Armalėnų aerodrome dangų raižė lėktuvų modeliai

Aviamodeliavimo mėgėjų rūpesčiu ir pastangomis po 22 metų Armalėnuose vėl buvo surengtos „Pamario taurės“ radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos. Jose dalyvavo 10 kažkada buvusios labai populiarios techninės sporto šakos atstovų iš Šilutės, Kauno, Klaipėdos miesto ir rajono.

Prieš startą varžybų dalyviai po kelis kartus tikrino, kaip veikia jų modeliai.

Visą dieną Armalėnų dangų raižė radijo bangomis valdomi labai panašūs į tikrus orlaivius modeliai. Tarp jų buvo ir didžiulė reaktyvinė čekiško mokomojo lėktuvo L-39 kopija. Teko girdėti, kad šio klaipėdiečio Valerijaus Kotikovo pagaminto lėktuvėlio vertė siekia 20 tūkst. eurų, toks esąs vienintelis Baltijos šalyse. Didesnis kaip metro ilgio modelis ne tik atrodė, bet skraidė labai įspūdingai, švilpdamas savo reaktyvine turbina. Tai, ko gero, vienintelis reaktyvinis lėktuvas, kada nors pakilęs iš Armalėnų…
Iškilmingo varžybų atidarymo metu aerodromo direktorius Valdemaras Marčiulionis pasidžiaugė atgimusiomis lėktuvų modeliuotojų varžybomis. Jis priminė, kad pirmosios aviamodelių varžybos Lietuvoje įvyko 1935 metais, o pirmasis lėktuvų modeliuotojų klubas įsisteigė 1934 m. Panevėžio apskrityje.
Aidint valstybės himnui, šalia jau plazdančių Mažosios Lietuvos bei Šilutės aviamodeliuotojų klubo „Skrydis“ vėliavų pakilo Lietuvos vėliava. Garbė ją iškelti suteikta jauniausiam varžybų dalyviui Donatui Peičiui. Po to buvo surengtas pasitarimas, kuriame aptarta varžybų eiga ir užduotys, kurias turėjo įvykdyti mažųjų lėktuvų pilotai. Buvo vertinama lėktuvų išvaizda, jų skraidymo galimybės, kurios išryškėjo atliekant įvairias skrydžių figūras.

Šilutiškis Ignas Mikalauskas varžybose dalyvavo su savo rankomis pagaminta lėktuvo „Cessna 150“ kopija.

Nors varžybose dalyvavo tik 10 modeliuotujų, iš kurių keturi buvo šilutiškiai, vienas kaunietis ir penki Klaipėdos miesto bei rajono gyventojai, savo lėktuvų atsivežė daugiau žmonių. Tik ne visi išdrįso pakelti juos į orą, bijodami dėl techninio gedimo ar valdymo klaidos sudaužyti negausiai susirinkusių žiūrovų akivaizdoje. Kartais nesisekė ir išdrįsusiems pasivaržyti. Laimė, sustojus varikliui, lėktuvėlius pavykdavo saugiai nutupdyti į aukštas žoles. Komandinėje įskaitoje šių varžybų nugalėtoja pripažinta Šilutės komanda, o nugalėtojo taurę išsivežė gargždiškis Mindaugas Grimalis skraidęs su senovinio olandiško monoplano „Pander Type D“ kopija.
Teisėju buvęs klaipėdietis lėktuvų ir sklandytuvų modeliuotojas Vladimiras Butkinas sakė, kad Armalėnų aerodromą labai mėgsta šios sporto šakos atstovai. Ko gero, čia geriausia vieta visoje Vakarų Lietuvoje bandyti savo modelius. Todėl lėktuvų modelių varikliukai čia burzgia gana dažnai, tik oficialių varžybų rečiau pasitaiko.
Šilutės aviamodeliuotojų klubo veteranas ir vadovas Ignas Mikalauskas pasakojo, kad šiuo metu mūsų mieste belikę gal 10 aktyvių modeliuotojų. Kažkada buvusi populiari techninio sporto šaka dabar apmirusi, nes nedaug kas ryžtasi skirti daugybę laisvalaikio valandų lėktuvų modeliams kurti. Tiesa, kai kurie perka pramoniniu būdu pagamintus modelius, kurių būna su elektriniais ir vidaus degimo varikliais.
Pats I. Mikalauskas sakė, kad jam labiausiai patinka viską daryti savo rankomis. Net variklius savo lėktuvams konstruoja pats, perdirbdamas benzininius žoliapjovių ar pjūklų motorus.

Vaidotas VILKAS

Prieš varžybas vyko pasitarimas, kurio metu aptartos užduotys mažųjų lėktuvų pilotams.

Klaipėdiečio Valerijaus Kotikovo reaktyvinio lėktuvo L-39 kopija buvo didžiausias ir vienintelis modelis su reaktyviniu varikliu.

Hits: 202

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite