„Tilžės akto“ diena paminėta Bitėnuose

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje tęsiama tradicija Mažosios Lietuvos Tautinės Tarybos pareiškimo, labiau žinomo simboliniu „Tilžės akto pavadinimu, pasirašymo dieną – lapkričio 30-ąją – minėti Bitėnuose.  

1918 metais buvo išsakytas Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjų noras, kad Mažoji Lietuva būtų prijungta prie Didžiosios Lietuvos. Martynas Jankus buvo vienas iš 24 „Tilžės akto“ signatarų, pasirašiusių šį dokumentą.

Minėjimą pradėjo Martyno  Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Tad  muziejaus veikla tiesiogiai siejasi su šio istorinio įvykio tyrinėjimu ir sklaida. Juolab, kad vos už keliasdešimt kilometrų nuo Bitėnų nutolusioje Tilžėje ir buvo pasirašytas šis dokumentas. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, atsižvelgdamas į Lietuvos epidemiologinę situaciją ir Covid-19 viruso plitimą, nusprendė į renginį suburti tik kviestinius svečius ir taip riboti renginio dalyvių skaičių.

Antradienio pavakarę  Bitėnuose, atstatytoje Martyno Jankaus sodybos klėtyje, paminėti šią ypatingą datą susirinko muziejaus bičiuliai. Minėjimas, susirinkusiems susėdus jaukioje edukacinio centro salėje, prasidėjo Martyno  Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės sveikinimu.

Ji pasidžiaugė, kad šie metai muziejui ypatingi. Šiemet muziejus mini veiklos 40-metį, tad šia proga buvo parengta paroda „Metai, darbai, veidai“, kurią muziejaus direktorė ir pristatė renginio svečiams.

Ši paroda pirmą kartą visuomenei pristatyta „Sueigos pas Martyną Jankų“ metu, kartu  su  VU prof. akad. Domo Kauno išleista monografija „Martynas Jankus tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ . Paroda jau spėjo pabuvoti  LR Seime, o gruodžio 9 d. keliaus į Vytauto Didžiojo karo muziejų Kaune. Muziejaus direktorė džiaugėsi ypatinga žinia, kad suvienijus Martyno Jankaus sodybos dalį ir paskelbus sodybą valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, atsirado galimybė atstatyti sodybos daržinę. Jau pateikta paraiška daržinės atstatymo darbams, tad šiuo metu laukiama komisijos vertinimo finansavimui gauti.

Kitoje šio renginio dalyje svečių laukė parodos „Praeities ženklai“ pristatymas, kurią taip pat pristatė muziejaus vadovė. Muziejaus fondus kasmet papildo šimtai eksponatų, kurie neretai, laukdami savo valandos, atgula į saugyklas ilgiems metams. Tad renginio dalyviai turėjo unikalią progą pamatyti įdomiausius ir vertingiausius muziejaus eksponatus, sukauptus per paskutinius dvejus metus.

Ypač turtingą muziejui fondą, net 662 eksponatus, yra padovanojusi nuolatinė muziejaus mecenatė, Švedijoje gyvenanti Marina Kulčinskaja. Ji pasaulio internetiniuose aukcionuose perka su Mažosios Lietuvos istorija susijusius retus eksponatus, kuriuos vėliau dovanoja muziejams.  Ir šios ypatingos dienos proga Marina Kulčinskaja specialiai iš Švedijos atvyko į Bitėnus, kad galėtų perduoti muziejui pluoštą naujų fotografijų, atvirlaiškių, atvirukų, susijusių su mūsų krašto istorija ir asmenybėmis.

Paklausta, kodėl taip nesavanaudiškai elgiasi, Marina Kulčinskaja sakė mylinti Lietuvą ir jos dalį Mažąją Lietuvą, tad kultūrai padeda kiek galėdama.

Muziejaus direktorė nuoširdžiai padėkojo visiems dovanojusiems eksponatus per 2020 – 2021-uosius metus: Daliai Kenešienei, Linui Žulkui, Stanislavai Bružienei, Birutei Zakarauskienei, Mindaugui Nogaičiui, Petrui Kaminskui, Loretai Griščenkienei, Vidui Jokšui, Dariui Kiniuliui, Irenai Pininaitei, Mindaugui Karkleliui, Egidijui Peikšteniui.

Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius tarė padėkos žodį, savivaldybės vardu, už atsidavusią mecenatystę, įteikė Marinai Kulčinskajai dovanų ir gėlių puokštę.

Gražių sveikinimo ir padėkos žodžių tarė Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Edgaras Kuturys, Pagėgių savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Komskis, kuris muziejui perdavė Martyno Jankaus vaikaitės Evos Jankutės-Gerolos jam rašytą atviruką ir laikraščio iškarpą, sakydamas, kad po kelių dešimtmečių tai taps istorijai reikšmingais eksponatais.

Sveikinimo žodį savo kūrybos eilėmis tarė Pagėgių savivaldybės tarybos narys ir vienas iš muziejaus mecenatų Remigijus Kelneris.

Renginį, skirtą „Tilžės akto“ dienai paminėti, užbaigė jaukus pasisėdėjimas ir tylūs pašnekesiai prie arbatos puodelio, degant pirmajai advento žvakelei.

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

vyr. rinkinių saugotoja Lina Macijauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite