Psichologo pagalba: kur ir kada kreiptis?

Žmogaus psichologija yra sudėtingas darinys, nepasiduodantis lengvai medicininei ar psichologinei intervencijai. Kūniškus negalavimus ir jų priežastis nustatyti nėra taip sunku, kaip psichologinius.

Turint fizinių negalavimų, nuėję pas bet kurį gydytoją mes labai dažnai išgirsime identiškas arba labai panašias diagnozes, nes jų mokslinė metodologija ir medicininis išsilavinimas bus kone tapatūs. Todėl dažnai renkantis gydytoją užtenka paskaityti pacientų atsiliepimus, o gilintis į medicininį asmens išsilavinimą kaip ir nėra prasmės.

To paties negalima pasakyti apie psichologus. Kiekvienas psichologas turi savitą priėjimą prie problemų, savitą specializaciją ir savitą psichologinės ar psichoterapeutinės metodologijos suvokimą. Todėl psichologo pasirinkimas ir psichologinių problemų sprendimas nėra toks paprastas, kaip kitų sveikatos problemų atveju.

Kalbant apie psichologinę pagalbą, neužtenka viso labo paskaityti atsiliepimų apie psichologą ir jo gebėjimą padėti išspręsti problemas priimti kaip duotybę. Tai, kad psichologas padėjo vienam žmogui, toli gražu nereiškia, kad jis vienodai sėkmingai galės padėti ir kitam.

Efektyvi psichologo pagalba turi kitų prielaidų, ne tik formalų specialisto išsilavinimą.

Kadangi psichologas sprendžia psichologines ar emocines problemas, tinkamas jų sprendimas reikalauja tam tikro pasitikėjimo ir ryšio tarp specialisto ir paciento. Priešingu atveju, sąmoningai ar ne, pacientas gali pradėti blokuoti bet kokį psichologo bandymą padėti. Todėl yra svarbu ne tik psichologo kvalifikacija ir pacientų atsiliepimai: tiek pat svarbu yra ir asmeninis ryšys su specialistu.

Tai daro psichologo pasirinkimą sudėtingu procesu, kuris taip pat yra imlus laikui, nes dažniausiai negalima tikėtis, kad pirmas sutiktas specialistas bus jums tinkamai ir atsiverdami jam jausitės patogiai. Kartais paprasčiausias ir sunkiai apibrėžiamas nepatogumo jausmas gali nulemti nesėkmingą konsultaciją ar terapiją.

Be to, tai gali ir brangiai kainuoti, nes įprastai psichologų valandinės konsultacijos įkainis siekia apie 40 eurų. Jei negalite sau leisti eksperimentuoti su psichologo konsultacijomis, visada galite kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali paskirti nemokamų psichologo konsultacijų valstybinėje gydymo įstaigoje, pvz. psichikos sveikatos centre. Kitu atveju, galite kreiptis dėl nemokamos psichologinės pagalbos nuotoliniu būdu: www.viltieslinija.lt. O ieškant mokamo psichologo pagal kainą ar kitus kriterijus, galite pasinaudoti www.psichologai.net.

Tiek nemokama psichologo pagalba tam skirtose tarnybose, tiek mokama specialisto pagalba privačioje gydymo įstaigoje neturi griežtų atrankos kriterijų.

Psichologinė problema, kurią sprendžia psichologai gali būti apibrėžiama bet kuo nuo sunkiau apibrėžiamo liūdesio ar kitos neigiamos emocijos iki gilesnių emocinių ar asmenybės sutrikimų. Todėl tokios pagalbos kreiptis galite tik pajutę, kad „kažkas yra ne taip“, bet to negalite paaiškinti ar išspręsti savo jėgomis arba fizinės intervencijos pagalba, t. y. medikamentais.

Į psichologą taip pat galite kreiptis ir nebūdami patenkinti kai kuriais savo asmenybės bruožais. Psichologas gali padėti ne tik tuomet, kai problema yra nepakeliama ir neišsprendžiama savomis jėgomis. Šios srities specialistas gali padėti ir tuomet, kai didelių problemų neturi, bet, pavyzdžiui, norite geriau save pažinti.

Priklausomai nuo jūsų problemos, jos sudėtingumo ir gilumo, psichologinė terapija gali tęstis nuo vienos sesijos iki kelerių metų. Todėl šiuos dalykus, kaip ir kitus konsultacijų aspektus, būtinai aptarkite su specialistu dar pirmojo susitikimo metu, kad galėtumėte tiksliau suformuoti savo lūkesčius.

Pr2021/156

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis. Krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

kūčiukų

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis. Aukščiausios rūšies miltai ir aguonos, dėmesingai maišoma ir kildinama tešla, tiksliai formuojami mažieji „duonos kepaliukai“ ir jų kelionė į milžinišką krosnį. Kiekvienas kepėjų žingsnis yra gerai pamatuotas ir apskaičiuotas. „Per gana trumpą laikotarpį turime iškepti tiek kūčiukų, kad jų užtektų trims milijonams“, – sako kepyklą Panevėžyje valdančios bendrovės „AR Maistas“

Lumpėnų bibliotekai – 70. Istoriją kuriame kartu…

„2021 m. lapkričio 25 d. Pagėgių savivaldybės administracijos Lumpėnų seniūnijos laisvalaikio salėje atgimsta praeitis ir vėl ataidi iš glūdumos buvę metai“, – šiais žodžiais prasidėjo Pagėgių savivaldybės Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos 7 klasės mokinio Elijaus Andriukaičio skaityta Lumpėnų bibliotekos istorijos apžvalga, prikėlusi 7-is dešimtmečius menančią bibliotekos praeitį. Istorijos vingiais Renginio metu pakeliauta istorijos vingiais – prisimintos čia dirbusios bibliotekininkės, pastatų, glaudusių Lumpėnų biblioteką, istorija, apžvelgta vykdyta veikla. Išsamios apžvalgos baigiamąjį žodį tarė šventinį jubiliejinį renginį vedusi Pagėgių sav. Vydūno viešosios

Kaip bendrauti su sudėtingais lankytojais?

Kasdien kultūros sferos specialistai neišvengiamai susiduria su sudėtingais lankytojais. Ar išties lankytojas visada būna teisus? Lapkričio 25 dieną įvykusių mokymų „Sudėtingi lankytojai: bendravimas ir aptarnavimas“ metu Šilutės rajono kultūros darbuotojai bei Palangos miesto, Kretingos, Klaipėdos rajonų bibliotekininkai sužinojo, kaip išlikti ramiu bendraujant ir nepatekti į konfliktinę situaciją. Mokymų lektorius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto dėstytojas, verslo vadybos bei socialinės psichologijos profesionalas Juris Belte pateikė konfliktinių situacijų pavyzdžių ir apžvelgė bendravimo su lankytojais kultūros psichologinius aspektus. Dalyviai sužinojo apie

Sulaukėme žiemos: savaitgalį bus šalčio

Penktadienio rytą Šilutėje prireikė atidumo ir atsargumo: po vėjuoto ketvirtadienio, ypač jo vakaro, kai ir snyguriavo, iškritęs šlapias sniegas per naktį sušalo, tapo slidu. Sinoptikai praneša, kad savaitgalį taip pat sulauksime šalčio.  Penktadienio naktį slinkęs ciklonas didelę šalies dalį prausė lietumi, ūžavo smarkus vėjas, Šilutės krašte krito šlapias sniegas. Po tokio atlydžio ėmus plūsti šaltesniam orui pradėjo formuotis plikledis. Dieną irgi plūs vis šaltesnis oras, tad plikledis išsilaikys, prie ledo prišalęs sniegas vers elgtis atsargiau ir vairuotojus, ir pėsčiuosius. Temperatūra

Taip pat skaitykite