Rūšiavimo galvosūkis: kur mesti kosmetikos indelius, lemputes ar langų stiklą?

Nemažai daliai žmonių rūšiavimas yra tapęs neatsiejama kasdienybės dalimi, tačiau sulūžus skėčiui, perdegus elektros lemputei ar pabaigus namuose nedidelį remontą, vis dar gali tekti susidurti su rūšiavimo galvosūkiais.

Rūšiavimo konteineriuose atsiduria apie 30 proc. netinkamų atliekų.

Kaip tinkamai rūšiuoti rečiau susidarančias atliekas pasakoja aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ atliekų rūšiavimo ir perdirbimo verslo direktorė Rasa Viskauskienė.

„Keistos“ atliekos

Sugedus ilgai naudojamiems daiktams, pasenus ar pasibaigus kosmetikos produktams, gali kilti klausimų, kaip tinkamai šias atliekas išrūšiuoti. Net tada, kai puikiai žinome, iš kokių medžiagų buvo pagamintas daiktas, nelengva parinkti jam tinkamą konteinerį. Dalis atliekų vis dar atsiduria ne ten, kur turėtų. Kai kurios atliekos dar kelia daug klausimų. Pavyzdžiui, higienos ir kosmetikos priemonių pakuotės – jų užtenka ilgesniam laikui, pakuotės išmetamos rečiau, todėl ilgiau formuojasi įprotis.

„Esminis dalykas rūšiuojant atliekas – įvertinti, ar tai pakuotė, ar pats produktas. Rūšiavimo konteineriai skirti pakuočių atliekoms surinkti. Todėl pakuotės turi būti metamos į plastiko, popieriaus arba bendrą plastiko-popieriaus pakuočių konteinerį. Stiklo pakuotės rūšiuojamos atskirai, todėl visada turi keliauti tik į stiklo konteinerius. Kartu su pakuotėmis rūšiuojama tik makulatūra, plėvelė ir metalo gaminiai  –  tai lengvai perdirbamos antrinės žaliavos. Patys produktai, priklausomai nuo jų pobūdžio, turėtų būti metami arba į mišrių komunalinių atliekų konteinerį, arba priduodami į specialias jų surinkimo vietas“, – patarė R. Viskauskienė.

Anot R. Viskauskienės, rūšiavimo galvosūkiu gali tapti, pavyzdžiui, stiklinis rutulinio dezodoranto buteliukas ar aliuminė tūtelė nuo kremų ir įvairių balzamų. Tai – produktų pakuotės ir, priklausomai nuo vyraujančios medžiagos, turi būti metamos į atitinkamą rūšiavimo konteinerį: stiklinis dezodoranto buteliukas į stiklo, o aliuminė tūtelė – į plastiko pakuočių konteinerį. Rūpinantis higiena taip pat susidaro atliekų, kurios nėra pakuotės ir turi atsidurti mišrių komunalinių atliekų konteineryje. Nepaisant to, kad jose yra plastiko, metalo ar popieriaus. Tai skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai, sauskelnės ir higieniniai įklotai, popierinės servetėlės, vatos tamponėliai, vonios kempinės.

Konteineryje ne vieta?

Kai kurios atliekos ar pakuotės yra akivaizdžiai pagamintos iš medžiagų, kurias įprastai rūšiuojame – plastiko, metalo, stiklo ar popieriaus. Vis dėlto yra atvejų, kai jų ne tik negalima mesti į rūšiavimo konteinerį, bet ir į mišrių komunalinių atliekų.

„Perdegus elektros lemputei ar sudužus veidrodžiui, langui, mes puikiai žinome, kad tai yra stiklas, tačiau ne kiekvieną stiklinį daiktą galime mesti į stiklo konteinerį. Automobilių ar pastatų langų stiklai, veidrodžiai, stiklinė tara, stipriai užteršta dažais, turėtų keliauti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles“, – sakė R. Viskauskienė.

Perdegusi elektros lemputė yra priskiriama elektronikai ir negali būti išmetama į buitinių atliekų konteinerį. Lemputes kartu su baterijomis, elektronikos prietaisais ar nešiojamais akumuliatoriais reikėtų rūšiuoti atskirai ir pristatyti į elektronikos atliekų surinkimo vietas. Anot R. Viskauskienės, lemputė yra pavojinga atlieka dėl jose esančio nedidelio gyvsidabrio kiekio, kuris garuodamas patenka į aplinką ir yra kenksmingas žmonių sveikatai.

„Pavojingas medžiagas žyminčiais ženklais dažnai pažymėtos ir įvairios buitinės chemijos, klijų, dažų ir lakų pakuotės. Tai reiškia, kad šios pakuotės taip pat neturėtų atsidurti nei plastiko, nei mišrių komunalinių atliekų konteineriuose. Jei gyventojai nori būti sąmoningi, šias atliekas reikėtų kaupti, o tada didesnį kiekį išvežti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę“, – komentavo R. Viskauskienė.

Kaip teisingai išmesti?

Net tinkamai priskyrus atlieką reikiamam konteineriui, reikia mokėti teisingai ją išmesti. Svarbu, kad pakuotė būtų tuščia, reikėtų nepamiršti prieš išmetant atskirti iš skirtingų medžiagų pagamintas pakuotės dalis. Pavyzdžiui, nuo jogurto indelių reikėtų nuimti popierinę ir aliuminę dalis. Jei stiklinis kosmetikos indelis turi plastikinį kamštelį, jį reikėtų nuimti ir išmesti į atskirus konteinerius.

„Norint tinkamai rūšiuoti, svarbu atsiminti, kad rūšiavimo konteineriai iš esmės yra skirti pakuotėms, todėl nereikėtų į juos mesti atliekų, kuriose dar yra likę maisto, kosmetikos, gėrimų likučių. Prieš išmetant pakuotes reikia ištuštinti, nes įvairių medžiagų likučiai užteršia visą konteinerio turinį, kitas pakuotes. Todėl gali nebepavykti šių atliekų perdirbti. Tokiu atveju  atsakingas rūšiavimas nueitų perniek“, – teigė R. Viskauskienė.

R. Viskauskienė taip pat pabrėžia, kad pakuotes, kurios užima daug vietos, prieš išmetant svarbu suspausti, taip rūšiavimo konteineriai neužsipildys per greitai – reikia išlankstyti kartono dėžes, suspausti pieno ar sulčių pakuotes, plastikinius indelius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Apie saulę ir vandenis. Ieškoti išeities paskatino brangstanti elektra

Praėjusių metų elektros kainos svyravimai rinkoje privertė ne vieną atsakingo verslo subjektą ieškoti išeičių. Įvertinusi energetikos kainų kilimo tendencijas, UAB „Šilutės vandenys“ administracija ėmė svarstyti, kas gi bus artimiausioje ateityje. Išvada aiški, kad jų sunaudojamas elektros kiekis, o jie sunaudoja apie 2 mln. kilovatvalandžių per metus, pabrangs maždaug trigubai… Tokiu atveju turės brangti ir gyventojams bei įmonėms tiekiamas vanduo. Kitu atveju „Šilutės vandenų“ lauktų nemenki finansiniai sunkumai. Bendrovės administracija, jausdama atsakomybę dėl nepalankios situacijos, kreipėsi į savo steigėją – Šilutės

Avarijoje žuvo vyras

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasaris prasidėjo skaudžiais įvykiais. Vasario 7 d. rytą šalia Sakūčių k., Kintų sen., apsemtuose laukuose pastebėtas nuo kelio nuvažiavęs ir apvirtęs automobilis „Audi A4“, kurio viduje rastas mirusio vyro, gim. 1974 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Vasario 7 d. naktį Švėkšnoje sustabdytas automobilis „Mitsubishi Carisma“, kurį vairavo neblaivus (2,29 prom.) ir teisės vairuoti neturintis vyras, gim. 1997 m. Vasario 8 d. naktį namuose Pašyšių k.,

Receptas Picos dienai artėjant: visą būrį pamaitinsite už 15 Eur

pica

Ketvirtadienį, vasario 9-ąją, minėsime Tarptautinę picos dieną. Tądien daugelis jos gerbėjų būtent ją užsisakys kavinėje ar į namus. Tačiau sostinės picerijose maža pica gali kainuoti ir 10 eurų, taigi, norint pamaitinti visą šeimą ar draugų kompaniją susidaro nemenka suma. Norintys sutaupyti gali ją išsikepti namuose –  skaičiuojama, kad ruošiant didesnį kiekį, naminė pica su kumpiu žmogui kainuoja apie 3 eurus. Picą kepti namuose – paprasta ir taupu Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad pica yra vienas populiariausių patiekalų,

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas. Ką būtina žinoti?

išmanusis-skaitiklis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpročius, gyventojams gali kilti klausimų dėl skaitiklių keitimo proceso, tikslumo ir suvartotos energijos fiksavimo. Skaitikliai sertifikuoti „Visi išmanieji elektros skaitikliai yra sertifikuoti pagal Europos Sąjungos direktyvose nustatytus standartus ir turi praeiti kokybės patikrą, o atkeliavę į Lietuvą yra dar kartą tikrinami išorinėje nepriklausomoje kokybės laboratorijoje, todėl vartotojai gali

Taip pat skaitykite