„Atsiverkime: pasaulio grožis – mūsų sieloje“

Tokiais žodžiais lapkričio 22 d. prasidėjo Šilutės trečiojo amžiaus universiteto renginys, kuriame dalyvavo psichologė Rūta Gagienė, architektė, fotografė, dailininkė ir muzikantė Tatjana Petravičienė. Savo pirmosios poezijos knygos eilėmis pasidalijo Irena Šeputienė, padedama TAU literatų būrelio narių. Suaugusiųjų mokymo centro direktoriaus pavaduotoja Daiva Būdvytienė papasakojo apie suaugusiųjų mokymosi savaitės „Mokymosi pasaulis laukia. Keliaukime“ renginius. Veikė I. Šeputienės knygų ir T. Petravičienės pieštų fraktalų parodėlės.

Tatjana Petravičienė (kairėje) ir Irena Šeputienė.

Renginio vedėja Aldona Sapronaitienė, priminusi Vydūno žodžius „Tik kuriantis žmogus yra gražus“, pirmiausia pakvietė kalbėti psichologę Rūtą Gagienę. „Žmogui yra labai svarbu pažinti ir realizuoti save. Tai gali būti dainavimas, fraktalų piešimas, mezgimas. Vyresnio amžiaus žmonės turi daug galių. Jų turtas – sukaupta išmintis, patirtis, žinios. Dvasinis tobulėjimas atsiranda dalijantis – duodame ir patys turtėjame. Psichologai yra nustatę, kad labai svarbi žmogaus savivertė, kuri atsiranda iš darnos su savimi. Labai svarbi integracija – svarbu rasti savo vietą. Kūryba prie to prisideda. Kuriantis žmogus jaučiasi pakylėtas, vertingas“, – kalbėjo R. Gagienė.

Nauja aistra – fraktalai
Nors Tatjana Petravičienė jau ne pirmą kartą rengia savo pieštų fraktalų parodas, tačiau buvo žmonių, kuriems ši piešimo technika nebuvo girdėta. T. Petravičienė papasakojo, kad Irena Šeputienė paprašė sukurti melodiją dviem jos eilėraščiams iš pirmosios poezijos knygos ir padainuoti pristatyme. „Visi mes galime piešti dėl savęs, dažnas ir groti, tačiau parodyti savo kūrybą kitiems nėra taip lengva. O kai užvaldo jausmas, kad tu turi ir gali nugalėti save, nebegali sustoti, norisi dalintis“, – kalbėjo Tatjana.
Prieš keletą metų pamėgusi fotografuoti, žiūrėdama į ekrane besikeičiančias fotografijas Tatjana sakė: „Žiūrint pro fotoaparato akutę atsiveria pasaulis. Pamačius tokį grožį, neįmanoma pro jį praeiti neužfiksavus. Ir vėliau, žiūrėdama į tą vaizdą, tą dievišką grožį, išgyvenu tuos pačius jausmus“.

Fraktalo piešinį sudaro spontaniškai nupieštos linijos ir įvairių dydžių bei formų ploteliai, kurie nuspalvinami spalvotais pieštukais. Ši tapybos rūšis kilo iš Rusijos, autoriai T. Z. Polujachtova ir A. E. Komovas pavadino jį žmogaus būsenos analitinės diagnostikos, prognozės ir korekcijos fraktaliniu metodu. Terminas „fraktalas“ kilęs iš lotyniško žodžio fractus, tai reiškia „sudarytas iš dalių“.

Už susidomėjimą fraktalų piešimu autorė dėkinga savo draugei. „Padavė man baltą lapą, pieštuką ir sako: „Piešk, tu gali“. Piešiu užsimerkusi, protas nedirba, tik pasąmonė. Ranka pati piešia. Viskas išryškėja, kai pradedi spalvinti. Šiandien jau nebegaliu sustoti. Vienas po kito atsiranda nauji paveikslai“,– pasakojo T. Petravičienė. Ji yra baigusi muzikos mokyklą, jos tėvelis buvo kompozitorius ir labai norėjo, kad ir dukra rinktųsi muzikės kelią. Bet gal per daug buvo verčiama groti? Dabar grojanti savo malonumui.

Kokia lietaus spalva?
Vėliau vyko Irenos Šeputienės poezijos knygos „Lietaus spalva“ sutiktuvės. Skambant elektrinių vargonų muzikai, atliekamai T. Petravičienės, keletas TAU literatų būrelio narių perskaitė pasirinktus eilėraščius ir išsakė asmeninę refleksiją. Vida Tarozienė pasidalijo savo įžvalgomis apie knygą: „Atrodo, kad man užrašų neprireiks, pasakysiu, kas išliko mintyse po knygos perskaitymo. Kaip pirma knyga, sakyčiau, – solidi, daug eilėraščių. Vyrauja gamtos tematika, tačiau rašo ir vaikams, ir pipiriukų pribarstyta visuomenine tematika. Jos eilėraščiuose daug spalvų, judesio, „vėjas padūkęs“, „pavasaris parpėdina, klešnes pasiraitojęs“…, bet svarbiausia – Irena moka išgirsti ir tylą, pamatyti tokį rūką, kad net ir vaiduokliui reikia žvakės“.

Autorės atsivėrimas
Irena Šeputienė, vienos knygos autorė, dviejų knygų bendraautorė, papasakojo apie savo kūrybos kelią: „Viskas prasidėjo prieš ketverius metus, kai išėjau į užtarnautą poilsį ir atsirado daugiau laiko, kurį norėjosi naudingai realizuoti. Pastebėjau, kad anūkės per daug laiko praleidžia prie kompiuterių (anksčiau pradėjo mygtukus maigyti nei kalbėti) ir norėdama jas atitraukti nuo to užsiėmimo, pradėjau joms sekti pasakas.
Greitai mano žinomų pasakų atsargos išseko, tad pradėjau kurti pati. Bet kaip nustebau, kai anūkės pradėjo sakyti, kad aną kartą aš pasakojau kitaip. Taip buvau priversta jas užrašyti. Kai jau susirinko nemažas pluoštelis, išsiunčiau į „Terra Publika“ leidyklą. Praėjo pusantrų metų, kol pasakos sugulė į šią didelę gražią knygą – „365 pasakos prieš miegą“. Iš viso šioje knygoje yra 31 mano pasaka“.

Leidinį redagavo mokytoja Irena Arlauskienė, iliustravo Aurimas Liekis. I. Šeputienė pati paskaitė keletą eilėraščių ir miniatiūrą apie žiemą, kur visi žodžiai iš „ž“ raidės. Skambėjo T. Petravičienės atliekama muzika ir romansai.

Šilutės TAU rektorius Pranas Avižinis pasidžiaugė I. Šeputienės kūryba, akcentavo, kad labai svarbu, ką mes paliekame po savęs: „Ta šviesa – eilėraščiai, mintys, idėjos, kurios sklinda iš kuriančiųjų – atitenka mums visiems, mes kartu tobulėjame“.

Suaugusiųjų mokymosi savaitė
Apie Suaugusiųjų mokymosi savaitės renginius papasakojo Daiva Būdvytienė. Savaitė iš tiesų buvo turininga. Universiteto klausytojai savaitės pradžios dieną, žiūrėjo Šilutės kamerinio dramos teatro spektaklį – komediją „Pietūs vienam“. Antradienį vyko aplankyti Kintų Vydūno kultūros centrą. Trečiadienį buvo organizuota išvyka į Švėkšnos tradicinių amatų centrą. Ketvirtąją dieną edukacinis užsiėmimas vyko Žemaičių Naumiesčio etnokultūros centre. Kartu aplankytas ir Šilutės žemės ūkio mokyklos žuvininkystės praktinio mokymo centras.

Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kas yra Bonsai? Paaiškiname

bonsai

Bonsai – iš japonų kalbos pažodžiui reiškia sodinti padėkle. Kiti verčia taip – medelis ant lėkštutės. Esmė lyg ir ta pati. Visagalė Wikipedia teigia, jog tai tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas. Mums, mažai išmanantiems šiuos aspektus, bonsas yra tiesiog gražus ir egzotiškas mažas medelis vazonėlyje. Galbūt teisingiausia būtų pasakyti, jog bonsas yra iš tiesų  gražus miniatiūrinis medelis, kuriam sukurti naudojami sodininkystės metodai, asitelkiant menines priemones, kad būtų išaugintos miniatiūrinės gamtoje augančių medžių kopijos. Bonsų kūrimo procesas apima tam

Kaip išsirinkti termosą?

termosas

Ieškant idealiojo termoso, svarbu atsižvelgti į keletą esminių aspektų, kad pasirinktas produktas atitiktų asmeninius poreikius ir lūkesčius. Nors rinkoje egzistuoja daugybė variantų, nuo paprastų iki geriausių termosų, raktas į sėkmingą pasirinkimą slypi ne vien prekės ženklo populiarume, bet ir tam tikruose praktiškuose patarimuose. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis termosą. Talpa Vienas pirmųjų svarstymų turėtų būti apie termoso talpą. Apibrėžkite savo poreikius: ar dažniausiai termosą naudosite trumpoms išvykoms, ar ilgoms kelionėms? Jeigu mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje

Ką BŪTINA žinoti turintiems vaikų ir gyvenantiems užsienyje?

Gyvenimas užsienyje su vaikais gali būti įkvepiantis ir kartu iššūkių kupinas nuotykis. Šis straipsnis skirtas padėti tėvams, kurie planuoja arba jau gyvena užsienyje, suprasti pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti šeimos gerovę. 1. Teisiniai reikalavimai ir dokumentacija Pirmas ir svarbiausias žingsnis – išsiaiškinti ir įgyvendinti visus teisinius reikalavimus, susijusius su gyvenimu užsienyje: Vizos ir leidimai. Priklausomai nuo šalies, gali prireikti įvairių vizų ar leidimų gyventi su šeima. Įsitikinkite, kad jūsų ir jūsų vaikų dokumentai yra tvarkingi ir

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle. Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki

Taip pat skaitykite