Atrinkti geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai

Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ surengtuose žirgų bandymuose šįkart įvertinti 34 trakėnai.

Šilgaliuose esančiame Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ vyko trakėnų veislės žirgų vertinimai ir darbingumo bandymai. Šiemet vertinimuose dalyvavo tik Lietuvos žirgyne išauginti 34 trakėnai – iš jų 5 eržilai ir 14 kumelių.

Atrinko veisimui
Eržilų bandymuose nugalėjo žirgas Galtero, šiam žirgui suteikta kergimo licencija. Siekiant pelnyti veislinį pripažinimą ir tarptautiniu mastu, kitąmet su šiuo žirgu planuojama dalyvauti 100 dienų trunkančiuose testavimuose, Lenkijoje. Be to, žirgas bus ruošiamas sportui ir bus siekiama atskleisti geriausias jo darbines savybes. Šis eržilas yra išaugintas Vilniaus žirgyne.
Vyresnio amžiaus eržilų grupėje vertinimo komisijai buvo pristatytas anglų grynakraujų veislės eržilas Šerkšnas. Jis irgi gavo kergimo licenciją. Anglų grynakraujų veislės eržilai naudojami trakėnams veisti, kaip trakėnų veislės gerintojai. Komisija gerai įvertino ir 2013 m. gimimo trakėnų veislės eržilus Ledas ir Eriksonas, bet pasiūlė juos ruošti ir pristatyti kitais metais, nes jie dar jauni.
Galutiniam vertinimui į ringą buvo išvesta ir 14 kumelių (9 išaugintos Nemuno žirgyno filiale, 5 – Vilniaus skyriuje). Tarp kumelių komisija nugalėtoja pripažino Loteriją. Ji įrašyta į Trakėnų kumelių pirmąją (pagrindinę) kilmės knygą. Šioje knygoje įrašytos kumelės papildo Lietuvos žirgyno veislinę trakėnų bandą – net 70 proc. palikuonių savybių priklauso būtent nuo kumelių genetikos. 10 kumelių įvertintos teigiamai ir įrašytos į Trakėnų antrąją kumelių kilmės knygą. Jos taip pat yra tinkamos veisimui, tačiau dalis šių kumelių bus ruošiama sportui ir pardavimui.
Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacija, dukterinė Vokietijos trakėnų asociacijos narė, vadovaujasi patvirtinta selekcine programa, kuri nustatyto vertinimo taisykes bei kriterijus. Kumelių vertinimo taisyklės Lietuvoje yra griežtesnės negu Vokietijoje, nes kumelių šuoliai čia vertinami laisvėje.
Griežtos taisyklės
Kiekvienais metais Lietuvos žirgyno trakėnų banda padidėja maždaug 80 kumeliukų, iš kurių po kelerių metų licencijuojami ir reprodukcijai tinkamais pripažįstami 2-3 eržilai ir apie 20 veisimui tinkamų kumelių.
„Pagrindinė žirgų įvertinimo sėkmė priklauso nuo zootechnikų žinių ir kvalifikacijos – jiems tenka įdėti daug pastangų, nes nuo eržilo ir kumelės parinkimo iki aukšto įvertinimo bandymuose praeina net 3-4 metai. Todėl džiaugiamės, kad mūsų žirgyne dirba tikri šios srities profesionalai. Ačiū Nemirai Stašienei ir Ramunei Jolantai Jasienei, kurių rūpesčiu galime didžiuotis puikiais trakėnų veislės žirgais“,– sakė Lietuvos žirgyno direktorius Žilvinas Tomas Badikonis.
Kiekvienais metais Lietuvos žirgyno filiale „Nemuno žirgynas“ vykstančiuose bandymuose įvertinami ir atrenkami geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai. Bandymų metu vertinamas žirgo tipas, eksterjeras, žingsnis, riščia, zovada, šuolio technika.
Šįkart žirgus vertino komisija: Vokietijos trakėnų sąjungos ekspertas Hermann Josef Vollmers, Lenkijos trakėnų vertinimo ekspertas Tomasz Siedlanowski, Lietuvos trakėnų vertinimo ekspertai Raminta Sakalauskienė ir Arūnas Jurgaitis.
Vertinimuose vadovautasi Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacijos selekcinėje programoje patvirtintomis vertinimo taisyklėmis. Renginyje dalyvavo ne tik Lietuvos, bet irsvečiai iš Lenkijos, Rusijos, Estijos ir Latvijos. Po vertinimų jie buvo pakviesti į viešą pardavimą, kur galėjo įsigyti įvairaus amžiaus ir galimybių Trakėnų veislės žirgų.
Viešas pardavimas
Į pirmą kartą surengtą viešą pardavimą susirinko nemažai trakėnų veislės žirgams neabejingų žmonių. Buvo pristatomi išvedami žirgai ir paskelbiama pradinė kaina. Tolimesnėse derybose pirkėjai galėjo siūlyti savo kainą. Antai jauna perspektyvi raitelė,beje, garsių elitinių raitelių brolių Mato ir Kristupo Petraičių sesuo Barbora Vėtra Petraitytė nusižiūrėjo kumelę Alfą, dėl kurios tebevyksta derybos.
Trakėnų žirgų veislė buvo išvesta XVIII a. viduryje, lietuviškas ir prūsiškas kumeles kryžminant su geriausiais įvairių veislių eržilais. Ši žirgų veislė išsiskiria išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru, grakštumu, gerais aliūrais ir lengvu šuoliu. Šiandien trakėnai priskiriami prie nykstančių žirgų veislių. Genofondo saugojimo funkcijas šalyje LR žemės ūkio ministerijos pavedimu įgyvendina Lietuvos žirgynas. Šiuo metu žirgyne saugomi 304 trakėnai – tai yra pasaulyje didžiausia trakėnų veislės banda.

Pamario inf.

Hits: 230

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite