Armalėnų aerodrome dangų raižė lėktuvų modeliai

Aviamodeliavimo mėgėjų rūpesčiu ir pastangomis po 22 metų Armalėnuose vėl buvo surengtos „Pamario taurės“ radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos. Jose dalyvavo 10 kažkada buvusios labai populiarios techninės sporto šakos atstovų iš Šilutės, Kauno, Klaipėdos miesto ir rajono.

Prieš startą varžybų dalyviai po kelis kartus tikrino, kaip veikia jų modeliai.

Visą dieną Armalėnų dangų raižė radijo bangomis valdomi labai panašūs į tikrus orlaivius modeliai. Tarp jų buvo ir didžiulė reaktyvinė čekiško mokomojo lėktuvo L-39 kopija. Teko girdėti, kad šio klaipėdiečio Valerijaus Kotikovo pagaminto lėktuvėlio vertė siekia 20 tūkst. eurų, toks esąs vienintelis Baltijos šalyse. Didesnis kaip metro ilgio modelis ne tik atrodė, bet skraidė labai įspūdingai, švilpdamas savo reaktyvine turbina. Tai, ko gero, vienintelis reaktyvinis lėktuvas, kada nors pakilęs iš Armalėnų…
Iškilmingo varžybų atidarymo metu aerodromo direktorius Valdemaras Marčiulionis pasidžiaugė atgimusiomis lėktuvų modeliuotojų varžybomis. Jis priminė, kad pirmosios aviamodelių varžybos Lietuvoje įvyko 1935 metais, o pirmasis lėktuvų modeliuotojų klubas įsisteigė 1934 m. Panevėžio apskrityje.
Aidint valstybės himnui, šalia jau plazdančių Mažosios Lietuvos bei Šilutės aviamodeliuotojų klubo „Skrydis“ vėliavų pakilo Lietuvos vėliava. Garbė ją iškelti suteikta jauniausiam varžybų dalyviui Donatui Peičiui. Po to buvo surengtas pasitarimas, kuriame aptarta varžybų eiga ir užduotys, kurias turėjo įvykdyti mažųjų lėktuvų pilotai. Buvo vertinama lėktuvų išvaizda, jų skraidymo galimybės, kurios išryškėjo atliekant įvairias skrydžių figūras.

Šilutiškis Ignas Mikalauskas varžybose dalyvavo su savo rankomis pagaminta lėktuvo „Cessna 150“ kopija.

Nors varžybose dalyvavo tik 10 modeliuotujų, iš kurių keturi buvo šilutiškiai, vienas kaunietis ir penki Klaipėdos miesto bei rajono gyventojai, savo lėktuvų atsivežė daugiau žmonių. Tik ne visi išdrįso pakelti juos į orą, bijodami dėl techninio gedimo ar valdymo klaidos sudaužyti negausiai susirinkusių žiūrovų akivaizdoje. Kartais nesisekė ir išdrįsusiems pasivaržyti. Laimė, sustojus varikliui, lėktuvėlius pavykdavo saugiai nutupdyti į aukštas žoles. Komandinėje įskaitoje šių varžybų nugalėtoja pripažinta Šilutės komanda, o nugalėtojo taurę išsivežė gargždiškis Mindaugas Grimalis skraidęs su senovinio olandiško monoplano „Pander Type D“ kopija.
Teisėju buvęs klaipėdietis lėktuvų ir sklandytuvų modeliuotojas Vladimiras Butkinas sakė, kad Armalėnų aerodromą labai mėgsta šios sporto šakos atstovai. Ko gero, čia geriausia vieta visoje Vakarų Lietuvoje bandyti savo modelius. Todėl lėktuvų modelių varikliukai čia burzgia gana dažnai, tik oficialių varžybų rečiau pasitaiko.
Šilutės aviamodeliuotojų klubo veteranas ir vadovas Ignas Mikalauskas pasakojo, kad šiuo metu mūsų mieste belikę gal 10 aktyvių modeliuotojų. Kažkada buvusi populiari techninio sporto šaka dabar apmirusi, nes nedaug kas ryžtasi skirti daugybę laisvalaikio valandų lėktuvų modeliams kurti. Tiesa, kai kurie perka pramoniniu būdu pagamintus modelius, kurių būna su elektriniais ir vidaus degimo varikliais.
Pats I. Mikalauskas sakė, kad jam labiausiai patinka viską daryti savo rankomis. Net variklius savo lėktuvams konstruoja pats, perdirbdamas benzininius žoliapjovių ar pjūklų motorus.

Vaidotas VILKAS

Prieš varžybas vyko pasitarimas, kurio metu aptartos užduotys mažųjų lėktuvų pilotams.

Klaipėdiečio Valerijaus Kotikovo reaktyvinio lėktuvo L-39 kopija buvo didžiausias ir vienintelis modelis su reaktyviniu varikliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kiekvienas per metus išmetame apie 140 kg maisto

Per metus Lietuvoje prarandama 393,8 tūkst. tonų maisto. Vienam Lietuvos gyventojui per šį laiką tenka apie 141 kg iššvaistyto maisto. Daugiausia – net 86 kg – jis išmeta namuose.   Rugsėjo 29 d. jau trečią kartą minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės ir verslo dėmesį į maisto švaistymo ir atliekų problemą. Maisto švaistymo mastai Lietuvoje paaiškėjo mokslininkams 2021 m. atlikus tyrimą „Maisto švaistymo ir maisto praradimų visoje maisto tiekimo grandinėje lygio ir  priežasčių nustatymas

Mirtys, apie kurių priežastis policija visuomenės neinformuoja

Tauragės apskrities VPK praneša apie aptiktus dviejų moterų kūnus. Rugsėjo 28 d. per pietus namuose Sokaičių k., Vilkyškių sen., Pagėgių sav., rastas moters, gim. 1960 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas 62 metų moters mirties priežasčiai nustatyti. Rugsėjo 28 d. pavakare namuose Laisvės al., Šilutėje, rastas moters, gim. 1963 m., kūnas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas 59 metų moters mirties priežasčiai nustatyti. Per 28 rugsėjo dienas policija pranešė apie Šilutės rajone aptiktus 7 mirusių asmenų kūnus: 3 moterų ir

Lengvųjų automobilių žibintų remontas

Šiuolaikiniuose automobiliuose yra daugybė žibintų ir šviesos šaltinių, kiekvienas iš jų atlieka tam tikrą funkciją. Tai gali būti signalizavimas kitiems eismo dalyviams apie planuojamą arba atliekamą veiksmą kelyje, aplinkos matomumo didinimas arba užtikrinimas, jog pati transporto priemonė yra matoma kitiems. Pastarąją funkciją atlieka dienos šviesos žibintai, kurie pagal kelių eismo taisykles privalo būti įjungti transporto priemonėse, nepriklausomai nuo paros laiko ar matomumo kelyje. Toks sprendimas yra priimtas, nes automobilis su įjungtais žibintais yra gerokai labiau pastebimas, nei važiuojantis be jų

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

Taip pat skaitykite