Piliakalniai – mūsų praeities gyvieji ženklai

Šilutės rajono piliakalnių žemėlapis.

LR Seimas 2017-uosius paskelbęs Piliakalnių metais, akcentuoja, kad piliakalniai, prie jų esančios gyvenvietės, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, senieji keliai yra lietuvių tautos tapatumą stiprinančios vertybės, daugelio jų reikšmė iki šiol neįsisąmoninta, apsauga nepakankama. Priimtame dokumente akcentuojama, kad piliakalniai yra baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo liudijimas ir tautinio atgimimo sąjūdžio įkvėpimo šaltinis.

Šilutės rajone priskaičiuojama septyniolika piliakalnių: Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje – Venckų, Juodžių ir Vanagių; Gardamo sen. – Žakainių ir Eidaičių; Švėkšnos – Paulaičių, Pavilnučio, Gedikų, Jomantų, Lekių, Šiūparių, Uoksų; Katyčių – Akmeniškių I ir Akmeniškių II, Saugų – Sakūtėlių, Stankaičių; Vainuto – Lazduonėnų.

Mena senovę

Piliakalnis – uždaro tipo išorinius žemės įtvirtinimus (pylimus, griovius, terasas) turintis reljefo darinys su jį įrengusių žmonių senosios veiklos pėdsakais. Piliakalniais vadinami skirtingi savo išvaizda ir vidine struktūra objektai: nuo labai panašių į paprastas kalvas ankstyvųjų piliakalnių iki gerai matomais grioviais ir pylimais sutvirtintų vėlyvųjų piliaviečių.

Mūsų krašte, apsuptame vandenų, pelkių, miškų, piliakalniai yra labai svarbi kultūros paveldo dalis. Jie datuojami nuo I tūkstantmečio pradžios iki XII-XIII a. Žvelgiant į dabartinį piliakalnių vaizdą, bendrų požymių, jungiančių visus piliakalnius ir kartu skiriančius juos nuo kitų senovinių įtvirtinimų, surasti sunku. Taip yra todėl, kad dauguma piliakalnių mūsų dienų sulaukė gerokai apirę. Jie nuplauti tekančių upių, nuarti šalia jų gyvenusių žmonių, juose per karus buvo įrengiami apkasai arba bunkeriai. Ir lengvatikiai lobių ieškotojai ant jų bandė savo laimę.

Ant neprižiūrėtų piliakalnių auga medžiai ir krūmai, kurie trukdo išvysti dar likusius jų bruožus. Tačiau nėra taip blogai. Daug žmonių, istorikų, archeologų darbuojasi, stengiasi išsaugoti ateities kartoms piliakalnius ir pateikti žinių apie juos. 2005 metais buvo išleistas didžiulės apimties atlasas „Lietuvos piliakalniai“ (3 tomai). Jo sudarytojai Zenonas Baubonis ir Gintautas Zabiela, dailininkė Inga Dambrauskienė. Atlase yra aprašyti visi 824 Lietuvoje  esantys piliakalniai. Leidinyje talpinamos šių laikų nuotraukos, piliakalnių aprašai, žemėlapiai. Apie mūsų rajono piliakalnius rašoma antrajame atlaso tome.

Piliakalniai visais laikais domino tautosakos rinkėjus, kūrėjus. Piliakalniai apdainuoti liaudies dainose, išgarsinti pasakose ir padavimuose. Nemažai padavimų ir legendų apie juos sukurta ir Šilutės rajone. Istoriškai svarbūs ir Pagėgių krašto piliakalniai.

Istorinę praeitį mena Pagėgių savivaldybės teritorijoje stūksantys 6 piliakalniai: Birštoniškių, Kulmenų (Kreivėnų), Vartūliškių, Opstainių I ir Opstainių II, Šereiklaukio.

Opstainių antrasis piliakalnis (Pagėgių sav.).
Nuotrauka iš leidinio „Pažink Mažąją Lietuvą. Pagėgių kraštas“

Muziejaus edukaciniai užsiėmimai

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus muziejininkai visus norinčius kviečia į edukacines programas, nes geriau yra vieną kartą pamatyti, o ne dešimt kartų išgirsti arba perskaityti. Mokiniams siūloma atnaujinta edukacinė pamoka–ekskursija, skirta Šilutės rajono piliakalniams ir priešistorei pažinti. Šią edukacinę pamoką–ekskursiją sudaro dvi dalys, specialiai pritaikytos tiek šiltajam, tiek šaltajam sezonams. Kai šilta, tiek mokiniai, tiek suaugusieji kviečiami į ekskursiją po Šilutės rajono piliakalnius. Atvėsus orams, apie Šilutės rajono priešistorę, kuomet buvo naudojami piliakalniai, pasakojama muziejaus patalpose, naudojant kompiuterines demonstracines programas, įvairius šaltinius.

Paulaičių piliakalnio (Švėkšnos sen.) žymeklis.

Išsiruošusius į ekskursiją po Šilutės rajoną kviečiama aplankyti 6 Šilutės rajono piliakalnius: Venckų, Vanagių, Žakainių, Pavilnučių, Paulaičių ir Sakūtėlių. Šilutės muziejus yra išleidęs lankstinuką su rekomenduojamu kelionės maršrutu. Ekskursijos dalyviams pasakojama apie  piliakalnio struktūrą ir sudėtines jo dalis, aptariami skirtingi piliakalnių raidos etapai.

Šiandien paminklosaugininkų, bendruomenių, iniciatyvių žmonių rūpesčiu piliakalniai prižiūrimi ir tvarkomi. Vis dažniau galime pamatyti virtine mašinų ir būrius žmonių, kurie keliaudami Lietuvos ir rajono keliais lanko įdomius ir svarbius mūsų krašto istorijos  paminklus – piliakalnius.

Šiemet apie Pamario krašto piliakalnius rašysime dar ne kartą.

 

 

Žakainių piliakalnis (Gardamo sen.).
Šilutės muziejaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite