Apie Kentrius ir šio kaimo seniūnaitį Romaldą Mančą

Šiemet, Vasario 16-ąją, Kentrių kaimo gyventojas Romaldas Mančas buvo apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Pagėgių kraštui“. Praėjusią savaitę nuvykus į Kentrius, neliko abejonių, kad šis apdovanojimas įteiktas to vertam kaimo žmogui.

Kentrių seniūnaitis Romaldas Mančas akmenų mandaloje šalia didžiojo riedulio su išgaubta viršūne.
Autorės nuotr.

Parkelyje – žaliuoja alpinariumas ir stovi koplytstulpis su užrašu „Kentriai“. Vyrai pjauna žolę. Kieno sumanytas ir sukurtas šis grožis? „Tai mūsų Mančas… Jis čia viską daro… Bet dar negrįžo iš Pagėgių, dar nepravažiavo jo automobilis…“ – aiškina vyras, trumpam sustabdęs žoliapjovę.
Liepos pabaigoje Kentrių kaime vyks didelė šventė – visi, kas čia gimė, augo ir dabar gyvena, bus sukvieti į 305 metų sukaktį, kai rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėti Kentriai. Dar 270 gyventojų turintis kaimas kasmet susirenka į savo šventę.
„Vienas nieko nepadarysi. Aš tik suburiu, tik paorganizuoju, o į talkas sueina visas kaimas. Kiek akmenų sugabenta, gėlių pasodinta!.. Vienoj apleistoj sodyboj pasodinome 37 obelų sodą – teauga būsimoms Kentrių kartoms…“ – savo sodybos pavėsinėje kukliai pasakojo ponas Romaldas, ką tik sugrįžęs iš Pagėgių krašto ūkininkų susirinkimo.

Kaimo pavadinimą ženklinanti rodyklė skelbia, kad Kentriai rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 1709 m.

Gal žemės mokestį sumažins?
Romaldas Mančas – Pagėgių krašto ūkininkų skyriaus pirmininkas. Tądien ūkininkai tarėsi, kad derėtų kreiptis į Pagėgių savivaldybę – gal žemės mokestį sumažintų. Šiemet iššalo žieminiai rapsai, rugiai, kvietrugiai, po to buvo šaltas pavasaris, sausra, truputį palijus, prasidėjo karščiai. Žolė – menka, tačiau ūkininkai jau šienauja. Gal atolas būsiąs geresnis?
Pinga pienas, labai krito jautienos kaina, kas žino, kiek bemokės už grūdus, o juk neaišku, kiek to derliaus ir bus. Žiemkenčius teko atsėti – vėl neplanuotos išlaidos. Tad ūkininkai tikisi vietos valdžios supratimo.
Gaivinamės Irmos ir Romaldo Mančų ekologiniame ūkyje užaugintų obuolių, morkų ir moliūgų sultimis. Švelnaus skonio. Viskas, ką augina, sėja, pjauna, parduoda, yra ekologiška. Anot šeimininko, išlaidų – daugiau, derlius – menkesnis, tik už pieną moka daugiau ir europinė parama didesnė.
Dirba 326 ha žemės, sau ir pardavimui sėja avižų, rugių. Melžia 70 karvių, su prieaugliu bandą iš viso sudaro 200 galvų. Įdarbinti 7 žmonės, vasarą – 9. Daugelis – jauni, vietiniai. Iš R. Mančo pasakojimo aiškėja, kad jis, Kentriuose gyvenantis nuo 1977-ųjų, myli savo kaimą, gerbia kaimynus ir didžiuojasi tuo, ką bendruomenė sugeba padaryti. Kentriuose yra tuščių sodybų, tačiau ir jos aptvarkytos, o prasigėrusių, degradavusių čia nesą.
„Parkelyje nė vieno pasodinto medelio nenulaužė – vaikus subūrėme į gamtininkų būrelį…“ – R. Mančas tebegiria kaimo žmones, kurie noriai gabeno akmenis ir apsodino parkelyje alpinariumą. Kentrių kaimo seniūnaitį R. Mančą Pagėgių seniūnas Dainius Maciukevičius vadina pavyzdiniu seniūnaičiu, o neoficialiai – „Kentrių šerifu“.
Kaupia senus padargus
Iš pavėsinės tarsi su žolės salele ir mediniu lieptu per tvenkinį pasukame apžiūrėti R. Mančo kaupiamos senųjų padargų, technikos ir kitokių senienų kolekcijos. Sodyba – išpuoselėta: gėlynai, alpinariumai, akmenimis grįsti takai, sodas su sūpynėmis, tvenkinys, pavėsinė, fontanėlis… Akmenų – gausybė. Sako, jie suteikią energijos.

Sena javų kertamoji – naujausias eksponatas Romaldo Mančo sodybos kolekcijoje.

