Siloso gamyba: svarbiausi etapai

Tvartiniu laikotarpiu silosas yra galvijų mitybos pagrindas, todėl svarbu per sezoną jį tinkamai paruošti ir pasirūpinti atsargomis, kurių reikės ūkiui per žiemą. Siloso gamyba yra gana paprasta, tačiau svarbu žinoti visus etapus, kuriuos šiame straipsnyje apžvelgsime atidžiau.

Kada pjauti žolę?

Daugiausiai siloso galima pagaminti iš daugiamečių ar vienmečių žolynų. Jų aukštis skiriasi, todėl reikia atkreipti į tai dėmesį ir pasirinkti tinkamą žoliapjovę. Taip siloso gamyba bus efektyvesnė. Aukštesnės žolės siekia pusmetrį, o kai kurios rūšys užauga dar aukštesnės. Ganyklose vyrauja žema žolė.

Į tai reikia atsižvelgti, nes silosas bus geros kokybės tik tada, jei susmulkintos žolės ilgis sieks 20-40 mm. Jei žolė bus trumpa, ji bus smulkesnė. Tai lemia ir pjovimo laiką. Taip pat reikia atsižvelgti į sausosios medžiagos kiekį, kuris neturėtų viršyti 25 proc. Kai kurių rūšių žolės yra pjaunamos tik po žydėjimo, nes prieš žydėjimą ir žydėjimo laikotarpiu jų maistinė vertė sumažėja.

Žolės vytinimas ir vartymas

Siloso gamyba yra susijusi su specifiniu procesu – žolės vytinimu. Jo metu žolėje susikaupia cukrus. Būtina žinoti, kad per naktį vytinama žolė praranda sukauptą cukrų, todėl ją reikia paruošti per vieną dieną – tai užtikrina siloso kokybę.

Kiek reikės vartyti žolę, priklauso nuo nupjauto derliaus ir meteorologinių prognozių. Kai žolės yra nedaug, o oro sąlygos palankios, galima nieko nedaryti. Jei žolės yra daugiau, gali prireikti vartyti žolę kelis kartus. Per naktį ji sudrėksta ir praranda dalį sukaupto cukraus, siekiant to išvengti, verta sugrėbti žolę į didesnes sangrėbas, o išaušus vėl paskleisti.

Žolės surinkimas ir tranšėjos užpildymas

Kitas etapas yra žolės grėbimas. Tam paprastai naudojama speciali technika, o ją pasirinkti reikėtų atsižvelgiant į derliaus kiekį. Susmulkinta žolė yra kraunama į talpias priekabas ir vežama iki tranšėjos.

Kad siloso gamyba būtų sklandi, pirmiausiai yra dedami sausi šiaudai, o tik tada – susmulkinta apvytinta žolė. Šiaudai sugers išsiskyrusias sultis. Žolė dedama sluoksniais ir gerai suspaudžiama. Procesas kartojamas, kol tranšėja bus užpildyta. Jei to padaryti per dieną nepavyksta, nakčiai reikia uždengti silosą plėvele – tai apsaugos žolės masę nuo cukraus praradimo. Tranšėją užpildžius, žolės masės paviršius yra išlyginamas ir viskas uždengiama, kad galėtų gamintis silosas. Dangai galima naudoti plėvelę ar specialų dangalą, kuris apsaugo nuo temperatūros ir oro sąlygų įtakos.

Ne mažiau už siloso gamybą, svarbus ir tinkamas jo naudojimas. Atidengus tranšėją, prasideda gedimo procesai, todėl silosas iš karto turi būti pjaunamas ir padalijamas gyvuliams. Gedimo procesas vasarą yra dar greitesnis, todėl vienu kartu turi būti sunaudojama storesnė siloso riekė. Po to tranšėja vėl užsandarinama.

pr2023/032

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ką svarbu žinoti prieš perkant elektrinius traktorius vaikams?

Elektriniai traktoriai yra populiariausia pramoginė priemonė vaikams, kuri gali suteikti jiems daug linksmybių ir pramogų. Tačiau, prieš perkant elektrinį traktorių vaikams, svarbu žinoti keletą dalykų, kad užtikrintumėte vaiko saugumą ir jis su juo smagiai jaustųsi. Čia jums pateiksime keletą patarimų, kaip juos išsirinkti, kad vaikiški traktoriai būtų šauni pramoga visai šeimai. Pirma, svarbu žinoti, kad visi elektriniai traktoriai yra skirti įvairių amžiaus grupių vaikams. Prieš perkant traktorių, reikia susipažinti su gamintojo teikiamomis rekomendacijomis, koks traktorius jam tinkamas. Taip nesukelsite pavojingos

Kodėl verta investuoti į kokybiškas plaukų kirpimo mašinėles?

Jei turite noro ir poreikio įsigyti profesionalią kirpimo mašinėlę, tačiau neturite pakankamai žinių pasirinkti ir suprasti, kuo šiuolaikinės mašinos skiriasi viena nuo kitos, mes padėsime rasti techninius skirtumus ir pasirinkti paprastą, ir pelningą pirkinį. Šiandien pasitelkus tinklaraščius ir internetą madinga rūpintis savimi namuose. Štai kodėl matome, kaip įvairūs profesionalūs prietaisai migruoja iš grožio salonų naudojimui į namus. Kirpimo mašinėlės jau nustojo būti prietaisu vien profesionalams. Pasaulio inžinieriai ir dizaineriai kasmet tobulina įrenginį, kad šis populiarus prietaisas būtų patogesnis ir saugesnis

Lietuvos bankas siūlo atsisakyti 1 ir 2 euro centų monetų. Kaip apvalintų kainas?

Lietuvos bankas (LB) siūlo atsisakyti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų. Anot banko duomenų, nuo euro įvedimo Lietuvos gyventojai kas metus pameta apie trečdalį milijono tokių monetų. Pamestų cento monetų bendra vertė nuo euro įvedimo siekia 2,4 mln. eurų. Pasak Lietuvos banko Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Lisinskaitės, šioms monetoms pakeisti ir tvarkyti Lietuvos valstybė kasmet išleidžia pusę milijono eurų. „Valstybė kasmet išleidžia po pusę milijono eurų šių monetų (kurių didžiąją dalį pametame) kaldinimui ir

Kaip sekėsi rinkimuose Klaipėdos regiono merams?

Klaipėdos regiono plėtros taryboje bus permainų. Joje dirbs ir buvusių, ir naujų merų, tarybų narių, o veikla prasidės patvirtinus galutinius rinkimų rezultatus. Žinoma, ir naujosioms politikų taryboms apsisprendus, ką jos deleguos į Regiono plėtros tarybą. Klaipėdos regiono plėtros taryboje svarstomi šių savivaldybių reikalai: Klaipėdos ir Palangos miestų, Klaipėdos, Šilutės, Kretingos, Skuodo r., Neringos savivaldybių. Ilgas kelias per kopas Šis meras eina 50-uosius metus. Jis – iš anapus marių. Buvo žvejys-motoristas, kasininkas-inspektorius, miško darbininkas. Nuo 2013 metų – meras. Baigęs Klaipėdos

Taip pat skaitykite