Bitėnai: atsisveikinimas su Eva Jankute

Rugsėjo 17-oji – Evos Jankutės paskutinės kelionės į gimtuosius Bitėnus diena. Mažosios Lietuvos patriarcho, aušrininko, Tilžės akto signataro, Lietuvos Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitė, Pagėgių krašto garbės pilietė, kurios veikla įvertinta Lietuvos valstybės ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, amžinojo poilsio atgulė Bitėnų – Šilėnų kapinaitėse.

Prie Evos Jankutės kapo. Stasės Skutulienės nuotr.

Uždegta Rambyno kalno aukuro ugnis, fakelas. Mažosios Lietuvos tautiniais kostiumais vilkintys vyrai ir merginos laiko ąžuolo šakų girliandas. Lietuvos ir Mažosios Lietuvos vėliavos su gedulo ženklais. Merginų rankose – ant raudono aksomo saulės spinduliuose švyti garbingi apdovanojimai: ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ ir Pagėgių savivaldybės Garbės piliečio ženklas.
Laukimu gyvena Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, kiti vadovai, Savivaldybės darbuotojai, įstaigų, organizacijų vadovai ir kiti Pagėgių bei šio krašto žmonės. Yra atvykusių šilutiškių. Nešini gėlėmis renkasi Bitėnų kaimo žmonės.
Laidotuvių procesija sustoja aukuro papėdėje. Į kalną pakyla iš Klaipėdos atvykęs evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras, velionę Klaipėdoje globojusi Daiva Ketvirtienė, juos pasitikę pagėgiškiai.
„Klausiu savęs, kaip reikia gyventi, ką reikia daryti, kad tavo darbai būtų pavyzdžiu metų metus, kad šviesa, sklindanti iš tavęs, šviestų metų metus, kad pažadintų meilę ir savigarbą? Žinojau, reikia tiesiog gyventi, imti iš gyvenimo viską, kas šviesu ir dora, viską, kas teisinga ir sąžininga. O tuomet… Ką duodame, tą ir gauname. Ir už kiekvieną savo patirtį esame atsakingi mes. Dėkoju jums, mano ainiai, mano protėviai, už manyje įskiepytą meilę Tėvynei, pagarbą jos žmonėms, kad neleidote man likti abejingai tautos likimui, jos kalbai, raštui, istorijai. Dėkoju jums. Ir žemai lenkiuosi jums už manyje įžiebtą šviesos spingsulę, įsiplieskusią į kilnią šviesą. Šiandien jums jau ją grąžinu. Ir ją skleidžiu. Ir trokštu amžinai regėti jos skaisčią šviesą ir spindėjimą jūsų akyse, širdyse, darbuose. Metų metus… Ir suprantu: šiame pasaulyje svarbu, kokia kryptimi eini. O aš grįžau namo, save dalinusi žmonėms, kraštui, jo istorijai išsaugoti. Šiandien tapusi istorija pati. Jūsų Eva Jankutė“, – iš mikrofono sklinda tarsi laiškas, tarsi moralinis testamentas, paliktas Evos Jankutės.
Iškilminga laidotuvių procesija pasuka pro Rambyno kalno papėdėje esančias kapinaites, kur perlaidoti Martyno Jankaus palaikai, čia yra ir E. Jankutės kitų artimųjų amžinojo poilsio vieta. Paskutinės kelionės į amžinąjį gyvenimą kryptis suka pro M. Jankaus muziejų, buvusią sodybą. Už Bitėnų – senosios ir jau nebeveikiančios Bitėnų – Šilėnų kapinės.
Pasirūpino
Medine tvora apjuostos senosios kapinės sutvarkytos E. Jankutės rūpesčiu ir lėšomis. Aplink kapines – pušys, jose – tik ąžuolai, beržai ir liepos. Centre – skulptūra Prūsų Lietuvos ainiams. Šalia Kerkojų giminės 9 asmenų kapo (E. Jankutės motinos giminė) – naujas paminklas, skirtas Jurgiui Jankui, 1945 m. žuvusiam Staliningrade, ir velionei Evai Jankus-Gerola, 1924 m. gimusiai Bitėnuose. Visu tuo pasirūpino pati velionė. Laidotuvėse teko girdėti, kad velionė broliui ir sau amžinojo poilsio vietą ruošusi kapinaitėse šalia Rambyno kalno. Tačiau įrašai buvo uždengti nauja plokšte. Paminklas radosi Bitėnų – Šilėnų kapinėse. Esą kad ir šias senas kapines lankytų, tvarkytų… Šalia paminklo – ąžuolas, kurio kamieno apimtis net 4,3 metro, jam, ko gero, arti 240 metų.
Velionės rūpestis suprantamas. Rugpjūtį Australijoje mirė jos brolis, tačiau dvi jo dukros dar nesilankė Lietuvoje, šiais metais 90-metį atšventusi E. Jankutė irgi atgulė gimtųjų Bitėnų smėlio kalnelyje. Dar per Jonines ant Rambyno kalno besidžiaugusi įsigytu Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu juo aprengta ir atgulė amžinojo poilsio.
Atsisveikinimo žodį tarė meras V. Komskis. M. Jankaus muziejaus direktorė Liuda Burzdžiuvienė perskaitė iš JAV gautą Jono Vanagaičio vaikaičių Romo Šliažo ir Marytės Kavaliauskaitės užuojautos laišką. Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė, I. Simonaitytės premijos laureatė Edita Barauskienė priminė, kad velionės veikla ir mecenatystė, jos darbai lieka tarsi nuoroda, ką turėtume daryti.
Prūsų Lietuvos ainiams skirtas Bitėnų kampelis priglaudė ir Mažosios Lietuvos dukrą Evą Jankutę. Smėlio kauburį nuklojo baltų gėlių žiedai, šalia velionės portreto uždegta žvakelių.

Stasė SKUTULIENĖ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite