Beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

kraujospūdis

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Negydoma hipertenzija gali turėti sunkių sveikatos pasekmių. Negana to, dažnai ji nepastebima dėl simptomų nebuvimo.

BENU vaistininkė Greta Vaitoškaitė bei profesorė, gydytoja Olivija Dobilienė dalinasi gyvybę gelbstinčiais patarimais.

Negailestinga statistika

Naujausiais 2023 m. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje hipertenzija serga beveik 1,28 mlrd. žmonių, iš kurių dauguma (du trečdaliai) gyvena mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Globaliai hipertenzija serga maždaug 1 iš 4 vyrų ir 1 iš 5 moterų.

„Reguliarus kraujospūdžio matavimas yra gyvybiškai svarbu valdant hipertenziją. Negydoma hipertenzija gali sukelti pavojingų sveikatos problemų – širdies priepuolius, insultą ar net organų pažeidimus. Laiku nesiėmus priemonių, žmogaus gyvenime tai gali tapti uždelsto veikimo tiksinčia bomba“, – tikina vaistininkė.

G. Vaitoškaitė ragina žmones, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus, reguliariai tikrintis kraujospūdį. Net jei namuose neturite aparato, ji kviečia pasinaudoti proga ir nueiti pas gydytoją ar į vaistinę, kur tai yra nemokama.

G. Vaitoškaitė rekomenduoja įsisavinti sveikos gyvensenos įpročius kraujospūdžiui valdyti. Tai – subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, streso valdymas ir žalingų įpročių, pvz., rūkymas ir alkoholio vartojimas, ribojimas. Turintiems aukštą kraujospūdį taip pat gali būti naudingos tam tikros natūralios priemonės, pavyzdžiui, krapų arbata, kakava, gudobelės vaisiai ir valerijono šaknys.

Kraujospūdį svarbu matuotis taisyklingai, bent 30 minučių prieš matavimą vengti kavos ir rūkymo, nesimatuoti po persivalgymo ar intensyvaus fizinio krūvio. Prieš matavimą 5 minutes ramiai pasėdėti ir įsitikinti, jog teisingai uždėta rankos manžetė.

BENU vaistinėse galima ne tik pasitikrinti kraujospūdį, bet ir įvertinti kūno kompoziciją. Šis vertinimas suteikia vertingų žinių apie įvairius kūno audinius – riebalus, raumenis ir visceralinius riebalus. Šios įžvalgos padeda nustatyti tinkamą mitybą ir fizinį aktyvumą bei gali padėti užkirsti kelią lėtinėms ligoms, pvz., diabetui, arterinei hipertenzijai ir koronarieiė širdies ligai. 

Pagrindinis kaltininkas – nesveika gyvensena

Pasak LSMUL Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovės prof. dr. Olivijos Dobilienės, arterinė hipertenzija, kai kraujospūdis nuolat yra 140 mmHg sistolinis ir 90 mmHg diastolinis arba didesnis, yra didelė sveikatos problema.

„PSO skelbiama statistika kelia nerimą: apie 46 proc. suaugusiųjų, sergančių hipertenzija, nežino apie savo būklę. Tik mažiau nei pusei suaugusiųjų (42 proc.) ji diagnozuojama ir gydoma. Ir tik maždaug 1 iš 5 suaugusiųjų (21 proc.), sergančių hipertenzija, yra tinkamai kontroliuojama“, – įspėja kardiologijos specialistė.

Prof. O. Dobilienė pabrėžia, kad hipertenzija yra pagrindinė ankstyvos mirties priežastis visame pasaulyje, o vienas iš pasaulinių neužkrečiamųjų ligų tikslų – 2010-2030 m. bent trečdaliu sumažinti hipertenzijos paplitimą. Didžiausias hipertenzijos iššūkis yra tas, kad asmenys, kurių kraujospūdis yra nedidelis arba vidutiniškai padidėjęs, gali nejausti jokių simptomų.

„Vienintelis būdas tai sužinoti – pasitikrinti kraujospūdį. Negydoma hipertenzija gali sukelti rimtų komplikacijų, miokardo infarktą, insultą, aortos plyšimą, širdies nepakankamumą, inkstų funkcijos sutrikimų“, – imtis priemonių ragina ekspertė.

Gydytoja išskiria, jog arterinei hipertenzijai didelę įtaką daro  nesveika mityba, fizinis pasyvumas, tabako ir alkoholio vartojimas, antsvoris ar nutukimas. Kiti nekontroliuojami veiksniai yra tokie: genetinis paveldimumas, vyresnis nei 65 metų amžius ir gretutinės ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas ar inkstų ligos, taip pat turi įtakos.

„Aukštą kraujospūdį gali padėti sumažinti gyvenimo būdo pokyčiai. Patartina valgyti sveiką, mažai druskos turintį maistą, numesti svorio, jei turite antsvorio, būti fiziškai aktyviems ir mesti rūkyti. Diagnozavus aukštą kraujospūdį, gydytojai dažnai skiria vaistų derinį. Tai padeda užtikrinti optimalią spaudimo kontrolę. Tačiau siektinas kraujospūdis gali skirtis priklausomai dar ir nuo kitų paciento sveikatos sutrikimų“, – sako O. Dobilienė

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nepasiturintiems šalies gyventojams – maisto produktai ir higienos priemonės

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalijama ir rugpjūčio, spalio bei gruodžio mėnesiais. Kartu su birželio ir gruodžio mėnesių maisto produktais gyventojai sulauks ir paramos higienos priemonėmis. „Maisto dalijimas yra viena iš valstybės teikiamos paramos formų, kuri padeda nepasiturintiems ar sunkumų patiriantiems žmonėms. Valstybės teikiama parama visada pasiekia tuos, kam pagalbos reikia labiausiai“, – sako socialinės apsaugos

Kuo svarbūs mineraliniai papildai galvijams?

Mineralinės medžiagos karvių organizme užtikrina fiziologines reakcijas ir apykaitos procesus. Šios medžiagos  dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, įeina į kai kurių fermentų sudėtį. Jos įtakoja gyvulių produktyvumą, augimo intensyvumą bei reprodukcines funkcijas. Pagrindinis mikroelementų šaltinis atrajotojams – augalinės kilmės pašarai Mikroelementų kiekį pašaruose ir gyvulio organizme lemia daug veiksnių: dirvožemis, aplinkos sąlygos, pašarų ruošimo ir konservavimo būdas, antagonistiniai mineraliniai elementai, skirtingų pašarų santykis racione. Cheminiai elementai, būtini organizmui egzistuoti, vadinami biogeniniais elementais. Atsižvelgiant į keletą kriterijų, jie skirstomi į makro- ir

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Taip pat skaitykite