Darni ir daininga „Pilutė“ gyvasties semiasi iš tautos tradicijų

Penkiolika metų gyvuojantis Degučių kaimo folkloro kolektyvas „Pilutė“ – kaip viena didelė darni šeima, vienijanti bemaž dvidešimt garbaus, vidutinio amžiaus žmonių, jaunimą ir vaikus. Iš tautos lobynų prikėlę senąsias dainas, prisiminę žaidimus ir pasakojimus, juos dalija negailėdami asmeninio laiko nei sveikatos. Minėdami 15 metų savo nueitą kelią, sulaukė didžiulio būrio svečių. Šventėje „Po sūrio medžiu“ netrūko gerumo žodžių.

Susirinkusius į gimtadienio šventę daina pasveikino „Pilutė“.

 

Dainingi ir nagingi
Lietuviška vasara pakoregavo Degučių folkloro kolektyvo „Pilutė“ 15 metų sukakčiai skirtos šventės repertuarą. Suplanavusiems švęsti prie Degučių bendruomenės namų teko traukti į vidų. Jauki Degučių bendruomenės namų salė vos talpino atvykusius sveikintojus. Susirinkę po „Sūrio medžiu“, dalijosi prisiminimais, dainas dainavo, šoko, tarmiškai kalbėjo, ilgo gyvavimo linkėjo.
Degučių folkloro kolektyvo „Pilutė“ veiklos metus tarmiškai apžvelgė per 10 metų jam vadovaujanti Adma Baltutienė. Pasidžiaugė, kad kolektyvo nariai ne tik dainingi, bet ir nagingi. Dar smagiau, kad krašto tradicijas puoselėjančiam kolektyvui Šilutės r. savivaldybė skyrė lėšų tautiniams kostiumams įsigyti. Jais pasipuošti padėjo kolektyvo auksarankė siuvėja Stanislova Ežerinskienė, nesiskirianti ne tik su daina, bet ir su adata. Ji nuo pat kolektyvo susibūrimo dienos rūpinasi folklorininkų apranga, jos rankomis nertomis kepurėlėmis puošiasi dainininkės.

Kolektyvo vadovė Adma Baltutienė ir pirmoji vadovė Loreta Mieliulytė.

Kolektyvo nariai spinduliuoja noru dainuoti, iš užmaršties prikelti senąsias krašto dainas. Tam amžius – ne riba. Stanislovos Ežerinskienės bendraamžė, į devintą dešimtį įkopusi Zita Jasudavičienė – puiki audėja. Į repeticijas Degučių bendruomenės namuose ji atvažiuoja iš gretimos seniūnijos. Garbaus amžiaus moteris pati vairuoja automobilį ne tik vasariškais keliais, bet ir gūdžiais žiemos vakarais, kaimo keliams pasidengus plikledžiu.
Kolektyvo dainorė Genovaitė Marksienė ir dainuoja, ir pati kuria eiles. Jos sukurti eilėraščiai senai pripildė mokyklinį sąsiuvinį, kuriame netrūksta eilių žemaičių tarme. Pati dainorė yra gimusi Žemaitijoje, prieš daugiau kaip 40 metų atvykusi gyventi į Mažąją Lietuvą, džiaugiasi galimybe dainuoti senas dainas. Kolektyvo narys Adolfas Rimkus juokauja, kad dainavimas jam netrukdo ūkininkauti, o muzikantas Antanas Lukošius pamena, kad pirmąją armoniką įsigijo pardavęs paties užaugintus triušius.
Įvairaus amžiaus
„Pilutės“ kolektyve viena greta kitos dainą traukia garbaus ar vidutinio amžiaus moterys, vyrai, jiems pritaria jaunimas, vaikai. Jauniausia kolektyvo narė Goda Majutė – vienuolikmetė. Pasak kolektyvo vadovės Admos Baltutienės, mergaitės nepaviliojo modernūs kolektyvai, ji niekur nepabėgo, nepastebimai užaugo. Į kolektyvą Goda įsiliejo tebūdama pusantrų metukų. Daugelis pamena mažučiukę Godą, nedrąsiai įsikabinusią vyresniesiems į ranką, tačiau važiuojančią visur kartu su „Pilute“.

„Pilutės“ kolektyvą sveikino, padėkos raštus teikė Šilutės r. savivaldybės vicemeras Virgilijus Pozingis, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė, Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Daugelio susirinkusiųjų mintis atspindėjo Žemaičių krašto etnokultūros centro vadovo Valerijono Krutikovo žodžiai apie svarbą folkloro kolektyvo, puoselėjančio ir išlaikančio gyvąją tautinio muzikavimo, dainavimo tradiciją. „Labai svarbu, kad kolektyvas dainuotų šiandien, rytoj, dar po kelių dešimtmečių. Jeigu knygos su tautosakos perlais dūlės spintose, po kelių dešimtmečių niekam nekils noras jas išsitraukti ir uždainuoti. Jeigu mes šventėse, renginiuose nedainuosime senųjų dainų, jeigu to neišmokysime vaikų tautinės tradicijos tiesiog numirs. Svečiose šalyse nieko nestebina populiarioji muzika, tačiau visada pavergia folkloras, spinduliuojantis kurios nors tautos kultūrą“.
Neatsitiktinai Šilutės r. Savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė sveikindama kolektyvą pavadino tikraisiais tautos ambasadoriais. Kolektyvo kūrimosi pradžią prisiminė Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas, pirmoji kolektyvo vadovė Loreta Mieliulytė, dabar vadovaujanti kolektyvui „Vainuta“, kuris, beje, ką tik sugrįžo iš tarptautinio folkloro festivalio „Baltic 2015“. Sveikino Degučių bendruomenės nariai, usėniškiai, o Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio vadovė Zofija Lydekienė linkėjo kolektyvui folklorą skleisti ir kitose šalyse. Dainomis pasveikino Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių skyriaus mokiniai, folkloro kolektyvai „Verdainė“, kapela „Žaliakalnis“, ansamblis „Raskila“, Mažosios Lietuvos krašto dainomis pasveikino „Ramytė“ ir iš Pagėgių savivaldybės atvykusi „Kamana“, Inkaklių „Dainoriai“ dainas palydėjo linksmais pasakojimais, o „Veiviržo“ šokėjai smagiai pašoko. Gimtadienio šventėje netrūko vaišių, linkėjimų, kvietimų nuo „Sūrio medžio“ nusiskinti sūrį…

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Ar pabrangs ugdymas Šilutės meno mokykloje?

Šilutės meno mokykla kreipėsi į Savivaldybę prašydama padidinti mokesčius už mokinių ugdymą šioje įstaigoje. Jau perengtas sprendimo projektas. Jį svarstys kitą savaitę Tarybos komitetuose, o galutinį žodį tars Savivaldybės taryba spalio pabaigoje vyksiančiame posėdyje.   Svarstoma, kad  meno mokyklos dailės, muzikos bei šokio skyriuose nuo lapkričio 1 d. galiotų tokio dydžio mokesčiai:   besimokantiems pagal dailės arba muzikos ankstyvojo ugdymo programą – 16 Eur;   besimokantiems dailės ir šokio skyriuose pagal pradinio arba pagrindinio ugdymo programas – 16 Eur;  

Taip pat skaitykite