Armalėnų aerodrome dangų raižė lėktuvų modeliai

Aviamodeliavimo mėgėjų rūpesčiu ir pastangomis po 22 metų Armalėnuose vėl buvo surengtos „Pamario taurės“ radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos. Jose dalyvavo 10 kažkada buvusios labai populiarios techninės sporto šakos atstovų iš Šilutės, Kauno, Klaipėdos miesto ir rajono.

Prieš startą varžybų dalyviai po kelis kartus tikrino, kaip veikia jų modeliai.

Visą dieną Armalėnų dangų raižė radijo bangomis valdomi labai panašūs į tikrus orlaivius modeliai. Tarp jų buvo ir didžiulė reaktyvinė čekiško mokomojo lėktuvo L-39 kopija. Teko girdėti, kad šio klaipėdiečio Valerijaus Kotikovo pagaminto lėktuvėlio vertė siekia 20 tūkst. eurų, toks esąs vienintelis Baltijos šalyse. Didesnis kaip metro ilgio modelis ne tik atrodė, bet skraidė labai įspūdingai, švilpdamas savo reaktyvine turbina. Tai, ko gero, vienintelis reaktyvinis lėktuvas, kada nors pakilęs iš Armalėnų…
Iškilmingo varžybų atidarymo metu aerodromo direktorius Valdemaras Marčiulionis pasidžiaugė atgimusiomis lėktuvų modeliuotojų varžybomis. Jis priminė, kad pirmosios aviamodelių varžybos Lietuvoje įvyko 1935 metais, o pirmasis lėktuvų modeliuotojų klubas įsisteigė 1934 m. Panevėžio apskrityje.
Aidint valstybės himnui, šalia jau plazdančių Mažosios Lietuvos bei Šilutės aviamodeliuotojų klubo „Skrydis“ vėliavų pakilo Lietuvos vėliava. Garbė ją iškelti suteikta jauniausiam varžybų dalyviui Donatui Peičiui. Po to buvo surengtas pasitarimas, kuriame aptarta varžybų eiga ir užduotys, kurias turėjo įvykdyti mažųjų lėktuvų pilotai. Buvo vertinama lėktuvų išvaizda, jų skraidymo galimybės, kurios išryškėjo atliekant įvairias skrydžių figūras.

Šilutiškis Ignas Mikalauskas varžybose dalyvavo su savo rankomis pagaminta lėktuvo „Cessna 150“ kopija.

Nors varžybose dalyvavo tik 10 modeliuotujų, iš kurių keturi buvo šilutiškiai, vienas kaunietis ir penki Klaipėdos miesto bei rajono gyventojai, savo lėktuvų atsivežė daugiau žmonių. Tik ne visi išdrįso pakelti juos į orą, bijodami dėl techninio gedimo ar valdymo klaidos sudaužyti negausiai susirinkusių žiūrovų akivaizdoje. Kartais nesisekė ir išdrįsusiems pasivaržyti. Laimė, sustojus varikliui, lėktuvėlius pavykdavo saugiai nutupdyti į aukštas žoles. Komandinėje įskaitoje šių varžybų nugalėtoja pripažinta Šilutės komanda, o nugalėtojo taurę išsivežė gargždiškis Mindaugas Grimalis skraidęs su senovinio olandiško monoplano „Pander Type D“ kopija.
Teisėju buvęs klaipėdietis lėktuvų ir sklandytuvų modeliuotojas Vladimiras Butkinas sakė, kad Armalėnų aerodromą labai mėgsta šios sporto šakos atstovai. Ko gero, čia geriausia vieta visoje Vakarų Lietuvoje bandyti savo modelius. Todėl lėktuvų modelių varikliukai čia burzgia gana dažnai, tik oficialių varžybų rečiau pasitaiko.
Šilutės aviamodeliuotojų klubo veteranas ir vadovas Ignas Mikalauskas pasakojo, kad šiuo metu mūsų mieste belikę gal 10 aktyvių modeliuotojų. Kažkada buvusi populiari techninio sporto šaka dabar apmirusi, nes nedaug kas ryžtasi skirti daugybę laisvalaikio valandų lėktuvų modeliams kurti. Tiesa, kai kurie perka pramoniniu būdu pagamintus modelius, kurių būna su elektriniais ir vidaus degimo varikliais.
Pats I. Mikalauskas sakė, kad jam labiausiai patinka viską daryti savo rankomis. Net variklius savo lėktuvams konstruoja pats, perdirbdamas benzininius žoliapjovių ar pjūklų motorus.

Vaidotas VILKAS

Prieš varžybas vyko pasitarimas, kurio metu aptartos užduotys mažųjų lėktuvų pilotams.

Klaipėdiečio Valerijaus Kotikovo reaktyvinio lėktuvo L-39 kopija buvo didžiausias ir vienintelis modelis su reaktyviniu varikliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Muziejų naktis Bitėnuose

Šeštadienį, gegužės 14 d., Bitėnus apgobė Tarptautinė muziejų naktis. Nepaisant žvarbos, Martyno Jankaus muziejuje susirinko nemažas būrys svečių. Jaukiai įsitaisę muziejaus edukacinio centro antrame aukšte, žiūrovai stebėjo paruoštą Martyno Jankaus muziejaus programą.   Vakaras prasidėjo grafikės Gražinos Didelytės spalvotų piešinių parodos pristatymu iš ciklo „Dainavo klodai“ ir „Brangiausios vietos“. Pristatyme dalyvavo menininkės kūrybinių teisių paveldėtojas, jos darbų skleidėjas ir atminimo puoselėtojas prof. Vygandas Čaplikas, kartu su parodos kuratore Vida Korn. Šioje parodoje eksponuojami menininkės darbai sukurti jai apsigyvenus Dzūkijoje, Rūdnelės

Įgyvendintas iš ES Socialinio fondo finansuojamas socialinės gerovės projektas      

Asociacija Šilutės Soroptimos klubas ir partneriai Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras bei Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Šilutės Viltis“ įgyvendino Europos Socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Socialinę gerovę kuriame drauge“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0433. Projekto tikslas-ugdyti savipagalbos ir socialinius įgūdžius socialinę atskirtį patiriantiems Šilutės gyventojams, kartu ugdant bendruomeniškumą ir savanorystę.  Šiam tikslui pasiekti suorganizuoti 108 užsiėmimai asmenims su negalia, jų šeimų nariams, vyresnio amžiaus Šilutės miesto gyventojams. Įgyvendinant projektą vyko įvadinis seminaras, 5 bendrųjų įgūdžių mokymai, 61 seminaras-praktikumas, 40 lavinamųjų užsiėmimų,

Tarp piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojų – ir ketvirtokė iš Žemaičių Naumiesčio

Paskelbti piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: viena iš jų – Ugnė Barakauskaitė, Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė. Paaiškėjo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos surengto piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: Šakių „Varpo“ mokyklos penktos klasės mokinė Austėja Pužauskaitė, Alytaus r. Butrimonių gimnazijos septintos klasės mokinys Grantas Grudzinskas, Tauragės „Versmės“ gimnazijos pirmos gimnazinės klasės mokinė Kamilė Savickaitė, Šilutės r. Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė Ugnė Barakauskaitė, Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos aštuntokė Marija Šmakotinaitė ir Visagino edukacijų centro

Kas yra debesijos ekosistema ir ką turėtumėte apie ją žinoti?

Ko gero, daugelis verslininkų, jei patys nesinaudoja debesų kompiuterija (angl. cloud computing), arba kitaip debesija, tai bent yra apie ją girdėję. Šis IT sprendimas leidžia greitai prisitaikyti ir patenkinti nuolat kintančius įmonės poreikius. Debesų kompiuterija įgalina kurti naujoviškesnius ir dinamiškesnius darbo būdus, kurie skatina verslo augimą ir suteikia konkurencinį pranašumą. Taigi šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie tai, kas yra debesijos ekosistema, kaip ji veikia ir kokiais privalumais pasižymi. Debesijos ekosistema – kas tai? Debesijos ekosistema yra sudėtinga ir dinamiška tarpusavyje

Taip pat skaitykite