikimasi, kad ši darbo grupė siūlys suteikti Macikų lageriams paminklo statusą, šį paminklą perduotų Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui, kuris ir rūpintųsi visais kitais darbais.
Macikų karo belaisvių stovyklos teritorijoje pagerbti aukų nuolat atvyksta JAV, Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir kitų valstybių pareigūnai. Čia užsuka pravažiuojantys turistai. Išties per daugelį metų vis nepavyksta susitvarkyti taip, kaip turėtų būti tokioje vietoje.

Stasė SKUTULIENĖ

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Žydų sinagoga gadina Švėkšnos miestelio vaizdą, ruberoido gabalai krenta nuo stogo, vanduo vėl merkia pastatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Moksleivius kviečia dalyvauti konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“

28-ąjį kartą skelbiamas konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“. Kviečiami dalyvauti 9–12 klasių ir gimnazijų 1–4 klasių mokiniai. Konkurso tikslas – puoselėti moksleivių pilietiškumą, skatinti juos domėtis dabarties krašto saugumu ir gynybos aktualijomis, Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės istorija. Jaunimas turi galimybių susipažinti su šiuolaikine Lietuvos kariuomene ir visa krašto apsaugos sistema. Konkursą organizuoja Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė, padeda Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Kauno technologijos universitetas. Trimis etapais vyksiančio konkurso premijų fondas – 1800 Eur, kurį

Policijai vos spėjus pagirti…

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Praėjusį savaitgalį reidų metu nesulaikius nė vieno neblaivaus vairuotojo, šią savaitę jų vėl yra. Kovo 18-20 d. Tauragės apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje buvo stabdomos visos transporto priemonės ir tikrinamas vairuotojų blaivumas. Patikrinta 441 transporto priemonė (Tauragėje – 115, Šilalėje – 122, Pagėgių sav. – 94, Šilutėje – 74). Pažeidimų nenustatyta. Kovo 21-os vakare Saugose sustabdytas automobilis „Ford Focus“, kurį vairavo neblaivi (1,67 prom.) moteris, gim. 1992 m. Kovo 20 d. po pietų

Kviečia registruotis norinčius prekiauti šilutės miesto šventėje

2023 m. gegužės 27 d. vyks Šilutės miesto šventė. Organizatoriai kviečia tautodailininkus, liaudies meistrus, prekybininkus iki 2023 m. gegužės 19 d. registruotis norinčius prekiauti šventės metu. Registraciją tvarko Ramutė Girskienė, Šilutės seniūnijos žemėtvarkos inžinierė, tel. 8 441 62 124, 8 699 20 567, el. p. ramute.girskiene@silute.lt 2021-12-16 Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-861 nustatytas naujas vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti (teikti paslaugas) viešose vietose išdavimą dydis – 2,00 Eur/kv. m. Prieš atlikdami mokėjimą susisiekite su atsakingu darbuotoju ir pasitikslinkite galimus prekybos vietų dydžius. Rekvizitai:

Lietuvos bankas išleido monetą „Kartu su Ukraina“

Lietuvos bankas į apyvartą kovo 16 d. išleido proginę 2 eurų monetą „Kartu su Ukraina“. Didžioji už monetas gautų lėšų dalis (išskyrus nominalą ir pridėtinės vertės mokestį) bus skirta Ukrainai padėti. Kiekvieno, perkančio monetą, pagalba – 10 Eur, bendra monetos kaina – 14,52 Eur. Pagalbos lėšos bus pervestos į Ukrainos nacionalinio banko atidarytą sąskaitą humanitarinei pagalbai rinkti. Šią monetą – tiek numizmatinėje pakuotėje, tiek ritinėliais – galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

Taip pat skaitykite