Šilutės Hugo Šojaus muziejaus specialistai dalyvavo Vilniaus knygų mugėje
Šilutės Hugo Šojaus muziejus specialistai, dalyvaudami Vilniaus knygų mugėse nuo 2020 m., jau pristatė ne vieną leidinį, populiarinantį krašto tradicijas, paveldą ir istoriją. Dalyvavimas knygų mugėse užtikrina Šilutės Hugo Šojaus muziejaus veiklos sklaidą, o muziejaus specialistai kasmet įgyja naujos patirties, užmezga naudingus kontaktus ateities projektams, pasikeičia gerąja patirtimi su kitais Lietuvos muziejais.
Šiemet renginio metu pristatyta muziejininkės M. Žąsytienės knyga „Švėkšnos žydų bendruomenė XVII–XXI a.“ (išleista anksčiau) ir Hertos Gelžus „Mano receptų knyga: Klaipėdos krašto kulinarinio paveldo atradimai“. Pastaroji – tai Petreliuose (netoli Kukorų) gyvenusios Hertos Gelžus ranka vokiškai XIX a. pabaigoje užrašytų maisto gaminimo receptų sąsiuvinis. Lankytojams sudaryta galimybė įsigyti katalogą „Hugo Šojaus augalų rinkinys“. Tai dvarininko kaupto ir iki šių dienų išlikusio seniausio Rytprūsių herbariumo dalis – beveik 200 vnt. publikuojamų augalų. Šilutės muziejuje saugoma tik dalis (1061 vnt.) išlikusio herbariumo (buvo 3104 vnt.). Didesnė dalis augalų buvo sunaikinta tarpukariu ir sovietmečiu. Skaitytojams buvo pristatytas ir unikalus Mažosios Lietuvos mažasis spaudinys – „Burtikės“.
Daug dėmesio 2023 m. Knygų mugėje skirta naujam leidiniui „Klaipėdos krašto konditerijos atradimai. Kepiniai“. Tai Šilutės muziejaus fonduose saugomo XIX a. konditerijos receptų rankraštis. Dailiu gotišku šriftu jame buvo surašyti 65 kepinių bei desertų receptai. Šalia jų ir keletas nesaldžių patiekalų, tokių kaip žuvies majonezo, gaminimo būdai. Leidinyje yra ir Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesoriaus Rimvydo Laužiko straipsnis „Mažosios Lietuvos saldumynų istorijos“. Išanalizavęs rankraštyje rastus receptus ir žinodamas kitų kraštų ar regionų kepinius, profesorius pastebi, kaip gražiai čia sąveikauja dvi kulinarinės erdvės – lietuviška ir vokiška, reprezentuodamos Rytų Prūsijos regioną. Per šį regioną lietuviškos maisto gaminių patirtys keliavo į vakarus, o vokiškos – į rytus. Ir ne tik patiekalų, bet ir pavadinimų pavidalu (meschkines, spirgel, schuppnis). Profesorius taip pat atkreipia dėmesį, kad šioje receptų knygelėje persipynęs ir Europos gastronomijos tinklas.
Vasario 26 d. Knygų mugėje leidinio „Klaipėdos krašto konditerijos atradimai. Kepiniai“ pristatymo metu lankytojai ne tik išgirdo pristatymą, bet ir turėjo galimybę užduoti klausimus, susijusius su Klaipėdos krašto kulinarijos ypatumais ir atradimais. Pristatymą moderavo profesorius R. Laužikas, dalyvavo Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė, leidėjai Violeta ir Kęstutis Demereckai.
Dalyvavimas tokio masto ir reikšmės renginyje muziejui labai svarbus: galimybė būti matomam, pristatyti savo kraštą ir darbus, įgyti daugiau patirties, užmegzti naudingų kontaktų, pasidalyti patirtimi.
Šilutės Hugo Šojaus muziejaus inf.