Birutė Tekorienė užvėrė Švietimo skyriaus vedėjo duris

Birutė Tekorienė atsisveikino su Savivaldybės vadovais ir skyrių vedėjais.

Gruodžio 21 d. iš darbo išėjo Šilutės r. savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė, šias pereigas ėjusi 10 metų, o iš viso šiame skyriuje išdirbusi beveik 33 metus. Spausdiname interviu su B. Tekoriene.

Birutė Tekorienė yra kilusi iš Šilalės, vidurinę mokyklą baigė Kintuose, mat su tėvais gyveno gretimame kaime. Studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Nuo 1986 m. dirba Švietimo skyriuje. Su vyru Juozu užaugino dukrą Eglę ir sūnų Gintarą. Eglė su vyru Eriku gyvena JAV, augina tris vaikus: Nikolą, Nilą ir Norą, o Gintaras su žmona Aiste – Jungtinėje Karalystėje, augina Patriciją ir Dominyką. Aplankyti vaikus ir anūkus B. Tekorienė planuoja pirmiausiai.  Tačiau kalbą pradėjome kitokiu klausimu.

– Ar lengva štai taip imti ir išeiti?..
– Lengva, nes toks mano sprendimas. Labai norėčiau kad į vedėjus ateitų žmogus, su kuriuo būtų lengva dirbti visiems, taip pat ir švietimo įstaigų vadovams, mūsų rajono mokyklų direktoriams. Švietimo skyriaus vedėjas yra gija, jungianti visus juos su Savivaldybės tarybos nariais, rajono vadovais, skyriaus specialistais. Vedėjas savotiškai buria ir visą šių vadovų kolektyvą. Tenka ieškoti vadinamojo aukso vidurio. Turi laiku išgirsti, suprasti, patarti, padėti. Manau, kad tam aš jau buvau užaugusi. Yra daug dokumentų, kurie neleido nuklysti, šie dokumentai nuo klaidų saugo ir mokyklų vadovus. Tiesa, kartais tenka priimti mokyklos bendruomenei patogų sprendimą, gerą ir teisingą, visapusiškai įvertintą iki apsisprendimo. O juk ne visi ir visada apsidžiaugia pokyčiu, mokytojai kartais pasijunta nuskriausti. Visada stengiausi nenuskriausti mokytojo. Ir jaučiuosi užgyvenusi teisę patarti.
Tie dešimt metų skyriaus vedėja – tik dalis darbo, anksčiau ilgai buvau vedėjo pavaduotoja, mačiau, žinojau, supratau, kas vyksta, kuo alsuojama. Kai žinai, kas darosi, jauti, kodėl yra taip, o ne kitaip, kiek turi ištverti skyriaus vedėjas, eiti į šias pareigas jau nebūna sunku, jau neturi abejonių, ar pajėgsi. Užimdama skyriaus vedėjos pareigas žinojau, kad galima tartis su Savivaldybės administracijos vadovais, rajono vadovais, kad nepriimsiu kitiems pakenksiančių sprendimų. Visada eidavau pasitarti. Svarbu, kad turi galimybę pasitarti.
– Menkos savivaldos galios: juk nei mokyklos atidarysi, nei uždarysi be ministerijos pritarimo, ji skiria finansavimą mokytojų atlyginimams, tik ūkinės išlaidos tenka Savivaldybei. Tik kai ten, Vilniuje, jiems patogu, sako, gi savivalda gali… O ką ji gali?
– Priėjome prie sunkiausio klausimo – prie mokyklų tinklo. Jį tvarkyti yra sunkiausia. Priklausai nuo mokyklos, nuo kaimo bendruomenės, nuo vietos ir net Lietuvos politikų… Mes skyriuje matome ir suprantame, kad reikia tinklą tvarkyti ten, ten… Bet politikai nepritars, nes ten jų kaimynai, rinkėjai…
– Gerai prisimenu, kai Šilutės rajone buvo 12 tūkstančių mokinių, dabar vos 4 tūkstančius beturime. O mokyklų – tiek pat!
– Prisiminkime, kas vyko pertvarkant mokyklų tinklą rajone. Išsaugoti visas mokyklas norėjo jų vadovai ir mokytojai, mokinių tėvai, kaimų gyventojai, rajono politikai, Seimo nariai. Ir ministerija kai kam iš jų pritarė! Mes su savo siūlymais likome „ant ledo“. Štai ir pastaruoju metu, kai streikavo pedagogai, vėl pasigirdo užuominų, kad savivalda turi peržiūrėti mokyklų tinklą. Ir mūsų rajone Savivaldybės tarybos nariai nuoseklumu nepasižymi. Ypač – pedagogai. Ar tokia trumpa atmintis, kad kalbama vienaip, o netrukus – priešingai?
– O štai mokytojai kelias savaites „gyveno“ ministerijoje, nemokė vaikų ir jie, ir juos palaikantieji. Dar žiemos, pavasario atostogos ir jau egzaminai…
– Man baisu… Tu pasirinkai mokytojo kelią. Tau patikėtas vaikas, jo ateitis. Nereikėjo įvesti etatinio darbo apmokėjimo. Mokytojo darbo krūvis priklauso nuo kontaktinių valandų. Kaip galima tai įmontuoti į etatą? Niekaip. Reikėjo didinti koeficientus. Kam čia reikėjo tų trijų kišenių? Pirmoji – pamokos, antroji – pasiruošimas pamokoms, darbų taisymas, vadovavimas klasei, trečioji – darbas bendruomenėje – tai šventės, renginiai, projektai. Ir procentais tos kišenės sujauktos. Palikta daug teisės skirstyti direktoriams. Ir tai sukėlė nepasitenkinimą, nes mokyklose radosi nevienodumo. Tai žinodami mokytojai pyksta. Pertvarkai ruoštasi juk ilgai – buvo bandomosios savivaldybės. Tik kaip ten sekėsi, nežinome, nėra duomenų. Juk būna darbo grupės, jose yra ir praktikų. Kodėl taip nuklystama? Niekas nepavydėtų mokytojui to 1000 eurų atlyginimo. Sunkus jo darbas. Tačiau negali gauti vienodo atlyginimo mokytojas kaime, kur klasėje 11 mokinių, ir Šilutės mieste, kur mokinių klasėje 30. Nėra kitos išeities – teks tvarkyti mokyklų tinklą.
– Išėjus iš darbo atsiveria marios laisvo laiko…
– Kol kas mėnesiui su vyru vyksime į JAV pas dukrą. Nemačiau mažosios anūkės. Noriu priglausti. Kaip močiutė esu to netekusi. Savo vaikams esi nedavęs tiek, kiek galėtumei ir norėtumei duoti anūkui. Meilė jam kitokia. Noriu skirti laiko sau. Skaitysiu knygas, jas labai mėgstu. Tik vis laiko tam trūko. Turėjau svajonę kurti rūbus, siūti – visada to labai norėjau. Mėgstu gaminti, per visas šventes vaišes paruošiu pati. Ir gaminu skaniai. O gal eisiu į politiką? Tik ten nenorėčiau būti minima, kad neturiu savo nuomonės ar ją keičiu. Lieku Šilutėje, susitiksime įvairiuose renginiuose, šventėse. Dar turiu pasirūpinti ir savo sveikata.
Atsisvekinau su mokyklų direktoriais. Gaila skirtis. Nė vienas man nieko blogo nepadarė. Mes visada gražiai sutardavome, neteko susipykti. Man ilgai rūpės ir mokyklos, ir skyriaus reikalai, ir kaip gyvena direktoriai, net kokie Savivaldybės sprendimai. Viską seksiu.
Kalbėjosi
Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite