Ar tikrai Cibulinis – tinkamiausia diena sodinti svogūnus?

svogūnasSvogūnai ne tik įvairius patiekalus praturtina puikiu skoniu ir kvapu, bet pasižymi ir stebinančia nauda organizmui. Ne be reikalo juos rasite kone kiekviename darže. O kad daržovės augtų sveikos ir derlingos, verta prisiminti kelias taisykles.

Pavyzdžiui, nuo seno manoma, kad gegužės 8–oji yra būtent ta diena, kai reikia sodinti svogūnus. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviai tam ruošiasi iš anksto.

„Lietuviai kruopščiai rengiasi daržovių sodinimui ir dar ankstyvą pavasarį ima rūpintis reikalingomis prekėmis. Įvairiausių sėklų daugiausia parduodame maždaug balandžio mėnesį, tuo tarpu svogūnų sodinukų paklausa piką pasiekia dar kovą, kai žmonės juos pradeda sodinti ant palangių. Artėjant didiesiems daržininkystės darbams, kas savaitę nuosekliai didėja ir žemių, daigyklų, komposto, trąšų pirkimas“, – apie pirkėjų įpročius pasakoja V. Budrienė.

Nauda – lyg grožio piliulės

„Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė, pažymi, kad daugumos geriausių pasaulio patiekalų sudėtyje yra svogūnų. Tai būtinas daugelio sriubų ir mėsos patiekalų priedas. Šis augalas yra viena universaliausių virtuvės daržovių. Be to – ir viena sveikiausių.

Svogūnai žmonių auginami jau tūkstančius metų – net faraono Tutanchamono kape rasta šios daržovės liekanų. Į Europą svogūnai atkeliavo su romėnų legionieriais ir šimtmečiams įsitvirtino kaip nepakeičiamas liaudies medicinos elementas.

„Svogūnai jau nuo seno buvo laikomi puikia priemone nuo peršalimo ligų. Juose gausu naudingų komponentų. Tarp jų – antioksidantų ir organinių sieros junginių. Dėl jų šį daržovė pasižymi antibakteriniu, cholesterolio kiekį kraujyje mažinančiu ir priešvėžiniu poveikiu“, – apie naudą pasakoja J. Sabaitienė.

Svogūnai gali padėti ir turintiems miego problemų. Juose gausu L-triptofano – aminorūgšties, kuri veikia kaip natūralus raminamasis vaistas. Be to, reguliariai vartojami jie taip pat mažina streso lygį, kuris turi didžiulę įtaką geram ir efektyviam miegui.

Šios daržovės yra geras skaidulų šaltinis, padedantis apsisaugoti nuo vidurių užkietėjimo. Jos taip pat gerina virškinimą, nes aprūpina organizmą prebiotikais.

„Dėl vitaminų, mineralų ir antioksidantų svogūnas veikia kaip grožio piliulė. Jame esanti siera stiprina plaukus ir nagus. Svogūnas aprūpins jus B, C, K, E, A grupės vitaminais, taip pat cinku, magniu, fluoru, folio rūgštimi, geležimi, kaliu, kalciu ir siliciu“, – vardija maisto žinovė.

Ar būtina sodinti basomis?  

Lietuviai nuo seno tikėjo, kad svogūnus reikia sodinti konkrečią dieną – per Cibulinį gegužės pradžioje. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena buvo sutapatinta su šv. Stanislovo diena gegužės 8–ąją. Tačiau iki šiol daugelis laiko šią  dieną tinkamiausia svogūnams sodinti.

Lietuvoje anksčiau svogūnų sodinimas turėjo savų ritualų: jie sodinti dar neišaušus, kai danguje nebūdavo nei Mėnulio, nei Saulės. Tikėta, kad tą reikia daryti basomis, taip kuriant tvirtesnį ryšį su gamta. Be to – geriau ir poroje.

Šiomis tradicijomis tikėti ar ne – gali rinktis kiekvienas. Tačiau senoliai buvo teisūs sakydami, kad būtent gegužės pradžioje reikia imtis svogūnų sodinimo. Tą rekomenduoja ir dabartiniai specialistai. Uždelsus ilgiau, svogūnai gali būti mažesni, prastesnės kokybės. 

Reikšmės turi ne tik kada, bet ir kur bei kaip sodinsite. Daržovėms augti geriausiai tinka saulėta vieta su gerai drenuota derlinga, šiek tiek rūgščia arba neutralia dirva. Svarbu vengti sodinti svogūnus į žemę, kurioje anksčiau augo šakniavaisinės daržovės – morkos, burokėliai ar bulvės. Tačiau galima pasirinkti dirvą, kurioje auginote pupeles ar agurkus.

Svogūnus sodinkite į žemę eilėmis maždaug penkių centimetrų atstumu vienas nuo kito. Kiekvieno svogūnėlio trys ketvirtadaliai turėtų būti įkasti į žemę, o iš jos kyšoti galiukas. Pasodinus, reikėtų reguliariai ravėti ir purenti dirvą tarp augalų.

Puiki trąša – bananas

Norint gausaus svogūnų derliaus, verta pagalvoti ir apie tręšimą. Vegetacijos pradžioje pakanka komposto, tačiau vėliau galima naudoti natūralias trąšas, kurių sudėtyje yra geram svogūno augimui reikalingų fosforo ir kalio.

Tam puikiai tinka bananai, tiksliau – jų odelės. Greičiausias būdas tręšti daržo svogūnus – tai nedideliais gabalėliais supjaustytą odelę dėti tiesiai į dirvą, maždaug 5 cm gylyje. Tokiu būdu augalas palaipsniui bus aprūpinamas naudingais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis.

Taip pat galima pirmiausia išdžiovinti žieveles, sumalti jas į miltelius ir sumaišyti su žeme. Poveikis pradės matytis jau po kelių procedūrų. Vasariniai svogūnai augs vešlūs ir sveiki iki pat derliaus nuėmimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje savanorystės programą baigė dvi savanorės

Šauniosios Elzė Gružaitė ir Gabija Sragauskaitė baigė 6 mėnesių trukmės jaunimo savanoriškos tarnybos programą Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje. Šios savanorystės programos baigimo proga jaunosioms savanorėms įteiktos simbolinės atminimo dovanėlės, dėkota už nuoširdų prisidėjimą organizuojant bibliotekos kultūrinį ir profesinį darbą. Merginos džiaugėsi, kad turėjo puikią galimybę susipažinti su bibliotekos veiklomis ir įgyti naujos patirties. Dėkojame Elzei ir Gabijai už svarią pagalbą vykdant įvairias veiklas ir tikimės, kad įgytos žinios pravers ateityje! Jaunimo savanoriška tarnybos programa skirta 14-29 metų amžiaus jaunimui,

Kokia yra mulčerių paskirtis?

Mulčeriai yra specializuota žemės ūkio ir sodininkystės įranga, skirta augalų likučių, šakų, žolės ir kitų organinių medžiagų smulkinimui bei paskirstymui po dirvos paviršių. Šie įrenginiai yra neatsiejama dalis tvaraus ūkininkavimo praktikos, nes jie padeda pagerinti dirvožemio kokybę, sumažinti piktžolių augimą ir apsaugoti dirvą nuo erozijos.   Mulčerių veikimo principas  Mulčeriai naudoja įvairius mechaninius būdus organinėms medžiagoms smulkinti. Paprastai jie yra varomi traktoriaus, bet tai taip pat gali būti individualūs arba nešiojami įrenginiai. Mulčerių veikimo principas pagrįstas greitai besisukančiais peiliais arba

Kaip pirkti automobilį internetu?

Pirkti  automobilį internetu tampa vis populiaresnis būdas dėl jo patogumo ir galimybės palyginti įvairius pasiūlymus, be poreikio vykti į fizines parduotuves. Tačiau šis procesas taip pat turi savų iššūkių ir rizikų, kurių svarbu nepamiršti. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sėkmingai įsigyti automobilį internetu.  Kaip pirkti automobilį internetu?   1. Tyrimo etapas Prieš pradedant paieškas, svarbu aiškiai nusistatyti, kokio tipo automobilio jums reikia. Apsvarstykite savo biudžetą, reikiamas funkcijas (pvz., degalų sąnaudas, erdvę, saugumo funkcijas) ir pageidaujamą markę ar modelį. Naudokite internetines svetaines

Nuo bausmės besislapstantis šilutiškis norėjo gauti VSAT leidimą būti valstybės sienos apsaugos zonoje

Vileikių pasienio užkardos pasieniečiams įkliuvo šilutiškis, kuris už padarytą nusikalstamą veiką buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme, tačiau vengė ją atlikti. 2023 m. spalį policija paskelbė jo paiešką. Liepos 22 d., pirmadienio popietę, į Pagėgių pasienio rinktinės Vileikių pasienio užkardą atvyko 34-erių šilutiškis, pageidavęs gauti leidimą būti valstybės sienos apsaugos zonoje. Kam vyrui prireikė tokio leidimo (galbūt žvejybai Nemune, kurios viduriu eina valstybės siena su Rusija) ir ar būtų jį gavęs, taip ir nepaaiškėjo. Tikrindami šilutiškio pateiktus asmens dokumentus pasieniečiai nustatė,

Taip pat skaitykite