Atvelykiui – apie žibučių miškelį Pagryniuose

Pagryniuose, Šilutės priemiestyje,  reto grožio vieta: 7 arų ploto privatus miškelis išvien mėlynuoja žibuoklių žiedais. Kiek jų čia žydi, sunku ir suskaičiuoti. Vešlūs krūmeliai kelia po dešimtis žiedų. Šį pavasarį mėlynasis miškelis ypač gražus. Dabar – pats žibučių žydėjimas. O padėkos už šį sukurtą grožį nusipelno Žaliosios gatvės sodybos šeimininkai – garsūs Pamario krašto bitininkai Onutė ir Pranas Petrošiai.

Sukurti tokį žibuoklyną – ne vienerių metų darbas.

Onutė Petrošienė pasakojo, kad pirmosios žibutės čia buvo pasodintos gal prieš 10 metų. Kai tekdavę važiuoti į bityną netoli Pagėgių, kur jų augdavę beveik ant kelio. Kai greideriu lygindavo kelią, jo pakraščiuose likdavo net nustumtų, žemėmis apibertų.

Onutė, norėdama išgelbėti pasmerktų žibučių kelmelius rinko ir ne kartą parsivežė į sodybą Pagryniuose. Pasodino miškelyje 10-20 krūmelių, jų vis po kelias parsiveždama. Prigijo, augo, plėtėsi. Ir pastaraisiais metais ėmė žydėti beveik visas miškelis aplink galingą ąžuolą.

„Džiaugiuosi, einu ir einu pažiūrėti…“ – pasakojo O. Petrošienė. Anot jos, kai žibutės peržydi, jų sėklytes mėgsta skruzdės išnešioti, o tų sėklyčių kiekvienas žiedelis subrandina daug. O kur dar vakario vėjo šuorai! Todėl ir užsisėjo beveik visas miškelis. Sėklų nuskrido ir į kaimynų sklypus, bet negausiai.

Onutės Petrošienės nuotr.

Tiesa, šeimininkai miškelyje negrėbia lapų, nemeta ten sugrėbtų sodyboje, nurenka nebent medžių šakas, nes grėbstant žibutės vargu ar išlikų. Šį pavasarį į miškelį atklydo kurmiai: atrodė, kad žibučių gali ir nebelikti, nes kurmiarausis prie kermiarausio…

Onutės ir Prano Petrošių sodybą nuo žibuoklių giraitės skiria neasfaltuota Žalioji gatvė. Toks gatvės pavadinimas labai taiklus, mat per vidurį driekiasi miškelis, o jam iš šonų – Žalioji gatvė. Toks ir tas miškelis – neplatus žemės rėžis, kuriame auga drebulės, beržai, ąžuolai, ievos, klevai, o palei kraštą savininkai pasodino eglaičių.

Žibuoklių miškelis yra privati Prano Petrošiaus nuosavybė: tie keli arai teko kaip paveldėtas turtas. Sklypelis aptvertas, yra varteliai. Anot Onutės, žibutės visą laiką masino praeivių dėmesį: yra buvę tokių, kurie ėjo į miškelį, skynė žiedus, net rovė krūmelius… Ne visi suprato pastabą, kad tai privati valda, kad žibutės pasodintos, saugomos… Buvo ant didžiojo ąžuolo pakabinta supynė, bet šeimininkai jos atsisakė.

Jeigu kam tektų pro šalį eiti, važiuoti, verta stabtelėti trumpoje Žaliojoje gatvėje, pasigrožėti žibučių miškeliu, tačiau vidun veržtis neverta – viskas gerai matosi ir nuo žvyrkelio. O skinti ryškiai mėlynus žiedus ar net išrauti krūmelį kam kiltų ranka! Ar negana pasigrožėti vaizdu, kai tarsi dangus ant žemės nusileido, dar galima ir nusifotografuoti.

Tiesa, kaimyno sklypelyje iš toli pargabentas žibuokles ir pasodintas neaptvertame plote palei kelią kažkas per porą metų išraustė. Tik kažin, ar labai džiugins vogtų žibuoklių kelmeliai…

Stasė Skutulienė

2 komentarai

  • Birute

    Saunuoliai mano giminaiciai!!! Mes is Vilniaus atvaziuojame ir visada dziaugiames ir didziuojames ju sodyba. Jie saunuoliai, ju fantazija beribe…. o si zibuokliu pievele, kazkas nuostabaus…….. PAVYZDYS VISIEM LIETUVIAM! Sekmes Onute ir Pranai. Gal ka dar sumastysite…..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kartono vartojimo nauda ir picų dėžės

Pakavimo priemonės reikalingos daugeliu gyvenimo atvejų: kai norima į dėžes sandariai sudėti daiktus, nes tenka kraustytis; dėžės reikalingos konditerijos gaminiams laikyti ir t. t. Dėžės kainuoja nebrangiai, todėl jas naudoja daugelis, kadangi jos tikrai palengvina gyvenimą, kuomet reikia produktus ar daiktus saugiai ir gražiai perkelti iš vienos vietos į kitą. Kartonas yra viena populiariausių pakavimo medžiagų, mat tai švari ir ekologiška medžiaga, kurią galima perdirbti, kainuoja nebrangiai. Kartonas yra paveikus klimatiniams veiksniams, todėl greitai suyra, tinka antriniam naudojimui. Dėžės pagal

Kodėl verta rinktis kačių maistą „Ontario“?

Katės – vienos iš mylimiausių naminių gyvūnų, kurioms patinka šiluma ir dėmesys. Dauguma kačių gyvena namuose ir į lauką eina tik kartu su šeimininkais, todėl derėtų užtikrinti visas sąlygas, kad augintinis namuose jaustųsi gerai ir jam tikrai nieko netrūktų. Tai padaryti nėra sunku, nes dauguma gyvūnų mėgsta tai, ką išrenka šeimininkas. Išsirinkti geriausius daiktus ir maisto produktus gali padėti konsultantas, kuris yra gyvūnų parduotuvėje, taip pat veterinaras ar internetinėse parduotuvėse esantys aprašai, skirti apibūdinti kačių daiktams ar maisto produktams. Šie

Maisto produktų tausojimo gudrybės: nuo šaldytuvo lentynėlių paslapčių iki šaldytų avokadų ir acte mirkytų uogų

Tausoti, saugoti ir veltui nešvaistyti maisto. Tokios tvarumo idėjos šiuo metu yra ne tik labai populiarios: jos taip pat leidžia gyventi taupiau, sąmoningiau ir kuo ilgiau mėgautis maisto produktų šviežumu. Visgi neretai tenka susidurti su galvosūkiu, kaip to pasiekti savo virtuvėje. Gudrybės šaldytuve Didelę dalį pasaulio užkariavusi sąmoningo maisto vartojimo filosofija sėkmingai kelią skinasi ir į lietuvių virtuves. Todėl šį, vis dažnesnį šalies gyventojų pasirinkimą sveikinanti „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tikina – švaistyti mažiau reiškia gyventi

Įspūdžiai po savanorystės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje

Kiekvienas žmogus savanorystės reikšmę suvokia savaip. Standartinis apibrėžimas skamba taip: įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunama piniginio atlygio.   O kas mums yra savanorystė? Iš pradžių ši veikla mums reiškė papildomą 0,25 balą, kuris būtų priskaičiuojamas stojant į universitetą. Tačiau laikui bėgant supratome, jog savanorystė yra kur kas daugiau. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje praleistos valandos virto ne tik malonumo, džiaugsmo, bet ir pažinimo šaltiniu.

Taip pat skaitykite