Virtuali saugesnio interneto savaitė 

Šiemet Saugesnio interneto diena daugelyje Europos šalių buvo minima vasario 9 d., tačiau organizuojant teminę akciją Saugesnio interneto savaitė, įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos visoje Lietuvoje vyko visą savaitę.

Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka ir jos filialai kasmet jungiasi prie projekto „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ organizuojamos akcijos.

Internete bendraujama kasdien

F. Bajoraičio biblioteka, bendradarbiaudama su Tauragės AVPK Šilutės komisariato bendruomenės pareigūnėmis Nerija Ropiene ir Jurgita Kaktiene, visą savaitę kvietė Šilutės rajono mokyklų 7-8 kl. mokinius registruotis ir žaisti virtualią viktoriną „Būk ramus ir jauskis saugus internete“.

Internete bendraujame kasdien, dalijamės savo mintimis, informacija ir nuotraukomis.

Kaip atsirinkti, ką internete galima viešinti, o ką pasilikti tik sau ir artimiesiems? Kaip apsaugoti savo duomenis? Kaip elgtis susidūrus su elektroninėmis patyčiomis ir kokie pavojai slypi bendraujant su „internetiniais draugais“? Kur kreiptis nukentėjus ar pastebėjus pažeidimus internetinėje erdvėje?

 

Šie ir kiti aktualūs klausimai buvo keliami viktorinoje. Jos tikslas paraginti jaunimą atsakingiau rūpintis savo skaitmenine tapatybe, savo ir artimųjų reputacija bei saugumu.

Žaidimui mokinių klases registravo Šilutės Pamario (mokyt. Loreta Gečienė), Martyno Jankaus (UK koord. Edita Bendžiuvienė), Vilkyčių (mokyt. Birutė Dapkūnienė ir Alma Montrimienė), Kintų (mokytojai Laimondas Taroza ir Eglė Kelpšienė), Juknaičių (mokyt. Jovita Kiaupienė ir Gitana Pociutė), Usėnų (mokyt. E. Zenevičiūtė ir L. Bobrovienė), Katyčių (soc. pedagogė Ina Stankevičiūtė), Saugų J. Mikšo (mokyt. Lilijana Peter ir Neringa Undraitienė) pagrindinių mokyklų bei Švėkšnos „Saulės“ (mokyt. Virginija Jasaitienė, Dalia Lengvinienė, Rita Vanagienė ir Gaja Girčiuvienė), Žemaičių Naumiesčio (mokyt. Jurgita Vingienė) ir Vainuto (mokyt. Dinara Jogminienė ir Birutė Mockienė) gimnazijų septintokų ir aštuntokų mokytojos ir socialinės pedagogės.

Neįtikėtinai gausų būrį dalyvių žaidimui sukvietė M. Jankaus ugdymo karjerai koordinatorė Edita Bendžiuvienė. Viktorinoje žaidė net 176 mokiniai. Antroje vietoje pagal dalyvių skaičių – Švėkšnos  „Saulės“ gimnazija (69 mokiniai), o Šilutės Pamario mokykloje užsiregistravo ir žaidė 61 mokinys. Iš viso viktorinoje savo žinias apie saugesnį internetą pasitikrino beveik 500 moksleivių iš viso Šilutės rajone. Tai nepaprastai džiugina, nes tema išties aktuali ir svarbi šiuolaikiniam jaunimui.

Saugesnis internetas

Visą savaitę socialiniame bibliotekos tinkle Facebook buvo skelbiamos edukacinės pamokėlės, aktualiomis saugesnio interneto temomis, siūlomi kiti smagūs lavinamieji žaidimai bei veiklos, vyko nemokami nuotoliniai skaitmeninio raštingumo mokymai pažengusiesiems „Viešosios paslaugos internetu kiekvienam“ bei „Būkime saugūs internete!“.

Bibliotekos filialuose taip pat netrūko veiklų. Kintų filialo bibliotekininkės Kintų bibliotekos FB paskyroje kvietė mokinius ir gyventojus dalyvauti virtualiame žaidime-viktorinoje „Aš ir internetas“. Tęsdami draugystę su Kintų pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojomis, bibliotekininkės kvietė pradinukus kurti piešinius, vėliau, Kintų bibliotekos FB paskyroje buvo surengta virtuali piešinių paroda „Kurkime geresnį internetą kartu“. Subūrę komandą „Žingeidūs kintukai“, 4-6 klasių mokiniai kartu su vadove Vitalija Vyšniauskiene dalyvavo Nacionalinėje saugesnio interneto viktorinoje. Kintiškių komanda pasirodė šauniai – iš galimų 69 taškų surinko net 60.

Edukacija

Inkaklių filialo bibliotekininkė parengė Saugaus interneto taisyklių atmintines ir jas teikė bibliotekos lankytojams. Tuo buvo siekiama priminti žmonėms būti saugesniems internete naudojantis mobiliaisiais telefonais ar kompiuteriais.

Traksėdžių filialo kiemelyje paminėti akcijos „Saugesnio interneto savaitės 2021“ rinkosi jaunieji traksėdiškiai, M. Jankaus pagrindinės mokyklos penktokai su auklėtoja Snaige Svipaite. Vaikai atsinešė namuose pieštus piešinius tema „Būk saugus internete“ bei juos komentavo. Vyko diskusija apie interneto naudas ir grėsmes ir kaip nuo jų apsisaugoti.

Bikavėnų filialo skaitytojai, bibliotekininkės prašymu, namuose stebėjo transliacijas, atliko įvairius testus žinių pasitikrinimui ir dalinosi savo patirtimi siųsdami nuotraukas ir komentarus. Įsijungė tiek suaugę, tiek vaikai. Vyresnieji atliko testus „E. valdžios paslaugos – pasitikrink žinias!“, „Apsipirkimas internetu – pasitikrink žinias!“, vaikai stebėjo meškiuko transliacijas,  atliko testus svetainėje www.testas.draugiskasinternetas.lt.

Grabupių filiale vyko transliacija internetu, kurios metu aptartos šios temos: „Sukčiai internete: kaip apsisaugoti?“, „Kaip sukurti saugų slaptažodį?“ ir „Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas“. Po filmukų peržiūrų vyko diskusija, kurios metu aptarta, kaip išvengti internetinių patyčių, internetinių sukčių, kaip susikurti saugų ir įsimintiną slaptažodį.

Juknaičių pagrindinės mokyklos 5-6 klasių mokiniai dalyvavo edukacinėse pamokėlėse „Žalingas turinys internete“, „Internetiniai draugai“. Aktyvūs ir žingeidūs penki šeštokai subūrė komandą „beSmegeniai“, sudalyvavo viktorinoje apie internetinius draugus. Mokiniai dalinosi savo patirtimi, kaip saugo asmeninę informaciją socialiniuose tinkluose, kaip elgiasi susidūrę su patyčiomis internetinėje erdvėje.

Kitų filialų bibliotekininkės, bendradarbiaudamos su vietos mokytojomis, kvietė moksleivius pasitikrinti ir atnaujinti žinias naudojantis projekto „Prisijungus Lietuva“ paruoštais ištekliais, dalyvauti Nacionalinėje viktorinoje, bei nuotoliniu būdu jungtis ir diskutuoti apie tai, kaip galime kartu kurti saugesnį internetą.

Akvilė Tamošiūnė, F.Bajoraičio VB Informacijos sk. vyresn. bibliotekininkė

SEO paslaugos – https://seopartneriai.lt/seo-paslaugos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite