Psichologo pagalba: kur ir kada kreiptis?
Žmogaus psichologija yra sudėtingas darinys, nepasiduodantis lengvai medicininei ar psichologinei intervencijai. Kūniškus negalavimus ir jų priežastis nustatyti nėra taip sunku, kaip psichologinius.
Turint fizinių negalavimų, nuėję pas bet kurį gydytoją mes labai dažnai išgirsime identiškas arba labai panašias diagnozes, nes jų mokslinė metodologija ir medicininis išsilavinimas bus kone tapatūs. Todėl dažnai renkantis gydytoją užtenka paskaityti pacientų atsiliepimus, o gilintis į medicininį asmens išsilavinimą kaip ir nėra prasmės.
To paties negalima pasakyti apie psichologus. Kiekvienas psichologas turi savitą priėjimą prie problemų, savitą specializaciją ir savitą psichologinės ar psichoterapeutinės metodologijos suvokimą. Todėl psichologo pasirinkimas ir psichologinių problemų sprendimas nėra toks paprastas, kaip kitų sveikatos problemų atveju.
Kalbant apie psichologinę pagalbą, neužtenka viso labo paskaityti atsiliepimų apie psichologą ir jo gebėjimą padėti išspręsti problemas priimti kaip duotybę. Tai, kad psichologas padėjo vienam žmogui, toli gražu nereiškia, kad jis vienodai sėkmingai galės padėti ir kitam.
Efektyvi psichologo pagalba turi kitų prielaidų, ne tik formalų specialisto išsilavinimą.
Kadangi psichologas sprendžia psichologines ar emocines problemas, tinkamas jų sprendimas reikalauja tam tikro pasitikėjimo ir ryšio tarp specialisto ir paciento. Priešingu atveju, sąmoningai ar ne, pacientas gali pradėti blokuoti bet kokį psichologo bandymą padėti. Todėl yra svarbu ne tik psichologo kvalifikacija ir pacientų atsiliepimai: tiek pat svarbu yra ir asmeninis ryšys su specialistu.
Tai daro psichologo pasirinkimą sudėtingu procesu, kuris taip pat yra imlus laikui, nes dažniausiai negalima tikėtis, kad pirmas sutiktas specialistas bus jums tinkamai ir atsiverdami jam jausitės patogiai. Kartais paprasčiausias ir sunkiai apibrėžiamas nepatogumo jausmas gali nulemti nesėkmingą konsultaciją ar terapiją.
Be to, tai gali ir brangiai kainuoti, nes įprastai psichologų valandinės konsultacijos įkainis siekia apie 40 eurų. Jei negalite sau leisti eksperimentuoti su psichologo konsultacijomis, visada galite kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali paskirti nemokamų psichologo konsultacijų valstybinėje gydymo įstaigoje, pvz. psichikos sveikatos centre. Kitu atveju, galite kreiptis dėl nemokamos psichologinės pagalbos nuotoliniu būdu: www.viltieslinija.lt. O ieškant mokamo psichologo pagal kainą ar kitus kriterijus, galite pasinaudoti www.psichologai.net.
Tiek nemokama psichologo pagalba tam skirtose tarnybose, tiek mokama specialisto pagalba privačioje gydymo įstaigoje neturi griežtų atrankos kriterijų.
Psichologinė problema, kurią sprendžia psichologai gali būti apibrėžiama bet kuo nuo sunkiau apibrėžiamo liūdesio ar kitos neigiamos emocijos iki gilesnių emocinių ar asmenybės sutrikimų. Todėl tokios pagalbos kreiptis galite tik pajutę, kad „kažkas yra ne taip“, bet to negalite paaiškinti ar išspręsti savo jėgomis arba fizinės intervencijos pagalba, t. y. medikamentais.
Į psichologą taip pat galite kreiptis ir nebūdami patenkinti kai kuriais savo asmenybės bruožais. Psichologas gali padėti ne tik tuomet, kai problema yra nepakeliama ir neišsprendžiama savomis jėgomis. Šios srities specialistas gali padėti ir tuomet, kai didelių problemų neturi, bet, pavyzdžiui, norite geriau save pažinti.
Priklausomai nuo jūsų problemos, jos sudėtingumo ir gilumo, psichologinė terapija gali tęstis nuo vienos sesijos iki kelerių metų. Todėl šiuos dalykus, kaip ir kitus konsultacijų aspektus, būtinai aptarkite su specialistu dar pirmojo susitikimo metu, kad galėtumėte tiksliau suformuoti savo lūkesčius.
Pr2021/156