Medinis arpas – be vinių. Senos ranka sukamos girnos. Jeigu rūpi duonos kelias iki mūsų stalo, R. Mančas kiekvieną jos atsiradimo akimirksnį pailiustruos senoviniais padargais ir įranga. Gali pristatyti ir pieno kelią – sukaupta pieno separatorių, sviesto muštuvų, sūrių spaustuvų…
O štai ir naujausias eksponatas – iš Pasvalio rajono parsigabenta javų kertamoji, kuria javus suguldydavo ant ražienos, belikdavo į pėdus surinkti, juos surišti ir gubomis sustatyti. Yra ir kita javų kertamoji – su dviem sėdynėmis, viena iš jų skirta darbininkui su dideliu į grėblį panašiu įrankiu nukirstus javus pėdais padalinti. Riogso senovinės rogės, vežimas, senutėlis motociklas, pakabinamos lempos, radijo aparatai, vilnos karšimo įranga…
Akmenų mandala
Pernai Kentriuose pradėta kurti Akmenų mandala (Mandala – sanskrito kalba mandala reiškia ratas, diskas, sfera – yra apskritimo arba kvadrato formos geometrinė kompozicija, simboliškai vaizduojanti tam tikrą dvasinę, kosminę arba psichologinę tvarką). Ji yra kitapus kelio, kaimo pradžioje, kur auga seniau įrengtas parkelis.
Važiuojant apžiūrėti šio naujausio kentriškių bendruomenės kūrinio R. Mančas aprodė pasodintą obelaičių sodą, apkarpytas liepas, o ąžuoliukų alėja žymi iš akmenų sukonstruotą mandalą, kurios centre – didysis akmuo, jį ratu juosia dar 32 akmenys. Esą reikia suprasti akmenų kalbą, įžvelgti juose slypinčius ženklus, vaizdus, pajusti jų skleidžiamą energiją. Apskritimas – amžinybės simbolis. Neigiamos energijos perteklius žmogų įstumia į stresą, o iš jo tamsos išveda akmenų mandala, kurios centre stresas išsisklaido kaip ryto rūkas…
Tokią akmenų mandalą kentriškiai pradėjo kurti pernai. Be minėtojo akmenų rato, čia iš riedulių sudėliota ir daugiau kompozicijų. R. Mančas įsitikinęs, kad čia kaimo žmonės pasisems akmenų skleidžiamos gerosios energijos, o kol kas visus vienija bendras darbas. Papėdėje per išvalytą Jordano upelį linguoja medinis pakabinamas lieptas, anapus upelio planuojama sodinti medelių. Nusileidus šlaitu, medžių žalumoje išnyra pavėsinė, kuria daug rūpinosi Edmas Valantinas, šalia jos bus lauko židinys, suoliukų. Čia kentriškiai į medžius prikėlė daug inkilų – slėnis tapo paukščių valda, kur visus nustelbia lakštingalos giesmės.
Užkopus į kalniuką, nuo gražiai sutvarkytų bendruomenės namų driekiasi medeliais apsodinta teritorija, kuriai bendruomenė taip pat neleis užželti.
Pabaigos žodis
Iš medžio padarytame stende kabo trumpa informacija tiems, kas užsuka į unikalią kentriškių akmenų mandalą. Akmenų parkas – gamtos ir žmogaus gyvenimo paralelės. Akmenų mandala – simbolis, mokantis prakalbinti gamtą, mylėti visa, kas gyva, ir džiaugtis buvimu. Akmenų parko akcentas – didžiulis riedulys su ratu suguldytais 32 mažesniais rieduliais. Tai – mandala, kas sanskrito kalba reiškia ratą su centru. Sako, kad į centrą sutraukiama geriausia energija ir žmogus gali jos pasisemti savo gyvenimui. Mandala padeda žmogui priartėti prie tikrosios savo prigimties – iš vartotojo vėl tapti kūrėju, ieškoti grožio, gerumo, darnos, daugiau duoti negu imti, vadinasi, moko būti laimingu.

Stasė SKUTULIENĖ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 komentarai

  • ona

    Šaunuolis.V a kad Stoniškiam tokį.

  • Stasė Skutulienė

    Sutinku su geru įvertinimu: Kentriams išties pasisekė turėti tokį puikų žmogų. Su p.Romaldu malonu bendrauti, jis paprastas, neišpuikęs, daugiau kitus giria, aukština ir jais džiaugiasi. Manau, rastųsi panašių žmonių ir Stoniškiuose, ir kitur. O juk Žąsų turgus Stoniškiuose irgi būna puikus, o kiek žmonių turite, kurie prie meno, gražia veikla garsi mokykla. Patikėkite, gerų žmonių, gerų darbų ir grožio yra tiek daug, kad aš nesuspėju visko „Pamaryje“ aprašyti. Tai bent jau visa tai pastebėkime. O Pagėgių krašte žmonės labai šilti, atviri, geranoriški, paslaugūs. Palyginus su Šilutės kraštu, šia prasme mane Pagėgių kraštas nustebino ir esu laiminga, kad galiu bendrauti su tokiais žmonėmis.

    • albinas

      matosi, zmogaus mastymas nemeksta netvarkos, rupestingumas, kurio gali pavydeti daugelis, is kur tie genai .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite