Ar Savivaldybė nutrauks sutartį su Šilutės uosto koncesininku?

Balandžio 11 d., pirmadienį, šaukiamas neeilinis Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdis. Vienas iš siūlomų svarstyti reikalų – įgalioti Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorių pradėti Šilutės prieplaukos (uosto) operatoriaus koncesijos sutarties nutraukimo procedūrą. 

Kas ta koncesija (angl. Concession)?

Privačiam subjektui suteikiama teisė vykdyti ūkinę komercinę veiklą perduodant jam viešųjų paslaugų teikimą ar kitų valstybės ar savivaldybių funkcijų atlikimą.

 

Vadovaujantis koncesijos sutartimi ir joje nustatytomis sąlygomis, koncesininkui suteikiamas leidimas vykdyti ūkinę veiklą, susijusią su infrastruktūros objektų projektavimu, statyba, plėtra, atnaujinimu, pakeitimu, remontu, valdymu, naudojimu, priežiūra, taip pat teikti viešąsias paslaugas, valdyti ir naudoti valstybės ar savivaldybės turtą, eksploatuoti gamtos išteklius.

 

Koncesininkas pagal sutartį prisiima visą ar didžiąją dalį su tokia veikla susijusios rizikos ir atitinkamas teises bei pareigas.

 

Koncesija gali būti vykdoma kuo įvairiausiose srityse, sveikatos priežiūros, energetikos sektoriuje, transporto infrastruktūroje, švietimo srityje ir kitur. Tai investavimo būdas, kai infrastruktūros projektams finansuoti panaudojamas privatusis kapitalas ir valstybės ištekliai.

 

Taip terminą “Koncesija” apibūdino Rūta Vainienė knygoje “Ekonomikos terminų žodynas”.

 

Planavo keisti koncesijos sutartį

Apie tai buvo diskutuota ir kovo 31 d. įvykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje, kuriame, atsakydamas į politikų klausimus, meras Vytautas Laurinaitis informavo, kad koncesininkui, UAB „Kintai“ (vadovas Rimgaudas Višinskas), pateikta pasirašyti pakeista koncesijos sutartis. Tuomet pranešta, kad laukiama atsakymo. Jeigu pateiktos sutarties koncesininkas nepasirašys, ji bus nutraukta.

Tokį sprendimą gali priimti tik Savivaldybės taryba.

Matyt, sutarimo nerasta, nes Taryba artėjančiame posėdyje bus svarstoma, ar suteikti įgaliojimus Savivaldybės administracijos direktoriui pradėti minimos sutarties nutraukimo procedūrą.

Iš aiškinamojo rašto

Tarybos sekretorius Andrius Jurkus politikams aiškinamajame rašte nurodo, kad šiuo metu galioja Šilutės prieplaukos (uosto) operatoriaus koncesijos sutartis, pasirašyta  Šilutės rajono savivaldybės administracijos, kaip suteikiančiosios institucijos, ir uždarosios akcinės bendrovės „Kintai“, kaip koncesininko. Koncesijų sutarčių pasirašymui (atitinkamai ir nutraukimui) reikalingas išankstinis Tarybos pritarimas.

Nutraukus Koncesijos sutartį teisės aktų nustatyta tvarka, bus parinktas naujas Šilutės prieplaukos (uosto) operatorius.

Koncesininkas nepateikė dokumentų

Savivaldybės mero potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė, kuri du kartus raštu kreipėsi į koncesininką, prašydama pateikti dokumentus, kurių pagrindu galėtų ištirti Šilutės prieplaukos uosto koncesininko veiklą, parengti bei Savivaldybės tarybai pristatyti ataskaitą dėl koncesininko veiklos atitikimo Koncesijos sutarčiai. Koncesininkas atsisakė teikti minėtus dokumentus.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad koncesininko dangstymasis komercinės paslapties sąvoka, manipuliavimas teisės aktų nuostatomis nesuponuoja jam teisės Savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto savininko funkcijas įgyvendinančiai Savivaldybės tarybai neteikti informacijos apie jos valdomą, naudojamą ir disponuojamą turtą. Traktuojama, kad koncesininkas, nepateikdamas  dokumentų mero potvarkiu sudarytai darbo grupei, vykdančiai tyrimą, pažeidė koncesijos sutarties 18.1 str. nuostatas – nesudarė sąlygų darbo grupei vykdyti koncesininko veiklos kontrolę.

Esama daugiau nesutarimų

Aiškinamajame rašte A. Jukus taip pat primena, kad 2021 m. gruodžio 30 d. audito ataskaitoje pažymėta, jog viso audito metu koncesininkas vangiai teikė reikalingus dokumentus auditui atlikti. Koncesininkas  neteikė dokumentų dėl atliktų darbų, dėl UAB „Kintai“ dalies pajamų, gautų (susijusių) pagal Koncesijos sutartį.

Teigiama, kad koncesininkas, neteikdamas duomenų, susijusių su koncesijos sutartimi, nesivadovauja Koncesijų įstatymo 65 straipsnio 8 dalimi, nustatančia, kad savivaldybės lėšų ir turto, reikiamų koncesijos sutartims įgyvendinti, panaudojimą, taip pat koncesijos sutarčių sudarymą ir įgyvendinimą tikrina savivaldybės kontrolės institucijos.

Negavusi visos reikiamos informacijos, Kontrolės ir audito tarnyba negalėjo tinkamai įvertinti koncesininko gautų pajamų, susijusių su koncesijos sutarties vykdymu, negalėjo įvertinti koncesijos sutarties bendros vertės.

Galutinį žodį dabar tars Savivaldybės taryba posėdyje.

Parengta pagal Savivaldybės inf.

_ _ _ 

Šilutės uostas

Nuotrauka iš pamarys.eu archyvo.

Apie Šilutės uostą

Šilutės uosto istorija prasideda XIX a. pradžioje. Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą Šilutės apskrities valdyba nutarė įrengti uostą, panaudojant Šyšos senvagę. Teko pagilinti ne tik senvagę, bet sutvarkyti 5 km Šyšos vagą nuo Atmatos upės iki Šilutės.

Uostas buvo sujungtas siauruoju geležinkeliu su Šilutės geležinkelio stotimi. Lėšas uostui įrengti davė miesto savivaldybė, gavusi pašalpą iš valstybės iždo, Gumbinės provincijos ir Liubeko miesto. Tuo metu uosto matmenys buvo 50×150 m, gylis 1,82 m., gelžbetoninės krantinės ilgis -120 m. Į Šilutės uostą atplaukdavo prekiniai ir keleiviniai garlaiviai iš Klaipėdos, Tilžės ir Karaliaučiaus.

Sovietmečiu nyko

Sovietmečiu prekinio uosto reikšmė mažėjo, buvusi infrastruktūra buvo apleista ir nyko. Uostas buvo rekonstruotas kelis kartus: 1975 m. sutvarkytos dalis krantinių, pastatyti kooperatiniai sandėliukai ir garažai, 1983-1987 m. keliais projektais sutvarkytos likusios krantinės, uostas tapo mažųjų ir pramoginių laivų prieplauka.

Atnaujinta 2009 metais

2009 metais Savivaldybės iniciatyva Šilutės uostas buvo atnaujintas ir modernizuotas, ko gero, tapo geriausiu ir gražiausiu uostu Lietuvoje. Čia galima gauti visas įmanomas paslaugas: nuo laivo paruošimo plaukiojimo sezonui, elektros, vandens stotelių, tualetų, dušų, mobilios degalinės iki laivo saugojimo žiemos metu.

Kuršių marias, Minijos kaimą nuo uosto skiria tik 15-20 min. plaukimo motorine valtimi.

Šilutės uosto ir kitų Nemuno deltoje ar netoli jos esančių prieplaukų modernizavimui ES skyrė beveik 13 mln. litų. Už šias lėšas buvo modernizuota ne tik Šilutės uosto akvatorija.

Uoste įrengta teritorijos vaizdo stebėjimo sistema, aptverta saugoma laivų prieplauka, talpinanti virš 100 laivelių, žiemos metu laivams saugoti skirtas naujas elingas ir 2000 kv. m  grįstų saugomų aikštelių uosto teritorijoje.

Iš Šilutės uosto vyksta ekskursijos po Pamario kraštą, Nemuno deltą, Kintus, Mingę, Ventės Ragą, organizuojama žvejyba, plaukiama į Nidą ar Juodkrantę.

Parengė Stasė Skutulienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite