„Tilžės akto“ diena paminėta Bitėnuose

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje tęsiama tradicija Mažosios Lietuvos Tautinės Tarybos pareiškimo, labiau žinomo simboliniu „Tilžės akto pavadinimu, pasirašymo dieną – lapkričio 30-ąją – minėti Bitėnuose.  

1918 metais buvo išsakytas Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjų noras, kad Mažoji Lietuva būtų prijungta prie Didžiosios Lietuvos. Martynas Jankus buvo vienas iš 24 „Tilžės akto“ signatarų, pasirašiusių šį dokumentą.

Minėjimą pradėjo Martyno  Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Tad  muziejaus veikla tiesiogiai siejasi su šio istorinio įvykio tyrinėjimu ir sklaida. Juolab, kad vos už keliasdešimt kilometrų nuo Bitėnų nutolusioje Tilžėje ir buvo pasirašytas šis dokumentas. Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus, atsižvelgdamas į Lietuvos epidemiologinę situaciją ir Covid-19 viruso plitimą, nusprendė į renginį suburti tik kviestinius svečius ir taip riboti renginio dalyvių skaičių.

Antradienio pavakarę  Bitėnuose, atstatytoje Martyno Jankaus sodybos klėtyje, paminėti šią ypatingą datą susirinko muziejaus bičiuliai. Minėjimas, susirinkusiems susėdus jaukioje edukacinio centro salėje, prasidėjo Martyno  Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės sveikinimu.

Ji pasidžiaugė, kad šie metai muziejui ypatingi. Šiemet muziejus mini veiklos 40-metį, tad šia proga buvo parengta paroda „Metai, darbai, veidai“, kurią muziejaus direktorė ir pristatė renginio svečiams.

Ši paroda pirmą kartą visuomenei pristatyta „Sueigos pas Martyną Jankų“ metu, kartu  su  VU prof. akad. Domo Kauno išleista monografija „Martynas Jankus tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ . Paroda jau spėjo pabuvoti  LR Seime, o gruodžio 9 d. keliaus į Vytauto Didžiojo karo muziejų Kaune. Muziejaus direktorė džiaugėsi ypatinga žinia, kad suvienijus Martyno Jankaus sodybos dalį ir paskelbus sodybą valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, atsirado galimybė atstatyti sodybos daržinę. Jau pateikta paraiška daržinės atstatymo darbams, tad šiuo metu laukiama komisijos vertinimo finansavimui gauti.

Kitoje šio renginio dalyje svečių laukė parodos „Praeities ženklai“ pristatymas, kurią taip pat pristatė muziejaus vadovė. Muziejaus fondus kasmet papildo šimtai eksponatų, kurie neretai, laukdami savo valandos, atgula į saugyklas ilgiems metams. Tad renginio dalyviai turėjo unikalią progą pamatyti įdomiausius ir vertingiausius muziejaus eksponatus, sukauptus per paskutinius dvejus metus.

Ypač turtingą muziejui fondą, net 662 eksponatus, yra padovanojusi nuolatinė muziejaus mecenatė, Švedijoje gyvenanti Marina Kulčinskaja. Ji pasaulio internetiniuose aukcionuose perka su Mažosios Lietuvos istorija susijusius retus eksponatus, kuriuos vėliau dovanoja muziejams.  Ir šios ypatingos dienos proga Marina Kulčinskaja specialiai iš Švedijos atvyko į Bitėnus, kad galėtų perduoti muziejui pluoštą naujų fotografijų, atvirlaiškių, atvirukų, susijusių su mūsų krašto istorija ir asmenybėmis.

Paklausta, kodėl taip nesavanaudiškai elgiasi, Marina Kulčinskaja sakė mylinti Lietuvą ir jos dalį Mažąją Lietuvą, tad kultūrai padeda kiek galėdama.

Muziejaus direktorė nuoširdžiai padėkojo visiems dovanojusiems eksponatus per 2020 – 2021-uosius metus: Daliai Kenešienei, Linui Žulkui, Stanislavai Bružienei, Birutei Zakarauskienei, Mindaugui Nogaičiui, Petrui Kaminskui, Loretai Griščenkienei, Vidui Jokšui, Dariui Kiniuliui, Irenai Pininaitei, Mindaugui Karkleliui, Egidijui Peikšteniui.

Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius tarė padėkos žodį, savivaldybės vardu, už atsidavusią mecenatystę, įteikė Marinai Kulčinskajai dovanų ir gėlių puokštę.

Gražių sveikinimo ir padėkos žodžių tarė Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Edgaras Kuturys, Pagėgių savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Komskis, kuris muziejui perdavė Martyno Jankaus vaikaitės Evos Jankutės-Gerolos jam rašytą atviruką ir laikraščio iškarpą, sakydamas, kad po kelių dešimtmečių tai taps istorijai reikšmingais eksponatais.

Sveikinimo žodį savo kūrybos eilėmis tarė Pagėgių savivaldybės tarybos narys ir vienas iš muziejaus mecenatų Remigijus Kelneris.

Renginį, skirtą „Tilžės akto“ dienai paminėti, užbaigė jaukus pasisėdėjimas ir tylūs pašnekesiai prie arbatos puodelio, degant pirmajai advento žvakelei.

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

vyr. rinkinių saugotoja Lina Macijauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite