Atrinkti geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai

Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ surengtuose žirgų bandymuose šįkart įvertinti 34 trakėnai.

Šilgaliuose esančiame Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ vyko trakėnų veislės žirgų vertinimai ir darbingumo bandymai. Šiemet vertinimuose dalyvavo tik Lietuvos žirgyne išauginti 34 trakėnai – iš jų 5 eržilai ir 14 kumelių.

Atrinko veisimui
Eržilų bandymuose nugalėjo žirgas Galtero, šiam žirgui suteikta kergimo licencija. Siekiant pelnyti veislinį pripažinimą ir tarptautiniu mastu, kitąmet su šiuo žirgu planuojama dalyvauti 100 dienų trunkančiuose testavimuose, Lenkijoje. Be to, žirgas bus ruošiamas sportui ir bus siekiama atskleisti geriausias jo darbines savybes. Šis eržilas yra išaugintas Vilniaus žirgyne.
Vyresnio amžiaus eržilų grupėje vertinimo komisijai buvo pristatytas anglų grynakraujų veislės eržilas Šerkšnas. Jis irgi gavo kergimo licenciją. Anglų grynakraujų veislės eržilai naudojami trakėnams veisti, kaip trakėnų veislės gerintojai. Komisija gerai įvertino ir 2013 m. gimimo trakėnų veislės eržilus Ledas ir Eriksonas, bet pasiūlė juos ruošti ir pristatyti kitais metais, nes jie dar jauni.
Galutiniam vertinimui į ringą buvo išvesta ir 14 kumelių (9 išaugintos Nemuno žirgyno filiale, 5 – Vilniaus skyriuje). Tarp kumelių komisija nugalėtoja pripažino Loteriją. Ji įrašyta į Trakėnų kumelių pirmąją (pagrindinę) kilmės knygą. Šioje knygoje įrašytos kumelės papildo Lietuvos žirgyno veislinę trakėnų bandą – net 70 proc. palikuonių savybių priklauso būtent nuo kumelių genetikos. 10 kumelių įvertintos teigiamai ir įrašytos į Trakėnų antrąją kumelių kilmės knygą. Jos taip pat yra tinkamos veisimui, tačiau dalis šių kumelių bus ruošiama sportui ir pardavimui.
Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacija, dukterinė Vokietijos trakėnų asociacijos narė, vadovaujasi patvirtinta selekcine programa, kuri nustatyto vertinimo taisykes bei kriterijus. Kumelių vertinimo taisyklės Lietuvoje yra griežtesnės negu Vokietijoje, nes kumelių šuoliai čia vertinami laisvėje.
Griežtos taisyklės
Kiekvienais metais Lietuvos žirgyno trakėnų banda padidėja maždaug 80 kumeliukų, iš kurių po kelerių metų licencijuojami ir reprodukcijai tinkamais pripažįstami 2-3 eržilai ir apie 20 veisimui tinkamų kumelių.
„Pagrindinė žirgų įvertinimo sėkmė priklauso nuo zootechnikų žinių ir kvalifikacijos – jiems tenka įdėti daug pastangų, nes nuo eržilo ir kumelės parinkimo iki aukšto įvertinimo bandymuose praeina net 3-4 metai. Todėl džiaugiamės, kad mūsų žirgyne dirba tikri šios srities profesionalai. Ačiū Nemirai Stašienei ir Ramunei Jolantai Jasienei, kurių rūpesčiu galime didžiuotis puikiais trakėnų veislės žirgais“,– sakė Lietuvos žirgyno direktorius Žilvinas Tomas Badikonis.
Kiekvienais metais Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ vykstančiuose bandymuose įvertinami ir atrenkami geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai. Bandymų metu vertinamas žirgo tipas, eksterjeras, žingsnis, riščia, zovada, šuolio technika.
Šįkart žirgus vertino komisija: Vokietijos trakėnų sąjungos ekspertas Hermann Josef Vollmers, Lenkijos trakėnų vertinimo ekspertas Tomasz Siedlanowski, Lietuvos trakėnų vertinimo ekspertai Raminta Sakalauskienė ir Arūnas Jurgaitis.
Vertinimuose vadovautasi Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacijos selekcinėje programoje patvirtintomis vertinimo taisyklėmis. Renginyje dalyvavo ne tik Lietuvos, bet irsvečiai iš Lenkijos, Rusijos, Estijos ir Latvijos. Po vertinimų jie buvo pakviesti į viešą pardavimą, kur galėjo įsigyti įvairaus amžiaus ir galimybių Trakėnų veislės žirgų.
Viešas pardavimas
Į pirmą kartą surengtą viešą pardavimą susirinko nemažai trakėnų veislės žirgams neabejingų žmonių. Buvo pristatomi išvedami žirgai ir paskelbiama pradinė kaina. Tolimesnėse derybose pirkėjai galėjo siūlyti savo kainą. Antai jauna perspektyvi raitelė,beje, garsių elitinių raitelių brolių Mato ir Kristupo Petraičių sesuo Barbora Vėtra Petraitytė nusižiūrėjo kumelę Alfą, dėl kurios tebevyksta derybos.
Trakėnų žirgų veislė buvo išvesta XVIII a. viduryje, lietuviškas ir prūsiškas kumeles kryžminant su geriausiais įvairių veislių eržilais. Ši žirgų veislė išsiskiria išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru, grakštumu, gerais aliūrais ir lengvu šuoliu. Šiandien trakėnai priskiriami prie nykstančių žirgų veislių. Genofondo saugojimo funkcijas šalyje LR žemės ūkio ministerijos pavedimu įgyvendina Lietuvos žirgynas. Šiuo metu žirgyne saugomi 304 trakėnai – tai yra pasaulyje didžiausia trakėnų veislės banda.

Pamario inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

5 patarimai, kad vaikelio laukimas praeitų sklandžiai

Jei šiek tiek nerimaujate dėl gimdymo, štai keletas naudingų patarimų. 1. Žinios Kiekviena moteris yra skirtinga. Mūsų kūnai yra skirtingi, mūsų kūdikiai yra skirtingi ir nebūna dviejų vienodų gimimų. Štai kodėl naudinga daugiau sužinoti apie gimdymą. Suprasdami daugiau apie savo galimybes ir kiekvieno iš jų privalumus ir trūkumus, galite jaustis labiau pasitikinti priimdama sprendimus dėl to, kaip norite pagimdyti. Taip pat galite pasikalbėti su savo akušere, jei kas nors jums ypač rūpi. Ji atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir

Moteriškos rankinės. Rekomendacijos išskirtinėms progoms

Stilinga ir kokybiška rankinė yra itin svarbus daugelio moterų aksesuaras, kuris gali pagyvinti bendrą įvaizdį. Renkantis kasdieninę rankinę, dažnai išsikeliami keli kriterijai. Svarbiausia, kad ji būtų patogi, talpi, komfortabili ir lengvai pritaikoma prie bet kokios aprangos. Todėl dažnai pasirenkamos juodos, rudos, ar šviesių spalvų rankinės. O jeigu prireikia rankinės išskirtinei progai, pvz., gimtadienio šventei, vestuvėms, darbo vakarėliui, vakarienei mieste, ar kitokiai progai, reikalavimai gali būti šiek tiek kitokie. Tokiu atveju tampa svarbu, jog rankinė būtų kompaktiška, patogi dėvėti ir kurioje

Rugsėjo 29-ąją minime šventąjį Mykolą

Kalendoriaus lapelis primena, kad rugsėjo 29-oji yra Pasaulinė širdies diena, Dagos diena, Šv. Mykolas. Proga priminti, kaip svarbu saugoti širdį                  1999 m. Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29-ą Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama 90-yje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Pasaulinę širdies dieną Lietuvoje skatina švęsti Lietuvos širdies asociacija. Šią dieną organizuojami sveikatingumo renginiai, išvykos dviračiais. Širdies veikla daug priklauso nuo taisyklingos mitybos ir žalingų įpročių. Širdžiai itin kenkia nutukimas, nejudrumas

Taip pat skaitykite