„Tilžės akto“ diena paminėta Bitėnuose

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje tęsiama tradicija Mažosios Lietuvos Tautinės Tarybos pareiškimo, labiau žinomo simboliniu „Tilžės akto pavadinimu, pasirašymo dieną – lapkričio 30-ąją – minėti Bitėnuose.  

1918 metais buvo išsakytas Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjų noras, kad Mažoji Lietuva būtų prijungta prie Didžiosios Lietuvos. Martynas Jankus buvo vienas iš 24 „Tilžės akto“ signatarų, pasirašiusių šį dokumentą.

Minėjimą pradėjo Martyno  Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Tad  muziejaus veikla tiesiogiai siejasi su šio istorinio įvykio tyrinėjimu ir sklaida. Juolab, kad vos už keliasdešimt kilometrų nuo Bitėnų nutolusioje Tilžėje ir buvo pasirašytas šis dokumentas. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, atsižvelgdamas į Lietuvos epidemiologinę situaciją ir Covid-19 viruso plitimą, nusprendė į renginį suburti tik kviestinius svečius ir taip riboti renginio dalyvių skaičių.

Antradienio pavakarę  Bitėnuose, atstatytoje Martyno Jankaus sodybos klėtyje, paminėti šią ypatingą datą susirinko muziejaus bičiuliai. Minėjimas, susirinkusiems susėdus jaukioje edukacinio centro salėje, prasidėjo Martyno  Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės sveikinimu.

Ji pasidžiaugė, kad šie metai muziejui ypatingi. Šiemet muziejus mini veiklos 40-metį, tad šia proga buvo parengta paroda „Metai, darbai, veidai“, kurią muziejaus direktorė ir pristatė renginio svečiams.

Ši paroda pirmą kartą visuomenei pristatyta „Sueigos pas Martyną Jankų“ metu, kartu  su  VU prof. akad. Domo Kauno išleista monografija „Martynas Jankus tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ . Paroda jau spėjo pabuvoti  LR Seime, o gruodžio 9 d. keliaus į Vytauto Didžiojo karo muziejų Kaune. Muziejaus direktorė džiaugėsi ypatinga žinia, kad suvienijus Martyno Jankaus sodybos dalį ir paskelbus sodybą valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, atsirado galimybė atstatyti sodybos daržinę. Jau pateikta paraiška daržinės atstatymo darbams, tad šiuo metu laukiama komisijos vertinimo finansavimui gauti.

Kitoje šio renginio dalyje svečių laukė parodos „Praeities ženklai“ pristatymas, kurią taip pat pristatė muziejaus vadovė. Muziejaus fondus kasmet papildo šimtai eksponatų, kurie neretai, laukdami savo valandos, atgula į saugyklas ilgiems metams. Tad renginio dalyviai turėjo unikalią progą pamatyti įdomiausius ir vertingiausius muziejaus eksponatus, sukauptus per paskutinius dvejus metus.

Ypač turtingą muziejui fondą, net 662 eksponatus, yra padovanojusi nuolatinė muziejaus mecenatė, Švedijoje gyvenanti Marina Kulčinskaja. Ji pasaulio internetiniuose aukcionuose perka su Mažosios Lietuvos istorija susijusius retus eksponatus, kuriuos vėliau dovanoja muziejams.  Ir šios ypatingos dienos proga Marina Kulčinskaja specialiai iš Švedijos atvyko į Bitėnus, kad galėtų perduoti muziejui pluoštą naujų fotografijų, atvirlaiškių, atvirukų, susijusių su mūsų krašto istorija ir asmenybėmis.

Paklausta, kodėl taip nesavanaudiškai elgiasi, Marina Kulčinskaja sakė mylinti Lietuvą ir jos dalį Mažąją Lietuvą, tad kultūrai padeda kiek galėdama.

Muziejaus direktorė nuoširdžiai padėkojo visiems dovanojusiems eksponatus per 2020 – 2021-uosius metus: Daliai Kenešienei, Linui Žulkui, Stanislavai Bružienei, Birutei Zakarauskienei, Mindaugui Nogaičiui, Petrui Kaminskui, Loretai Griščenkienei, Vidui Jokšui, Dariui Kiniuliui, Irenai Pininaitei, Mindaugui Karkleliui, Egidijui Peikšteniui.

Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius tarė padėkos žodį, savivaldybės vardu, už atsidavusią mecenatystę, įteikė Marinai Kulčinskajai dovanų ir gėlių puokštę.

Gražių sveikinimo ir padėkos žodžių tarė Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Edgaras Kuturys, Pagėgių savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Komskis, kuris muziejui perdavė Martyno Jankaus vaikaitės Evos Jankutės-Gerolos jam rašytą atviruką ir laikraščio iškarpą, sakydamas, kad po kelių dešimtmečių tai taps istorijai reikšmingais eksponatais.

Sveikinimo žodį savo kūrybos eilėmis tarė Pagėgių savivaldybės tarybos narys ir vienas iš muziejaus mecenatų Remigijus Kelneris.

Renginį, skirtą „Tilžės akto“ dienai paminėti, užbaigė jaukus pasisėdėjimas ir tylūs pašnekesiai prie arbatos puodelio, degant pirmajai advento žvakelei.

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

vyr. rinkinių saugotoja Lina Macijauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite