Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis. Lietuvos pašto nuotr.

Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža jūros kiaulytė“. Šis jūros žinduolis gali būti iki 2,5 m ilgio ir sverti iki 300 kg. Po vandeniu ruonis išbūna iki 20 min. Gyvena apie 40 metų. Ruoniai daugiausia minta žuvimi, todėl galimybė laisvai ir saugiai medžioti jiems yra itin svarbi. Pilkieji ruoniai paplitę Kanados, JAV, Šiaurės ir Vakarų Europos pakrantėse, tarp jų ir Baltijos jūroje. Į Lietuvos raudonąją knygą ši rūšis įrašyta nuo 1989 metų.

Didžiausią grėsmę pilkųjų ruonių išnykimui kelia žmonių vystoma žvejyba – ruoniai gali užstrigti ar susižeisti žvejų tinkluose. XX a. ketvirtą dešimtmetį Baltijos jūroje buvo apie 20 tūkst. ruonių, šiuo metu Lietuvos vandenyse laikinai susiformuojančią populiaciją sudaro nuo 10 iki 50 ruonių. Klaipėdos jūrų muziejuje slaugomi pajūryje surasti ligoti ar sužeisti ruoniai, taip pat čia jie yra veisiami – siekiant palaikyti pilkųjų ruonių populiaciją, dalis jauniklių išleidžiami į laisvę.

Antrajame pašto ženkle pavaizduota lūšis. Šis plėšrūnas primena katiną, tačiau yra gerokai didesnis, be to, turi ir kelis išskirtinius bruožus – ilgas kojas, trumpą uodegą ir smakro šonuose bei ant ausų styrančius ilgesnių plaukų kuokštus. Tai miško gyvūnas, mėgsta tankius spygliuočių ar mišrius miškus. Minta pelėmis, pelėnais, stirnomis, elniais, bet dažniausiai puola silpnesnius, paliegusius žvėrelius. Nors į Lietuvos raudonąją knygą rūšis įrašyta nuo 2000 metų, Lietuvoje lūšis nemedžiojama nuo 1979 metų. Didžiausią žalą lūšims daro kertami miškai, miškuose besilankantys žmonės, taip pat brakonieriavimas, ypač kilpininkavimas. Dabar Lietuvos miškuose gyvena apie 30 – 40 žvėrių, jos randamos tik kai kuriuose miškų masyvuose – Biržų, Karšuvos, Žaliojoje girioje, Taujėnų – Užulėnio, Kulių, Rokiškio r.

Tiek pilkieji ruoniai, tiek lūšys Lietuvos raudonojoje knygoje yra priskirti pirmai kategorijai, kuri reiškia, kad rūšis yra ties išnykimo riba ir ją galima išsaugoti tik naudojant specialias apsaugos priemones.

Pašto ženklų serija „Europa“ leidžiama kiekvienais metais nauja tema – anksčiau buvo senieji keliai, nacionaliniai paukščiai ir pan. Lietuvos paštas kasmet leidžia ir pašto ženklus su Lietuvos raudonojoje knygoje esančiais gyvūnais. Šiemet sutapus nykstančių gyvūnų temai su „Europos“ pašto ženklų serijos tema, atskiri ženklai Lietuvos raudonajai knygai nebus leidžiami.

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 25–27 pašto ženklus. Lietuvos paštas turi plačiausią ir tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Bendrovė teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.

Lietuvos pašto inf. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sausio 25-oji žymi Pusiaužiemį

Viduržiemis

„Vikipedija“ skelbia: Pusiaužiemis (Kirmėlinė, Kirmių diena, Krikštai, Kumeliuko krikštynos, Viduržiemis) – kalendoriaus taškas, reiškiantis virsmą į naują būseną. Tai Pusiaužiemio šventė. Meška, barsukas, ežys Sakoma, kad šią dieną iš žiemos miego atsibunda meška, barsukas, ežys ir apsiverčia ant kito šono, o gyvatės, kirmėlės, žalčiai atgyja ir šliaužia į namus ragauti valgių (krikštyti). Krikštyti reiškia pradėti pirmą kartą. Pradžia – tai taškas, nuo kurio prasideda ir išeina dvi ar kelios tiesės (kertė prie stalo, kryžkelė, kryžius). Dar viena krikšto reikšmė: gerinti,

Jaunimą kviečia į savanorišką tarnybą

jaunimo savanoriai

2021 m. Jaunimo savanorišką tarnybą (JST) Šilutės rajone išbandžiusiems 36 jaunuoliams įteikti šios programos baigimo pažymėjimai. Jaunimo savanoriška tarnyba Šilutės rajone vyksta nuo 2019 metų. Jaunimas kasmet gali dalyvauti  6 mėnesius trunkančioje programoje, taip ugdydamas turimas ir įgydamas naujų kompetencijų. Įstaigos priima savanorius Džiaugiamės, kad mūsų rajone yra daug organizacijų, suteikiančių savanorystės vietą, skiriančios kuratorius ir įvairiausių užduočių jaunimui. Tokios organizacijos neatlygintinai prisideda prie jaunuolių tobulėjimo. Ko reikia norint tapti priimančia organizacija ir sulaukti savanorių, informacijos ieškokite čia 2021 m.

Pagėgiškiams sėkmingas „Dainų dainelės“ turas Tauragėje

Tauragės meno mokykloje įvykusiame Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ zoniniame etape dalyvavo 39 kolektyvai ir atlikėjai iš Tauragės, Jurbarko, Šilalės, Kelmės, Raseinių rajonų bei Pagėgių savivaldybės. Visi dalyviai atliko po tris dainas, kurias vertino 10 narių komisija. Komisijos pirmininkas Dainius Puišys, Lietuvos teatro ir muzikos akademijos Choro dirigavimo katedros profesorius, nariai: Artūras Novikas, A. Noviko džiazo mokyklos vadovas, Martynas Staškus, Lietuvos operos ir baleto teatro dirigentas, Dalia Tumosaitė, Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja metodininkė  ir po

Atšaukiami uždarose erdvėse suplanuoti renginiai

Sausio 24 d. Šilutės r. savivaldybės skelbiama COVID-19 statistika: šiuo metu serga 496 asmenys. Nuo karantino pradžios užsikrėtė 6 968 Šilutės r. savivaldybės gyventojai. Iš jų: 6 195 pasveiko; 116 asmenų mirė. Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio  įsakymu nuo 2022 m. sausio 21 d. iki vasario 6 d. imtinai atšaukiami ar vėlesniam laikui atidedami visi Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje uždarose erdvėse suplanuoti renginiai, už kurių organizavimą atsakinga Savivaldybės administracija bei Savivaldybės biudžetinės įstaigos. Savivaldybės administracijos direktoriaus V. Pozingio įsakymas

Taip pat skaitykite