Pirmoji rankinių laikrodžių evoliucijos paroda

Kokį laikrodį 1547 m. Barbora Radvilaitė padovanojo savo mylimajam Žygimantui Augustui?

Kuo skiriasi prancūziškas laikrodis nuo angliško?

Kas šiandien šiuolaikinius rankinius laikrodžius labiausiai išsiskiria iš kitų?

Į šiuos klausimus atsakė pirmoji tokia laikrodžių evoliucijos paroda, atidaryta liepos 8 d. sostinėje, „Vilnius Tech Park“ patalpose.

 

Pasižiūrėti laikrodžių evoliucijos susirinko ir garsūs šalies žmonės – Robertas Kalinkinas, Leon Somov, Gytis Ivanauskas, Ilona Radavičiūtė, Joringis Šatas, Mantas Bendžius ir kiti.

Renginio metu žinoma istorikė Kristina Petrauskė atskleidė ne tik istorijos, bet ir laikrodžių paslaptis.

Šiandien rankiniai laikrodžiai yra tapę įprastu ar net kasdieniu mūsų aksesuaru, tačiau jų istorija ir evoliucija – verti atskiro dėmesio. Būtent todėl technologijų kompanija „Huawei“, bendradarbiaudama su Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Klaipėdos laikrodžių muziejumi ir istorike Kristina Petrauske, pristatė pirmą tokią rankinių laikrodžių evoliucijos parodą.

LNDM Klaipėdos laikrodžių muziejus – vienintelis laikrodžių muziejus visoje Šiaurės Europoje, o jų parodai atrinkti eksponatai – daugiau nei 10 skirtingų laikrodžių nuo XIX a. iki XX a. pabaigos. Kolekcijoje – mechaniniai, kvarciniai ir šiuolaikiniai išmanieji laikrodžiai.

Pasak istorikės K. Petrauskės, valandas buvo pradėta skaičiuoti dar Egipto civilizacijoje, bet pirmieji rankiniai laikrodžiai pasirodė ne taip ir seniai – praeitame amžiuje. Taip pat tokie laikrodžiai nuo pat pradžių buvo naudojami tiek praktiniais sumetimais, tiek kaip stilingas aksesuaras.

„Iki šiol kyla labai daug ginčų dėl to, kas turėtų būti laikoma rankinių laikrodžių gyvavimo pradžia. Manoma, kad pirmosios laikrodėlius ant riešo pradėjo dėvėti moterys ir tai buvo kaip aksesuaras, kuris turėjo atkreipti dėmesį į baltas riešų vidines puses. Bet išpopuliarėjo šis ant rankos tvirtinamas laiko skaičiavimo prietaisas per Pirmąjį pasaulinį karą. Šis karas buvo ypatingas ir tuo, kad jis savo laiku pareikalavo visų galimų techninių naujovių, net ir tokių smulkių, kaip prie riešo pririštas kišeninis laikrodis. Aviatoriams taip buvo daug patogiau nei kuistis po savo storos odinės striukės vidines kišenės, o laiką tikrinti jiems buvo mirties ir gyvybės klausimas. Laikrodis jiems atstojo degalų bako rodyklę, kurios dar nebuvo išrasta. Tad pilotai kruopščiai tikrindavosi laiką ore, kad žinotų, kiek degalų jau išnaudojo ir ar užteks jų likučio parskristi namo“, – pasakoja K. Petrauskė.

Pasak istorikės, mechaninius laikrodžius pakeitė kvarciniai, o pastaruosius – atominiai, su cezio atomais. Šiandien, pasak K. Petrauskės, gyvename jau išmaniųjų laikrodžių laikais, kurie, išlaikant geriausias rankinių laikrodžių tradicijas, vis dar gaminami išorei teikiant ne ką mažesnį dėmesį nei laikrodžių vidui.

Naujausi išmanieji laikrodžiai – parodoje pristatyti „Huawei Watch 3 Pro“ ir „Huawei Watch 3“. „Huawei“ produktų mokymų vadovė Lietuvoje Urtė Eidžiūnaitė teigia, kad naujausius kompanijos išmaniuosius laikrodžius galima apibūdinti kaip išskirtinius savo išvaizda ir išmanius vidumi.

„Kai priešais save matome visus laikrodžių evoliucijos etapus, tampa aišku, kodėl šiuolaikiniai išmanieji laikrodžiai yra būtent tokie. Galima sakyti, kad į išmaniuosius laikrodžius saikingai sudėtos geriausios savybės, kuriomis pasižymėjo ryškiausi rankiniai laikrodžiai mūsų istorijoje. Pavyzdžiui, išskirtinis patvarumas, platus funkcionalumas, tikslumas ir visuomet aktualus stilius. Todėl naujausi išmanieji laikrodžiai išskirtiniai savo rėmeliu, kuris pagamintas iš titano, o išmaniosios funkcijos apima viską nuo sporto režimo iki visapusiško sveikatos stebėjimo. Beje, vienas išskirtinumas, kurio išmaniesiems laikrodžiams pavydėtų mechaniniai ar kvarciniai – įkraunama baterija. Naujausio „Huawei Watch 3 Pro“ laikrodžio baterija po vieno įkrovimo ir naudojant ilgo baterijos veikimo režimą, gali veikti net iki trijų savaičių“, – sako U. Eidžiūnaitė.

Pasak bendrovės atstovės, kartu su laikrodžių evoliucijos paroda anonsuoti ir būsimi kompanijos įrenginiai – stilingos ir itin aukštos kokybės garsą atkuriančios ausinės „Huawei FreeBuds 4“ bei planšetinis kompiuteris „MatePad 11“, kuris pasižymi itin plonu rėmeliu ir vienu didžiausių vaizdo atkūrimo dažnių rinkoje. Abu įrenginiai Lietuvoje pasirodys kiek vėliau šiemet.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite