Bitėnai: atsisveikinimas su Eva Jankute

Rugsėjo 17-oji – Evos Jankutės paskutinės kelionės į gimtuosius Bitėnus diena. Mažosios Lietuvos patriarcho, aušrininko, Tilžės akto signataro, Lietuvos Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitė, Pagėgių krašto garbės pilietė, kurios veikla įvertinta Lietuvos valstybės ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“, amžinojo poilsio atgulė Bitėnų – Šilėnų kapinaitėse.

Prie Evos Jankutės kapo. Stasės Skutulienės nuotr.

Uždegta Rambyno kalno aukuro ugnis, fakelas. Mažosios Lietuvos tautiniais kostiumais vilkintys vyrai ir merginos laiko ąžuolo šakų girliandas. Lietuvos ir Mažosios Lietuvos vėliavos su gedulo ženklais. Merginų rankose – ant raudono aksomo saulės spinduliuose švyti garbingi apdovanojimai: ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“ ir Pagėgių savivaldybės Garbės piliečio ženklas.
Laukimu gyvena Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, kiti vadovai, Savivaldybės darbuotojai, įstaigų, organizacijų vadovai ir kiti Pagėgių bei šio krašto žmonės. Yra atvykusių šilutiškių. Nešini gėlėmis renkasi Bitėnų kaimo žmonės.
Laidotuvių procesija sustoja aukuro papėdėje. Į kalną pakyla iš Klaipėdos atvykęs evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reincholdas Moras, velionę Klaipėdoje globojusi Daiva Ketvirtienė, juos pasitikę pagėgiškiai.
„Klausiu savęs, kaip reikia gyventi, ką reikia daryti, kad tavo darbai būtų pavyzdžiu metų metus, kad šviesa, sklindanti iš tavęs, šviestų metų metus, kad pažadintų meilę ir savigarbą? Žinojau, reikia tiesiog gyventi, imti iš gyvenimo viską, kas šviesu ir dora, viską, kas teisinga ir sąžininga. O tuomet… Ką duodame, tą ir gauname. Ir už kiekvieną savo patirtį esame atsakingi mes. Dėkoju jums, mano ainiai, mano protėviai, už manyje įskiepytą meilę Tėvynei, pagarbą jos žmonėms, kad neleidote man likti abejingai tautos likimui, jos kalbai, raštui, istorijai. Dėkoju jums. Ir žemai lenkiuosi jums už manyje įžiebtą šviesos spingsulę, įsiplieskusią į kilnią šviesą. Šiandien jums jau ją grąžinu. Ir ją skleidžiu. Ir trokštu amžinai regėti jos skaisčią šviesą ir spindėjimą jūsų akyse, širdyse, darbuose. Metų metus… Ir suprantu: šiame pasaulyje svarbu, kokia kryptimi eini. O aš grįžau namo, save dalinusi žmonėms, kraštui, jo istorijai išsaugoti. Šiandien tapusi istorija pati. Jūsų Eva Jankutė“, – iš mikrofono sklinda tarsi laiškas, tarsi moralinis testamentas, paliktas Evos Jankutės.
Iškilminga laidotuvių procesija pasuka pro Rambyno kalno papėdėje esančias kapinaites, kur perlaidoti Martyno Jankaus palaikai, čia yra ir E. Jankutės kitų artimųjų amžinojo poilsio vieta. Paskutinės kelionės į amžinąjį gyvenimą kryptis suka pro M. Jankaus muziejų, buvusią sodybą. Už Bitėnų – senosios ir jau nebeveikiančios Bitėnų – Šilėnų kapinės.
Pasirūpino
Medine tvora apjuostos senosios kapinės sutvarkytos E. Jankutės rūpesčiu ir lėšomis. Aplink kapines – pušys, jose – tik ąžuolai, beržai ir liepos. Centre – skulptūra Prūsų Lietuvos ainiams. Šalia Kerkojų giminės 9 asmenų kapo (E. Jankutės motinos giminė) – naujas paminklas, skirtas Jurgiui Jankui, 1945 m. žuvusiam Staliningrade, ir velionei Evai Jankus-Gerola, 1924 m. gimusiai Bitėnuose. Visu tuo pasirūpino pati velionė. Laidotuvėse teko girdėti, kad velionė broliui ir sau amžinojo poilsio vietą ruošusi kapinaitėse šalia Rambyno kalno. Tačiau įrašai buvo uždengti nauja plokšte. Paminklas radosi Bitėnų – Šilėnų kapinėse. Esą kad ir šias senas kapines lankytų, tvarkytų… Šalia paminklo – ąžuolas, kurio kamieno apimtis net 4,3 metro, jam, ko gero, arti 240 metų.
Velionės rūpestis suprantamas. Rugpjūtį Australijoje mirė jos brolis, tačiau dvi jo dukros dar nesilankė Lietuvoje, šiais metais 90-metį atšventusi E. Jankutė irgi atgulė gimtųjų Bitėnų smėlio kalnelyje. Dar per Jonines ant Rambyno kalno besidžiaugusi įsigytu Mažosios Lietuvos tautiniu kostiumu juo aprengta ir atgulė amžinojo poilsio.
Atsisveikinimo žodį tarė meras V. Komskis. M. Jankaus muziejaus direktorė Liuda Burzdžiuvienė perskaitė iš JAV gautą Jono Vanagaičio vaikaičių Romo Šliažo ir Marytės Kavaliauskaitės užuojautos laišką. Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė, I. Simonaitytės premijos laureatė Edita Barauskienė priminė, kad velionės veikla ir mecenatystė, jos darbai lieka tarsi nuoroda, ką turėtume daryti.
Prūsų Lietuvos ainiams skirtas Bitėnų kampelis priglaudė ir Mažosios Lietuvos dukrą Evą Jankutę. Smėlio kauburį nuklojo baltų gėlių žiedai, šalia velionės portreto uždegta žvakelių.

Stasė SKUTULIENĖ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hits: 143

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Seku seku pasaką…

Ar skaitymas tik laiko gaišimas? Žinoma ne! Skaitymo garsiai nauda vaikui yra didesnė, nei įsivaizduojame. Tiek mūsų skaitymas vaikams, tiek knygų sklaidymas su iliustracijomis skatina vaikų smalsumą, lavina vaizduotę, ugdo domėjimąsi įvairiomis situacijomis bei plečia žodyną. Skaitydami padedame vaikui suprasti, kad skaitymas supažindins jį su naujais žmonėmis, nuneš į kitus pasaulius ir leis keliauti laiku. Dirbdama su vaikais stengiuosi, kad nei viena vaiko  diena nepraeitų neatsivertus knygą. Dauguma vaikų turi savo „mylimiausias“ knygeles, kuriuose lygiuojasi į savo pasirinktus pasakų personažus.

Policija – apie pirmąjį šių metų ketvirtį

Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas skelbia pirmojo šių metų ketvirčio nusikalstamumo ir avaringumo apžvalgą. Šiam komisariatui priklauso ir Šilutės rajono, ir Pagėgių savivaldybės policijos komisariatai (apžvalgoje duomenys pagal rajonus nėra išskaidyti). Tauragės aps. VPK per 2021 m. I ketvirtį užregistravo 5358 pranešimus apie įvykius, iš kurių buvo užregistruotos 306, o ištirtos 243 nusikalstamos veikos. 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu užregistruotos 426, o ištirta 221 nusikalstama veika. Pastebima, kad šių metų pirmą ketvirtį nusikalstamų veikų sumažėjo 28,2 proc. (daugiausiai sumažėjo vagysčių).

Ar neparsinešei erkių?

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai nedvejodami pritaria – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar  iš gamtos neparsinešame erkių. Dauguma žmonių žino, kad sugrįžus iš miško ar parko reikia pasitikrinti, ar mums neįsisiurbė erkė, tačiau dvejojama, kada tai padaryti – jau namuose ar tik susiruošus grįžti. Vaistininkė Karolina Kudzinskienė sako, kad tiek pati, tiek savo klientams visada pataria vos išėjus iš miško ar parko apžiūrėti, ar ant kūno neropoja erkės,

Pareigūnų padėka sąžiningam naumiestiškiui

Vakar pareigūnų padėkos žodžių sulaukė  Žemaičių Naumiesčio gyventojas Valdas Venckus. Vyras apie kapinėse rastą vyrišką rankinę nedelsdamas informavo policijos pareigūnus. Pasirodo, rastoje rankinėje buvo nemaža pinigų suma, įvairių dokumentų. V. Venckus pasakojo, kad ir pats buvo atsidūręs panašioje situacijoje. Atgauti savo pamestą piniginę jam, buvo maloni staigmena. Tauragės aps. VPK Šilutės r. PK viršininkas Remigijus Rudminas pasidžiaugė, kad Šilutės rajone yra sąžiningų piliečių. Tikime, kad tokiais kilniais poelgiais paseks ir V. Venckaus šeimos atžalos. Lina Banienė, Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė

Taip pat skaitykite