Stiprindama gynybą ES steigia 5 tūkst. karių reagavimo pajėgas

Iliustracinė nuotr.

Briuselis, kovo 21 d. (AFP-ELTA). Europos Sąjunga pirmadienį turi patvirtinti naują gynybos strategiją, skirtą padidinti bloko pajėgumą veikti, įskaitant 5 tūkst. karių greitojo reagavimo pajėgų sukūrimą.

Planas, rengtas dvejus metus, paskutinę minutę buvo perrašytas, siekiant daugiau dėmesio skirti Rusijos grėsmei po Maskvos įsiveržimo į Ukrainą. „Tai nėra atsakymas į Ukrainos karą, bet tai yra atsakymo dalis, – prieš bloko užsienio reikalų ir gynybos ministrų susitikimą sakė ES užsienio politikos atstovas Josepas Borrellis. – Kai pradėjome dirbti, negalėjome įsivaizduoti, kad paskutinę akimirką prieš patvirtinimą situacija bus tokia bloga ir Europa susidurs su tokiu dideliu iššūkiu“.

Žadintuvas suskambo

ES lyderiai Rusijos puolimą Ukrainoje apibūdino kaip žadintuvo skambutį, kad 27 valstybės narės turi imtis griežtesnio požiūrio į savo saugumą. JAV vadovaujamas karinis NATO aljansas dešimtmečius buvo Europos gynybos pagrindas, o karas Ukrainoje sustiprino daugelio ES narių reikalavimą išlaikyti glaudžius ryšius su Vašingtonu. Tačiau yra ir siekis, kurį labiausiai stumia Prancūzija, kad blokas stiprintų savo paties gebėjimą veikti.

Naujoji strategija, kurią lyderiai turės oficialiai pasirašyti per vėliau šią savaitę vyksiantį viršūnių susitikimą, skirta sustiprinti ES valstybių bendradarbiavimą gynybos srityje. „Dirbsime, kad taptume stipresni kariniu požiūriu ir panaudotume savo pajėgumus labiau koordinuotai“, – sakė J. Borrellis.

Pagrindinis tikslas

Pagrindinis pasiūlymo tikslas – iki 2025 m. sukurti iki 5 tūkst. karių „ES greitojo dislokavimo pajėgas“, kurias būtų galima pasiųsti į priešišką aplinką“. Postūmį kurti tokias pajėgas paskatino chaotiškas Vakarų pasitraukimas iš Afganistano pernai, kai Europa buvo visiškai priklausoma nuo JAV evakuacijų.

Projekte, kurį matė AFP, sakoma, kad pajėgas sudarys sausumos, oro ir jūrų komponentai ir jas bus galima panaudoti „skirtinguose operacijos etapuose neleistinoje aplinkoje, pavyzdžiui, pradiniam įžengimui, pastiprinimui arba kaip atsargines pajėgas užtikrinant išėjimą“.

Viljama Sudikienė (AFP)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite