Baldininkų idėja nutapyti Šilutės miesto metraštį įsibėgėja

Jau buvome informavę, kad baldininkai pasiryžo įamžinti Šilutės miesto ir vienos seniausių miesto įmonės baldų gamybos fabriko istoriją ant AB „Šilutės baldai“ tinkuotos tvoros Klaipėdos gatvėje. Kokie istoriniai įvykiai, datos turėtų atsispindėti tapytoje sienoje, sprendė ir patys šilutiškiai.

SBA koncerno viešųjų ryšių vadovė Virginija Dunauskienė ir AB „Šilutės baldai“ vadovė Asta Dijokienė apžvelgė balsavimo rezultatus.

Buvo galima balsuoti
Mintis nutapyti Šilutės miesto metraštį, į jį įkomponuojant ir seniausios miesto įmonės – „Šilutės baldų“ – istoriją kilo patiems baldininkams, minintiems įmonės veiklos 125-ąsias metines. Baldininkų idėja sulaukė pritarimo Savivaldybėje. Kūrybinio potencialo šiai idėjai įgyvendinti ieškota savame mieste, Šilutės r. vaikų meno mokyklos Dailės skyriuje. Šį rudenį baldininkai pasirašė trišalę partnerystės sutartį su Šilutės r. savivaldybe ir Vaikų meno mokykla.
Miesto ir įmonės istorijos metraštis bus tapomas ant baldų įmonės tvoros Klaipėdos gatvėje, kurios plotas viršija 500 kv. metrų. Sąrašas Šilutei reikšmingų datų, įvykių ir asmenybių, kurios turėtų būti pavaizduotos ištapytoje sienoje, paskelbtas AB „Šilutės baldai“ tinklapyje. Savo nuomonę pareikšti ir balsuoti buvo galima iki gruodžio 5 d. Speciali komisija apibendrino balsavimo rezultatus. Su jais susipažinti ir apie juos pranešti „Pamario“ laikraščio skaitytojams buvome pakviesti į baldininkų buveinę.
Komisiją ir spaudos atstovus svetingai sutiko įmonės direktorė Asta Dijokienė ir SBA koncerno viešųjų ryšių vadovė Virginija Dunauskienė. Turėjome puikią galimybę pasigrožėti kalėdine nuotaika spinduliuojančia įmonės aplinka. Išmoningos kalėdinės kompozicijos puošia administraciją ir kiekvieną įmonės cechą. Kasmet įmonė viena iš pirmųjų mieste įžiebia eglutes puošiančias girliandas.
Kalėdine nuotaika spinduliuoja ir posėdžių salė, kur buvo aptarti balsavimo rezultatai. Įmonės vadovė Asta Dijokienė pasidžiaugė, kad šilutiškiai aktyviai balsavo – sulaukta 700 atsiliepimų. Bendruomenės nuomonė svarbi, iš sąrašo nebus išbraukta nė vieno, nors ir vieną balsą pelniusio įvykio ar asmenybės.

Vilma Griškevičienė patikino, kad idėjų bagažas dar neišseko.

Šilutiškiai neliko abejingi
Renkant istorinius faktus ir datas daug darbo įdėjo kultūros darbuotojai, Šilutės H. Šojaus muziejininkai, istorikas Ignas Giniotis, bibliotekininkai. Ne kartą visi buvo susitikę, diskutavo, tobulino sąrašą ir tik tuomet jį atidavė miestelėnų teismui. Tai šilutiškiai, kaip jau minėjome, galėjo padaryti balsuodami už kurį nors įvykį ar asmenybę baldų įmonės interneto svetainėje.
Balsavusieji įsitikinę, kad vienas svarbiausių akcentų turėtų būti potvynis. Už potvynį tapybos darbe balsavo 74. Tik 10-12 balsų atsilieka kiti istorijos faktai: XX a. pr. Šyšos senvagėje įrengtas uostas ir nuo XVI a. pab. Šilutę garsinę turgūs.
50 šilutiškių įsitikinę, kad tapybinės sienos kuriame nors kampelyje turi būti pavaizduotas faktas, kad 1944 m. mieste tebuvo likę vos 7 senbuviai. Šilutiškiai nepamiršo balsuoti už idėjos iniciatorius baldininkus, įvertindami, kad ši įmonė, skaičiuojanti 125-uosius metus, niekada nebuvo nutraukusi ne tik veiklos, bet ir veiklos pobūdžio nekeitė, kad šioje įmonėje visada atsirasdavo darbo miestelėnų šeimoms.
Iš asmenybių, kurios turėtų būti pavaizduotos, daugiausia balsų atiduota Hermanui Zudermanui, Hugo Šojui, Vydūnui. Šilutiškiai pritarė, kad sienoje, kuri taps gyva istorijos liudininke, turėtų būti pavaizduotos asmenybės: Petras Jakštas, Georgas Talatas, Jurgis Zauerveinas, Vilius Bajoras, Ernstas Ankeris, Adalbertas Becenbergeris, Vilhelmas Ernstas Berbomas, Otas Hofmanas, Karlas Vilhelmas Sekuna, knygininkai Rudolfas Štalis ir Fridrichas Adolfas Štalis, Fridrichas Vilhelmas Siebertas, Johanas Karlas Zembrickis.
Iškart po Naujųjų
Jau pirmomis 2016 metų dienomis, po atostogų, Dailės skyriaus mokiniai pradės kurti eskizus. Vaikų meno mokyklos vadovo pareigas laikinai einantis Arnoldas Milukas šmaikštavo, kad dviejų lapų sąrašas ir 500 kv. metrų „drobė“ – įmonės siena – jam asocijuojasi su filmo „Dvylika kėdžių“ siužetu ir Kisos Vorobjaninovo personažu…
Dailės skyriaus bendruomenės laukia rimtas uždavinys sumanymą kūrybiškai įgyvendinti. A. Milukas įsitikinęs, kad vaikai turi savitą požiūrį, regėjimą, tačiau šis kūrybinis procesas pareikalaus naujų žinių. Mokiniai bus pakviesti į susitikimą su profesionaliu gatvės meno tapytoju, studijos „Gyva grafika“ menininku Tadu Šimkumi, kuris kartu su kolega mokinių eskizus perkels ant sienos. Eskizams kurti laiko yra iki balandžio, pirmieji potėpiai ant sienos turėtų atsirasti minint 505-ąsias Šilutės paminėjimo istoriniuose šaltiniuose metines.
Vizualusis miesto metraštis bus tapomas iki rugsėjo. Koncernas yra pažadėjęs dažų, Savivaldybė įsipareigojo rekonstruoti gatvę. Tikimasi, kad vizualinis miesto metraštis patrauks pravažiuojančiųjų dėmesį. Palikę transporto priemones stovėjimo aikštelėse, svečiai galės pėsčiomis ateiti prie sienos ir ją skaityti, gal net prisėsti ant suolelio, o gal ir kavos puodelį išgerti ir pamojuoti pralenkiantiems pro šalį. Natūralu, kad miesto metraštį ant sienos studijuos ir šilutiškiai. Tikėtina, kad sienoje bus užkoduotų mįslių, užrašytų šmaikščių posakių lietuvininkų tarme, priversiančių galvas pasukti ne tik miesto svečius, bet ir vietinius.
Siena taps interaktyvi. Prie jos darytos asmenukės paplis interneto erdvėse, populiarindamos Šilutės vardą pasaulyje. AB „Šilutės baldai“ direktorė Asta Dijokienė įsitikinusi, kad siena bus informatyvi, tapybiška, paslaptinga, joje kiekvienas ras visokiausių burtų…
Šilutės r. savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė patikino, kad idėjų bagažas dar neišseko.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip atrasti kokybišką sausą maistą šunims?

Šiuolaikinėje rinkoje gausu įvairių rūšių sauso šunų maisto. Tai sudaro pagrindą dvejoti, kaip rasti tą tinkamą. Tiesa, yra šeimininkų, kurie sauso maisto net neduoda savo augintiniams, tačiau anot specialistų, šuo turi gauti bent šiek tiek sauso maisto davinio. Kas tinka vienam, nereiškia, kad tiks kitam Reikia pripažinti faktą, kad šunys, kaip ir  žmonės yra skirtingi, todėl renkantis maistą, kiekvienas turi savo savitą skonį. Sausas maistas mylimiems šunims gali būti pagamintas iš įvairių maisto produktų: nuo elnienos iki daržovių, todėl atrasti

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tai nurodyta Aplinkos ministerijos darbo grupės dėl organinių ir medienos statybos medžiagų visuomeninių pastatų statybai pateiktoje ataskaitoje. Joje taip pat pažymėta galimybė tokius pastatus statyti aukštesnius, nei kad dabar numato teisės aktai. Balandžio mėnesį suformuotos darbo grupės ataskaitoje pateiktas veiksmų planas tikslui pasiekti – statyti statinius iš atsinaujinančių išteklių (organinių, medinių) konstrukcijų, kurios sudarytų 50 proc. statybinių medžiagų. Nors šiuo

Lietuvos paštas planuoja dvigubai išplėsti paštomatų tinklą

Lietuvos paštas paskelbė viešąjį konkursą, kuriuo planuoja įsigyti iki 280 naujų paštomatų. Įgyvendinant paštomatų plėtrą, ateinančiais metais bus įrengta 80 naujų LP EXPRESS paštomatų, o likusią įrangą planuojama įsigyti iki 2025 metų. „Jau kelis metus stebime tendenciją, kai siunčiamų daiktų kiekis auga, o laiškų – mažėja. Pandemijos laikotarpiu visuomenės apsipirkimo bei siuntimo įpročiai dar sparčiau keitėsi – stipriai augo siuntų segmentas. Klientai ypač pamėgo paštomatus kaip greitą, patogų ir aplinkai draugiškesnį siuntimo būdą. Prognozuojame, kad tokie siuntimo įpročiai išliks ir

Ligonių kasos vaiko sveikatos pažymėjimais ragina pasirūpinti iš anksto

Nors iki naujų mokslo metų pradžios dar geras mėnuo, ligonių kasos jau dabar primena tėvams apie būtinybę atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Vizito pas šeimos gydytojus raginama neatidėlioti, nes rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti pasitikrinti atėjusiųjų eilės. Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės – jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos

Taip pat skaitykite