Suprastėjusi kramtymo funkcija gali neigiamai veikti ir mūsų atmintį

Daugelio ar visų dantų netekimas sukelia daug nepatogumų. Jis darko ne tik estetinę išvaizdą, bet ir apsunkina kalbėjimą, neigiamai veikia kramtymo funkciją, sukelia virškinimo sistemos bei kitas sveikatos problemas.

Pasaulinės sveikatos organizacija (PSO) bedantystę įvardija kaip fizinę negalią. Plačiau apie dantų netekimo pasekmes ir šiuolaikines jų atkūrimo galimybes, taupančias pacientų laiką ir pinigus, pasakoja Šilutės odontologijos implantologijos klinikos („ŠOIK“) gydytojas burnos chirurgas Marijus Strazdas, besispecializuojantis dantų implantacijos ir sudėtingų kaulo rekonstrukcijų srityse.

Dantų netekimo įtaka bendrai organizmo būklei

Dantys – pagrindiniai komponentai burnos ertmėje, nuo jų būklės priklauso burnos ertmės sveikata. Dantys atlieka svarbią kramtymo funkciją. Jų netekus, dėl nepakankamai efektyvios kramtymo funkcijos, maistas yra nepilnai susmulkinamas, o tai gali nulemti įvairias virškinimo sistemos problemas. Dėl nepilnavertiško maisto sukramtymo sumažėja ir reikalingų maistinių medžiagų įsisavinimas, todėl didėja rizika susirgti įvairiomis lėtinėms ligomis. Mokslinių tyrimų duomenimis, vyresnio amžiaus žmonėms, netekusiems daugiau nei pusės nuolatinių dantų, rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis padidėja 2,5 karto!

Mokslinėje literatūroje vis daugiau diskutuojama ir apie kramtymo įtaką streso mažinimui. Teigiama, kad kokybiškas kramtymas gali veikti slopinančias stresą smegenų sritis. Tai patvirtina paprastas pavyzdys – supykęs ar susierzinęs žmogus, kramtydamas kramtomąją gumą, greičiau nusiramina. Remiantis moksliniais tyrimais, pilnavertis kramtymas veikia ir tam tikras smegenų sritis, atsakingas už atminties vystymąsi. Taigi, galima daryti prielaidą, kad maisto kramtymas ne tik suteikia malonumą mūsų skonio receptoriams, padeda pasisotinti ir aprūpinti organizmą reikalingomis medžiagomis, bet ir per tam tikrus neuroninius ryšius stimuliuoja smegenis ir gerina atmintį. Žinoma, kad tai įrodyti, reikia atlikti daugiau tyrimų, bet moksliškai patvirtinus, jog tiesiog kokybiškai kramtant galima pagerinti savo atmintį ir mažinti stresą, tikėtina, padidėtų daugelio motyvacija laiku atkurti dantis.

Išimami protezai neatkuria kokybiškos kramtymo funkcijos

Prarastus dantis galima atkurti skirtingomis išimamų ar fiksuotų protezų konstrukcijomis. Tinkamiausias dantų protezavimo planas kiekvienam dantų netekusiam pacientui parenkamas individualiai, atsižvelgiant į jo klinikinę situaciją, poreikius, lūkesčius ir finansines galimybes.

Gydytojas sako, kad ekonomiškiausias būdas protezuoti bedančius žandikaulius – pilni plokšteliniai protezai, tačiau kramtymo funkcija jais atkuriama tik apie 20 proc. Jo teigimu, išimamų protezų nešiojimas keičia apatinio žandikaulio judėjimo savybes ir sumažina kramtomąją gebą dėl žymiai mažesnių sukandimo jėgų.  Viršutinio žandikaulio plokšteliniai protezai laikosi pakankamai stabiliai, tačiau apatinis žandikaulis yra siauresnis, prie jo tvirtinasi daug raumenų, todėl, siekiant užtikrinti apatinio žandikaulio protezo stabilumą, jį siūloma fiksuoti lokatorių pagalba smakro srityje, kurioje dažniausiai yra pakankamai kaulo, įsriegti bent du implantus. Tačiau, pasak Marijaus Strazdo, svarbu žinoti, kad lokatoriai mobilizuoja protezą tik šoninių judesių metu – kramtymo metu lokatoriai nelaiko protezo krūvio. Iš esmės lokatoriai yra skirti tam, kad horizontalioje plokštumoje pacientas neišstumtų išimamo protezo liežuviu, tačiau kramtymo funkcija išlieka tokia pat, kaip su išimamu protezu. O išimamus protezus nešiojantys pacientai dažnai skundžiasi sumažėjusiu kramtymo efektyvumu ir dėl jo kylančiomis sveikatos problemomis.

Dantų atkūrimas ant 4 implantų visiškai pakeičia dantų netekusio žmogaus gyvenimo kokybę

Beveik 15 metų darbo patirtį turintis burnos chirurgas sako, jog sparčiai tobulėjant medicinos technologijoms, šiuo metu pacientams siūlomi žymiai pažangesni dantų atkūrimo metodai, padedantys išspręsti bedantystės problemą efektyviai ir greitai. Moderni metodika, kurią naudojant visi vieno žandikaulio dantys atkuriami ant 4 implantų, šiuo metu pripažįstama pažangiausiu bedančių žandikaulių protezavimo būdu. Šis protezavimo metodas rekomenduojamas greitį, komfortą ir kokybę vertinantiems pacientams, praradusiems visus ar daugumą dantų.

Keturi implantai įvairiais kampais sriegiami anatomiškai dėkingiausiose žandikaulio vietose, kuriose kaulas mažiausiai tirpsta. Taikant šią metodiką, dažniausiai išvengiama kaulo priauginimo, o tai ženkliai sutrumpina ir palengvina gydymo laikotarpį.

Gydytojas pasakoja, jog taikant šį dantų atkūrimo būdą, gydymas pirmiausia suplanuojamas kompiuteryje ir tik paskui atliekamas paciento burnoje. Gydymo tikslumas ženkliai palengvina pooperacinį laikotarpį ir pagreitina gijimą. Įsriegus implantus, nuimami atspaudai ir visa informacija perduodama į laboratoriją. Dėka kompiuterinio planavimo protezas pagaminamas labai greitai ir maždaug per 10 dienų pritvirtinamas ant implantų. Pagal „ŠOIK“ taikomą metodiką, pacientui iš karto dedamas nuolatinis protezas. Jis gaminamas iš specialių medžiagų, leidžiančių prireikus bet kada nesudėtingai atlikti reikiamas korekcijas. Šis protezas gali būti koreguojamas implantams prigijus – po 3–12  mėnesių, o taip pat po kelerių ar netgi dešimties metų.

Dar vienas privalumas, kurį akcentuoja gydytojas – tai, kad pacientui nusiskėlus dantį, skubią pagalbą, atliekant rekonstrukciją plombinėmis medžiagomis, jam gali suteikti bet koks gydytojas visame pasaulyje. Grįžus į namus, laboratorijoje, kurios kompiuterinėje erdvėje saugoma pagaminto protezo kopija, per keletą dienų galima pagaminti naują dantį ir jį įklijuoti į protezą.

Burnos chirurgo teigimu, dantų atkūrimo ant 4 implantų  technologijos dėka pasiekiama puikių rezultatų. Nuo pat pirmos dienos visiškai pasikeičia paciento gyvenimo kokybė – jis gali drąsiai šypsotis, kalbėti, mėgautis mėgstamu maistu. Ant implantų pritvirtintas dantų protezas yra visiškai stabilus, tad nelieka baimės, kad jis gali iškristi. Šiuo protezavimo būdu atkuriamas ir visavertis kramtymo efektyvumas. Ant dantų implantų fiksuotas protezas efektyviai perduoda krūvį žandikauliui, todėl sukuriama natūrali apkrova, kaulas apsaugomas nuo nykimo, o taip pat išvengiama kitų nekokybiško kramtymo keliamų rizikų ir problemų.

Sėkmingai atlikti procedūrą gali tik reikiamą patirtį turintis gydytojas

Gydytojas sako, kad nors vis dar neretai pacientai baiminasi dėl implantų neprigijimo, nerimauti dėl to nereikėtų. Šiuolaikinių medžiagų ir naudojamų technologijų dėka implantų prigijimo rodiklis siekia  99 procentus, o tai reiškia, kad implantas gali neprigyti tik vienam iš šimto pacientų. Implantacijos sėkmė, pasak M. Strazdo,  50 procentų priklauso nuo bendros paciento sveikatos, motyvacijos, nusiteikimo, atsakingos pooperacinės priežiūros ir 50 procentų – nuo gydytojo patirties, jo turimų žinių, tinkamų implantų pasirinkimo, tikslaus procedūros atlikimo ir pan.

„Labai svarbu, kad gydytojas turėtų pakankamą praktinę patirtį taikydamas tam tikrą implantacijos metodą. Aš dantų protezavimo procedūrą ant 4 implantų ruošiausi atlikti ne vienerius metus – mokiausi, gilinausi, tobulinausi, lankiau specialius kursus. Be patirties, ypatingai sudėtingesniais atvejais, šios procedūros atlikti neįmanoma“, – pabrėžią šį dantų atkūrimo metodą jau penktus metus taikantis burnos chirurgas.

Atsakingai prižiūrint, protezas tarnaus be apribojimų

Pasak burnos chirurgo, norint, kad protezas tarnautų kuo ilgiau, svarbu jį tinkamai prižiūrėti. Jeigu pacientas užtikrina gerą burnos higieną, klauso gydytojo nurodymų, patyrusio specialisto teigimu, protezas tarnauja be laiko apribojimų. Juk protezas dyla kaip nuosavi dantys, o jie, tinkamai prižiūrimi, gali nesudilti ilgus dešimtmečius. Tuo tarpu protezo tinkamai neprižiūrint, jis patamsėja, atsiranda dėmės, aplink implantus kaupiasi apnašos ir kyla periimplantito rizika. Progresuodamas jis išsivysto į kaulo uždegimą, tirpdo kaulą, o jo negydant per kelis metus implantą galima prarasti.

„Aš visiems pacientams sakau, kad pats pigiausias odontologinis gydymas yra profilaktika. Taigi, tiek siekiant išsaugoti natūralius dantis, tiek užtikrinti ilgalaikį protezavimo rezultatą, reikėtų kruopščiai valytis dantis du kartus per dieną, naudojant visas gydytojo rekomenduotas priemones (dantų šepetėlį, tarpdančių siūlą šepetėlius, irigatorių ir kt.), kas pusmetį atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą ir nepamiršti reguliariai apsilankyti pas gydytoją odontologą, kuris padarys panoraminę nuotrauką ir įvertins burnos ertmės, dantų ar/ir protezo būklę“, – baigdamas pokalbį pabrėžia burnos chirurgas Marijus Strazdas.

Domitės dantų implantacija?

Kviečiame į atvirų durų dienas! Jų metu galite registruotis nemokamai konsultacijai dėl dantų atkūrimo implantais „ŠOIK“ klinikoje, įsikūrusioje Šilutėje, adresu Atgimimo al. 5A. Jus konsultuos ir į visus iškilusius klausimus atsakys gydytojas burnos chirurgas Marijus Strazdas. Nemokamai konsultacijai registruojama tik iki gruodžio 17 dienos!

Užsiregistruoti vizitui galite tel. +370 699 81517 arba internetu.

pr2022/206

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tik vienas centas, vertas beveik dviejų milijonų

Jeigu rankoje laikote 1 cento monetą, žinokite, kad labai netolimoje ateityje apyvartoje jų gali ir nebelikti. Antai Kanada vieno cento monetas nustojo kaldinti 2012 metais. Australijoje 1 ir 2 centų monetų nebegamina jau nuo 1992 m. Bahamų salose mažiausio nominalo monetų gamybą ir vartojimą sustabdė 2020 m. sausio pabaigoje. Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla šiais metais paskelbė, jog dėl monetų pertekliaus kitą dešimtmetį jie nebegamins nei 2 svarų, nei 2 pensų monetų. O kaip Europoje? Anot Lietuvos banko, palyginus su

Šilutės rajono Taryboje: netinka niekas, ką pasiūlo opozicija

Sausio 26 d.  įvyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 23 Tarybos nariai iš 25: nedalyvavo Zigmantas  Jaunius ir Steponas Kazlauskas. Už biudžetą – 16 balsų Tarybos nariai patvirtinto Savivaldybės 2023 metų biudžetą  – 65 940 870 eurų pajamų. Už biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, 7 opozicijos atstovai susilaikė. Jos vardu kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Žygimantas Kurlianskas  sakė, jog padaryti darbai matomi, jiems buvo pritarusi Taryba. Ir retoriškai klausė, ar būtų įmanoma geriau? Esą pagal gautas Europos

Ką verta žinoti apie betoninius gyvenamųjų namų elementus?

Betoninių namų statyba suteikia namų savininkams daug privalumų, įskaitant energijos vartojimo efektyvumą, ilgaamžiškumą ir neprideda nereikalingos priežiūros. Be to, betoniniai namai sukuria saugią, patogią ir sveiką aplinką, taip pat teigiamai prisideda prie aplinkos. Daugelis šių privalumų suteikia namų savininkams ilgalaikių finansinių santaupų. Betoniniai blokai prieš izoliuotas betonines formas Dvi sienų sistemos, dažniausiai naudojamos betoniniams namams statyti, yra betoniniai blokai ir izoliuotos betoninės formos (ICF). Abu metodai suteikia daug betoninio namo statybos pranašumų. Tačiau, skirtingai nei ICF sienos, betono blokeliai turi

Lietuvos banko sukauptas meno kūrinių lobynas – viename albume

LB-menas

Lietuvos bankas, pernai paminėjęs 100 metų sukaktį, šia proga parengė ir išleido albumą „Lietuvos banko dailės rinkinys“. Jame pirmą kartą koncentruotai pristatomi centriniame banke tarpukariu ir po 1990 m. sukaupti dailės kūriniai – paveikslai, keramikos dirbiniai, skulptūros, vitražai. Dailės kūrinių rinkinys – ne tik puošybai „Visuomenei pristatome šiek tiek mažiau žinomą, bet vieną įdomiausių Lietuvos banko veiklos sričių, kurios pradžia siejama su Lietuvos banko rūmų, esančių K. Donelaičio ir Maironio gatvių sankirtoje, Kaune, atsiradimu. Pirmojo Lietuvos banko valdytojo Vlado Jurgučio

Taip pat skaitykite