Mitai ir tiesa apie kinologo profesiją

Sprogmenų, narkotikų, dingusių žmonių paieška ar paguodos suteikimas tiems, kuriems jos reikia – tarnybiniai šunys pasiruošę darbui.

Apie kinologo profesijos principus, mokymo metodus, bei dažniausiai girdimą mitą pasakoja Kriminalistinių tyrimų centro Kinologijos valdybos Kinologinės veiklos skyriaus viršininkas Arūnas Petrošius.

Kaip tapti kinologu?

Siekiant tapti policijos pareigūnu – kinologu, tai galima padaryti sėkmingai įstojant ir baigiant mokslus Lietuvos policijos mokykloje. Įgijus policijos pareigūno profesiją turėsite dirbti kinologinės veiklo padalinyje.

Pagrindinis kinologo apmokymo procesas vyksta tęstinių mokymų būdu. Mokymai organizuojami ištisus metus Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro Kinologijos valdyboje tiek kinologams, tiek šunims.

„Šį darbą rekomenduojama dirbti tiems, kas labai myli gyvūnus, turi kantrybės, nes tai reikalauja fizinio pasirengimo, didelio atsidavimo ir meilės gyvūnui. Gyvūnas viską jaučia. Jis jums bus pats geriausias partneris, visada stovės kartu ir bus lyg tavo užnugaris,“ –  teigia Arūnas Petrošius.

Tarnybinis šuo turi būti testuotas ir atitikti šuns elgsenos ir instinktų vertinimo testą.  Jis turi būti geros fizinės būklės, ištvermingas. Vykdomas šuns socializacijos vertinimas: elgsena tarp žmonių, tarp šunų, taip pat šuo turi nebijodamas lipti laiptais aukštyn ir žemyn, vaikščiodamas pakyla turi nebijoti aukščio ir elgtis ramiai. Taip pat vertinamas vaikščiojimas ir slidžia danga, reagavimas į triukšmą, elgsena tamsoje bei reagavimas į šūvį.

Šunims neduoda narkotikų…

Vienas dažniausiai girdimų mitų, tai, kad tarnybiniai šunys, kurie yra ruošiami narkotikų paieškai gauna narkotikų patys.

„Tai jei šuo mokomas ieškoti sprogmenų, tai šunį šerti sprogmenimis? Keistas toks klausimas. Šunys yra ruošiami grobio persekiojimo instinkto pagrindu. Šuo tiki, kad ieško grobio, kitaip žaislo, ir už tai gauna apdovanojimą,“  –  tikina Arūnas Petrošius.

Šunys mokomi operantinio mokymo principo pagrindu, kurio išmokimo būdas, kai naujas pageidaujamas elgesys arba atsakas yra įtvirtinamas pastiprinimu arba paskatinimu.

„Pas mus šeimoje niekas nieko už dyką negauna. O jei nieko nedaroma – nieko negaunama. Kiekvienas individas iš prigimties nori gauti atlygį. Lygiai taip pat šuo neverčiamas nieko daryti, tačiau lavinant atmintį primenama, kad, jei bus tinkamai atliktas darbas, bus gautas atlygis, kurio jis nori,“ –  teigia Arūnas Petrošius.

Žmogaus ryšys su šunimi

Kinologinės veiklos skyriaus viršininkas Arūnas Petrošius akcentuoja kinologo ir šuns ryšio bei santykių palaikymo svarbą. Teigiama, kad santykių išlaikymas, formavimas, ribų nustatymas yra pagrindas ryšio, kuris kuriamas tarp asmens ir šuns.

„Negalima muštis ar kandžiotis. Santykiai tarp kinologo ir šuns yra praktiškai kaip šeimoje. Nors šuns ir žmogaus psichologija skiriasi, bet jei globaliai žiūrint, tai yra tas pats,“ –  teigia Arūnas Petrošius.

Tarnybiniai šunys išmokyti naudoti savo aštrius pojūčius, kad aptiktų pavojų, surastų pasiklydusius asmenis. Tačiau ne ką mažiau svarbus yra ryšys tarp tarnybinių šunų ir kinologų. Tai partnerystė, pagrįsta pasitikėjimu, pagarba ir atsidavimu tarnybai. Jie ne tik dirba darbą – jie tai daro su entuziazmu, džiaugsmu ir prasmės jausmu. Jie įkūnija geriausias žmogiškumo savybes, tokias kaip ištikimybė, nesavanaudiškumas ir drąsa. Tai yra kur kas daugiau nei serialas „Komisaras Reksas“…

Jei svajojate apie kinologo darbą, pranešame: kelias į policijos pareigūno profesiją prasideda čia: www.stokipolicija.lt

Lietuvos policijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutė: mero komandoje – socialdemokratė Vaidutė Armonienė

Šilutės rajono savivaldybės mero patarėjos pareigas jau eina socialdemokratė Vaidutė Armonienė. Ji – antroji mero patarėja, anksčiau dirbusi Edita Šukytė ir po savivaldos rinkimų liko šiose pareigose. Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis savo komandoje gali turėti du vicemerus, du patarėjus, savivaldybės administracijos direktorių. Mero valia, ką jis pasirenka į šią komandą. Kol kas merui sekėsi: į vicemerus pasiūlė Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininką Tomą Budrikį, savivaldybės Taryba pritarė. Savivaldybės administracijos direktoriumi paskyrė Andrių Jurkų,

Orai vės, šalnų vis bus, žadama ir lietaus

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 2 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palis (vyraus nedidelis lietus). Vėjas pūs iš šiaurės, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra bus 2-7, vietomis – 8-10 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakaruose, šalnos, bus nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.  Dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra  bus 12-17 laipsnių šilumos. Birželio 3 d., šeštadienį,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Gegužės 30 d. prieš pietus Pagrynių k., Šilutės sen., neblaiviai (2,42 prom.) moteriai, gim. 1972 m., sukėlė fizinį skausmą vyras, gim. 1989 m. Birželio 1 d. popietę Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1954 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1953 m. Įtariamoji buvo sulaikyta. Gegužės 21 d. naktį Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1996 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (4,69 prom.) vyrui, gim. 1987 m. Gegužės 31 d.

Taip pat skaitykite