Bitėnai: atsisveikinimas su Eva Jankute

Rugsėjo 17-oji – Evos Jankutės paskutinės kelionės į gimtuosius Bitėnus diena. Mažosios Lietuvos patriarcho, aušrininko, Tilžės akto signataro, Lietuvos Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitė, Pagėgių krašto garbės pilietė, kurios veikla įvertinta Lietuvos valstybės ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, amžinojo poilsio atgulė Bitėnų – Šilėnų kapinaitėse.

Prie Evos Jankutės kapo. Stasės Skutulienės nuotr.

Uždegta Rambyno kalno aukuro ugnis, fakelas. Mažosios Lietuvos tautiniais kostiumais vilkintys vyrai ir merginos laiko ąžuolo šakų girliandas. Lietuvos ir Mažosios Lietuvos vėliavos su gedulo ženklais. Merginų rankose – ant raudono aksomo saulės spinduliuose švyti garbingi apdovanojimai: ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ ir Pagėgių savivaldybės Garbės piliečio ženklas.
Laukimu gyvena Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, kiti vadovai, Savivaldybės darbuotojai, įstaigų, organizacijų vadovai ir kiti Pagėgių bei šio krašto žmonės. Yra atvykusių šilutiškių. Nešini gėlėmis renkasi Bitėnų kaimo žmonės.
Laidotuvių procesija sustoja aukuro papėdėje. Į kalną pakyla iš Klaipėdos atvykęs evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras, velionę Klaipėdoje globojusi Daiva Ketvirtienė, juos pasitikę pagėgiškiai.
„Klausiu savęs, kaip reikia gyventi, ką reikia daryti, kad tavo darbai būtų pavyzdžiu metų metus, kad šviesa, sklindanti iš tavęs, šviestų metų metus, kad pažadintų meilę ir savigarbą? Žinojau, reikia tiesiog gyventi, imti iš gyvenimo viską, kas šviesu ir dora, viską, kas teisinga ir sąžininga. O tuomet… Ką duodame, tą ir gauname. Ir už kiekvieną savo patirtį esame atsakingi mes. Dėkoju jums, mano ainiai, mano protėviai, už manyje įskiepytą meilę Tėvynei, pagarbą jos žmonėms, kad neleidote man likti abejingai tautos likimui, jos kalbai, raštui, istorijai. Dėkoju jums. Ir žemai lenkiuosi jums už manyje įžiebtą šviesos spingsulę, įsiplieskusią į kilnią šviesą. Šiandien jums jau ją grąžinu. Ir ją skleidžiu. Ir trokštu amžinai regėti jos skaisčią šviesą ir spindėjimą jūsų akyse, širdyse, darbuose. Metų metus… Ir suprantu: šiame pasaulyje svarbu, kokia kryptimi eini. O aš grįžau namo, save dalinusi žmonėms, kraštui, jo istorijai išsaugoti. Šiandien tapusi istorija pati. Jūsų Eva Jankutė“, – iš mikrofono sklinda tarsi laiškas, tarsi moralinis testamentas, paliktas Evos Jankutės.
Iškilminga laidotuvių procesija pasuka pro Rambyno kalno papėdėje esančias kapinaites, kur perlaidoti Martyno Jankaus palaikai, čia yra ir E. Jankutės kitų artimųjų amžinojo poilsio vieta. Paskutinės kelionės į amžinąjį gyvenimą kryptis suka pro M. Jankaus muziejų, buvusią sodybą. Už Bitėnų – senosios ir jau nebeveikiančios Bitėnų – Šilėnų kapinės.
Pasirūpino
Medine tvora apjuostos senosios kapinės sutvarkytos E. Jankutės rūpesčiu ir lėšomis. Aplink kapines – pušys, jose – tik ąžuolai, beržai ir liepos. Centre – skulptūra Prūsų Lietuvos ainiams. Šalia Kerkojų giminės 9 asmenų kapo (E. Jankutės motinos giminė) – naujas paminklas, skirtas Jurgiui Jankui, 1945 m. žuvusiam Staliningrade, ir velionei Evai Jankus-Gerola, 1924 m. gimusiai Bitėnuose. Visu tuo pasirūpino pati velionė. Laidotuvėse teko girdėti, kad velionė broliui ir sau amžinojo poilsio vietą ruošusi kapinaitėse šalia Rambyno kalno. Tačiau įrašai buvo uždengti nauja plokšte. Paminklas radosi Bitėnų – Šilėnų kapinėse. Esą kad ir šias senas kapines lankytų, tvarkytų… Šalia paminklo – ąžuolas, kurio kamieno apimtis net 4,3 metro, jam, ko gero, arti 240 metų.
Velionės rūpestis suprantamas. Rugpjūtį Australijoje mirė jos brolis, tačiau dvi jo dukros dar nesilankė Lietuvoje, šiais metais 90-metį atšventusi E. Jankutė irgi atgulė gimtųjų Bitėnų smėlio kalnelyje. Dar per Jonines ant Rambyno kalno besidžiaugusi įsigytu Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu juo aprengta ir atgulė amžinojo poilsio.
Atsisveikinimo žodį tarė meras V. Komskis. M. Jankaus muziejaus direktorė Liuda Burzdžiuvienė perskaitė iš JAV gautą Jono Vanagaičio vaikaičių Romo Šliažo ir Marytės Kavaliauskaitės užuojautos laišką. Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė, I. Simonaitytės premijos laureatė Edita Barauskienė priminė, kad velionės veikla ir mecenatystė, jos darbai lieka tarsi nuoroda, ką turėtume daryti.
Prūsų Lietuvos ainiams skirtas Bitėnų kampelis priglaudė ir Mažosios Lietuvos dukrą Evą Jankutę. Smėlio kauburį nuklojo baltų gėlių žiedai, šalia velionės portreto uždegta žvakelių.

Stasė SKUTULIENĖ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Neteisėtu praturtėjimu kaltinami sutuoktiniai pravers teismo duris

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą, kurį Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai perdavė teismui. Baudžiamojoje byloje sutuoktinių pora iš Pagėgių savivaldybės kaltinama neteisėtu praturtėjimu. Skaičiuojama, kad 40-metis K. K. ir 38 metų K. Ž. K. turėjo turto, kuriam įsigyti per kelerius metus panaudojo beveik 300 tūkst. eurų neteisėtų pajamų. Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir jį organizavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Dalia Mackevičienė. Tyrimą atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės

Vasario 1 d. prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas

Vasario 1 d. prasideda 2023 m. pagrindinio priėmimo į profesinio mokymo įstaigas žiemos etapas. Stojančiųjų prašymai mokytis LAMA BPO informacinėje sistemoje bus priimami iki vasario 12 d. Prašymus teikti gali ir jau įgijusieji išsilavinimą ar profesinę kvalifikaciją, ir jos dar neturintieji. „Šiuo metu darbo rinkoje labiausiai pasigendama inžinerijos ir informacinių technologijų sričių specialistų, taip pat didėja darbuotojų poreikis statybos, gamybos sektoriuose. Norėdami užpildyti šią spragą, skatiname kuo didesnį profesinio mokymo prieinamumą ir atvirumą, planuojame investicijas į profesinio mokymo programų atnaujinimą.

Taip pat skaitykite