Staigūs temperatūrų svyravimai labai pavojingi paprastosios pušies sėklų kokybei

Staigūs temperatūrų svyravimai, kai esant drėgnam, bet ne itin šaltam orui, staiga atšąla iki 20 laipsnių, labai pavojingi ruošiamų paprastosios pušies sėklų kokybei. Vėliau tai nulemia menką sėklų daigumą.

Tokios šilumos sausio mėnesį dar niekada nebuvo per visą Lietuvos meteorologinių stebėjimų istoriją, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Tačiau prognozės rodo, kad šiluma Lietuvoje ilgai neužsibus – ateina stingdantys šalčiai. Prognozuojama, kad termometrų stulpeliai gali kristi žemiau 20 laipsnių šalčio.

Dėl staiga besikeičiančios temperatūros suyra paprastosios pušies sėklų ląstelių sienelės ir sėklų viduje įvyksta nepageidaujamos biocheminės reakcijos. Tarp iš pažiūros sveikų sėklų atsiranda daug supuvusių ir stikliškų. Panašus efektas pastebėtas ir laikant per daug drėgnus kankorėžius žemesnėje temperatūroje, tai yra, kuo didesnis kankorėžių ir sėklų drėgnumas, tuo mažesnis atsparumas žemai temperatūrai.

Analogiška į šiais metais prognozuojamą situacija susiklostė 2016 m. sausio 6-7 d., kai fiksuotas staigus temperatūros žemėjimas. Vietomis prieš tai vyravusi vidutinė 3 laipsnių šalčio temperatūra staiga tomis dienomis nukrito iki -19°C ar net -24°C. Tais metais iš 807,5 kg paruoštų pušies sėklų daugiau kaip pusė pagal atliktus sėklų kokybės tyrimus buvo priskirta nekondicinėms. Dėl mažo daigumo jos tapo netinkamomis sodmenims išauginti.

Panaši situacija 2016 m. susiklostė ir kaimyninėse valstybėse Latvijoje ir Lenkijoje. Latvijos kolegos patvirtino, kad lapkričio-gruodžio mėnesiais sėklinėse plantacijose ruoštų sėklų daigumas siekė nuo 77 iki 95 proc., o kovo mėnesį buvo vos 25-67 proc. Tai nėra naujiena ir Lenkijos  miškininkams. 1997-1998 m. ir 2005-2006 m. paprastosios pušies sėklų ruošos metu pastebėti identiški sėklų kokybės rezultatų kritimai kaip ir 2016-2017 m., ypač Lenkijos šiaurės – rytinėje dalyje, kuri ribojasi su Lietuva.

Siekiant išvengti ar sumažinti galimus nuostolius dėl pušies sėklų kokybės, rekomenduojama didelių sėklinių plantacijų ar kitų sėklinės miško bazės objektų kankorėžius aižyti dalimis ir atlikti išankstinį sėklų kokybės tyrimą, ypač nemaišyti iki sausio mėnesio surinktų kankorėžių su vėliau surinktaisiais. Sėklų siuntos būtų sudaromos pagal išankstinių tyrimų rezultatus, leidžiančius eliminuoti tas siuntos dalis, kurių kokybė nepatenkinama.

Kuo toliau, tuo dažniau besikeičiantis klimatas turės neigiamų pasekmių sėklų ruošai, sodmenų išauginimui ir kitiems svarbiems procesams. Todėl būtina galvoti apie būdus, kaip apsisaugoti ir prisitaikyti.

Parengta pagal Valstybinės miškų tarnybos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Apie saulę ir vandenis. Ieškoti išeities paskatino brangstanti elektra

Praėjusių metų elektros kainos svyravimai rinkoje privertė ne vieną atsakingo verslo subjektą ieškoti išeičių. Įvertinusi energetikos kainų kilimo tendencijas, UAB „Šilutės vandenys“ administracija ėmė svarstyti, kas gi bus artimiausioje ateityje. Išvada aiški, kad jų sunaudojamas elektros kiekis, o jie sunaudoja apie 2 mln. kilovatvalandžių per metus, pabrangs maždaug trigubai… Tokiu atveju turės brangti ir gyventojams bei įmonėms tiekiamas vanduo. Kitu atveju „Šilutės vandenų“ lauktų nemenki finansiniai sunkumai. Bendrovės administracija, jausdama atsakomybę dėl nepalankios situacijos, kreipėsi į savo steigėją – Šilutės

Avarijoje žuvo vyras

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasaris prasidėjo skaudžiais įvykiais. Vasario 7 d. rytą šalia Sakūčių k., Kintų sen., apsemtuose laukuose pastebėtas nuo kelio nuvažiavęs ir apvirtęs automobilis „Audi A4“, kurio viduje rastas mirusio vyro, gim. 1974 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Vasario 7 d. naktį Švėkšnoje sustabdytas automobilis „Mitsubishi Carisma“, kurį vairavo neblaivus (2,29 prom.) ir teisės vairuoti neturintis vyras, gim. 1997 m. Vasario 8 d. naktį namuose Pašyšių k.,

Receptas Picos dienai artėjant: visą būrį pamaitinsite už 15 Eur

pica

Ketvirtadienį, vasario 9-ąją, minėsime Tarptautinę picos dieną. Tądien daugelis jos gerbėjų būtent ją užsisakys kavinėje ar į namus. Tačiau sostinės picerijose maža pica gali kainuoti ir 10 eurų, taigi, norint pamaitinti visą šeimą ar draugų kompaniją susidaro nemenka suma. Norintys sutaupyti gali ją išsikepti namuose –  skaičiuojama, kad ruošiant didesnį kiekį, naminė pica su kumpiu žmogui kainuoja apie 3 eurus. Picą kepti namuose – paprasta ir taupu Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad pica yra vienas populiariausių patiekalų,

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas. Ką būtina žinoti?

išmanusis-skaitiklis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpročius, gyventojams gali kilti klausimų dėl skaitiklių keitimo proceso, tikslumo ir suvartotos energijos fiksavimo. Skaitikliai sertifikuoti „Visi išmanieji elektros skaitikliai yra sertifikuoti pagal Europos Sąjungos direktyvose nustatytus standartus ir turi praeiti kokybės patikrą, o atkeliavę į Lietuvą yra dar kartą tikrinami išorinėje nepriklausomoje kokybės laboratorijoje, todėl vartotojai gali

Taip pat skaitykite