Šiemet minimas UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos dvidešimtmetis

Kultūros ministerija kartu su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija ir Lietuvos nacionaliniu kultūros centru kviečia šiais metais paminėti UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos dvidešimtmetį. Ši Konvencija yra vienas populiariausių UNESCO teisės instrumentų, kurią 2004 m. viena iš pirmųjų ratifikavo Lietuvos Respublika, o per 20 metų – virš 180 kitų valstybių.

Remiantis Konvencija į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą buvo įrašytos lietuvių daugiabalsės dainos – sutartinės (2010 m.), į jį 2008 m. pateko ir anksčiau UNESCO pripažinimo sulaukusios nematerialaus kultūros paveldo vertybės – kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje (2001 m.) bei dainų ir šokių švenčių tradicija Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje (2003 m.). Ketvirtosios vertybės – šiaudinių sodų rišimo tradicijos – paraiška pateikta UNESCO vertinimui 2022 m. Kultūros ministerija tikisi, kad ši tradicija bus įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį sąrašą 2023 m. pabaigoje.

Remiantis Konvencijos nuostatomis 2017 m. taip pat buvo sukurtas Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas, kuris skatina Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo įvairovės žinomumą, reikšmės pripažinimą ir išsaugojimą, prisideda prie bendruomenių stiprinimo. Lietuvos savivaldybės yra kviečiamos kurti savo lokalius nematerialaus kultūros paveldo sąvadus, stiprinti nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo veiklas, neformalųjį ugdymą, bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų telkimąsi, be kurių dalyvavimo gyvųjų paveldo reiškinių perdavimas kitoms kartoms yra neįmanomas.

Konvencijos šalys narės, įskaitant ir Lietuvą, buvo pakviestos nacionaliniu ir vietos mastu minėti Konvencijos dvidešimtmetį ir remti šiai sukakčiai skirtas veiklas, orientuotas į nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimą trimis pagrindinėmis kryptimis, kurių tikslas – stiprinti bendruomenių (tradicijų puoselėtojų, praktikų ir nešėjų) svarbą ir vaidmenį išsaugant ir perduodant nematerialaus kultūros paveldo vertybes kitoms kartoms, kurti, palaikyti ir stiprinti partnerystes bei tinklus bendradarbiaujant tarptautiniu, regioniniu ir nacionaliniu mastu, į bendradarbiavimą įtraukti įgalintus veikti nematerialaus kultūros paveldo profesionalus, gyvojo paveldo praktikus ir bendruomenių narius, sutelkti nematerialaus kultūros paveldo veikloms reikalingus išteklius ir socialinius tinklus, skirti dėmesį socialiai jautrioms grupėms: jaunimui, tautinėms mažumoms bei miestų bendruomenėms ir grupėms. Taip pat svarbu pasitelkti inovatyvias ir kelias sritis apimančias iniciatyvas, skirtas atskleisti nematerialaus kultūros paveldo potencialą ir jo suteikiamas galimybes skatinti bendruomenių kūrybiškumą bei dialogą.

Kultūros ministerija kviečia savivaldybių administracijas, kultūros centrus, akademines ir mokslo įstaigas 2023 m. įgyvendinti nematerialaus kultūros paveldo žinomumui, skatinimui ir išsaugojimui skirtas veiklas, dedikuoti jas Konvencijos dvidešimtmečiui  bei dalintis informacija apie reikšmingiausias savo įstaigų planuojamas arba įgyvendintas iniciatyvas. Informaciją siųskite el. paštu gytis.orzikauskas@lrkm.lt.

Kultūros min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutė: mero komandoje – socialdemokratė Vaidutė Armonienė

Šilutės rajono savivaldybės mero patarėjos pareigas jau eina socialdemokratė Vaidutė Armonienė. Ji – antroji mero patarėja, anksčiau dirbusi Edita Šukytė ir po savivaldos rinkimų liko šiose pareigose. Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis savo komandoje gali turėti du vicemerus, du patarėjus, savivaldybės administracijos direktorių. Mero valia, ką jis pasirenka į šią komandą. Kol kas merui sekėsi: į vicemerus pasiūlė Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininką Tomą Budrikį, savivaldybės Taryba pritarė. Savivaldybės administracijos direktoriumi paskyrė Andrių Jurkų,

Orai vės, šalnų vis bus, žadama ir lietaus

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 2 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palis (vyraus nedidelis lietus). Vėjas pūs iš šiaurės, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra bus 2-7, vietomis – 8-10 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakaruose, šalnos, bus nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.  Dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra  bus 12-17 laipsnių šilumos. Birželio 3 d., šeštadienį,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Gegužės 30 d. prieš pietus Pagrynių k., Šilutės sen., neblaiviai (2,42 prom.) moteriai, gim. 1972 m., sukėlė fizinį skausmą vyras, gim. 1989 m. Birželio 1 d. popietę Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1954 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1953 m. Įtariamoji buvo sulaikyta. Gegužės 21 d. naktį Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1996 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (4,69 prom.) vyrui, gim. 1987 m. Gegužės 31 d.

Taip pat skaitykite