Baldininkų idėja nutapyti Šilutės miesto metraštį įsibėgėja

Jau buvome informavę, kad baldininkai pasiryžo įamžinti Šilutės miesto ir vienos seniausių miesto įmonės baldų gamybos fabriko istoriją ant AB „Šilutės baldai“ tinkuotos tvoros Klaipėdos gatvėje. Kokie istoriniai įvykiai, datos turėtų atsispindėti tapytoje sienoje, sprendė ir patys šilutiškiai.

SBA koncerno viešųjų ryšių vadovė Virginija Dunauskienė ir AB „Šilutės baldai“ vadovė Asta Dijokienė apžvelgė balsavimo rezultatus.

Buvo galima balsuoti
Mintis nutapyti Šilutės miesto metraštį, į jį įkomponuojant ir seniausios miesto įmonės – „Šilutės baldų“ – istoriją kilo patiems baldininkams, minintiems įmonės veiklos 125-ąsias metines. Baldininkų idėja sulaukė pritarimo Savivaldybėje. Kūrybinio potencialo šiai idėjai įgyvendinti ieškota savame mieste, Šilutės r. vaikų meno mokyklos Dailės skyriuje. Šį rudenį baldininkai pasirašė trišalę partnerystės sutartį su Šilutės r. savivaldybe ir Vaikų meno mokykla.
Miesto ir įmonės istorijos metraštis bus tapomas ant baldų įmonės tvoros Klaipėdos gatvėje, kurios plotas viršija 500 kv. metrų. Sąrašas Šilutei reikšmingų datų, įvykių ir asmenybių, kurios turėtų būti pavaizduotos ištapytoje sienoje, paskelbtas AB „Šilutės baldai“ tinklapyje. Savo nuomonę pareikšti ir balsuoti buvo galima iki gruodžio 5 d. Speciali komisija apibendrino balsavimo rezultatus. Su jais susipažinti ir apie juos pranešti „Pamario“ laikraščio skaitytojams buvome pakviesti į baldininkų buveinę.
Komisiją ir spaudos atstovus svetingai sutiko įmonės direktorė Asta Dijokienė ir SBA koncerno viešųjų ryšių vadovė Virginija Dunauskienė. Turėjome puikią galimybę pasigrožėti kalėdine nuotaika spinduliuojančia įmonės aplinka. Išmoningos kalėdinės kompozicijos puošia administraciją ir kiekvieną įmonės cechą. Kasmet įmonė viena iš pirmųjų mieste įžiebia eglutes puošiančias girliandas.
Kalėdine nuotaika spinduliuoja ir posėdžių salė, kur buvo aptarti balsavimo rezultatai. Įmonės vadovė Asta Dijokienė pasidžiaugė, kad šilutiškiai aktyviai balsavo – sulaukta 700 atsiliepimų. Bendruomenės nuomonė svarbi, iš sąrašo nebus išbraukta nė vieno, nors ir vieną balsą pelniusio įvykio ar asmenybės.

Vilma Griškevičienė patikino, kad idėjų bagažas dar neišseko.

Šilutiškiai neliko abejingi
Renkant istorinius faktus ir datas daug darbo įdėjo kultūros darbuotojai, Šilutės H. Šojaus muziejininkai, istorikas Ignas Giniotis, bibliotekininkai. Ne kartą visi buvo susitikę, diskutavo, tobulino sąrašą ir tik tuomet jį atidavė miestelėnų teismui. Tai šilutiškiai, kaip jau minėjome, galėjo padaryti balsuodami už kurį nors įvykį ar asmenybę baldų įmonės interneto svetainėje.
Balsavusieji įsitikinę, kad vienas svarbiausių akcentų turėtų būti potvynis. Už potvynį tapybos darbe balsavo 74. Tik 10-12 balsų atsilieka kiti istorijos faktai: XX a. pr. Šyšos senvagėje įrengtas uostas ir nuo XVI a. pab. Šilutę garsinę turgūs.
50 šilutiškių įsitikinę, kad tapybinės sienos kuriame nors kampelyje turi būti pavaizduotas faktas, kad 1944 m. mieste tebuvo likę vos 7 senbuviai. Šilutiškiai nepamiršo balsuoti už idėjos iniciatorius baldininkus, įvertindami, kad ši įmonė, skaičiuojanti 125-uosius metus, niekada nebuvo nutraukusi ne tik veiklos, bet ir veiklos pobūdžio nekeitė, kad šioje įmonėje visada atsirasdavo darbo miestelėnų šeimoms.
Iš asmenybių, kurios turėtų būti pavaizduotos, daugiausia balsų atiduota Hermanui Zudermanui, Hugo Šojui, Vydūnui. Šilutiškiai pritarė, kad sienoje, kuri taps gyva istorijos liudininke, turėtų būti pavaizduotos asmenybės: Petras Jakštas, Georgas Talatas, Jurgis Zauerveinas, Vilius Bajoras, Ernstas Ankeris, Adalbertas Becenbergeris, Vilhelmas Ernstas Berbomas, Otas Hofmanas, Karlas Vilhelmas Sekuna, knygininkai Rudolfas Štalis ir Fridrichas Adolfas Štalis, Fridrichas Vilhelmas Siebertas, Johanas Karlas Zembrickis.
Iškart po Naujųjų
Jau pirmomis 2016 metų dienomis, po atostogų, Dailės skyriaus mokiniai pradės kurti eskizus. Vaikų meno mokyklos vadovo pareigas laikinai einantis Arnoldas Milukas šmaikštavo, kad dviejų lapų sąrašas ir 500 kv. metrų „drobė“ – įmonės siena – jam asocijuojasi su filmo „Dvylika kėdžių“ siužetu ir Kisos Vorobjaninovo personažu…
Dailės skyriaus bendruomenės laukia rimtas uždavinys sumanymą kūrybiškai įgyvendinti. A. Milukas įsitikinęs, kad vaikai turi savitą požiūrį, regėjimą, tačiau šis kūrybinis procesas pareikalaus naujų žinių. Mokiniai bus pakviesti į susitikimą su profesionaliu gatvės meno tapytoju, studijos „Gyva grafika“ menininku Tadu Šimkumi, kuris kartu su kolega mokinių eskizus perkels ant sienos. Eskizams kurti laiko yra iki balandžio, pirmieji potėpiai ant sienos turėtų atsirasti minint 505-ąsias Šilutės paminėjimo istoriniuose šaltiniuose metines.
Vizualusis miesto metraštis bus tapomas iki rugsėjo. Koncernas yra pažadėjęs dažų, Savivaldybė įsipareigojo rekonstruoti gatvę. Tikimasi, kad vizualinis miesto metraštis patrauks pravažiuojančiųjų dėmesį. Palikę transporto priemones stovėjimo aikštelėse, svečiai galės pėsčiomis ateiti prie sienos ir ją skaityti, gal net prisėsti ant suolelio, o gal ir kavos puodelį išgerti ir pamojuoti pralenkiantiems pro šalį. Natūralu, kad miesto metraštį ant sienos studijuos ir šilutiškiai. Tikėtina, kad sienoje bus užkoduotų mįslių, užrašytų šmaikščių posakių lietuvininkų tarme, priversiančių galvas pasukti ne tik miesto svečius, bet ir vietinius.
Siena taps interaktyvi. Prie jos darytos asmenukės paplis interneto erdvėse, populiarindamos Šilutės vardą pasaulyje. AB „Šilutės baldai“ direktorė Asta Dijokienė įsitikinusi, kad siena bus informatyvi, tapybiška, paslaptinga, joje kiekvienas ras visokiausių burtų…
Šilutės r. savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė patikino, kad idėjų bagažas dar neišseko.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite