Ar tikrai Cibulinis – tinkamiausia diena sodinti svogūnus?

svogūnasSvogūnai ne tik įvairius patiekalus praturtina puikiu skoniu ir kvapu, bet pasižymi ir stebinančia nauda organizmui. Ne be reikalo juos rasite kone kiekviename darže. O kad daržovės augtų sveikos ir derlingos, verta prisiminti kelias taisykles.

Pavyzdžiui, nuo seno manoma, kad gegužės 8–oji yra būtent ta diena, kai reikia sodinti svogūnus. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviai tam ruošiasi iš anksto.

„Lietuviai kruopščiai rengiasi daržovių sodinimui ir dar ankstyvą pavasarį ima rūpintis reikalingomis prekėmis. Įvairiausių sėklų daugiausia parduodame maždaug balandžio mėnesį, tuo tarpu svogūnų sodinukų paklausa piką pasiekia dar kovą, kai žmonės juos pradeda sodinti ant palangių. Artėjant didiesiems daržininkystės darbams, kas savaitę nuosekliai didėja ir žemių, daigyklų, komposto, trąšų pirkimas“, – apie pirkėjų įpročius pasakoja V. Budrienė.

Nauda – lyg grožio piliulės

„Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė, pažymi, kad daugumos geriausių pasaulio patiekalų sudėtyje yra svogūnų. Tai būtinas daugelio sriubų ir mėsos patiekalų priedas. Šis augalas yra viena universaliausių virtuvės daržovių. Be to – ir viena sveikiausių.

Svogūnai žmonių auginami jau tūkstančius metų – net faraono Tutanchamono kape rasta šios daržovės liekanų. Į Europą svogūnai atkeliavo su romėnų legionieriais ir šimtmečiams įsitvirtino kaip nepakeičiamas liaudies medicinos elementas.

„Svogūnai jau nuo seno buvo laikomi puikia priemone nuo peršalimo ligų. Juose gausu naudingų komponentų. Tarp jų – antioksidantų ir organinių sieros junginių. Dėl jų šį daržovė pasižymi antibakteriniu, cholesterolio kiekį kraujyje mažinančiu ir priešvėžiniu poveikiu“, – apie naudą pasakoja J. Sabaitienė.

Svogūnai gali padėti ir turintiems miego problemų. Juose gausu L-triptofano – aminorūgšties, kuri veikia kaip natūralus raminamasis vaistas. Be to, reguliariai vartojami jie taip pat mažina streso lygį, kuris turi didžiulę įtaką geram ir efektyviam miegui.

Šios daržovės yra geras skaidulų šaltinis, padedantis apsisaugoti nuo vidurių užkietėjimo. Jos taip pat gerina virškinimą, nes aprūpina organizmą prebiotikais.

„Dėl vitaminų, mineralų ir antioksidantų svogūnas veikia kaip grožio piliulė. Jame esanti siera stiprina plaukus ir nagus. Svogūnas aprūpins jus B, C, K, E, A grupės vitaminais, taip pat cinku, magniu, fluoru, folio rūgštimi, geležimi, kaliu, kalciu ir siliciu“, – vardija maisto žinovė.

Ar būtina sodinti basomis?  

Lietuviai nuo seno tikėjo, kad svogūnus reikia sodinti konkrečią dieną – per Cibulinį gegužės pradžioje. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena buvo sutapatinta su šv. Stanislovo diena gegužės 8–ąją. Tačiau iki šiol daugelis laiko šią  dieną tinkamiausia svogūnams sodinti.

Lietuvoje anksčiau svogūnų sodinimas turėjo savų ritualų: jie sodinti dar neišaušus, kai danguje nebūdavo nei Mėnulio, nei Saulės. Tikėta, kad tą reikia daryti basomis, taip kuriant tvirtesnį ryšį su gamta. Be to – geriau ir poroje.

Šiomis tradicijomis tikėti ar ne – gali rinktis kiekvienas. Tačiau senoliai buvo teisūs sakydami, kad būtent gegužės pradžioje reikia imtis svogūnų sodinimo. Tą rekomenduoja ir dabartiniai specialistai. Uždelsus ilgiau, svogūnai gali būti mažesni, prastesnės kokybės. 

Reikšmės turi ne tik kada, bet ir kur bei kaip sodinsite. Daržovėms augti geriausiai tinka saulėta vieta su gerai drenuota derlinga, šiek tiek rūgščia arba neutralia dirva. Svarbu vengti sodinti svogūnus į žemę, kurioje anksčiau augo šakniavaisinės daržovės – morkos, burokėliai ar bulvės. Tačiau galima pasirinkti dirvą, kurioje auginote pupeles ar agurkus.

Svogūnus sodinkite į žemę eilėmis maždaug penkių centimetrų atstumu vienas nuo kito. Kiekvieno svogūnėlio trys ketvirtadaliai turėtų būti įkasti į žemę, o iš jos kyšoti galiukas. Pasodinus, reikėtų reguliariai ravėti ir purenti dirvą tarp augalų.

Puiki trąša – bananas

Norint gausaus svogūnų derliaus, verta pagalvoti ir apie tręšimą. Vegetacijos pradžioje pakanka komposto, tačiau vėliau galima naudoti natūralias trąšas, kurių sudėtyje yra geram svogūno augimui reikalingų fosforo ir kalio.

Tam puikiai tinka bananai, tiksliau – jų odelės. Greičiausias būdas tręšti daržo svogūnus – tai nedideliais gabalėliais supjaustytą odelę dėti tiesiai į dirvą, maždaug 5 cm gylyje. Tokiu būdu augalas palaipsniui bus aprūpinamas naudingais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis.

Taip pat galima pirmiausia išdžiovinti žieveles, sumalti jas į miltelius ir sumaišyti su žeme. Poveikis pradės matytis jau po kelių procedūrų. Vasariniai svogūnai augs vešlūs ir sveiki iki pat derliaus nuėmimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Bus kompensuojami nauji tyrimai ir procedūros

Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai ir procedūros, kurios padės efektyviau diagnozuoti ir gydyti prostatos ir krūties vėžį, žarnyno infekciją. „Siekdama užtikrinti pacientams kuo geresnį paslaugų spektro prieinamumą ir kokybę, Sveikatos apsaugos ministerija skatina naujų paslaugų diegimą į sveikatos apsaugos sistemą. Atsižvelgdami į gydymo įstaigų ir medikų bendruomenės siūlymus, taip pat medicinos mokslo pasiekimus, sudarome sąlygas Lietuvoje taikyti pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos

Lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis

Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka paviešino žinią apie kraštietį profesorių Kazį Alminą, kurio 120-osios gimimo metinės minėtos balandžio 15 d. Minime lietuvių kalbos vardyno rinkėjo bei tyrėjo profesoriaus Kazio Almino 120-ąsias gimimo metines. Tenka pripažinti, jog lietuvių kalbos mokslui nusipelnęs kraštietis nėra plačiai žinomas. Nedaug vietos jam skiriama ir kalbotyros kūrėjams skirtose publikacijose. Tuo tarpu kalbininko nuopelnai yra svarbūs ne tik lietuvių kalbos, bet ir šalies istorijai bei kultūrai. Kazys (Kazimieras) Alminas (iki 1939 m. Alminauskis) priklauso tam

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šiemet kviečia kalbėti apie Europos vertybes

Kaip ir kiekvieną pavasarį, balandžio 23-29 d., vyks Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Tai – svarbiausia metų savaitė visoms šalies bibliotekoms, pristatanti šių kultūros įstaigų veiklą ir iniciatyvas bendruomenei, kviečianti kalbėti apie bibliotekininko profesiją ir jos prestižą. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, o ją vainikuos jau tradicija tapęs masinis bibliotekininkų žygis. Šiųmetė savaitės tema „Europos šeimoje“ akcentuoja vienybę, lygybę ir vertybes. Ji pasirinkta neatsitiktinai – būtent šiemet minimas Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-metis. Pasak

Ar mums pavyks susitarti: artėja referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

Gegužės 12 d. vyks referendumas dėl Lietuvos Respublikos (LR) pilietybės išsaugojimo. Reikia susitarti svarbiu klausimu ir išsakyti pilietinę nuomonę dėl Lietuvos ateities: didesnė ar mažesnė – dviejų ar trijų milijonų piliečių valstybė bus Lietuva. Artėjantis referendumas – ne tik užsienio lietuvių klausimas, juo sprendžiama ilgametė problema. Lietuviai, išvykę po 1990 m. kovo 11 d. ir įgiję kitos valstybės pilietybę, praranda gimimu įgytą LR pilietybę. Taip Lietuva kasmet praranda apie 1 000 savo piliečių. Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos

Taip pat skaitykite