Darni ir daininga „Pilutė“ gyvasties semiasi iš tautos tradicijų

Penkiolika metų gyvuojantis Degučių kaimo folkloro kolektyvas „Pilutė“ – kaip viena didelė darni šeima, vienijanti bemaž dvidešimt garbaus, vidutinio amžiaus žmonių, jaunimą ir vaikus. Iš tautos lobynų prikėlę senąsias dainas, prisiminę žaidimus ir pasakojimus, juos dalija negailėdami asmeninio laiko nei sveikatos. Minėdami 15 metų savo nueitą kelią, sulaukė didžiulio būrio svečių. Šventėje „Po sūrio medžiu“ netrūko gerumo žodžių.

Susirinkusius į gimtadienio šventę daina pasveikino „Pilutė“.

 

Dainingi ir nagingi
Lietuviška vasara pakoregavo Degučių folkloro kolektyvo „Pilutė“ 15 metų sukakčiai skirtos šventės repertuarą. Suplanavusiems švęsti prie Degučių bendruomenės namų teko traukti į vidų. Jauki Degučių bendruomenės namų salė vos talpino atvykusius sveikintojus. Susirinkę po „Sūrio medžiu“, dalijosi prisiminimais, dainas dainavo, šoko, tarmiškai kalbėjo, ilgo gyvavimo linkėjo.
Degučių folkloro kolektyvo „Pilutė“ veiklos metus tarmiškai apžvelgė per 10 metų jam vadovaujanti Adma Baltutienė. Pasidžiaugė, kad kolektyvo nariai ne tik dainingi, bet ir nagingi. Dar smagiau, kad krašto tradicijas puoselėjančiam kolektyvui Šilutės r. savivaldybė skyrė lėšų tautiniams kostiumams įsigyti. Jais pasipuošti padėjo kolektyvo auksarankė siuvėja Stanislova Ežerinskienė, nesiskirianti ne tik su daina, bet ir su adata. Ji nuo pat kolektyvo susibūrimo dienos rūpinasi folklorininkų apranga, jos rankomis nertomis kepurėlėmis puošiasi dainininkės.

Kolektyvo vadovė Adma Baltutienė ir pirmoji vadovė Loreta Mieliulytė.

Kolektyvo nariai spinduliuoja noru dainuoti, iš užmaršties prikelti senąsias krašto dainas. Tam amžius – ne riba. Stanislovos Ežerinskienės bendraamžė, į devintą dešimtį įkopusi Zita Jasudavičienė – puiki audėja. Į repeticijas Degučių bendruomenės namuose ji atvažiuoja iš gretimos seniūnijos. Garbaus amžiaus moteris pati vairuoja automobilį ne tik vasariškais keliais, bet ir gūdžiais žiemos vakarais, kaimo keliams pasidengus plikledžiu.
Kolektyvo dainorė Genovaitė Marksienė ir dainuoja, ir pati kuria eiles. Jos sukurti eilėraščiai senai pripildė mokyklinį sąsiuvinį, kuriame netrūksta eilių žemaičių tarme. Pati dainorė yra gimusi Žemaitijoje, prieš daugiau kaip 40 metų atvykusi gyventi į Mažąją Lietuvą, džiaugiasi galimybe dainuoti senas dainas. Kolektyvo narys Adolfas Rimkus juokauja, kad dainavimas jam netrukdo ūkininkauti, o muzikantas Antanas Lukošius pamena, kad pirmąją armoniką įsigijo pardavęs paties užaugintus triušius.
Įvairaus amžiaus
„Pilutės“ kolektyve viena greta kitos dainą traukia garbaus ar vidutinio amžiaus moterys, vyrai, jiems pritaria jaunimas, vaikai. Jauniausia kolektyvo narė Goda Majutė – vienuolikmetė. Pasak kolektyvo vadovės Admos Baltutienės, mergaitės nepaviliojo modernūs kolektyvai, ji niekur nepabėgo, nepastebimai užaugo. Į kolektyvą Goda įsiliejo tebūdama pusantrų metukų. Daugelis pamena mažučiukę Godą, nedrąsiai įsikabinusią vyresniesiems į ranką, tačiau važiuojančią visur kartu su „Pilute“.

„Pilutės“ kolektyvą sveikino, padėkos raštus teikė Šilutės r. savivaldybės vicemeras Virgilijus Pozingis, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė, Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Daugelio susirinkusiųjų mintis atspindėjo Žemaičių krašto etnokultūros centro vadovo Valerijono Krutikovo žodžiai apie svarbą folkloro kolektyvo, puoselėjančio ir išlaikančio gyvąją tautinio muzikavimo, dainavimo tradiciją. „Labai svarbu, kad kolektyvas dainuotų šiandien, rytoj, dar po kelių dešimtmečių. Jeigu knygos su tautosakos perlais dūlės spintose, po kelių dešimtmečių niekam nekils noras jas išsitraukti ir uždainuoti. Jeigu mes šventėse, renginiuose nedainuosime senųjų dainų, jeigu to neišmokysime vaikų tautinės tradicijos tiesiog numirs. Svečiose šalyse nieko nestebina populiarioji muzika, tačiau visada pavergia folkloras, spinduliuojantis kurios nors tautos kultūrą“.
Neatsitiktinai Šilutės r. Savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė sveikindama kolektyvą pavadino tikraisiais tautos ambasadoriais. Kolektyvo kūrimosi pradžią prisiminė Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas, pirmoji kolektyvo vadovė Loreta Mieliulytė, dabar vadovaujanti kolektyvui „Vainuta“, kuris, beje, ką tik sugrįžo iš tarptautinio folkloro festivalio „Baltic 2015“. Sveikino Degučių bendruomenės nariai, usėniškiai, o Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio vadovė Zofija Lydekienė linkėjo kolektyvui folklorą skleisti ir kitose šalyse. Dainomis pasveikino Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių skyriaus mokiniai, folkloro kolektyvai „Verdainė“, kapela „Žaliakalnis“, ansamblis „Raskila“, Mažosios Lietuvos krašto dainomis pasveikino „Ramytė“ ir iš Pagėgių savivaldybės atvykusi „Kamana“, Inkaklių „Dainoriai“ dainas palydėjo linksmais pasakojimais, o „Veiviržo“ šokėjai smagiai pašoko. Gimtadienio šventėje netrūko vaišių, linkėjimų, kvietimų nuo „Sūrio medžio“ nusiskinti sūrį…

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Didžiausias Šilutės darbdavys lėtina gamybos tempą

Šilutėje sklando kalbos apie atleidžiamus „Šilutės baldų“ darbuotojus. Ar tai tiesa? Pasakoja Eimuntas Jankauskas, „Šilutės baldų“ vadovas: „Šiuo metu mūsų veiklą neigiamai veikia tiek geopolitinė padėtis, tiek ekonominė situacija pasaulinėse rinkose. Jau nekalbant apie beprecedentį elektros kainų šuolį, kuris skaudžiai kerta visai šalies pramonei. Ėmėmės maksimalaus taupymo režimo, todėl atidžiai vertiname ir darbuotojų poreikį. Visuma minėtų veiksnių verčia sulėtinti anksčiau planuotus įdarbinimo tempus. Kadangi negatyvios tendencijos užsitęsė ir taupymo priemonės norimo efekto nebeduoda, todėl šalies pramonė priversta peržiūrėti darbuotojų skaičių

Savaitgalį bus šilta, gali palyti

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, kad spalio 7 d., penktadienį, orai leis saulei išryškinti auksaspalvius medžių lapus. Vėjas dieną pradės rimti iki vidutinio. Įdienojus džiugins maloni rudeniška 14-18 laipsnių šiluma. Savaitgalis taip pat turėtų būti šiltas, tačiau sulauksime lietaus. Spalio 9 d., sekmadienį, naktį dar daug kur trumpi lietūs, dieną palis tik vietomis. Vėjas vakarinių krypčių, apysmarkis. Temperatūra pažemės iki 6-11, dieną sulauksime 12-16 laipsnių šilumos. Spalio 10 d., pirmadienį, lietaus neprognozuojama. Naktį ir rytą kai kur suboluos rūkas. Naktį pūs

Metų mokytoja – Tatjana Balvočienė. Apdovanoti geriausi rajono pedagogai

Tarptautinei mokytojų dienai skirtas renginys Šilutėje šiemet ypatingas. Pedagogai pirmieji įžengė į renovuotą Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Čia įvyko iškilminga Mokytojų dienai skirta šventė bei pedagogų apdovanojimų ceremonija, kurioje dalyvavo Šilutės r. savivaldybės vadovai. „Nuostabu tokią šventinę dieną matyti, kad salėje beveik nėra laisvų vietų. Džiaugiuosi, kad šiandien kartu su mumis yra ir mokytojai senjorai. Minėdami Jūsų profesinę šventę tariame nuoširdžiausią ačiū už kantrybę, siekius ir įdėtas didžiules pastangas auklėjant Šilutės krašto jaunąją kartą. Būkite pavyzdžiu savo mokiniams, nepailskite

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Taip pat skaitykite