Po 19-metės nužudymo – laiškas Seimo nariui Zigmantui Balčyčiui

Šilutė, 2022 m. lapkričio 8 d.

Kreipiuosi į jus dėl šios istorijos, kurią paviešino žiniasklaida.

19-metės nužudymu Šilutės rajone įtariamas vyresnis brolis: teisme jis suimtas

Ingrida Steniulienė, Šaltinis: BNS

Teismas patenkino prokuratūros prašymą ir  trims mėnesiams leido suimti 19-metės nužudymu Šilutės rajone įtariamą jaunuolį. Įtarimai asmeniui pateikti dėl giminaičio ar šeimos nario nužudymo, BNS informavo Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovė Viktorija Raštutytė. Prokuratūra BNS patvirtino, kad įtariamasis – nužudytosios 26 metų brolis.

Nužudyta mergina aptikta spalio 29 d., šeštadienį, naktį Šilutės rajono Pagrynių miške.

Kaip pranešė Tauragės apskrities policija, iš socialinių paslaugų centro Šilutėje išėjo 19-metė mergina ir negrįžo. „Apie jos dingimą socialinių paslaugų centro darbuotoja mus informavo spalio 28 dieną (penktadienį – BNS). Vykdant jos paiešką, spalio 29 dieną (šeštadienį), 3 valandą 30 minučių, jos kūnas rastas Pagrynių miške“, – BNS sakė Tauragės apskrities policijos atstovė Lina Banienė.

Teigiama, kad merginos kūnas rastas su sužalojimais, slėpdamas pagrindinį nusikaltimo įkaltį, kūną žudikas buvo užkasęs.

Nakvynės namų gyventojai

pamarys.eu žiniomis, pastaruoju metu mergina glausdavosi Šilutės socialinių paslaugų namų nakvynės namuose. Šiuose namuose mergina atsidūrė jai sukakus 18 metų, kai ji neteko prieglobsčio vaikų namuose, kur ir užaugo. Vėliau pusmetį glaudėsi kito rajono socialinių paslaugų įstaigoje. Nužudymu įtariamas jos brolis taip pat yra buvęs minėtų nakvynės namų gyventojas. Pastaruoju metu jis iš gaunamos socialinės pašalpos nuomojosi atskirą butą. Su broliu mergina palaikiusi nuolatinius ryšius. Teigiama, kad jis yra ne kartą teistas.

Dėl nužudymo atliekamas ikiteisminis tyrimas. Už savo šeimos nario tyčinį gyvybės atėmimą Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą iki 20 metų arba net iki gyvos galvos.

Tylėjimas – ne išeitis

Gyvenu Šilutės priemiestyje, Pagryniuose. Būtent Pagrynių miške ir rado nužudytąją. Per Vėlinių dienas važiavau į Šilutės kapines, lankiau sūnaus kapą, o tos mergaitės kapas netoli: žmonės sustoja ir apžiūri užrašus prie gedulo vainikų. Ten vainikai nuo dviejų brolių su šeimomis, nuo sesers, nuo tetos ir vienas baltų rožių su juosta „Liūdi mama“…

Velionės tėvas miręs, motina gyvena Gaidelių kaime, Šilutės seniūnijoje. Tėvas smurtavęs, šeimoje girtauta. 5 ar 8 jų vaikai (tikslaus skaičiaus nežinau) augo vaikų namuose. Motina neaugino savo vaikų.

Savo „Facebook“ paskyroje turiu 4480 draugų, pasidalinau įspūdžiu iš vaizdo kapinėse. Tai sukėlė diskusiją. Tėvų pasmerkimas didelis, tačiau labiausiai užkliuvo tai, kodėl 18-os metų mergina, palikusi vaikų globos įstaigą, glaudėsi nakvynės namuose?

Pasak vieno nakvynės namų gyventojo, ir mergina, ir jos brolis turėję pastebimų psichikos sutrikimų. Išeitų, kad galimai ligotą ir savimi pasirūpinti nesugebantį aštuoniolikmetį globotinį iš vaikų namų išleidžia į nežinią, kuri pavojinga ir jam, ir aplinkiniams. Ir štai kraupus rezultatas…

Šilutės rajone neliko tų didelių ir vienintelių Saugų vaikų globos namų. Globotiniai mažomis grupėmis gyvena nupirktose sodybose: yra tokia ir Pagryniuose, yra ir Šilutėje, kitur. Ir čia dirba vaikų namų darbuotojai. Tai žingsnis į priekį.

Tačiau ne paslaptis, kad iš tų vienintelių vaikų namų rajone, kur vaikų būdavo daug, jie ir pabėgdavo, ir policija jų ieškodavo. Vaikinai vogdavo, mergaitės atsidurdavo landynėse, gerdavo, galimai „uždarbiaudavo“ save pardavinėdamos. Net stabdydavo Saugose prie kelio vyrų vairuojamus automobilius, važinėjo ir į Švėkšną, kur buvo baisus mergaičių seksualinio išnaudojimo skandalas. Ne viena mergaitė susilaukė vaikelio ir jį augino dar gyvendama vaikų namuose. Nežinau jų likimo.

Pagalba, globa, mokymas gyventi – viena, o realybė buvo kitokia. Tokios „praktikos“ įgiję, jie 18-os metų išeidavo į savarankišką gyvenimą. Ir ne visi sveiki…

Tad klausimas vienas: ar valstybėje veikia sistema, kuri padėtų valdiškoje įstaigoje augintam aštuoniolikmečiui įsikabinti į gyvenimą?

Skiriama, rodos, kelių tūkstančių eurų įsikūrimo išmoka. Kiek naudos iš tokios paramos? Ar atsižvelgiama į jų sveikatos būklę, nuo kurios turėtų priklausyti ir pagalba? Ar yra statistika, kaip susiklosto jų savarankiškas gyvenimas? Žinau, kad nedaugelis studijuoja, dirba, sukuria šeimas. O dauguma kur? Kalėjime? Vienišos motinos, vis gimdančios vaikus, kurių likimas bus panašus?

Svarstau, kad nuo 18-os metų amžiaus globos įstaigas paliekančių jaunuolių rajone neturėtų būti labai daug. Jeigu mokesčių mokėtojai juos išlaiko iki 18-os metų, bent jau sveikatos problemų turintiems įstengtų padėti ir vėliau. Kokia turi būti ta pagalba, nežinau. Gal gerų pavyzdžių yra kitose valstybėse? Jeigu pagalba būtų, šios kraupios istorijos Šilutėje būtų pavykę išvengti.

Įstaigų ir visokių tarnybų su specialistais prikurta gausybė ir jų vis daugėja. Šiomis dienomis visi pasirinko tylėjimą… Kodėl?

Prašyčiau jūsų dėmesio šiai situacijai. Gal Seime rastųsi noro pasvarstyti, įsigilinti, keisti galiojančias globos tvarkas, kad šių pragertų, atstumtų ir suluošintų, gal net ir ligotų aštuoniolikmečių savarankiškas gyvenimas nors kiek prašviesėtų.

Pagarbiai

Stasė Skutulienė

Pažadas duotas

Lapkričio 9 d. laiško autorei paskambinęs Seimo narys Zigmantas Balčytis paaiškino, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, į kurį nevalia kištis. Tačiau galima domėtis globos įstaigų darbu, jose lankytis, aiškintis, tartis su specialistais, kaupti informaciją šia tema iš valstybės institucijų.

„Tą ir darysiu. Vyksiu dėl to ir į Šilutės rajoną. Tarsiuosi su kitais Seimo nariais, kurie dirba kituose Seimo komitetuose. Aš esu Audito komiteto pirmininkas, manau, domėsimės ir lėšų panaudojimu socialinei globai, paramai. Šis kraupus nusikaltimas Šilutėje verčia ieškoti sprendimų, nes, akivaizdu, kad yra spragų“, – telefonu sakė Z. Balčytis.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite