Ar Savivaldybė nutrauks sutartį su Šilutės uosto koncesininku?

Balandžio 11 d., pirmadienį, šaukiamas neeilinis Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdis. Vienas iš siūlomų svarstyti reikalų – įgalioti Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorių pradėti Šilutės prieplaukos (uosto) operatoriaus koncesijos sutarties nutraukimo procedūrą. 

Kas ta koncesija (angl. Concession)?

Privačiam subjektui suteikiama teisė vykdyti ūkinę komercinę veiklą perduodant jam viešųjų paslaugų teikimą ar kitų valstybės ar savivaldybių funkcijų atlikimą.

 

Vadovaujantis koncesijos sutartimi ir joje nustatytomis sąlygomis, koncesininkui suteikiamas leidimas vykdyti ūkinę veiklą, susijusią su infrastruktūros objektų projektavimu, statyba, plėtra, atnaujinimu, pakeitimu, remontu, valdymu, naudojimu, priežiūra, taip pat teikti viešąsias paslaugas, valdyti ir naudoti valstybės ar savivaldybės turtą, eksploatuoti gamtos išteklius.

 

Koncesininkas pagal sutartį prisiima visą ar didžiąją dalį su tokia veikla susijusios rizikos ir atitinkamas teises bei pareigas.

 

Koncesija gali būti vykdoma kuo įvairiausiose srityse, sveikatos priežiūros, energetikos sektoriuje, transporto infrastruktūroje, švietimo srityje ir kitur. Tai investavimo būdas, kai infrastruktūros projektams finansuoti panaudojamas privatusis kapitalas ir valstybės ištekliai.

 

Taip terminą “Koncesija” apibūdino Rūta Vainienė knygoje „Ekonomikos terminų žodynas“.

 

Planavo keisti koncesijos sutartį

Apie tai buvo diskutuota ir kovo 31 d. įvykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje, kuriame, atsakydamas į politikų klausimus, meras Vytautas Laurinaitis informavo, kad koncesininkui, UAB „Kintai“ (vadovas Rimgaudas Višinskas), pateikta pasirašyti pakeista koncesijos sutartis. Tuomet pranešta, kad laukiama atsakymo. Jeigu pateiktos sutarties koncesininkas nepasirašys, ji bus nutraukta.

Tokį sprendimą gali priimti tik Savivaldybės taryba.

Matyt, sutarimo nerasta, nes Taryba artėjančiame posėdyje bus svarstoma, ar suteikti įgaliojimus Savivaldybės administracijos direktoriui pradėti minimos sutarties nutraukimo procedūrą.

Iš aiškinamojo rašto

Tarybos sekretorius Andrius Jurkus politikams aiškinamajame rašte nurodo, kad šiuo metu galioja Šilutės prieplaukos (uosto) operatoriaus koncesijos sutartis, pasirašyta  Šilutės rajono savivaldybės administracijos, kaip suteikiančiosios institucijos, ir uždarosios akcinės bendrovės „Kintai“, kaip koncesininko. Koncesijų sutarčių pasirašymui (atitinkamai ir nutraukimui) reikalingas išankstinis Tarybos pritarimas.

Nutraukus Koncesijos sutartį teisės aktų nustatyta tvarka, bus parinktas naujas Šilutės prieplaukos (uosto) operatorius.

Koncesininkas nepateikė dokumentų

Savivaldybės mero potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė, kuri du kartus raštu kreipėsi į koncesininką, prašydama pateikti dokumentus, kurių pagrindu galėtų ištirti Šilutės prieplaukos uosto koncesininko veiklą, parengti bei Savivaldybės tarybai pristatyti ataskaitą dėl koncesininko veiklos atitikimo Koncesijos sutarčiai. Koncesininkas atsisakė teikti minėtus dokumentus.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad koncesininko dangstymasis komercinės paslapties sąvoka, manipuliavimas teisės aktų nuostatomis nesuponuoja jam teisės Savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto savininko funkcijas įgyvendinančiai Savivaldybės tarybai neteikti informacijos apie jos valdomą, naudojamą ir disponuojamą turtą. Traktuojama, kad koncesininkas, nepateikdamas  dokumentų mero potvarkiu sudarytai darbo grupei, vykdančiai tyrimą, pažeidė koncesijos sutarties 18.1 str. nuostatas – nesudarė sąlygų darbo grupei vykdyti koncesininko veiklos kontrolę.

Esama daugiau nesutarimų

Aiškinamajame rašte A. Jukus taip pat primena, kad 2021 m. gruodžio 30 d. audito ataskaitoje pažymėta, jog viso audito metu koncesininkas vangiai teikė reikalingus dokumentus auditui atlikti. Koncesininkas  neteikė dokumentų dėl atliktų darbų, dėl UAB „Kintai“ dalies pajamų, gautų (susijusių) pagal Koncesijos sutartį.

Teigiama, kad koncesininkas, neteikdamas duomenų, susijusių su koncesijos sutartimi, nesivadovauja Koncesijų įstatymo 65 straipsnio 8 dalimi, nustatančia, kad savivaldybės lėšų ir turto, reikiamų koncesijos sutartims įgyvendinti, panaudojimą, taip pat koncesijos sutarčių sudarymą ir įgyvendinimą tikrina savivaldybės kontrolės institucijos.

Negavusi visos reikiamos informacijos, Kontrolės ir audito tarnyba negalėjo tinkamai įvertinti koncesininko gautų pajamų, susijusių su koncesijos sutarties vykdymu, negalėjo įvertinti koncesijos sutarties bendros vertės.

Galutinį žodį dabar tars Savivaldybės taryba posėdyje.

Parengta pagal Savivaldybės inf.

_ _ _ 

Šilutės uostas

Nuotrauka iš pamarys.eu archyvo.

Apie Šilutės uostą

Šilutės uosto istorija prasideda XIX a. pradžioje. Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą Šilutės apskrities valdyba nutarė įrengti uostą, panaudojant Šyšos senvagę. Teko pagilinti ne tik senvagę, bet sutvarkyti 5 km Šyšos vagą nuo Atmatos upės iki Šilutės.

Uostas buvo sujungtas siauruoju geležinkeliu su Šilutės geležinkelio stotimi. Lėšas uostui įrengti davė miesto savivaldybė, gavusi pašalpą iš valstybės iždo, Gumbinės provincijos ir Liubeko miesto. Tuo metu uosto matmenys buvo 50×150 m, gylis 1,82 m., gelžbetoninės krantinės ilgis -120 m. Į Šilutės uostą atplaukdavo prekiniai ir keleiviniai garlaiviai iš Klaipėdos, Tilžės ir Karaliaučiaus.

Sovietmečiu nyko

Sovietmečiu prekinio uosto reikšmė mažėjo, buvusi infrastruktūra buvo apleista ir nyko. Uostas buvo rekonstruotas kelis kartus: 1975 m. sutvarkytos dalis krantinių, pastatyti kooperatiniai sandėliukai ir garažai, 1983-1987 m. keliais projektais sutvarkytos likusios krantinės, uostas tapo mažųjų ir pramoginių laivų prieplauka.

Atnaujinta 2009 metais

2009 metais Savivaldybės iniciatyva Šilutės uostas buvo atnaujintas ir modernizuotas, ko gero, tapo geriausiu ir gražiausiu uostu Lietuvoje. Čia galima gauti visas įmanomas paslaugas: nuo laivo paruošimo plaukiojimo sezonui, elektros, vandens stotelių, tualetų, dušų, mobilios degalinės iki laivo saugojimo žiemos metu.

Kuršių marias, Minijos kaimą nuo uosto skiria tik 15-20 min. plaukimo motorine valtimi.

Šilutės uosto ir kitų Nemuno deltoje ar netoli jos esančių prieplaukų modernizavimui ES skyrė beveik 13 mln. litų. Už šias lėšas buvo modernizuota ne tik Šilutės uosto akvatorija.

Uoste įrengta teritorijos vaizdo stebėjimo sistema, aptverta saugoma laivų prieplauka, talpinanti virš 100 laivelių, žiemos metu laivams saugoti skirtas naujas elingas ir 2000 kv. m  grįstų saugomų aikštelių uosto teritorijoje.

Iš Šilutės uosto vyksta ekskursijos po Pamario kraštą, Nemuno deltą, Kintus, Mingę, Ventės Ragą, organizuojama žvejyba, plaukiama į Nidą ar Juodkrantę.

Parengė Stasė Skutulienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kas yra Bonsai? Paaiškiname

bonsai

Bonsai – iš japonų kalbos pažodžiui reiškia sodinti padėkle. Kiti verčia taip – medelis ant lėkštutės. Esmė lyg ir ta pati. Visagalė Wikipedia teigia, jog tai tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas. Mums, mažai išmanantiems šiuos aspektus, bonsas yra tiesiog gražus ir egzotiškas mažas medelis vazonėlyje. Galbūt teisingiausia būtų pasakyti, jog bonsas yra iš tiesų  gražus miniatiūrinis medelis, kuriam sukurti naudojami sodininkystės metodai, asitelkiant menines priemones, kad būtų išaugintos miniatiūrinės gamtoje augančių medžių kopijos. Bonsų kūrimo procesas apima tam

Kaip išsirinkti termosą?

termosas

Ieškant idealiojo termoso, svarbu atsižvelgti į keletą esminių aspektų, kad pasirinktas produktas atitiktų asmeninius poreikius ir lūkesčius. Nors rinkoje egzistuoja daugybė variantų, nuo paprastų iki geriausių termosų, raktas į sėkmingą pasirinkimą slypi ne vien prekės ženklo populiarume, bet ir tam tikruose praktiškuose patarimuose. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis termosą. Talpa Vienas pirmųjų svarstymų turėtų būti apie termoso talpą. Apibrėžkite savo poreikius: ar dažniausiai termosą naudosite trumpoms išvykoms, ar ilgoms kelionėms? Jeigu mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje

Ką BŪTINA žinoti turintiems vaikų ir gyvenantiems užsienyje?

Gyvenimas užsienyje su vaikais gali būti įkvepiantis ir kartu iššūkių kupinas nuotykis. Šis straipsnis skirtas padėti tėvams, kurie planuoja arba jau gyvena užsienyje, suprasti pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti šeimos gerovę. 1. Teisiniai reikalavimai ir dokumentacija Pirmas ir svarbiausias žingsnis – išsiaiškinti ir įgyvendinti visus teisinius reikalavimus, susijusius su gyvenimu užsienyje: Vizos ir leidimai. Priklausomai nuo šalies, gali prireikti įvairių vizų ar leidimų gyventi su šeima. Įsitikinkite, kad jūsų ir jūsų vaikų dokumentai yra tvarkingi ir

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle. Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki

Taip pat skaitykite