Bitėnai: atsisveikinimas su Eva Jankute

Rugsėjo 17-oji – Evos Jankutės paskutinės kelionės į gimtuosius Bitėnus diena. Mažosios Lietuvos patriarcho, aušrininko, Tilžės akto signataro, Lietuvos Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitė, Pagėgių krašto garbės pilietė, kurios veikla įvertinta Lietuvos valstybės ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, amžinojo poilsio atgulė Bitėnų – Šilėnų kapinaitėse.

Prie Evos Jankutės kapo. Stasės Skutulienės nuotr.

Uždegta Rambyno kalno aukuro ugnis, fakelas. Mažosios Lietuvos tautiniais kostiumais vilkintys vyrai ir merginos laiko ąžuolo šakų girliandas. Lietuvos ir Mažosios Lietuvos vėliavos su gedulo ženklais. Merginų rankose – ant raudono aksomo saulės spinduliuose švyti garbingi apdovanojimai: ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ ir Pagėgių savivaldybės Garbės piliečio ženklas.
Laukimu gyvena Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, kiti vadovai, Savivaldybės darbuotojai, įstaigų, organizacijų vadovai ir kiti Pagėgių bei šio krašto žmonės. Yra atvykusių šilutiškių. Nešini gėlėmis renkasi Bitėnų kaimo žmonės.
Laidotuvių procesija sustoja aukuro papėdėje. Į kalną pakyla iš Klaipėdos atvykęs evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras, velionę Klaipėdoje globojusi Daiva Ketvirtienė, juos pasitikę pagėgiškiai.
„Klausiu savęs, kaip reikia gyventi, ką reikia daryti, kad tavo darbai būtų pavyzdžiu metų metus, kad šviesa, sklindanti iš tavęs, šviestų metų metus, kad pažadintų meilę ir savigarbą? Žinojau, reikia tiesiog gyventi, imti iš gyvenimo viską, kas šviesu ir dora, viską, kas teisinga ir sąžininga. O tuomet… Ką duodame, tą ir gauname. Ir už kiekvieną savo patirtį esame atsakingi mes. Dėkoju jums, mano ainiai, mano protėviai, už manyje įskiepytą meilę Tėvynei, pagarbą jos žmonėms, kad neleidote man likti abejingai tautos likimui, jos kalbai, raštui, istorijai. Dėkoju jums. Ir žemai lenkiuosi jums už manyje įžiebtą šviesos spingsulę, įsiplieskusią į kilnią šviesą. Šiandien jums jau ją grąžinu. Ir ją skleidžiu. Ir trokštu amžinai regėti jos skaisčią šviesą ir spindėjimą jūsų akyse, širdyse, darbuose. Metų metus… Ir suprantu: šiame pasaulyje svarbu, kokia kryptimi eini. O aš grįžau namo, save dalinusi žmonėms, kraštui, jo istorijai išsaugoti. Šiandien tapusi istorija pati. Jūsų Eva Jankutė“, – iš mikrofono sklinda tarsi laiškas, tarsi moralinis testamentas, paliktas Evos Jankutės.
Iškilminga laidotuvių procesija pasuka pro Rambyno kalno papėdėje esančias kapinaites, kur perlaidoti Martyno Jankaus palaikai, čia yra ir E. Jankutės kitų artimųjų amžinojo poilsio vieta. Paskutinės kelionės į amžinąjį gyvenimą kryptis suka pro M. Jankaus muziejų, buvusią sodybą. Už Bitėnų – senosios ir jau nebeveikiančios Bitėnų – Šilėnų kapinės.
Pasirūpino
Medine tvora apjuostos senosios kapinės sutvarkytos E. Jankutės rūpesčiu ir lėšomis. Aplink kapines – pušys, jose – tik ąžuolai, beržai ir liepos. Centre – skulptūra Prūsų Lietuvos ainiams. Šalia Kerkojų giminės 9 asmenų kapo (E. Jankutės motinos giminė) – naujas paminklas, skirtas Jurgiui Jankui, 1945 m. žuvusiam Staliningrade, ir velionei Evai Jankus-Gerola, 1924 m. gimusiai Bitėnuose. Visu tuo pasirūpino pati velionė. Laidotuvėse teko girdėti, kad velionė broliui ir sau amžinojo poilsio vietą ruošusi kapinaitėse šalia Rambyno kalno. Tačiau įrašai buvo uždengti nauja plokšte. Paminklas radosi Bitėnų – Šilėnų kapinėse. Esą kad ir šias senas kapines lankytų, tvarkytų… Šalia paminklo – ąžuolas, kurio kamieno apimtis net 4,3 metro, jam, ko gero, arti 240 metų.
Velionės rūpestis suprantamas. Rugpjūtį Australijoje mirė jos brolis, tačiau dvi jo dukros dar nesilankė Lietuvoje, šiais metais 90-metį atšventusi E. Jankutė irgi atgulė gimtųjų Bitėnų smėlio kalnelyje. Dar per Jonines ant Rambyno kalno besidžiaugusi įsigytu Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu juo aprengta ir atgulė amžinojo poilsio.
Atsisveikinimo žodį tarė meras V. Komskis. M. Jankaus muziejaus direktorė Liuda Burzdžiuvienė perskaitė iš JAV gautą Jono Vanagaičio vaikaičių Romo Šliažo ir Marytės Kavaliauskaitės užuojautos laišką. Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė, I. Simonaitytės premijos laureatė Edita Barauskienė priminė, kad velionės veikla ir mecenatystė, jos darbai lieka tarsi nuoroda, ką turėtume daryti.
Prūsų Lietuvos ainiams skirtas Bitėnų kampelis priglaudė ir Mažosios Lietuvos dukrą Evą Jankutę. Smėlio kauburį nuklojo baltų gėlių žiedai, šalia velionės portreto uždegta žvakelių.

Stasė SKUTULIENĖ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kryžius primins KGB nukankintas aukas

Vakar (spalio 24 d.) Vilkyškiuose, Šv. Onos bažnyčioje, šv. Mišias aukojo Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius. Po pamaldų šventoriuje buvo pašventintas 8 metrų aukščio ąžuolinis kryžius, skirtas šios bažnyčios rūsiuose sovietinių KGB smogikų nukankintoms aukoms atminti.  Aukštąjį kryžių sumeistravo Plungės krašto kryždirbys Antanas Vaškys, gyvenantis Plokščių kaime. Tinklaraščiui bernardinai.lt jis pasakęs: „Aš darau taip, kaip mūsų patriarchas Svirskis įvedė madą, kai kryžius, koplytstulpis ir skulptūra drožiami iš to paties medžio gabalo. Dauguma meistrų jau dirbame tokiu principu. Nes ir darbai dabar

Šiandien – Lietuvos Konstitucijos diena

Konstitucijos

Šiandien, spalio 25-ąją minime 29-ąsias Nepriklausomos Lietuvos Konstitucijos metines, jau penkioliktą kartą surengtas Konstitucijos egzaminas.  Nugalėtojų laukia specialus Prezidento Gitano Nausėdos įsteigtas prizas, taip pat jie bus apdovanoti Teisingumo ministerijos prizais. Per keturiolika Konstitucijos egzamino gyvavimo metų konstitucines žinias pasitikrino apie 400 tūkst. žmonių – maždaug kas septintas Lietuvos pilietis. Dabartinė Lietuvos Respublikos Konstitucija (lot. constitutio „nustatymas“) buvo priimta 1992 m. spalio 25 d. referendume.  Tai pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemos

Kas dar paskui Skvernelį?

Demokratų partija „Vardan Lietuvos“. Jau rašėme, kad ją steigia Saulius Skvernelis su bendraminčiais. Ar šilutiškiai iš Regionų partijos pereis į šią partiją? Panašu, kad dar du Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai, priklausantys Regionų partijos Šilutės skyriui, stovi pasirinkimo kryžkelėje… Šilutės rajone tiesiogiai į Seimą išrinktas šiame krašte gimęs, užaugęs ir Šilutėje mokęsis Zigmantas Balčytis jau pasirinko Sauliaus Skvernelio ir bendraminčių komandą Seime, perėjo į jų frakciją ir ketina prisidėti prie Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ steigimo bei stoti į ją. Primename,

Mokinių rudens atostogos pailgės dviem dienomis

rudens atostogos

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t. y. septynioms dienoms. Mokinių atostogos prasidės lapkričio 3 d., į mokyklas jie grįš lapkričio 10 d. Anksčiau grįžimas buvo numatytas lapkričio 8 d. Matant blogėjančią situaciją šalyje, rekomenduojama vengti kontaktų, tačiau paprastai per šventines dienas padaugėja susitikimų, žmonės lankosi pas gimines, tuomet auga ir užsikrėtimo tikimybė. Ministerija prašo tėvų sąmoningumo ir pasirūpinti, kad vaikai vengtų nebūtinų susibūrimų. Per

Taip pat skaitykite