Darni ir daininga „Pilutė“ gyvasties semiasi iš tautos tradicijų

Penkiolika metų gyvuojantis Degučių kaimo folkloro kolektyvas „Pilutė“ – kaip viena didelė darni šeima, vienijanti bemaž dvidešimt garbaus, vidutinio amžiaus žmonių, jaunimą ir vaikus. Iš tautos lobynų prikėlę senąsias dainas, prisiminę žaidimus ir pasakojimus, juos dalija negailėdami asmeninio laiko nei sveikatos. Minėdami 15 metų savo nueitą kelią, sulaukė didžiulio būrio svečių. Šventėje „Po sūrio medžiu“ netrūko gerumo žodžių.

Susirinkusius į gimtadienio šventę daina pasveikino „Pilutė“.

 

Dainingi ir nagingi
Lietuviška vasara pakoregavo Degučių folkloro kolektyvo „Pilutė“ 15 metų sukakčiai skirtos šventės repertuarą. Suplanavusiems švęsti prie Degučių bendruomenės namų teko traukti į vidų. Jauki Degučių bendruomenės namų salė vos talpino atvykusius sveikintojus. Susirinkę po „Sūrio medžiu“, dalijosi prisiminimais, dainas dainavo, šoko, tarmiškai kalbėjo, ilgo gyvavimo linkėjo.
Degučių folkloro kolektyvo „Pilutė“ veiklos metus tarmiškai apžvelgė per 10 metų jam vadovaujanti Adma Baltutienė. Pasidžiaugė, kad kolektyvo nariai ne tik dainingi, bet ir nagingi. Dar smagiau, kad krašto tradicijas puoselėjančiam kolektyvui Šilutės r. savivaldybė skyrė lėšų tautiniams kostiumams įsigyti. Jais pasipuošti padėjo kolektyvo auksarankė siuvėja Stanislova Ežerinskienė, nesiskirianti ne tik su daina, bet ir su adata. Ji nuo pat kolektyvo susibūrimo dienos rūpinasi folklorininkų apranga, jos rankomis nertomis kepurėlėmis puošiasi dainininkės.

Kolektyvo vadovė Adma Baltutienė ir pirmoji vadovė Loreta Mieliulytė.

Kolektyvo nariai spinduliuoja noru dainuoti, iš užmaršties prikelti senąsias krašto dainas. Tam amžius – ne riba. Stanislovos Ežerinskienės bendraamžė, į devintą dešimtį įkopusi Zita Jasudavičienė – puiki audėja. Į repeticijas Degučių bendruomenės namuose ji atvažiuoja iš gretimos seniūnijos. Garbaus amžiaus moteris pati vairuoja automobilį ne tik vasariškais keliais, bet ir gūdžiais žiemos vakarais, kaimo keliams pasidengus plikledžiu.
Kolektyvo dainorė Genovaitė Marksienė ir dainuoja, ir pati kuria eiles. Jos sukurti eilėraščiai senai pripildė mokyklinį sąsiuvinį, kuriame netrūksta eilių žemaičių tarme. Pati dainorė yra gimusi Žemaitijoje, prieš daugiau kaip 40 metų atvykusi gyventi į Mažąją Lietuvą, džiaugiasi galimybe dainuoti senas dainas. Kolektyvo narys Adolfas Rimkus juokauja, kad dainavimas jam netrukdo ūkininkauti, o muzikantas Antanas Lukošius pamena, kad pirmąją armoniką įsigijo pardavęs paties užaugintus triušius.
Įvairaus amžiaus
„Pilutės“ kolektyve viena greta kitos dainą traukia garbaus ar vidutinio amžiaus moterys, vyrai, jiems pritaria jaunimas, vaikai. Jauniausia kolektyvo narė Goda Majutė – vienuolikmetė. Pasak kolektyvo vadovės Admos Baltutienės, mergaitės nepaviliojo modernūs kolektyvai, ji niekur nepabėgo, nepastebimai užaugo. Į kolektyvą Goda įsiliejo tebūdama pusantrų metukų. Daugelis pamena mažučiukę Godą, nedrąsiai įsikabinusią vyresniesiems į ranką, tačiau važiuojančią visur kartu su „Pilute“.

„Pilutės“ kolektyvą sveikino, padėkos raštus teikė Šilutės r. savivaldybės vicemeras Virgilijus Pozingis, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė, Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Daugelio susirinkusiųjų mintis atspindėjo Žemaičių krašto etnokultūros centro vadovo Valerijono Krutikovo žodžiai apie svarbą folkloro kolektyvo, puoselėjančio ir išlaikančio gyvąją tautinio muzikavimo, dainavimo tradiciją. „Labai svarbu, kad kolektyvas dainuotų šiandien, rytoj, dar po kelių dešimtmečių. Jeigu knygos su tautosakos perlais dūlės spintose, po kelių dešimtmečių niekam nekils noras jas išsitraukti ir uždainuoti. Jeigu mes šventėse, renginiuose nedainuosime senųjų dainų, jeigu to neišmokysime vaikų tautinės tradicijos tiesiog numirs. Svečiose šalyse nieko nestebina populiarioji muzika, tačiau visada pavergia folkloras, spinduliuojantis kurios nors tautos kultūrą“.
Neatsitiktinai Šilutės r. Savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė sveikindama kolektyvą pavadino tikraisiais tautos ambasadoriais. Kolektyvo kūrimosi pradžią prisiminė Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas, pirmoji kolektyvo vadovė Loreta Mieliulytė, dabar vadovaujanti kolektyvui „Vainuta“, kuris, beje, ką tik sugrįžo iš tarptautinio folkloro festivalio „Baltic 2015“. Sveikino Degučių bendruomenės nariai, usėniškiai, o Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio vadovė Zofija Lydekienė linkėjo kolektyvui folklorą skleisti ir kitose šalyse. Dainomis pasveikino Žemaičių Naumiesčio gimnazijos Degučių skyriaus mokiniai, folkloro kolektyvai „Verdainė“, kapela „Žaliakalnis“, ansamblis „Raskila“, Mažosios Lietuvos krašto dainomis pasveikino „Ramytė“ ir iš Pagėgių savivaldybės atvykusi „Kamana“, Inkaklių „Dainoriai“ dainas palydėjo linksmais pasakojimais, o „Veiviržo“ šokėjai smagiai pašoko. Gimtadienio šventėje netrūko vaišių, linkėjimų, kvietimų nuo „Sūrio medžio“ nusiskinti sūrį…

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite