Atrinkti geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai

Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ surengtuose žirgų bandymuose šįkart įvertinti 34 trakėnai.

Šilgaliuose esančiame Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ vyko trakėnų veislės žirgų vertinimai ir darbingumo bandymai. Šiemet vertinimuose dalyvavo tik Lietuvos žirgyne išauginti 34 trakėnai – iš jų 5 eržilai ir 14 kumelių.

Atrinko veisimui
Eržilų bandymuose nugalėjo žirgas Galtero, šiam žirgui suteikta kergimo licencija. Siekiant pelnyti veislinį pripažinimą ir tarptautiniu mastu, kitąmet su šiuo žirgu planuojama dalyvauti 100 dienų trunkančiuose testavimuose, Lenkijoje. Be to, žirgas bus ruošiamas sportui ir bus siekiama atskleisti geriausias jo darbines savybes. Šis eržilas yra išaugintas Vilniaus žirgyne.
Vyresnio amžiaus eržilų grupėje vertinimo komisijai buvo pristatytas anglų grynakraujų veislės eržilas Šerkšnas. Jis irgi gavo kergimo licenciją. Anglų grynakraujų veislės eržilai naudojami trakėnams veisti, kaip trakėnų veislės gerintojai. Komisija gerai įvertino ir 2013 m. gimimo trakėnų veislės eržilus Ledas ir Eriksonas, bet pasiūlė juos ruošti ir pristatyti kitais metais, nes jie dar jauni.
Galutiniam vertinimui į ringą buvo išvesta ir 14 kumelių (9 išaugintos Nemuno žirgyno filiale, 5 – Vilniaus skyriuje). Tarp kumelių komisija nugalėtoja pripažino Loteriją. Ji įrašyta į Trakėnų kumelių pirmąją (pagrindinę) kilmės knygą. Šioje knygoje įrašytos kumelės papildo Lietuvos žirgyno veislinę trakėnų bandą – net 70 proc. palikuonių savybių priklauso būtent nuo kumelių genetikos. 10 kumelių įvertintos teigiamai ir įrašytos į Trakėnų antrąją kumelių kilmės knygą. Jos taip pat yra tinkamos veisimui, tačiau dalis šių kumelių bus ruošiama sportui ir pardavimui.
Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacija, dukterinė Vokietijos trakėnų asociacijos narė, vadovaujasi patvirtinta selekcine programa, kuri nustatyto vertinimo taisykes bei kriterijus. Kumelių vertinimo taisyklės Lietuvoje yra griežtesnės negu Vokietijoje, nes kumelių šuoliai čia vertinami laisvėje.
Griežtos taisyklės
Kiekvienais metais Lietuvos žirgyno trakėnų banda padidėja maždaug 80 kumeliukų, iš kurių po kelerių metų licencijuojami ir reprodukcijai tinkamais pripažįstami 2-3 eržilai ir apie 20 veisimui tinkamų kumelių.
„Pagrindinė žirgų įvertinimo sėkmė priklauso nuo zootechnikų žinių ir kvalifikacijos – jiems tenka įdėti daug pastangų, nes nuo eržilo ir kumelės parinkimo iki aukšto įvertinimo bandymuose praeina net 3-4 metai. Todėl džiaugiamės, kad mūsų žirgyne dirba tikri šios srities profesionalai. Ačiū Nemirai Stašienei ir Ramunei Jolantai Jasienei, kurių rūpesčiu galime didžiuotis puikiais trakėnų veislės žirgais“,– sakė Lietuvos žirgyno direktorius Žilvinas Tomas Badikonis.
Kiekvienais metais Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ vykstančiuose bandymuose įvertinami ir atrenkami geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai. Bandymų metu vertinamas žirgo tipas, eksterjeras, žingsnis, riščia, zovada, šuolio technika.
Šįkart žirgus vertino komisija: Vokietijos trakėnų sąjungos ekspertas Hermann Josef Vollmers, Lenkijos trakėnų vertinimo ekspertas Tomasz Siedlanowski, Lietuvos trakėnų vertinimo ekspertai Raminta Sakalauskienė ir Arūnas Jurgaitis.
Vertinimuose vadovautasi Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacijos selekcinėje programoje patvirtintomis vertinimo taisyklėmis. Renginyje dalyvavo ne tik Lietuvos, bet irsvečiai iš Lenkijos, Rusijos, Estijos ir Latvijos. Po vertinimų jie buvo pakviesti į viešą pardavimą, kur galėjo įsigyti įvairaus amžiaus ir galimybių Trakėnų veislės žirgų.
Viešas pardavimas
Į pirmą kartą surengtą viešą pardavimą susirinko nemažai trakėnų veislės žirgams neabejingų žmonių. Buvo pristatomi išvedami žirgai ir paskelbiama pradinė kaina. Tolimesnėse derybose pirkėjai galėjo siūlyti savo kainą. Antai jauna perspektyvi raitelė,beje, garsių elitinių raitelių brolių Mato ir Kristupo Petraičių sesuo Barbora Vėtra Petraitytė nusižiūrėjo kumelę Alfą, dėl kurios tebevyksta derybos.
Trakėnų žirgų veislė buvo išvesta XVIII a. viduryje, lietuviškas ir prūsiškas kumeles kryžminant su geriausiais įvairių veislių eržilais. Ši žirgų veislė išsiskiria išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru, grakštumu, gerais aliūrais ir lengvu šuoliu. Šiandien trakėnai priskiriami prie nykstančių žirgų veislių. Genofondo saugojimo funkcijas šalyje LR žemės ūkio ministerijos pavedimu įgyvendina Lietuvos žirgynas. Šiuo metu žirgyne saugomi 304 trakėnai – tai yra pasaulyje didžiausia trakėnų veislės banda.

Pamario inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite